Anopyrin alebo Aspirin? Aký je medzi nimi rozdiel?
Lieky Anopyrin a Aspirin nemajú len podobný názov, spája ich aj niečo iné. Oba obsahujú účinnú látku kyselinu acetylsalicylovú. Spolu s paracetamolom a ibuprofenom patrí k najpoužívanejším liečivám na zmiernenie horúčky, bolesti a zápalu. Kyselina acetylsalicylová má však aj ďalšie využitie – v nižších dávkach napomáha prevencii trombózy a kardiovaskulárnych ochorení.
Keďže Anopyrin a Aspirin majú podobné účinky, môže byť ťažké vybrať si spomedzi nich. Ako zistíte, ktorý liek je pre vás vhodný? Vysvetlíme vám, čo tieto dva lieky spája, v čom sa líšia a kedy po nich môžete siahnuť.
Kyselina acetylsalicylová v liekoch Anopyrin a Aspirin
Kyselina acetylsalicylová má viacero pozitívnych účinkov na zdravie, vďaka čomu patrí k najčastejšie predpisovaným liekom na svete. U nás na Slovensku sa najčastejšie používa na liečbu vysokej teploty a tlmenie s ňou spojenej bolesti. Táto účinná látka však tiež pôsobí protizápalovo a vplýva na zdravie srdcovo-cievnej sústavy a kardiovaskulárne ochorenia. Bráni vzniku krvných zrazenín a chráni pred upchatím tepien, čo je častou príčinou závažných ochorení srdca alebo mozgu – napríklad infarktu a porážky.
Na liečbu srdcovo-cievnych ochorení sa ale nepoužíva kyselina acetylsalicylová v koncentrácii, ktorú bežne vidíte pri liekoch na horúčku – t. j. 500 mg. Aby sa prejavili jej účinky na kardiovaskulárny systém, je potrebné jej užívanie v menších množstvách. Zvyčajne sa na prevenciu vzniku srdcovo-cievnych ochorení používa dávka 75 až 100 mg kyseliny acetylsalicylovej.
Anopyrin alebo Aspirin – ktorý si vybrať?
Anopyrin
Anopyrin sa používa u dospelých pacientov na liečbu a prevenciu:
- nestabilnej angíny pektoris,
- akútneho srdcového infarktu a tiež prevenciu vzniku ďalšieho srdcového infarktu,
- po operáciách, prípadne iných výkonoch na tepnách,
- vzniku prechodných záchvatov nedostatočného prekrvenia mozgu a mozgových infarktov, keď sa vyskytli predchádzajúce štádiá, ako sú napríklad prechodné prejavy obrny na tvári alebo svalovine končatín a prechodná strata videnia.
Dávkovanie lieku Anopyrin by mal vždy určiť lekár na základe vášho stavu a konkrétnej diagnózy. Tablety Anopyrin vždy užívajte po jedle, nikdy nie na lačný žalúdok. Prehĺtajte ich vcelku a zapite dostatočným množstvom vody. Anopyrin nie je určený na liečbu horúčky ani bolesti a je, okrem iného, kontraindikovaný u pacientov so žalúdočnými či dvanástnikovými vredmi.1
Aspirin Protect
Liek Aspirin Protect sa používa ako súčasť štandardnej liečby nestabilnej srdcovej angíny a akútneho srdcového infarktu, na prevenciu reinfarktov, po operáciách alebo iných intervenciách na tepnách a tiež na prevenciu prechodných ischemických záachvatov a mozgového infarktu u pacientov s ischemickými záchvatmi. Sami teda môžete vidieť, že použitie lieku Aspirin Protect je v zásade totožné s použitím tabliet Anopyrin. Dávkovanie a užívanie tohto lieku by vám mal určiť váš lekár.
Tablety Aspirin Protect majú gastrorezistentný obal, to znamená, že sú odolné voči tráviacim šťavám. K rozpusteniu a uvoľneniu účinnej látky teda dôjde až v tenkom čreve, čo chráni sliznice žalúdka pred podráždením. Tablety Aspirin Protect 100 preto vždy prehĺtajte v celku, nehryzte ich, nelámte ani inak nepredeľujte. Liek užívajte aspoň 30 minút pred jedlom a zapite ho dostatočným množstvom vody.
Upozornenie:
Okrem iných upozornení a kontraindikácií sa užívanie tohto lieku neodporúča u pacientov s aktívnym peptickým vredom. Opatrní by ste mali byť aj v prípade, že sa u vás v minulosti objavil žalúdočný alebo dvanástnikový vred, krvácanie do žalúdka či čreva.2
Je teda rozdiel medzi Anopyrinom 100 mg a Aspirinom Protect?
Ako ste mohli vidieť vyššie, oba obsahujú tú istú liečivú látku, dokonca v rovnakej koncentrácii, a teda sa tiež používajú na liečbu a prevenciu tých istých ochorení. Jediný väčší rozdiel je v tom, že tablety Aspirin Protect 100 majú gastrorezistentný obal, vďaka čomu nedráždia žalúdok a tiež v tom, že:
- Anopyrin 100 mg sa užíva po jedle.
- Aspirin Protect sa užíva minimálne 30 minút pred jedlom.
Môžem si Anopyrín alebo Aspirín nasadiť aj bez konzultácie s lekárom?
Užívanie liekov Anopyrin a Aspirin v rámci prevencie pred srdcovo-cievnymi ochoreniami sa odporúča len v tom prípade, že sa u vás niektoré z týchto ochorení už objavilo. Nemali by ste ich užívať, pokiaľ ste zdravý a to ani v tom prípade, že spadáte do rizikovej skupiny. Potrebu užívania lieku zváži lekár na základe vášho zdravotného stavu. Aj keď ide o voľnopredajné lieky, sami si ich nikdy nenasadzujte.
Čo sa týka liekov Aspirin 500 mg a Aspirin-C, tie možno užívať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom v prípade, že vás trápi chrípka, prechladnutie, horúčka, bolesť a neprejavuje sa u vás citlivosť na účinnú látku, prípadne inú zložku lieku. Nezabudnite si vždy najprv prečítať príbalový letáčik a liek užívajte podľa inštrukcií alebo odporúčania lekára či lekárnika.
Zdroje použité v článku:
- Databáza farmaceutických produktov. Anopyrin 100mg. [online] [cit 8-1-2025] Dostupné: https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/anopyrin-100-mg-855952.html
- Databáza farmaceutických produktov. Aspirin Protect 100mg. [online] [cit 8-1-2025] Dostupné: https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/aspirin-protect-100-120315.html