Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Bakteriálna infekcia hrdla: Ako ju odlíšite od vírusovej a čo vám na ňu pomôže?

Poznáte rozdiel medzi baktériami a vírusmi?

Baktérie a bakteriálne infekcie

Baktérie sú jednobunkové organizmy, štandardne tvorené bunkovým jadrom a bunkovou stenou. Bakteriálna infekcia sa na začiatku zvykne prejavovať lokálne – to znamená napríklad opuchom a zápalom infikovaného miesta. Liečba bakteriálnej infekcie je zvyčajne dlhšia a po prepuknutí ju sprevádzajú vysoké horúčky.

Vírusy a vírusové infekcie

Vírusy nie sú samostatné bunkové organizmy, pretože nemajú bunkovú stenu. Aby prežili, potrebujú hostiteľskú bunku. Pri vírusových infekciách sú príznaky komplexnejšie a prejavujú sa zvyčajne vo viacerých častiach tela. Príklady bežnej vírusovej infekcie sú napríklad bolesť hrdla, nádcha a kašeľ. Vírusové ochorenie trvá spravidla kratšie a veľmi často prebehne bez vysokých horúčok.

Bakteriálna infekcia hrdla – ako ju rozpoznáte?

Keď ste chorý, lekár sa vás zvykne spýtať na zafarbenie hlienov. Tento fakt totiž dokáže pomôcť určiť, či vás postihla bakteriálna alebo vírusová infekcia. Pri infekcii hrdla je to podobné. Zapálené hrdlo je začervenané a môže byť opuchnuté, pričom vy pociťujete nepríjemné pocity a bolesť pri prehĺtaní a rozprávaní. Baktérie zvyknú v hrdle vytvárať už spomínané žlto-biele hlieny, takže napríklad pri angíne sa na mandliach objavujú biele fľaky. O výskyte bakteriálnej infekcie svedčí aj povlak na stenách hrdla, akoby šedé sfarbenie jazyka či opuch uvuly (čapíka).

bakterialny zapal hrdla

Bakteriálny zápal hrdla odhalí CRP test

Okrem vyššie spomenutých vizuálnych prejavov v ústnej dutine a hrdle je najlepší spôsob, ako diagnostikovať bakteriálny zápal hrdla, takzvaný CRP test. CRP test meria hodnotu C reaktívneho proteínu v krvi, ktorý v tele vzniká pri zápalových reakciách. Pokiaľ sú jeho hodnoty zvýšené, je veľmi pravdepodobné, že telo bojuje s bakteriálnou infekciou. CRP test vám urobí lekár, no objednať naň sa môžete aj vniektorých lekárňach a dokonca máte možnosť otestovať sa aj v pohodlí domova pomocou CRP samotestov.

hnisava angina

Dostali ste hnisavú angínu?

Prečítajte si, čo vám môže pomôcť pri liečbe hnisavej angíny a objavte tipy na voľnopredajné lieky a doplnky.

domace recepty na bolest hrdla

Poznáte domáce recepty na bolesť hrdla?

Objavte čaje, ale aj domáce recepty na kloktanie, obklady, babské rady a tipy, ktoré vám s liečbou boľavého hrdla pomôžu.

Neprehliadnite