Bakteriálna infekcia hrdla: Ako ju odlíšite od vírusovej a čo vám na ňu pomôže?
Infekcie sú ochorenia spôsobené mikroorganizmami, ako sú vírusy, baktérie, plesne či dokonca parazity. Môžu byť vážnejšieho i ľahšieho charakteru, pričom s niektorými infekčnými ochoreniami sa stretnete len veľmi zriedkavo. Sú však aj také infekcie, ktoré ľudí postihujú vcelku bežne, a teda sa nimi môžete nakaziť aj niekoľkokrát počas života – povedzme, že aj každý rok. K takýmto infekciám patrí napríklad aj bakteriálna infekcia hrdla. Ako ju rozoznať od vírusovej infekcie a ako prebieha jej liečba?
Poznáte rozdiel medzi baktériami a vírusmi?
Baktérie a bakteriálne infekcie
Baktérie sú jednobunkové organizmy, štandardne tvorené bunkovým jadrom a bunkovou stenou. Bakteriálna infekcia sa na začiatku zvykne prejavovať lokálne – to znamená napríklad opuchom a zápalom infikovaného miesta. Liečba bakteriálnej infekcie je zvyčajne dlhšia a po prepuknutí ju sprevádzajú vysoké horúčky.
Vírusy a vírusové infekcie
Vírusy nie sú samostatné bunkové organizmy, pretože nemajú bunkovú stenu. Aby prežili, potrebujú hostiteľskú bunku. Pri vírusových infekciách sú príznaky komplexnejšie a prejavujú sa zvyčajne vo viacerých častiach tela. Príklady bežnej vírusovej infekcie sú napríklad bolesť hrdla, nádcha a kašeľ. Vírusové ochorenie trvá spravidla kratšie a veľmi často prebehne bez vysokých horúčok.
Bakteriálna infekcia hrdla – ako ju rozpoznáte?
Keď ste chorý, lekár sa vás zvykne spýtať na zafarbenie hlienov. Tento fakt totiž dokáže pomôcť určiť, či vás postihla bakteriálna alebo vírusová infekcia. Pri infekcii hrdla je to podobné. Zapálené hrdlo je začervenané a môže byť opuchnuté, pričom vy pociťujete nepríjemné pocity a bolesť pri prehĺtaní a rozprávaní. Baktérie zvyknú v hrdle vytvárať už spomínané žlto-biele hlieny, takže napríklad pri angíne sa na mandliach objavujú biele fľaky. O výskyte bakteriálnej infekcie svedčí aj povlak na stenách hrdla, akoby šedé sfarbenie jazyka či opuch uvuly (čapíka).
Bakteriálny zápal hrdla odhalí CRP test
Okrem vyššie spomenutých vizuálnych prejavov v ústnej dutine a hrdle je najlepší spôsob, ako diagnostikovať bakteriálny zápal hrdla, takzvaný CRP test. CRP test meria hodnotu C reaktívneho proteínu v krvi, ktorý v tele vzniká pri zápalových reakciách. Pokiaľ sú jeho hodnoty zvýšené, je veľmi pravdepodobné, že telo bojuje s bakteriálnou infekciou. CRP test vám urobí lekár, no objednať naň sa môžete aj vniektorých lekárňach a dokonca máte možnosť otestovať sa aj v pohodlí domova pomocou CRP samotestov.
Poznáte najčastejšieho pôvodcu bakteriálnej infekcie hrdla?
Najčastejším pôvodcom bakteriálnych zápalov hrdla a mandlí je baktéria s názvom Streptococcus pyogenes. Tieto streptokoky vyvolávajú respiračné ochorenia, ako sú angína, šarlach, bakteriálne zápaly mandlí, reumatická horúčka a podobne. Streptokoková infekcia je veľmi nákazlivá a prenáša sa kvapôčkovou infekciou – čiže pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní, ale aj kontaktom s infikovanými predmetmi.
Medzi hlavné príznaky streptokokového, teda bakteriálneho zápalu hrdla, patrí:
- bolesť hrdla – zvyčajne lokalizovaná,
- opuch a začervenanie hrdla,
- biely povlak na mandliach a hrdle,
- opuch lymfatických uzlín,
- odmietanie jedla kvôli bolesti pri prehĺtaní, respektíve problémy s prehĺtaním potravy,
- horúčka nad 38°C,
- bolesť hlavy, bolesť tela.
Dostali ste hnisavú angínu?
Prečítajte si, čo vám môže pomôcť pri liečbe hnisavej angíny a objavte tipy na voľnopredajné lieky a doplnky.
Ako sa lieči bakteriálna infekcia hrdla?
V prvom rade nesmiete zabudnúť na to, že bakteriálne infekcie zvyčajne vyžadujú liečbu antibiotikami, ktoré by vám mal predpísať vždy lekár. Vyšetrí vás, potvrdí, či je infekcia bakteriálneho charakteru a nastaví vám vhodnú liečbu.
Po akých voľnopredajných prípravkoch môžete siahnuť?
S baktériami si poradia predovšetkým spomínané antibiotiká, no existujú prípravky dostupné bez predpisu, ktoré vám môžu pomôcť uľaviť od sprievodných príznakov infekcie. Patria sem napríklad pastilky na cmúľanie, spreje s protizápalovými účinkami a tiež lieky na bolesť a horúčku.
Pastilky na bolesť hrdla
Pastilky na cmúľanie sú asi najobľúbenejšou formou liekov na bolesť hrdla. Dostupné sú v rôznych príchutiach a variantoch. Pastilky na bolesť hrdla pomáhajú upokojiť podráždenú sliznicu, zmierňujú pocit suchosti a pálenia. V závislosti od zloženia môžu mať protizápalové, anestetické a zvlhčujúce účinky. V mnohých pastilkách nájdete okrem účinných liečiv aj zložky prírodného pôvodu, napríklad med, zázvor, mentol, šalviu, islandský lišajník a iné.
Spreje na boľavé hrdlo
Spreje majú oproti pastilkám tú výhodu, že sa aplikujú lokálne – teda presne na postihnuté miesto. Majú protizápalové, anestetické a dezinfekčné účinky. Vďaka tomu pomáhajú bojovať nielen proti vírusom, ale aj baktériám. Podobne ako pri pastilkách, aj v sprejoch na boľavé hrdlo nájdete liečivá v kombinácii s prírodnými látkami a bylinkami.
Lieky na bolesť a horúčku
Väčšina u nás dostupných liekov proti horúčke má súbežne s antipyretickými aj analgetické účinky. To znamená, že zmierňujú horúčku a súčasne pôsobia proti bolesti. Nemusíte si teda (pokiaľ vás netrápia naozaj silné bolesti) dávať dva druhy liekov. Napríklad taký Paralen, Ibuprofen, Nalgesin, Panadol či Ibalgin si poradia s horúčkou i s miernou až stredne silnou bolesťou.
Poznáte domáce recepty na bolesť hrdla?
Objavte čaje, ale aj domáce recepty na kloktanie, obklady, babské rady a tipy, ktoré vám s liečbou boľavého hrdla pomôžu.