Bolesť kostí môže signalizovať vážny problém: Čo ju spôsobuje, ako sa lieči a ako jej predchádzať?
Bolesť kostí, odborne osteodýnia, je prejav objavujúci sa pri viacerých ochoreniach týkajúcich sa normálnej štruktúry a funkcie kostí. Je celkom bežná pri zlomeninách kostí, deficite minerálov, ale aj vážnych stavoch, napríklad rakovine. Bolesť je často sprevádzaná diskomfortom, obmedzuje v pohybe a vykonávaní bežných denných činností. Samotná liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny. Poďme sa teda bližšie pozrieť na príčiny bolesti kostí a ich možnú liečbu.
Kosť radíme k telesnému tkanivu, ktoré vytvára pevnú a odolnú hmotu. Okrem opornej funkcie má aj funkciu ochrannú. Vďaka kostre, ktorá je zložená z kostí, je organizmus človeka schopný vykonávať pohyb. Kosť bolí preto, pretože aj ona má tiež svoje nervové zásobenie.
Čo spôsobuje bolesť kostí?
- Poranenie: akékoľvek poškodenie kosti môže viesť k jej bolestiam. Najbežnejšími poraneniami kostí sú zlomeniny. Tie môžu vzniknúť pri páde, ale napríklad aj autonehode. V závislosti od typu poranenia intenzita bolesti kolíše.
- Minerálny deficit – osteoporóza: aby boli kosti silné a odolné, je potrebný pravidelný príjem vápnika, ako aj vitamínu D. Ich deficit môže viesť k osteoporóze, teda rednutiu kostí. Jedná sa o najbežnejšie kostné ochorenie. Ľudia v neskorších štádiách majú často bolesti kostí. K minerálnemu deficitu môže viesť aj ochorenie prištítnych teliesok.
- Metastáza – rakovina prsníka, pľúc, štítnej žľazy, obličiek a prostaty sa niekedy šíri aj do kostí. Ostatné typy rakoviny sa do kostí nešíria tak často. O metastáze hovoríme vtedy, ak sa časť zhubného nádoru odlúpi a cestou krvi alebo miazgy sa dostane aj do vzdialených častí organizmu, napríklad do kosti. Prítomnosť metastáz v kostiach súvisí nie len s ich zlomeninami, ale aj bolesťami.
- Nezhubné nádory kosti – benígne tumory kostného tkaniva vedú k bolestiam oporného systému.
- Rakovina kosti – tento typ rakoviny vzniká z buniek kosti. Oproti kostným metastázam ide o raritnú formu. Bolesti kosti vznikajú hlavne preto, že nádor kosť prerastá a deštruuje, čiže ničí jej normálnu štruktúru.1
- Ochorenia obmedzujúce dodávku krvi do kosti – niektoré ochorenia ako kosáčikovitá anémia vedú k obmedzenej dodávke krvi do kosti. Takáto kosť postupne odumiera, čo vedie k osteodýnii, ako aj k oslabeniu kosti.
- Pagetova choroba – tzv. Morbus Paget. Pri tejto chorobe dochádza ku kostnému vstrebávaniu a následnému vzniku neplnohodnotnej kosti. Najčastejšie býva postihnutá osová kostra.
- Infekcia – infekcia kosti spojená s jej zápalom, teda osteomyelitída, môže zabiť bunky nachádzajúce sa v kosti a viesť k úporným bolestiam.
- Leukémia – leukémia je rakovina kostnej drene a krvi. V kostnej dreni sa tvoria krvné bunky. Pri leukémii dochádza k zmenám tejto tvorby a vznikajú nedokonalé krvinky. Ľudia trpiaci leukémiou často opisujú bolesti kostí, hlavne dolných končatín.
- Obezita – pri zvýšenej telesnej hmotnosti je vytváraný zvýšený tlak na dolné končatiny, čo môže viesť k záťažovým bolestiam kostí.
Bolesť kosti spôsobuje človeku celkový diskomfort. Podľa konkrétnej príčiny môže byť sprevádzaná aj inými príznakmi, napríklad opuchom, kostnými deformáciami, svalovou bolesťou, kŕčmi, celkovou únavou, slabosťou a bolesťou priľahlých kĺbov. Ak je bolesť kostí spojená s infekciou, často je prítomné začervenanie a ostatné známky zápalu nad postihnutou kosťou. Pri rakovine sa zas môže okrem nepríjemných bolestí kostí objaviť aj nečakaná strata telesnej hmotnosti.
Ako zistíte príčinu bolesti? Diagnostické pátranie nemusí byť jednoznačné ani pre lekára
Aby mohol lekár danému pacientovi navrhnúť vhodnú liečbu, musí najprv zistiť príčinu bolesti. Kauzálna liečba môže výrazne znížiť samotnú bolestivosť. Lekár sa pacienta pýta, kde je bolesť lokalizovaná, kedy vznikla, či sa postupne zhoršuje, ale aj či sa spolu s ňou nevyskytujú nejaké iné ťažkosti.
Osteodýnia – bolesť kosti, je zvyčajne pociťovaná vo väčšej hĺbke, ako bolesť svalu. Je tiež ostrejšia a intenzívnejšia, tzv. sa „rozlieva“. Oproti svalovej bolesti, ktorá sa objavuje napríklad pri chrípke, trvá bolesť kostí mnohokrát dlhšie. Je však menej častá ako svalová bolesť či bolesť kĺbu.
K samotným vyšetreniam na zistenie príčiny osteodýnie patrí vyšetrenie krvi, ktoré môže vykazovať mierne odchýlky v koncentráciách krvných minerálov, avšak aj iné zmeny. Röntgen, počítačová tomografia a magnetická rezonancia zas napomáhajú v diagnostike kostných zlomenín, zápalu či tumorov. V iných prípadoch je nutné urobiť dodatočné vyšetrenia, ku ktorým patrí aj punkcia kostnej drene.
Liečba bolesti kostí závisí od príčiny
Prvým krokom v kvalitnej liečbe je kľud na lôžku. Prílišné vystavovanie postihnutej kosti záťaži zhoršuje hojenie a celkovú liečebnú odozvu. V zásade platí pravidlo, že sa lieči vyvolávajúca príčina, ktorá je zodpovedná za samotnú osteodýniu. Liečebné možnosti pri bolestiach jednej či viacerých kostí zahŕňajú:
- Analgetiká, teda lieky od bolesti – redukujú bolestivosť kosti, avšak neliečia základnú príčinu ochorenia. Majú väčšinou aj protizápalové vlastnosti, ktoré sa využijú pri infekciách kostí. Z liečiv tohto typu sa podávajú ibuprofén, paracetamol, diklofenak, v niektorých prípadoch opiáty.
- Antibiotiká – pri infekcii kosti sa často podávajú lieky zo skupiny antibiotík, ktoré zaberajú napríklad pri hnisaní. Zahŕňajú napríklad klindamicín, amoxicilín, ciprofloxacín či vankomycín. Ide o lieky na predpis.
- Protirakovinová liečba – bolesti kostí spôsobené rakovinou nie je jednoduché liečiť. Lekári sa prikláňajú k liečbe samotnej rakoviny, avšak podávajú aj lieky proti bolesti. Rakovina bežne býva liečená tiež chirurgicky a cestou rádioterapie, ako aj chemoterapie. Tieto spôsoby liečby môžu však tiež viesť k zvýšeniu bolestivosti kostí. Pri kostných metastázach sa podávajú lieky zo skupiny bisfosfonátov a tiež opiáty.
- Chirurgia – chirurgické zákroky majú potenciál v liečení tumorov kostí, fraktúr, ako aj infekcií.
- Liečba zlomenín – pri zlomeninách kostí je možné nasadiť vonkajšiu dlahu, niekedy je však taktiež nutný operačný zákrok.
- Výživové doplnky – voľne dostupné doplnky na kosti sa podávajú napríklad pri rednutí kostí, kedy je potrebné dodávať do organizmu vápnik či vitamín D. Tento problém sa najčastejšie vyskytuje u žien po menopauze, pretože mávajú znížené koncentrácie estrogénov.
Je nejako možné predchádzať bolestiam kostí?
Keď sú kosti pevné a silné, sú aj odolnejšie a nezvyknú bolieť. K udržaniu správneho kostného zdravia je dôležité:
- Hýbať sa. Nájdite si vyvážený, ľahký šport, ideálne nekontaktný.
- Prijímajte dostatok vápnika, vitamínu D a antioxidantov v potrave. Ak na to vaša strava nestačí, pomôžte si doplnkami z lekárne.
- Obmedzte alkohol a kofeín.
- Prestaňte fajčiť, pre zdravie kostí platí úplný zákaz fajčenia.2
- Vyvarujte sa nechceným pádom a nehodám.
Chcete posilniť svoje kosti?
V našej online lekárni pre vás máme pripravených množstvo doplnkov. Doručujeme extra rýchlo až k vám domov alebo na výdajné miesto.
Zdroje použité v článku:
1. PRITCHARD, J. a kol.: Bone Pain. 2023. Healthline [online] [cit. 09.26.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/bone-pain
2. SHAW, G. a kol.: What to Know About Bone Pain. 2023. WebMD [online] [cit. 09.26.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/pain-management/bone-pain-what-know
3. CLEVELAND CLINIC EDITORIAL: Bone Pain. 2023. ClevelandClinic [online] [cit. 09.26.2024]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24619-bone-pain