Čo je to fibromyalgia? Odhaľte príčinu intenzívnej bolesti, únavy či úzkostí
Fibromyalgia je chronický nezápalový svalovo-kostrový syndróm, charakteristický plošnou bolesťou. Veľa ľudí s fibromyalgiou trpí tiež tenznou bolesťou hlavy, ťažkosťami s temporomandibulárnym kĺbom, syndrómom dráždivého čreva, úzkosťou až depresiou.1 Ochorenie sa nezhoršuje, je stacionárne, avšak zhoršuje celkovú kvalitu života a znižuje pracovnú výkonnosť. V niektorých krajinách patrí k významným príčinám pracovnej neschopnosti a dlhodobej invalidity.
Tento syndróm nemá nič spoločné so zápalom svalov. Vyskytuje sa až u 26% pacientov so systémovým lupus erythematodes, pričom tieto dve choroby sa často podobajú prejavmi. Až približne 80 – 90% pacientov s fibromyalgiou sú ženy vo veku od 40-70 rokov.2 Ak patríte do uvedenej skupiny, mávate časté bolesti, ste unavená a akoby „nesvoja“, pozorne čítajte ďalej.
Názov fibromyalgia pochádza z 3 slov: latinského fibro – čo znamená vláknitý, z gréckeho myo – čo znamená sval, a gréckeho algia – čo znamená bolesť.
Aké sú príznaky fibromyalgie?
Hlavným prejavom fibromyalgie je celostná bolesť svalov a kostrového aparátu, ktorá je spojená s pocitom stuhnutosti. Tieto bolesti sa vyskytujú hlavne ráno, pričom stuhnutosť trvá priemerne 2,5 hodiny. Pocit bolesti je intenzívny, často spojený s klimatickými vplyvmi, zhoršuje sa vo vlhkom a chladnom počasí.
Samotná bolesť môže mať rôzny charakter. Môže byť pulzujúca, žeravá, pálivá, strieľavá, pichavá, tuhá alebo ostrá.3 Väčšina pacientov pociťuje bolestivý tlak horného okraja trápezového svalu s reaktívnym prekrvením po stlačení.
Okrem bolesti sa fibromyalgia zvykne prejaviť aj ako:
- pocit únavy a vyčerpanosti, a to aj po niekoľkohodinovom spánku,
- zlý spánok,
- zlá nálada, zmena nálady,
- zvýšená citlivosť na tlak,
- závraty,
- poruchy pamäti,
- problémy s koncentráciou na úlohy, nazývané aj ako brain fog – mozgová hmla,
- tŕpnutie končatín,
Príčiny fibromyalgie nie sú presne známe
Nevieme presne určiť, prečo fibromyalgia vzniká. Bolestivosť pri fibromyalgii sa vysvetľuje centrálnou senzitizáciou (precitlivenosťou). Pomocou elektrónového mikroskopu však boli zistené zmeny vo svaloch aj znížené množstvo horčíka v mäkkých tkanivách.
Veľa vedcov verí, že opakovaná nervová stimulácia mení u ľudí s fibromyalgiou mozog aj miechu. Dochádza k zmenám na molekulárnej úrovni. Receptory pre bolesť sa stávajú senzitizované, môžu teda pracovať inak – napríklad príliš reagovať, alebo reagovať na iný charakter podnetov (nebolestivé podnety).
Niektorí autori si všimli tiež genetickú predispozíciu, vzťah fibromyalgie a infekcie, ako aj súvis s psychickými pochodmi (napríklad vznik fibromyalgie po dopravnej nehode). Predĺžený stres môže tiež viesť k tejto poruche.
Čo môže fibromyalgiu spustiť?
Medzi hlavné spúšťače ochorenia patrí:
- stres,
- životné zmeny,
- zmeny v stravovaní,
- slabá výživa,
- hormonálne zmeny,
- nedostatok spánku,
- počasie,
- naordinované nové lieky v liečbe iného ochorenia.
K rizikovým faktorom fibromyalgie patrí pohlavie (ženy), vek (stredný), rodinný výskyt a iné ochorenia. Fibromyalgia sa objavuje pri rôznych ochoreniach pohybového systému, napríklad reumatoidnej artritíde, Bechterevovej chorobe alebo systémovom lupuse. Určitá spojitosť sa našla aj pri posttraumatickej stresovej poruche4.
Ako zistíte, že ide naozaj o fibromyalgiu? Potvrdí vám to lekár
Existujú kritériá tohto ochorenia, ktoré zohľadňujú bolesť v niektorých oblastiach. Jedná sa o ľavý a pravý horný región (lopatka, rameno alebo čeľusť), ľavý a pravý dolný región (bedro, zadok alebo dolná končatina), alebo osový región (krk, chrbát, hrudník alebo brucho).
Bolestivosť je možné vyhmatať pomocou mapy bolestivých bodov. Dva tlakové body sa nachádzajú na krku, jeden v oblasti kľúčnych kostí, dva nad úrovňou hrebeňov lopatiek, na ramene, v oblasti bedra zboku a nad bedrom, ako aj z vnútornej časti kolena.
Pri diagnostike fibromyalgie musí lekár myslieť aj na iné reumatické ochorenia, aby ich mohol odlíšiť. Patrí sem lupus erytematodes, artritída, Sjögrenov syndróm, Bechterevova choroba, ochorenia endokrinného systému, ťažkosti so spojivovým tkanivom, neurologické choroby alebo zápaly svalov. Niekedy sa pri pomocnom psychiatrickom, resp. psychologickom vyšetrení zistí tiež psychické ochorenie.
Fibromyalgiu nepodceňujte. Aké komplikácie spôsobuje?
- Znižuje kvalitu života, keďže pacienti život žijú s bolesťou, v únave a nepohode
- Rozvíja úzkosti a depresie
- Je zodpovedná za vysoké množstvo hospitalizácií
- Spôsobuje vysoké riziko, že sa rozvinie zápal kĺbu
- Zvyšuje riziko úmrtnosti na úraz alebo samovraždu
Liečba fibromyalgie je postavená na medikamentoch aj zmene životosprávy
Liečba fibromyalgie sa volí podľa toho, aké príznaky pacienta či pacientku trápia. Zväčša sa opiera o psychoterapiu a pohybový program pod vedením fyzioterapeuta. Na bolestivosť sa volia lieky zo skupiny nesteroidných antireumatík, napríklad s obsahom ibuprofénu alebo diclofenaku.
Dôležitú úlohu v liečbe fibromyalgie môžu zohrať aj antidepresíva (duloxetín, escitalopram). V niektorých prípadoch sa podávajú lieky zo skupiny antiepileptík, ktoré priaznivo pôsobia pri takomto charaktere bolestí (gabapentín, pregabalín).
Dôležitú úlohu v terapii tohto ochorenia zohráva redukcia stresu. Pokiaľ trpíte fibromyalgiou, je dôležité vyhýbať sa stresu v čo najvyššej možnej miere. Vhodné sú napríklad relaxačné techniky typu autogénneho tréningu, vďaka ktorým sa naučíte lepšie tolerovať úzkosť a stres, a tak predchádzať samotnej fibromyalgii. Pomôcť môže aj aromaterapia, muzikoterapia či biblioterapia.
Aké sú ďalšie metódy liečby fibromyalgie?
Fyzická aktivita: Veľký dôraz klaďte na pohyb a fyzickú aktivitu. Zvoľte si jednoduchší pohyb podľa vašich možností, no vykonávajte ho pravidelne. Vhodné je napríklad tancovanie, bicykel, strečing, plávanie, chôdza, vodný aerobik, jóga či nordic walking.
Kognitívno-behaviorálna terapia: Ide o terapiu vedúcu k zmene stereotypov v myslení a správaní. Zlepšuje kvalitu života u pacientov s fibromyalgiou. Jej benefity zahŕňajú zníženie bolestí, úzkostlivosti a depresie, zlepšenie zapamätávania si, spánku a čulosti.
Správna strava: Racionálna diéta má obsahovať veľa vitamínov a minerálov5. To najlepšie dosiahnete konzumáciou surovej zeleniny a ovocia, napríklad vo forme smoothie nápojov. Svoje miesto má pri tomto ochorení aj stredomorská diéta. Jej základom sú čerstvé ovocie a zelenina, semiačka, orechy, ryby a morské plody, celozrnné potraviny, strukoviny či panenský olivový olej.
Alternatívna liečba fibromyalgie: Zaraďujeme sem akupunktúru, balneoterapiu, vrátane masáže a ďalších fyzikálnych procedúr. Elektroliečba, vodoliečba a teploliečba má tiež svoje uplatnenie pri terapii tohto ochorenia. Niektorým pacientom pomáha suché teplo.
Bylinná liečba: Odporúčajú sa preparáty z levandule, medovky, ľubovníka a švédske kvapky.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF. Fibromyalgia. 2021. Mayoclinic [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Fibromyalgia. 2006. s.1010-1011. [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. WATSON, S. a kol. What Are the Symptoms of Fibromyalgia? 2022. Healthline [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/fibromyalgia/signs-of-fibromyalgia
4. BAILEY, A. a kol. What Is Fibromyalgia? 2023. Verywellhealth [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/fibromyalgia-7369351
5. MORGAN, K.K. a kol. What Is Fribromyalgia? 2024. WebMD [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/fibromyalgia/what-is-fibromyalgia