Čo prírodné môže pomôcť na spanie či stres?
Rýchly životný štýl a vysoké očakávania nám nepridávajú na duševnej rovnováhe. Každý deň sa musíme vysporiadať s množstvom stresových situácií. Každý z nás má limitovanú mentálnu kapacitu, preto sa čoraz častejšie v našej lekárenskej praxi stretávame s pacientami, ktorý sa rozhodli vyskúšať samoliečbu nespavosti, vypätia, stresu alebo nervozity.
Pri asistovanej samoliečbe psychických ťažkostí musíte byť obozretný vy aj lekárnik, ktorý vám radí. Je potrebné poznať dĺžku trvania problému a zvážiť aj prípadnú lekársku pomoc. Pokiaľ sa jedná o krátkodobé ťažkosti, je vhodná asistovaná samoliečba. Avšak aj v tomto prípade treba zvážiť váš celkový stav a aktuálnu farmakoterapiu, aby ste predišli zbytočným komplikáciám. Pozrite sa spolu s nami na bylinné prípravky proti stresu či na spanie od slovenskej značky Avropa.
Upozornenie:
Pokiaľ máte psychické ťažkosti, vyhľadajte lekára odborníka. Samoliečba sa pri psychických problémoch neodporúča.
Valeriána lekárska – Valeriana officinalis
Koreň valeriány lekárskej pôsobí tlmivo na centrálny nervový systém. Táto vlastnosť sa využíva pri psychomotorickom nepokoji, zvýšenom nervovom podráždení, stavoch vyčerpania, strachu a pri vyššej dávke pôsobí hypnoticky. Nositeľom účinku sú deriváty kyseliny valerénovej. Tlmivý účinok valeriány nezhoršuje schopnosť koordinácie ani fyziologické reakcie organizmu na vonkajšie podnety, preto sa využíva ako podpora sústredenia, ktoré bolo narušené roztržitosťou u úzkostných a pedantných pacientov.
Upozornenie:
Je popísaných viacero farmakokinetických a farmakodynamických interakcií. Farmakokinetické interakcie sú spôsobené najmä inhibíciou CYP3A4. Medzi najvýznamnejšie z nich patrí zvýšená plazmatická hladina cytostatík (etopozid, paklitaxel a vinblastín) a niektorých antimykotík zo skupiny azolov (ketokonazol a itrakonazol) pri súbežnom užívaní valeriány lekárskej. Farmakodynamické interakcie súvisia s mechanizmom účinku valeriánového koreňa. Pri súčasnom užívaní psychofarmák účinkujúcich na benzodiazepínové receptory, dochádza k adícii depresívneho účinku v CNS.
Ľubovník bodkovaný – Hypericum perforatum
Táto droga má všestranné využitie:
- flavonoidy uvoľňujú spazmy v tráviacom trakte,
- triesloviny pôsobia protizápalovo na sliznicu žalúdka a čriev,
- silica pôsobí antisepticky.
Dominantnou zložkou ľubovníka je hyperforín, ktorý sa správa ako inhibítor spätného vychytávania monoamínov, vrátane serotonínu, noradrenalínu, dopamínu a GABA. Ďalšou významnou obsahovou látkou je hypericín, ktorý pôsobí ako sedatívum a psychofarmakum s euforizujúcimi účinkami, čo sa využíva pri neurózach, ľahších formách depresie a pri niektorých psychotických stavoch (miernejšie prebiehajúca melanchólia).
Počas užívania ľubovníka bodkovaného je potrebná obozretnosť, pretože okrem možnej fototoxickej reakcie sú popísané aj mnohé interakcie s liečivami. Farmakokinetické interakcie sú spôsobené indukciou CYP1A2, CYP2C9, CYP2C19, CYP2D6, a CYP3A4 alebo tiež inhibíciou P- glykoproteínu. Medzi časté prípady patrí zníženie hladiny imunosupresív (cyklosporín) a interakcia s perorálnymi kontraceptívami, kedy môže dôjsť k zníženiu hladiny estrogénov, čo môže mať za následok poruchy menštruačného cyklu alebo aj zlyhanie samotnej antikoncepcie. K častým prípadom farmakodynamickej interakcie patrí súbežné podávanie inhibítorov spätného vychytávania serotonínu, čo môže viesť až k riziku vzniku serotonínového syndrómu.
Medovka lekárska – Melissa officinalis
Najvýznamnejšou zložkou medovky je silica, ktorá pôsobí sedatívne na centrálny nervový systém. Silica medovky má aj spazmolytický a antibakteriálny účinok, preto sa odporúča okrem iného aj pri dyspeptických poruchách s kolikami a plynatosťou. Vďaka takýmto vlastnostiam sa silica medovky často využíva pri tzv. žalúdočnej nervozite.
Chmeľ obyčajný – Humulus lupulus
Drogu indikujeme pri nervovej podráždenosti a pri pocite napätia v spojení s nespavosťou. Tlmivé účinky sa pripisujú lupulínu. Mechanizmus účinku je podobný ako u ľubovníka bodkovaného – inhibícia spätného vychytávania neuromediátorov v CNS.
Mučenka pleťová – Passiflora incarnata
Droga sa tradične používa pri poruchách zaspávania, na zmiernenie stresu a nervového nepokoja. Má priaznivý vplyv aj na tráviace ťažkosti. Drogu možno používať u dospelých a detí nad 12 rokov. Sedatívny účinok sa pripisuje alkaloidu karbolínového typu – pasiflorín.
Pamajoran obyčajný – Origanum vulgare
Pamajorán obyčajný sa častokrát vyskytuje v kombinovaných prípravkoch na upokojenie. Silica má euforizujúci účinok, preto sa využíva ako mierne antidepresívum a používame ju aj pri nervovej slabosti a vyčerpanosti organizmu.
Z ďalších liečivých bylín je vhodné spomenúť nasledovné:
- Levanduľa úzkolistá – Lavandula angustifolia: používa sa pri mentálnom strese, únave, nepokoji a poruchách spánku.
- Srdcovník obyčajný – Leonurus cardiaca: je vhodný pri zvýšenej nervovej dráždivosti.
- Mäta pieporná – Mentha piperita: využívame ju pri syndróme dráždivého čreva.
- Lipa malolistá – Tilia cordata: indikujeme ju pri nervovom podráždení a strese.
- Citrónovník pomarančový – Citrus aurantium: je vhodný ako sedatívum pri nespavosti a napätí.
Melatonín
Melatonín má špecifické postavenie pri liečbe problémov so spaním. Používa sa v monoterapii ale aj v kombináciách s liečivými bylinami. Je to hormón syntetizovaný a vylučovaný epifýzou v noci (za normálnych podmienok striedania svetla a tmy). Sekrécia melatonínu je silným biochemickým signálom noci, preto sa melatonín využíva na organizáciu cirkadiánnych rytmov – najmä rytmu spánku a bdenia.
Prakticky sa melatonín využíva v situáciách, keď sú narušené biologické rytmy, ako sú:
- syndróm jet-lag,
- syndróm oneskorenej fázy spánku,
- nespavosť u nevidiacich,
- práca na zmeny,
- nespavosť u starších ľudí.
Autorom článku je PharmDr. Peter Švec, COO & Co-founder značky Avropa