Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo zaberá na chrípku? Pozrite si rady k liečbe a tipy na produkty, ktoré s chrípkou zatočia

Inkubačná doba chrípky je v podstate krátka, nakoľko ochorenie sa zvykne prejaviť už 1 až 3 dni po nakazení sa. Najlepšie sa jej darí práve počas chladných jesenných a zimných mesiacov. Chrípku ale môžete dostať celoročne, takže aj počas horúceho leta. Najväčší výskyt tohto ochorenia je u nás od jesene do jari.

co na chripku
chripka covid alebo prechladnutie

Je to chrípka, prechladnutie či covid?

Chrípka má spoločné znaky aj s inými sezónnymi ochoreniam – prechladnutím a covidom. Prechladnutie je oproti chrípke miernejšie, má postupný nábeh a jeho príznaky sa držia najmä na horných dýchacích cestách. Covid sa zvykne podobať aj na chrípku, aj na prechladnutie, takže odlíšiť tieto ochorenia môže byť trošku oriešok. Najistejšie je siahnuť po antigénovom teste, ktorý prítomnosť vírusu ochorenia COVID-19 určí do pol hodinky. Prečítajte si viac o tom, ako tieto ochorenia od seba odlíšite.

Hlavné príznaky chrípky

priznaky ochorenia

Prudký nástup ochorenia

horucka

Horúčka nad 38°C a s ňou spojená zimnica a bolesť

unava pri chorobe

Nadmerná únava a pocit vyčerpania

bolest hlavy

Bolesť hlavy

silna bolest hrdla

Bolesť hrdla

suchy kasel

Kašeľ, ktorý je spočiatku suchý a dráždivý

vytok z nosa

Nádcha, upchatý nos a dutiny

hnacka a traviace tazkosti

Tráviace ťažkosti, nevoľnosť, hnačka, zvracanie

Kedy s chrípkou k lekárovi?

Ak vy alebo niekto z vašich blízkych patrí do rizikovej skupiny – malé deti, tehotné ženy, seniori, prípadne trpíte chronickými ochoreniami či problémami s imunitným systémom, nemali by ste chrípku podceňovať. Informujte vášho ošetrujúceho lekára o vašich symptómoch a konzultujte s ním liečbu. Lekára by ste tiež mali kontaktovať v prípade, že máte vysoké horúčky dlhšie ako 3 dni, máte bolesti na hrudníku, problémy s dýchaním, prípadne ak celkovo nedochádza k zlepšeniu stavu, ale naopak, cítite sa horšie.

Čo zaberá na chrípku? Nielen lieky, ale aj odpočinok a podpora imunity

  • Paracetamol: Znižuje horúčku a tlmí bolesť. Paracetamol je vhodný pre dospelých i malé deti, pričom dávkovanie je určené váhou pacienta.
  • Ibuprofén: Podobne ako paracetamol, aj ibuprofén pôsobí proti horúčke a bolesti, no k tomu má aj protizápalové účinky. Je vhodný pre dospelých a deti od 3 mesiacov. Dávkovanie podlieha veku a váhe pacienta.
  • Kyselina acetylsalicylová: Lieky na horúčku s obsahom kyseliny acetylsalicylovej sú vhodné pre dospelých a mladistvých nad 15 rokov. Podobne ako ibuprofen, účinkuje aj proti bolesti a zápalu.

Upozornenie:

Nezabudnite, že pri výbere liekov je potrebné si pozorne preštudovať príbalový letáčik. Vždy dodržiavajte pokyny stanovené výrobcom, nezvyšujte si dávky a nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku. Deťom vždy podávajte len tie lieky, ktoré sú určené pre ne.

Upozornenie:

Spreje do nosa s obsahom liečiv nie sú zvyčajne určené na dlhodobé používanie. Vždy preto dodržujte dávkovanie aj dĺžku používania stanovenú výrobcom.

horuce napoje na chripku a prechladnutie

Paralen Grip, Coldrex alebo Theraflu – vyskúšajte kombinované lieky proti chrípke a prechladnutiu

Pre tých, ktorí nechcú užívať na každý príznak chrípky iný liek, existujú takzvané kombinované lieky. Zrejme ste sa už stretli napríklad s horúcimi nápojmi Paralen Grip alebo Theraflu či Coldrex. Obsahujú kombináciu liečiv účinných proti prechladnutiu i chrípke – znižujú teplotu, tlmia bolesť a niektoré obsahujú tiež liečivá na bolesť hrdla či kašeľ. Okrem nápojov sú kombinované lieky na chrípku dostupné aj vo forme tabliet.

Upozornenie:

Ak si nasadíte horúci nápoj proti chrípke, neznamená to, že môžete ignorovať zvyšné opatrenia a spokojne sa vrátiť do práce. Je nevyhnutné, aby ste si dopriali pokoj, oddych, dostatok spánku – jednoducho poriadne chrípku vyležali.

  • Pite dostatok tekutín: Pitný režim je dôležitý vždy, no počas choroby by ste si na pitie dostatku vody mali dávať špeciálny pozor. Pri horúčke sa telo ochladzuje potením, čo znamená, že prichádza o vodu. Preto ju musíte telu dopĺňať, inak budete dehydratovaný. Pitný režim tiež napomáha vyplavovaniu škodlivých látok z tela. Mal by pozostávať predovšetkým z čistej vody, no doplniť ho môžete aj nesladenými čajmi či riedenými ovocnými šťavami.
  • Podporujte imunitu: Okrem odpočinku vám s podporou imunity pomôžu vitamíny, špeciálne vitamín C, D a minerál zinok. Tie by vo vašej zásobe doplnkov rozhodne nemali chýbať.
  • Jedzte zdravo: Možno nebudete mať v dôsledku chrípky veľkú chuť do jedla, no jesť by ste rozhodne mali. Ideálne ľahkú, zdravú a vyváženú stravu, ktorá telo zbytočne nezaťaží a dodá mu všetky potrebné vitamíny, minerály a živiny.
  • Vetrajte a zvlhčujte vzduch: Ak budete celý deň zavretý v izbe so svojimi „bacilmi“, tak sa ich tak rýchlo nezbavíte. Pravidelne si v miestnosti vymieňajte vzduch a podľa možností sa ho snažte aj zvlhčovať. Prekúrený suchý vzduch totiž vysušuje sliznice a môže podporovať dráždenie na kašeľ, štípanie v dutinách a podobne.
  • Dajte si pozor na hygienu: Pravidelne si umývajte ruky, siahnite po dezinfekcii a nezabudnite použité vreckovky hneď zahodiť do smetného koša.

Neprehliadnite