Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Herpes je doživotný oznamovateľ vyčerpanosti. Prečo je to tak?

Latentnosť vírusu znamená, že sa bez toho, aby sa nejako prejavoval, nachádza v organizme a spí. Čaká na svoju príležitosť, kedy sa bude môcť prejaviť plnou silou. Čo však znamená, že čaká na svoju príležitosť? Čaká na oslabenie imunitného systému.

Keď sa vám z akejkoľvek príčiny oslabí ostražitosť imunitného systému, vírus sa preberie z latentného obdobia, využije nepozornosť imunitného systému a zo svojho úkrytu sa pozdĺž nervových vlákien dostane opäť do kože, kde sa prejaví nepríjemným a bolestivým výsypom vo forme pľuzgierikov naplnených tekutinou.

červených, tekutinou naplnených, okrúhlych, bolestivých, otvorených pľuzgierov.
  • vek, respektíve starnutie – u ľudí nad 60 rokov je riziko vzniku herpesu 25% a u ľudí nad 85 rokov je riziko vyššie až o 50%.
  • oslabený imunitný systém – akékoľvek ochorenie oslabujúce imunitný systém zvyšuje riziko pre objavenie sa infekcie herpesom.
  • užívanie liekov potláčajúcich imunitný systém.
  • podstupovanie chemoterapie.
  • psychický, fyzický či imunologický stres.
pasovy opar

Čo by ste mali vedieť o pásovom opare?

Prečítajte si viac o tom, ako sa pásový opar prejavuje, koho a prečo postihuje a tiež ako prebieha jeho liečba.

herpes na ustach

Herpesová infekcia okrem aktívnej podoby pľuzgierikov môže priniesť postihnutému aj postherpetické problémy. Hlavne ak sa infekcia neprejaví na ústach alebo tvári, ale prejaví sa na iných častiach tela v podobe pásového oparu. Liečba postherpetickej infekcie je dlhodobá a určite by mala byť vedená ošetrujúcim lekárom.

Neprehliadnite