Jarný reštart pleti krok za krokom: Dodajte vašej pleti potrebnú starostlivosť v 5 krokoch
Jar je už odjakživa symbolom nových začiatkov a kolobehu života. Príroda sa prebúdza po zimnom spánku, dni sú slnečnejšie, dlhšie a teplejšie. Ľudia majú potrebu urobiť doma i vo svojom tele veľké jarné upratovanie. Na jar sa preto mnohí z nás rozhodnú pre detox organizmu či nejakú tú očistnú kúru. Vedeli ste však, že zmenu v starostlivosti, respektíve jarný reštart, si zaslúži aj vaša pleť?
Je to tak. V zime je pleť vystavená nie práve prívetivým poveternostným podmienkam, mrazu a vetru. Tomu zvykneme prispôsobovať aj rutinu starostlivosti o pleť. Siahame po hutnejších a výživnejších krémoch, snažíme sa pokožku viac hydratovať a podobne. No na jar opäť nastáva čas na zmenu. Akú? Mali by sme zbaviť pleť pozostatkov zimy, hĺbkovo ju hydratovať a nezabudnúť na ochranu pred slniečkom. Prevedieme vás jarným reštartom pleti krok za krokom.
Príchod jari ovplyvní stav vašej pokožky
- Zmena teploty – vonkajšia teplota postupne stúpa, pleť teda nie je vystavená nadmernému chladu
- Zmena vlhkosti – mení sa pomer vlhkosti v ovzduší, ktorá vplýva aj na pleť
- Viac slnečného žiarenia – pokožka je vystavená väčšiemu množstvu slnečného žiarenia, čo na jednej strane podporuje tvorbu vitamínu D, na tej druhej sa však zvyšuje riziko reakcie na slnko, spálenia a podobne
- Potenie – v dôsledku vyšších teplôt sa zvyšuje frekvencia potenia, čo môže u citlivejších ľudí spôsobiť zmeny na pokožke
- Podráždenie v dôsledku alergénov – jar je sezónou rôznych alergií, ktoré u alergikov môžu vyvolať problémy s podráždením pleti.
Jarný reštart pleti v 5 krokoch:
1. Začnite očistou zvnútra i zvonku – pleťový peeling a jarný detox
Pleťový peeling mnohé ženy, a dokonca i niektorí muži, používajú na pravidelnej báze. Ide totiž o účinný spôsob, ako pokožku zbavia odumretých kožných buniek, prebytočného mazu, nečistôt a vyčistia upchaté póry. Po peelingu je pokožka hladšia, sviežejšia a žiarivejšia.

Existuje viacero druhov peelingov. Vyskúšať môžete tzv. mechanickú exfoliáciu. Takéto peelingy obsahujú zrniečka, ktoré pri aplikácii odstraňujú nečistoty a kožné bunky trením. Ďalej sú dostupné domáce chemické alebo enzymatické peelingy. V tých chemických nájdete napríklad kyselinu BHA, AHA, kyselinu salicylovú, mliečnu, niacínamid a podobne. Enzymatické peelingy sú obľúbené najmä u ľudí s citlivou pokožkou, ktorým agresívnejšie mechanické a chemické peelingy môžu spôsobiť podráždenie. Obsahujú prírodné enzýmy, ktoré pleť čistia účinne, ale zároveň šetrne.



Pokiaľ hľadáte peeling na hĺbkové čistenie pleti, ale nechcete testovať produkty na domáce použitie, objednajte sa na procedúru ku kozmetičke. Chemický peeling zlepšuje textúru pleti, vyhladzuje ju, môže pomôcť pri liečbe akné, pigmentových škvŕn a podobne.

Doprajte si jarný detox aj zvnútra
Prečítajte si, ako si prečistíte organizmus bez toho, aby ste hladovali a doprajte telu nový štart.
2. Doprajte pleti starostlivosť navyše vo forme séra
Zatiaľ čo mnohí naši zákazníci si svoju skin-care rutinu bez pleťového séra nevedia predstaviť, iní ich nikdy nepoužívali. Je to však veľká škoda. Pleťové séra sú prípravky s koncentrovaným zložením a vysokým množstvom aktívnych látok. Vďaka tomu cielene riešia problémy pleti, prípadne jej dodávajú ešte trošku viac starostlivosti, hydratácie, výživy a podobne.
Séra majú ľahkú textúru a rýchlo sa vstrebávajú. Nemusíte sa teda báť, že by vo vašej rutine zabrali veľa času navyše. Zvyčajne sa sérum aplikuje na vyčistenú pleť, ešte pred nanesením pleťového krému. No a aké sérum by ste si mali vybrať? Záleží od toho, čo vaša pleť potrebuje. Medzi sérami nájdete hydratačné, rozjasňujúce, anti-aging séra, séra proti nedokonalostiam, upokojujúce séra a podobne.






3. Vymeňte hutný pleťový krém za ľahší
Na jar nepotrebuje pokožka vrstvu hutného krému, ktorý ju ochráni pred mrazivým počasím. Takýto krém preto vymeňte za niečo ľahšie. Vhodné sú denné krémy s ľahkou textúrou a hydratačným zložením. Siahnite po kréme s obsahom kyseliny hyalurónovej, vitamínov C a E, aloe vera či niacinamídu. Ak máte po zime oslabenú kožnú bariéru, odporúčame vám tiež kozmetiku s ceramidmi. Tie sú totiž prirodzenou súčasťou pokožky. Pomáhajú ju hydratovať a chrániť pred vonkajšími vplyvmi.






4. Nepodceňte ochranu pred slnkom
Už ste určite počuli o tom, že slnko dokáže na pokožke narobiť poriadnu „šarapatu“, a to nielen v lete. UV lúče k nám totiž prenikajú každý deň, bež ohľadu na to, či je leto, jeseň alebo zima. Neochránia nás pred nimi ani mraky a okná. Aj preto by SPF malo byť každodennou súčasťou pleťovej rutiny. Ak ste ochranný SPF krém počas zimy nepoužívali, prípadne ste zvolili taký, ktorý má nižší ochranný faktor, je čas na zmenu.
Nesmiete zabudnúť na to, že pokožka tváre je veľmi citlivá. Jej nadmerné vystavovanie slniečku bez ochrany môže mať viacero negatívnych dopadov, medzi nim napríklad:
- vznik pigmentových škvŕn,
- predčasné starnutie pleti,
- skorší vznik vrások,
- strata hydratácie a pružnosti pokožky.
Siahnite preto po opaľovacom kréme s vyšším ochranným faktorom. Niektoré SPF pleťové krémy sa pridávajú ako posledný krok skin-care rutiny, no nájdete aj množstvo denných pleťových krémov s ochranným faktorom. Mnohé SPF krémy sú navyše tónované, takže ich možno použiť na ochranu a zjednotenie tónu pleti.





5. Chráňte pokožku pred zbytočným podráždením
Niektorým alergiám sa človek vyhne len veľmi ťažko. Platí to predovšetkým o alergénoch, ktoré sa šíria vzduchom počas jarných mesiacov, keď všetko zakvitne. Môžete vetrať len strategicky a mať okná vybavené protipeľovými sieťkami, ale je veľká pravdepodobnosť, že sa u vás alergia tak či tak prejaví. Práve alergici bývajú citlivejší na alergény a dráždivé látky, a to často nielen po ich vdýchnutí, ale napríklad aj po kontakte s kožou.
Aj z tohto dôvodu sa alergikom odporúča, aby si hneď po príchode domov prezliekli oblečenie a umyli tvár a ruky (prípadne si dali rýchlu sprchu) čistou vodou. My sme k tomu ešte pripojili jednu radu – buďte opatrný pri výbere kozmetických produktov. V mnohých produktoch sa totiž nachádzajú alergény, parabény, agresívne a dráždivé látky, prípadne parfumácia. Tie sú častou príčinou podráždenia pokožky, a to predovšetkým u ľudí s alergiami a citlivou pleťou.
Ak sa problémy s alergiami týkajú aj vás, odporúčame vám siahnuť po prípravkoch z radov dermokozmetiky. Dermokozmetické produkty sú vyvíjané pod dohľadom dermatológov, lekárov a odborníkov tak, aby pokožku upokojovali, ošetrovali a zbytočne nedráždili.