Kortizol alebo stresový hormón: Aká je jeho úloha v tele a ako sa prejaví, ak ho máte zvýšený?
V poslednej dobe ste si možno všimli, že sa oveľa viac hovorí o kortizole. Spomína sa primárne so stresom či dokonca s chudnutím – no v organizme má toho na starosti oveľa viac. Čo to ten kortizol vlastne je? Kortizol je hormón a označuje sa aj názvom „stresový hormón“. Prečítajte si viac o tom, akú úlohu má vo vašom tele, ako sa prejavuje jeho nadbytok a všetko ostatné, čo potrebujete vedieť.
Kortizol – čo to je?
Kortizol je hormón produkovaný nadobličkami. Patrí ku glukokortikoidom, čo je typ steroidných hormónov. Hoci sa kortizol spája primárne so stresom, jeho úloha v ľudskom organizme je oveľa komplexnejšia. Ide totiž o esenciálny hormón ovplyvňujúci takmer každé tkanivo a orgán. Zohráva množstvo dôležitých úloh, ako napríklad:
- regulácia krvného tlaku,
- regulácia využitia glukózy ako zdroja energie,
- kontrola cyklu spánku a bdenia.
Pre správnu funkciu organizmu je nevyhnutná hormonálna homeostáza, čiže rovnováha. Platí to aj pre kortizol. Ľudské telo si kortizol neustále kontroluje a stará sa o udržiavanie jeho stabilných hodnôt. Pokiaľ by ste totiž mali vysoké alebo, naopak, príliš nízke hodnoty kortizolu, môžu sa u vás objaviť zdravotné ťažkosti.
Ako vplýva hormón kortizol na organizmus?
Hypotalamus a hypofýza, ktoré sa nachádzajú v mozgu, dokážu monitorovať správnu hladinu hormónu kortizolu v krvi – ak je jeho hladina nízka, vyšlú signál do kôry nadobličiek na jeho zvýšenú produkciu.
Receptory kortizolu sa nachádzajú vo väčšine buniek ľudského tela. Tieto bunky potom kortizol prijímajú a využívajú. Potreba kortizolu v organizme nie je stále rovnaká – jeho hladiny počas dňa prirodzene kolíšu. Za normálnych okolností ho má človek najviac ráno a najmenej zas v noci. Kortizol ovplyvňuje takmer všetky orgány a sústavy v ľudskom tele a zohráva kľúčovú úlohu aj pri regulácii niektorých telesných funkcií.1,2
1. Kortizol reguluje stresovú odpoveď tela
V stresových situáciách aktivuje telo mód „fight or flight“, čo v preklade znamená „bojuj alebo uteč.“ Na aktiváciu tohto módu pritom využíva hormóny, ako napríklad adrenalín. Po uvoľnení adrenalínu potom dochádza k uvoľneniu kortizolu. Prečo? Stres je pre telo signál, že je v ohrození. Telo teda spraví všetko pre to, aby ste boli „v strehu“, pripravený na stres reagovať buď spomínaným „útokom“, alebo „útekom“. Kortizol napríklad spúšťa uvoľňovanie glukózy z pečene, čím zabezpečí rýchly prísun energie v stresovej situácii.

Za normálnych okolností by sa malo vaše telo po odznení stresu vrátiť späť do normálu – upokojí sa tep, zníženi krvný tlak a podobne. Čo sa však stane, ak ste v dlhodobom strese?
Pri chronickom strese je telo takmer neustále v stave „pohotovosti“ – to znamená, že sú naštartované systémy, ktoré telo potrebuje pre svoju ochranu. Naopak sú potlačené tie, o ktorých si organizmus myslí, že ich v danej situácii nepotrebuje (napríklad reprodukčný systém, tráviaci a iné). Takéto nastavenie môže z dlhodobého hľadiska viesť k vzniku viacerých zdravotných ťažkostí, medzi nimi napríklad:
- úzkosti a depresia,
- bolesti hlavy,
- ochorenia srdca,
- problémy s pamäťou a koncentráciou,
- tráviace ťažkosti,
- problémy so spánkom,
- priberanie na váhe.
2. Kortizol ovplyvňuje metabolizmus a hladinu glykémie
Pojem metabolizmus označuje chemické procesy v tele, ktoré sa starajú o to, aby organizmus fungoval tak, ako má. Tieto procesy prebiehajú neustále 24/7. Ale čo s tým má kortizol?
Kortizol ovplyvňuje viacerými spôsobmi to, ako vaše telo spracováva glukózu na výrobu energie. Jedným z nich je napríklad to, ako dáva signál pankreasu, aby znížil produkciu inzulínu a zvýšil produkciu glukagónu. Inzulín pomáha cukor v krvi znižovať, glukagón ho zas zvyšuje. Okrem toho ovplyvňuje aj využitie glukózy v tkanivách ako tukové tkanivo, pečeň alebo svaly.
3. Kortizol potláča zápal, no pri dlhodobej vysokej hladine ho vyvoláva
Krátkodobo zvýšená hladina kortizolu má pozitívne účinky na „nakopnutie“ imunitného systému, pretože potláča zápalové reakcie. Ak však máte hladinu kortizolu zvýšenú dlhodobo, efekt môže byť presne opačný – vzniká vyššia šanca pre vznik zápalu a oslabenie imunity.
4. Kortizol reguluje krvný tlak
Zatiaľ presne nepoznáme konkrétny spôsob, akým kortizol ovplyvňuje krvný tlak. Čo ale vieme je, že dlhodobo zvýšený kortizol môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku a naopak – ak vaše telo produkuje kortizolu málo, budete mať tlak nízky.

5. Kortizol kontroluje cirkadiánny rytmus
Vyššie sme spomenuli, že hladina kortizolu sa počas dňa prirodzene mení, pričom za normálnych okolností máte najviac kortizolu ráno a najmenej večer. To naznačuje, že kortizol zohráva dôležitú, úlohu v cirkadiánnom rytme vášho tela.
Neviete, čo je cirkadiánny rytmus? Sú to akési hodiny patriace k biorytmom tela. Riadia sa 24-hodinovým cyklom, počas ktorého sa telo vnútornými procesmi prispôsobuje vonkajším faktorom – svetlu, atmosferickému tlaku a podobne. Práve tento rytmus určuje, kedy sa cítite ospalý. Ovplyvňuje tiež zaspávanie, vstávanie, vašu telesnú teplotu, chuť do jedla, krvný tlak a podobne.1
Zvýšený kortizol je pre organizmus nebezpečný
Nadmernú produkciu kortizolu v tele zapríčiňuje napríklad chronický stres, nesprávna životospráva, nádor v hypofýze ale tiež niektoré ochorenia či uzlíky v nadobličkách. Ak máte dlhodobo zvýšený kortizol v tele, môže ísť s veľkou pravdepodobnosťou o takzvaný Cushingov syndróm. Toto ochorenie sa prejavuje príznakmi ako:
- nárast telesnej hmotnosti,
- slabosť a únava,
- zhoršené hojenie rán,
- ľahká tvorba modrín,
- úbytok kostnej hmoty,
- bolesť chrbta,
- depresia, výkyvy nálad,
- strata libida, erektilná dysfunkcia, neplodnosť,
- problémy s vysokým tlakom,
- cukrovka a iné.
Ako znížiť kortizol?
Pokiaľ trpíte Cushingovým syndrómom, je potrebné, aby ste dodržiavali liečbu stanovenú lekárom. Platí to tiež v prípade iných ochorení ovplyvňujúcich hladinu kortizolu v organizme.
Nie vždy však musí byť príčinou zvýšenej hladiny kortizolu práve Cushingov syndróm. Čoraz častejšie sa stretávame s jeho zvýšenými hladinami práve v dôsledku dlhodobého stresu a nesprávnej životosprávy. Ak sa na tento problém teda pozrieme všeobecne, hladinu stresového hormónu je možné znížiť viacerými spôsobmi:
- Kvalitný spánok: Spánok zohráva veľmi dôležitú úlohu v správnej funkcii organizmu, jeho regenerácii a tiež napríklad zvládaní stresových situácií. Chronické poruchy spánku, prípadne zmeny v spánkovom režime, môžu byť príčinou zvýšeného kortizolu v organizme.




- Pravidelný pohyb: Pohyb dokáže ovplyvniť hladinu kortizolu v tele tak, že podporuje zdravý spánok a redukciu stresu.
- Vedomé / kontrolované dýchanie: Kontrolované dýchanie pomáha stimulovať parasympatetický nervový systém a „rest and digest“ odpoveď organizmu, ktorá je opakom „fight or flight“ a je zodpovedná za uvoľnenie, obnovu energie a podporu trávenia.
- Smiech: Vedeli ste, že smiech podporuje uvoľňovanie endorfínov, hormónov šťastia, a znižuje hladinu kortizolu?
- Eliminácia stresu: Vieme, minimalizovať stres nie je také ľahké, predovšetkým, keď nám šliape na päty pomaly na každom kroku. Chronický stres sa však stáva civilizačným problémom spôsobujúcim mnohé zdravotné ťažkosti a ochorenia.1






Čo zapríčiňuje nízke hladiny kortizolu?
Dlhodobo znížená hladina kortizolu môže byť spôsobená adrenálnou insuficienciou – stavom, kedy obličky nevylučujú dostatok kortizolu. Rozlišujeme primárnu a sekundárnu adrenálnu insuficienciu.
Primárna adrenálna insuficiencia
Najčastejšie k nej dochádza vtedy, keď imunitný systém napadne nadobličky. Tento stav sa nazýva Addisonova choroba.
Sekundárna adrenálna insuficiencia
Vzniká pri zníženej aktivite hypofýzy alebo nádore hypofýzy, nakoľko oba stavy ovplyvňujú produkciu ACTH a následne aj kortizolu.
K príznakom nízkej hladiny kortizolu patrí únava, nechcený úbytok na hmotnosti, strata chuti do jedla a nízky krvný tlak, zhoršujúca sa svalová slabosť, hnačka, nevoľnosť a zvracanie.1,3
Trápi vás kortizolové brucho?
Kortizolové brucho, nazývané aj hormonálne brucho, pomenúva stav, kedy sa v dôsledku zvýšenej hladiny kortizolu ukladá a hromadí tuk v oblasti brucha. Môže sa vytvoriť práve v období, kedy pociťujete zvýšený stres. Ako prvé si všimnete zmenu na bruchu bez toho, aby sa objavili iné príznaky. Postupne sa však zvyknú objaviť strie, úzkosť, zvýšený apetít a príjem jedla, náchylnosť na tvorbu modrín, vysoký krvný tlak a podobne.
Kortizolové brucho sa môže vyvinúť u oboch pohlaví, bežnejšie je však u žien. K rizikovým faktorom vzniku kortizolového brucha patrí:
- Dlhodobý stres
- Trauma z detstva
- Chronická bolesť
- Strava s vysokým obsahom cukru
- Nadmerná konzumácia alkoholu
- Problémy so spánkom
- Psychické problémy
- Užívanie streroidných liekov
- Fajčenie4,5
U niektorých ľudí spôsobuje vysoký kortizol tendenciu prejedania sa alebo stresového jedenia. To má potom za následok priberanie na váhe – a veľmi často práve v oblasti brucha. Aj preto sa kortizol spája s chudnutím.
Riešením je v tomto prípade predovšetkým eliminácia stresového faktoru. Skúste prísť na to, čo u vás stres spôsobuje a pokúste sa tento faktor odstrániť. Veľmi dôležitá je tiež psychohygiena a zdravý životný štýl. Keď budete vášmu telu dodávať dostatok potrebných živín a pohybu, nájdete si čas na seba a budete sa venovať nejakému koníčku, uvidíte, že sa budete cítiť oveľa lepšie.

Ako si môžete pomôcť pri strese a napätí?
Stres sa pre mnohých ľudí stáva bežnou súčasťou dňa – no to môže byť nebezpečné. Prečítajte si viac o tom, čo vo vašom tele stres spôsobuje a objavte spôsoby, ako s ním zabojovať.
Zdroje použité v článku
1. Cleveland Clinic staff. Cortisol. 2025. [online ] [cit. 14-5-2025] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22187-cortisol
2. Oficiálna stránka GSklub.sk. Stresový hormón kortizol: Ako ho znížiť? 2025. [online] [cit. 14-5-502] Dostupné: https://www.gsklub.sk/magazin/stresovy-hormon-kortizol-ako-ho-znizit/
3. WebMED Editorial Contributors. What is cortisol? 2022. [online] [cit. 14-5-2025] Dostupné: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-cortisol
4. KOMAROVA, A. Čo je to kortizolové brucho, prečo vzniká a ako sa lieči? 2024. [online] [cit. 14-5-2025] Dostupné: https://doktorpro.sk/blog/cortisol-belly-why-does-it-form-and-how-is-it-treated
5. COPE, H. What To Know About Cortisol Belly. 2024. [online] [cit. 14-5-2025] Dostupné: https://www.health.com/cortisol-belly-8606192