Kožné choroby a slnko – kedy vám slnečné lúče pomôžu a kedy naopak môžu uškodiť?
Možno vám už niekedy mama alebo stará mama povedala, že ak budete viac chodiť na slniečko, ten či onen problém sa vylieči. V prenesenom význame to platí – pretože práve slnečné lúče umožňujú ľudskému telu vytvárať veľmi dôležitý vitamín D. Je tiež pravda, že slnečné lúče dokážu do určitej miery podporiť liečbu niektorých kožných ochorení. Ako ale aj v iných prípadoch, aj v tomto je potrebné spomenúť, že nie každá pokožka na slnko dobre reaguje. Čítajte ďalej a zistite, pri ktorých kožných chorobách slniečko pomáha a kedy by ste si, naopak, mali dávať pozor.
Účinky slnečného žiarenia na pokožku
Slnečné žiarenie má na pokožku pozitívne aj negatívne účinky:

K najvýraznejším pozitívnym účinkom patrí rozhodne stimulácia tvorby vitamínu D. Ten je dôležitý nielen pre silný imunitný systém, pevné kosti a zdravé zuby, ale tiež pre zdravie a normálnu funkciu pokožky. Okrem toho môže mať za určitých okolností mierne protizápalové účinky.

Negatívnych účinkov slnka na kožu je, žiaľ, viac. Nemusíte sa samozrejme báť každého slnečného lúča, ktorý sa dotkne vašej pokožky. Reč je najmä o nadmernej expozícii slnečnému žiareniu bez potrebnej ochrany. V takom prípade sa objavuje spálenie pokožky, jej predčasné starnutie, nadmerné vysušovanie, zvýšené riziko vzniku rakoviny kože a tiež zhoršenie niektorých kožných ochorení. Prečo je to tak?
Hlavným nepriateľom pokožky je UV žiarenie
UV žiarenie je skryté v slnečných lúčoch. Rozdeľujeme ho na 3 hlavné skupiny – UVA, UVB a UVC žiarenie.
- UVA – preniká hlboko do pokožky, spôsobuje zmeny na bunkovej úrovni a dlhodobé zmeny na pokožke, ktoré sa môžu prejaviť až neskôr. Patrí sem napríklad už spomínané predčasné starnutie pokožky, vznik vrások či strata pružnosti vašej pleti.
- UVB – vďaka UVB žiareniu sa opálite, ale aj spálite. Preniká do vrchných vrstiev kože, kde mení genetickú informáciu vašich kožných buniek a narúša ich schopnosť obnoviť a regenerovať sa.
- UVC – ide o škodlivé žiarenie, ktoré však aktuálne nepredstavuje väčšie nebezpečenstvo, nakoľko je blokované ozónovou vrstvou Zeme.
Dlhodobá expozícia UV bez ochrany môže spôsobiť:
Zápalové reakcie na pokožke
Poškodenie kožnej bariéry
Zvýšené riziko vzniku rakovinových ochorení
Zhoršenie niektorých chronických kožných ochorení
V rámci ochrany vašej pokožky by ste preto mali vždy používať kvalitné opaľovacie prípravky s ochrannými faktormi proti UVA i UVB žiareniu.






Pri ktorých kožných ochoreniach môže slnko pomôcť?
Psoriáza a slnko (lupienka)
Ak sa liečite na psoriázu, možno vás poteší, že pokiaľ budete dodržiavať určité zásady, môžu vám slnečné lúče do určitej miery pomôcť zmierniť prejavy tohto ochorenia. Prečo? UVB žiarenie vykazuje určité protizápalové účinky a často sa využíva aj pri fototerapii. Hovorí sa tiež o tom, že spomaľuje tvorbu kožných buniek – čo, ako zrejme viete, je hlavným problémom psoriázy. U pacientov s lupienkou môže teda kontrolované slnenie zmierniť príznaky ako šupinaté ložiská a zápaly.1 Pozor, veľmi dôležité je práve slovo “kontrolované”.

Odporúčanie:
Dodržiavajte krátky pobyt na slnku (v čase, keď nie je najprudšie), používajte opaľovací krém a pravidelne hydratujte pokožku vhodnými prípravkami.



Atopická dermatitída (ekzém) a slnko
Pri atopickej dermatitíde je to o niečo komplikovanejšie. Zatiaľ čo u niektorých ľudí sa ekzém vplyvom slniečka zlepšuje, u iných sa zhorší. Zlepšenie súvisí, podobne ako pri psoriáze, s protizápalovým účinkom UVB lúčov. Navyše, často sa hovorí o pozitívnych vplyvoch kombinácie slniečka a slanej morskej vody. Vo veľkej miere to však súvisí s tým, akú citlivú máte pokožku a tiež s tým, čo u vás ekzém spúšťa.
U mnohých pacientov napríklad dochádza k vzplanutiu ekzému pri nadmernom potení. Zabúdať by ste tiež nemali na to, že za určitých okolností slnko pokožku vysušuje – no a ako už asi viete, atopická pokožka je sama o sebe suchšia a citlivejšia než pokožka zdravého človeka.2
Odporúčanie:
Opäť platí, že by ste sa nemali vystavovať priamemu slnku v hodinách, kedy je najprudšie. Siahnite po kvalitnom opaľovacom prípravku bez parfumácie a iných pridaných dráždivých zložiek. Po príchode domov si pokožku umyte šetrným čistiacim prípravkom, aby ste odstránili zvyšky opaľovacieho prípravku. Následne pokožku natrite buď vhodným krémom po opaľovaní, alebo hydratačným krémom pre atopickú pokožku.


Akné v lete
Slnko vám dokáže do určitej miery pomôcť aj v prípade, že vás trápi akné. Súvisí to so schopnosťou UVB lúčov vysušovať pokožku a mierne potláčať zápal. Krátkodobé vystavenie slnku môže teda akné zlepšiť. Avšak pri dlhšej expozícii môže byť výsledný efekt opačný. Preto nezabudnite, že i v tomto prípade platí pravidlo – všetko s mierou.
Odporúčanie:
Dodržiavajte zásady zdravého slnenia a siahnite po opaľovacích prípravkoch s nekomedogénnym zložením – to znamená, že neobsahujú zložky upchávajúce póry. Pokožku pravidelne čistite jemnými čistiacimi prípravkami na problematickú pokožku.


Pri ktorých diagnózach môže slnko stav pokožky zhoršiť?
Rosacea
Opatrný by ste mali byť pri rosacei. Rosacea je chronické zápalové ochorenie kože prejavujúce sa začervenaním a hypersenzitivitou pokožky. Keďže vysoké teploty spôsobujú rozšírenie cievok, veľmi často sú tiež príčinou vzplanutia tohto ochorenia. Okrem horúčavy je pokožka s rosaceou citlivá na silné mrazy, vlhko a vietor.
Vitiligo
Zbystrite pozornosť aj v prípade, ak vašu pokožku trápi vitiligo. Je totiž potrebné pochopiť, že pokožka s depigmentáciou je extrémne citlivá na slnko a ľahko sa spáli. Niekde sa hovorí o tom, že UV žiarenie môže mať pozitívne účinky pri terapii tohto kožného ochorenia, ale hovoríme skôr o cielenej fototerapii pod dohľadom lekára, nie o celodennom opaľovaní na priamom slnku.3
Lupus
Lupus erythematosus je systémové autoimunitné ochorenie. Ide o ochorenie, pri ktorom imunitný systém omylom napáda vlastné zdravé bunky a tkanivá. Lupus postihuje rôzne orgány, kĺby a tiež pokožku. Pacienti s lupusom sú extrémne citliví na slnečné žiarenie, nakoľko práve slnko je častým spúšťačom vzplanutia ochorenia a zhoršenia stavu. Lupus a slnko teda rozhodne nie sú kamaráti.4
Odporúčanie:
Ak trpíte niektorým z týchto ochorení, vyhýbajte sa priamemu slnku, noste ochranný odev, pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Nevyhnutná je aj každodenná aplikácia vysokého ochranného SPF faktora a jeho pravidelná reaplikácia.
Čo ešte môže pomôcť pokožke v lete?
Dopĺňajte vitamín D: Ak sa vyhýbate slnku, môžete mať nedostatok vitamínu D. V takom prípade je na zváženie užívanie doplnkov stravy s jeho obsahom.


Udržujte pokožku hydratovanú: Slnečné lúče pokožku vysušujú. Preto siahnite po hydratačných krémoch s ceramidmi, ureou či kyselinou hyalurónovou. Pre pokožku so sklonom ku kožným ochoreniam je špeciálne vhodná kozmetika z radov dermokozmetiky vyvíjaná pod dohľadom dermatológov.



Starajte sa o pokožku aj po slnení: Opaľovacím krémom starostlivosť o pokožku v lete nekončí. Po príchode domov si dajte sprchu, jemne pokožku umyte a následne ju ošetrite vhodným prípravkom po opaľovaní s obsahom panthenolu, aloe vera a inými zložkami s regeneračnými a upokojujúcimi zložkami.



Slnko môže pri niektorých kožných diagnózach naozaj pomôcť – no bez správnej ochrany dokáže stav dramaticky zhoršiť. Kľúčom je individuálny prístup, kvalitná ochrana a správna starostlivosť pred aj po vystavení sa UV žiareniu. Ak trpíte chronickým kožným ochorením, konzultujte pobyt na slnku a výber opaľovacích krémov so svojím dermatológom.
Zdroje použité v článku:
1. Oficiálna stránka výrobcu Avène. Slnko a psoriáza. [online] [cit. 7-7-2025] Dostupné: https://www.eau-thermale-avene.sk/vasa-plet/ekzem-atopicky-ekzem-psoriaza/psoriaza/slnko-a-psoriaza
2. Oficiálna stránka výrobcu A-derma. Atopická dermatitída a slnko: ako sa chrániť. 2025. [online] [cit. 7-7-2025] Dostupné: https://www.aderma.sk/rady-odbornikov/ked-to-svrbi/dermatitida-alebo-atopicky-ekzem/starostlivost/atopicka-dermatitida-a-slnko
3. Vitiligo center. The effects of sun on vitiligo patients. [online] [cit. 7-7-2025] Dostupné: https://www.vitiligo-center.org/en/article/effects-sun-vitiligo-patients
4. The Healthline Editorial Team. The Impact of Sun Exposure on Lupus Symptoms. 2023. [online] [cit. 7-7-2025] Dostupné: https://www.healthline.com/health/lupus-sun-exposure