Ochrana vlasov pred slnkom: Prečítajte si, ako si udržíte krásne a zdravé vlasy aj počas leta
Leto je tu a vy už máte pravdepodobne naplánovanú letnú dovolenku. Bez ohľadu na to, či sa chystáte do trópov, hôr, k moru alebo na chatku pod lesíkom, určite si už robíte zoznam všetkého potrebného. S prípravou letných dobrodružstiev sa totiž nespája len nájdenie ubytovania a príprava na cestu ako takú. Kľúčové je aj strategické zbalenie si liekov, obuvi, oblečenia a samozrejme aj vhodných kozmetických prípravkov. Okrem vašej obľúbenej kozmetiky by vám rozhodne nemala chýbať ani ochrana pred slniečkom.
Určite už viete, že ochrana pokožky pred UV žiarením je naozaj dôležitá a nemali by ste ju podceňovať. Vedeli ste však, že silné slniečko má negatívne účinky aj na zdravie a vzhľad vašich vlasov? Je to tak. Veľa slnka a nedostatočná ochrana sa podpíše aj na stave vašej bujnej hrivy. Prečítajte si, ako slnko vplýva na vlasy a čo môžete urobiť pre to, aby ste ich pred ním ochránili.
Prečo by ste mali vaše vlasy chrániť pred slnkom?
Je všeobecne známe, že slnko a jeho hrejivé lúče potrebujeme k životu. Platí ale stáročiami overené pravidlo: „Všetko s mierou.“ Aj slnko totiž vie narobiť s vlasmi poriadny neporiadok. O jeho škodlivých ultrafialových lúčoch sa síce hovorí najviac v spojitosti s pokožkou a predčasným starnutím, zohráva však veľkú úlohu aj v tom, ako vaše vlasy vyzerajú a či sú zdravé.
Negatívne účinky UV žiarenia na vlasy
Stalo sa vám niekedy, že sa počas leta zmenila kvalita vašich vlasov? Zapríčiňuje to hneď niekoľko faktorov – napríklad nedostatok vitamínov, kúpanie sa v bazénoch s chlórovou vodou a svoju rolu samozrejme zohráva aj slniečko. Priame prudké slnko môže u nechránených vlasov spôsobiť:
- nadmernú suchosť,
- stratu lesku,
- zvýšenú lámavosť,
- vyblednutie.
Vysušené vlasy zo slnka
Začali v lete vaše vlasy pôsobiť drsne, neskrotne, sucho a viac sa vám štiepia končeky? Je možné, že máte vlasy vysušené zo slnka. Stav vlasov totiž ovplyvňuje viacero vonkajších aj vnútorných faktorov a medzi ne rozhodne patrí aj vplyv UV žiarenia.
Vnútorné faktory:
Z vnútorných faktorov vplýva na zdravie vašich vlasov predovšetkým výživa, dostatok vitamínov a minerálov, vaše celkové fyzické a dokonca aj psychické zdravie.
Vonkajšie faktory:
K vonkajším faktorom patrí zas vlhkosť, poveternostné podmienky, teplota a samozrejme slnečné lúče či používanie prípravkov s obsahom agresívnejších chemických zložiek.
K vysúšaniu vlasov dochádza vtedy, keď sa z nich stráca voda. Tá je vo vlase prirodzene prítomná v jeho vnútorných vrstvách – medule a cortexe. Na povrchu vlasu sa nachádza ďalšia vrstva, kutikula. Kutikula plní úlohu ochrany pred únikom vody z vlasu a zároveň ho chráni pred prienikom škodlivých látok do jeho vnútra. Ak dôjde k poškodeniu tejto vonkajšej ochrannej vrstvy, vlas stráca vodu a dochádza k jeho dehydratácii. Práve slnko, respektíve UV žiarenie hrá v tomto procese hlavnú úlohu. Vysušené vlasy sú krehkejšie, matné, viac sa lámu a štiepia.
Upozornenie:
Vplyv slnka na vysúšanie vlasov podporuje aj nesprávna starostlivosť a používanie chemických prípravkov. Náchylnejšie vlasy na vysušenie máte teda napríklad vtedy, ak máte zosvetľované vlasy, trvalú či dokonca farbené vlasy, často ich fénujete, žehlíte alebo kulmujete a nedodávate im potrebnú starostlivosť.
Ako na ochranu vlasov pred slnkom?
Základom ochrany vlasov pred slnkom je správna starostlivosť a používanie ochranných prípravkov s UV filtrom. Takéto prípravky nájdete medzi rôznymi sérami, olejmi, sprejmi na vlasy a dokonca vlasovými mliekami.
Veľkým hitom sú spreje na ochranu vlasov pred slnkom. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú spreje na vlasy také obľúbené, je ich jednoduchá aplikácia. Vďaka rozprašovaču sa prípravok dostane presne tam, kde je potrebný. Väčšina sprejov na ochranu pred slnkom v sebe navyše spája viacero účinkov, ako napríklad:
- uľahčujú rozčesávanie,
- poskytujú ochranu pred teplom,
- hydratujú a vyživujú,
- chránia farbu vlasov,
- chránia vlasy pred vonkajšími faktormi.
Upozornenie:
Podobne ako iné opaľovacie a ochranné prípravky, aj spreje na ochranu vlasov pred slnkom je potrebné reaplikovať. Platí to predovšetkým v prípade, že sa kúpete, veľa sa potíte alebo napríklad zmoknete. Nezabudnite v lete nosiť vhodnú pokrývku hlavy, napríklad vo forme klobúka, šiltovky alebo šatky.
Starostlivosť o vlasy v lete
Čo sa týka starostlivosti o vlasy, ľudia sa zvyčajne delia na dva tábory. Na jednej strane sú tí, ktorí majú vlastnú kompletnú rutinu a robia všetko pre krásnu, zdravú a hustú hrivu. Na druhej strane sú tí, pre ktorých je jedinou alfou a omegou starostlivosti o vlasy ich obľúbený šampón. Ak si chcete nastaviť správnu starostlivosť o vlasy počas leta, ale aj iných ročných období, mali by ste dbať na dodržiavanie niekoľkých základných zásad:
1. Dajte si pozor na frekvenciu umývania vlasov
Mnohí ľudia si umývajú vlasy každý deň. Chápeme, že pocit čerstvo umytých a sviežich vlasov je na nezaplatenie, avšak veľmi časté umývanie vlasov šampónom podporuje vysušovanie pokožky hlavy. Tá sa bráni tým, že produkuje viac mazu, čo znamená, že vlasy vám mastnejú rýchlejšie. V závislosti od typu vlasov niekomu stačí šampónovanie raz týždenne, iný si zas musí vlasy zmývať každý druhý až tretí deň.
2. Vyberte si vhodnú vlasovú kozmetiku
Nie každému sadne ten istý typ kozmetiky, zloženie či značka. Šampón, kondicionér i masku by ste si mali vždy vyberať v prvom rade na základe vášho typu vlasov – podľa toho, či máte jemnejšie vlasy, kučeravé, mastné, suché, prípadne farbené. Opatrný buďte aj v prípade, že vás trápia kožné problémy, ako sú napríklad seborea, atopia alebo psoriáza. Pri nich je totiž často potrebné siahnuť po špeciálnych šampónoch, a to buď predpísaných dermatológom, prípadne prípravkoch z radov dermokozmetiky. Dermokozmetické produkty majú totiž šetrnejšie, jemnejšie, ale zato účinné a efektívne zloženie.
3. Doprajte vlasom trošku hýčkania vo forme kondicionéru, masky či séra
Zatiaľ čo pre niektorých ľudí je používanie kondicionéra nevyhnutnou a automatickou súčasťou hygienickej rutiny, iný ho nepoužívajú vôbec. Kondicionér, maska na vlasy či vlasové sérum však dokážu vo veľkej miere podporiť zdravie a kvalitu vašich vlasov.
Kondicionér na vlasy
Úlohou kondicionérov je dodať vlasom potrebné živiny, zvýšiť ich odolnosť proti vonkajším faktorom a v mnohých prípadoch aj uľahčiť rozčesávanie. Kondicionér si opäť vyberajte podľa toho, aký typ vlasov máte. Existujú kondicionéry pre suché, mastné, poškodené, jemné, farbené vlasy a podobne.
Masky na vlasy
Masky na vlasy slúžia na intenzívnejšie ošetrenie vlasov. Obsahujú rôzne zložky s hydratačnými, regeneračnými, vyživujúcimi a zjemňujúcimi účinkami. Masku po nanesení necháte pôsobiť – presnú dĺžku pôsobenia nájdete zvyčajne uvedenú na obale daného produktu, no a následne opláchnete. Aplikovať ich stačí raz za jeden alebo dva týždne v závislosti od stavu a zdravia vlasov.
Vlasové séra
Vlasové séra sa zvyčajne „špecializujú“ na konkrétny problém, prípadne aspekt zdravia vlasov. Dostupné sú napríklad séra:
- na podporu rastu vlasov,
- proti vypadávaniu vlasov,
- na liečbu kožných ochorení vlasovej pokožky,
- na vyživovanie vlasov a vlasovej pokožky a podobne.
4. Nezaťažujte vlasy viac ako je potrebné
Laky na vlasy, tužidlá, gély a iné prípravky často obsahujú chemické látky. Tie môžu pôsobiť zaťažujúco a agresívne. Niektoré majú dokonca tendenciu narúšať ochrannú vrstvu vlasu, čím zhoršujú jeho zdravie i vzhľad. Pokúste sa používanie týchto prípravkov obmedziť na minimum, prípadne sa poobzerajte po prípravkoch s jemnejším alebo prírodným zložením.
5. Po kúpaní v mori alebo bazéne si vlasy vždy prepláchnite
Voda v bazénoch obsahuje chlór, prípadne iné látky spôsobujúce vysušovanie vlasov. Morská voda je zas plná soli a tá môže mať tiež svoj vplyv na zhoršenie kvality vlasov. Po kúpaní si preto vždy vlasy dôkladne opláchnite čistou vodou, aby ste z nich vymyli zvyšky týchto látok.