Perikarditída – zápal osrdcovníka: aké sú príznaky, prevencia a prognóza tohto ochorenia?
Perikarditída, teda zápal osrdcovníka, je ochorenie vznikajúce najčastejšie na podklade infekcie. Osrdcovník je dvojvrstvový vláknito-elastický vak obklopujúci srdce, pričom medzi týmito vrstvami je priestor obsahujúci tekutinu. Srdce je takto viac chránené, pri rôznych okolnostiach, hlavne úrazoch. Ak dôjde k zápalu tohto vaku, osrdcovník sa môže naplniť krvou alebo hnisom – a to môže viesť k oslabeniu srdca ako pumpy a sťažiť výtlak krvi do cievneho systému.
Čo je to perikarditída?
Perikarditída je odborné pomenovanie pre zápal osrdcovníka (perikardu). Zjednodušene môžeme toto nepríjemné ochorenie rozdeliť na 3 typy:
- Suchá perikarditída: U pacienta sa vyskytuje bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže pripomínať aj infarkt. Nezriedka sa však môže bolesť šíriť aj do oblasti ponad pupočník, čo pripomína brušnú ťažkosť.
- Vlhká perikarditída: Naopak, pri vlhkej perikarditíde pacient nemusí pociťovať bolesť. Prejavuje sa vznikom tzv. výpotku, teda tekutiny v oblasti osrdcovníka. Rizikom je hromadenie tejto tekutiny, vedúce k útlaku srdca – teda srdcovej tamponáde.
- Konstriktívna perikarditída: Dlhotrvajúce ochorenie, pri ktorom sa perikard stáva rigídnym, stuhnutým, a srdce tak nie je schopné sa normálne plniť. Vzniká ako následok vírusovej akútnej perikarditídy, pri urémii ako dôsledok obličkového zlyhania alebo pri nádorovej infiltrácii.
Príčiny vzniku perikarditídy
Príčina vzniku perikarditídy je buď infekčná alebo neinfekčná. V niektorých prípadoch sa vyskytujú aj ďalšie spôsoby vzniku tejto choroby, hlavne tie úrazové. Treba však zdôrazniť, že až v 90% prípadov sa nezistí jasná príčina tohto stavu.1
Infekčné príčiny vzniku perikarditídy:
- Vírusy: Vírusová perikarditída vzniká na podklade napadnutia osrdcovníka vírusom: môže sa jednať o Coxsackie, Echovírus, Parvovírus, Adenovírus, HIV, Herpesvírus, Cytomegalovírus či vírus Ebstein-Barrovej.
- Baktérie: Tento typ perikarditídy sa v našich podmienkach vyskytuje zriedkavo. Medzi špecifické typy patrí tuberkulózna perikarditída vyvolaná baktériou tuberkulózy.
- Plesne, parazity: Z infekčných agens niekedy vedú k zápalu osrdcovníka plesne ako Candida či Histoplasma, respektíve parazit ako Toxoplasma. Je na mieste spomenúť, že posledné menované infekcie vzplanú často len pri oslabenej imunite, napríklad pri inom vírusovom ochorení.
Neinfekčné príčiny vzniku perikarditídy:
- Autoimunitné ochorenia: príčinou vzniku môže byť systémový lupus erytematodes, reumatoidná artritída, urémia.
- Nádorové ochorenia: vyskytuje sa pri rakovine, hlavne pri metastázovaní ochorenia.
- Úrazy: perikarditída sa môže vyskytnúť pri priamom poranení srdca, disekcii aorty a podobne.
Príznaky perikarditídy
Suchá perikarditída sa prejavuje hlavne bolesťou hrude. Tiež sa môžu pridružiť ťažkosti s dýchaním – chorý dýcha povrchne, pri hlbších nádychoch cíti bolesť.
Pri vlhkej perikarditíde sa spolu s výpotkom môžu prejaviť závraty, úzkosť, potenie, pokles krvného tlaku až šok. Rovnako sa môžu objaviť prejavy z útlaku iných orgánov, ako sú poruchy prehĺtania, kašeľ, štikútanie, chrapot či pocit plnosti žalúdka.

Pichá vás pri srdci?
Zistite, čo tento nepríjemný stav spôsobuje. Odhaľte všetky možné príčiny a v prípade podozrenia na niektorú z nich vyhľadajte lekára.
Perikarditída, EKG a jej ďalšia diagnostika
Vďaka sérii vyšetrení je možné perikarditídu vylúčiť, respektíve potvrdiť. Lekár musí pri vyšetrení pacienta s podozrením na zápal osrdcovníka zistiť, či sa nejedná o iné ochorenie – napríklad ischemickú chorobu, akútny koronárny syndróm, kardiomyopatiu, disekciu aorty, myokarditídu, spazmus pažeráka, ale tiež peptický vred.
Pomocou fonendoskopu lekár pozorným uchom počuje, či sa v oblasti nad srdcom nevyskytuje trenie. To pripomína zvuk, ako keď sa kráča po snehu.2 Aj napriek tomu, že je niekedy náročné ho počuť, vyskytuje sa v 35 – 85% prípadov perikarditídy. Veľmi dôležité je aj EKG vyšetrenie. Potvrdenie diagnózy perikarditídy si vyžaduje splnenie aspoň 2 zo 4 nasledovných kritérií:
- Bolesť na hrudníku v oblasti okolo srdca
- Trenie v oblasti okolo srdca počuteľné fonendoskopom
- Charakteristické zmeny na EKG
- Výpotok okolo srdca
Okrem vyššie uvedených kritérií sa môžu objaviť aj doplňujúce ukazovatele, napríklad zvýšené CRP v krvnom vyšetrení alebo zvýšenie sedimentácie červených krviniek. Echokardiografia, vyšetrenie počítačovou tomografiou alebo kardiovaskulárnou magnetickou rezonanciou, pomôže tiež spresniť konečnú diagnózu.
- Kolchicín3 – zmierňuje zápal, používa sa hlavne pri takej perikarditíde, ktorá sa vracia. Je nutné zachovať obozretnosť pri súčasnom ochorení pečene a obličiek, v týchto prípadoch sa kolchicín neodporúča.
- Kortikosteroidy – lieky ako prednizón zmierňujú zápal v tele.
- Imunosupresíva – lieky na potlačenie imunitného systému znižujú zápal.
- Imunomodulátory – kontrolujú zápal.
- Antibiotiká – podávajú sa v prípade, ak sa dokázal priamy súvis zápalu osrdcovníka s bakteriálnou infekciou.
Je nutné perikarditídu operovať?
Ak je v perikardiálnom vaku nahromadená tekutina, je niekedy nutné túto tekutinu odčerpať. Používa sa k tomu perikardiocentéza pomocou sterilnej ihly alebo malej hadičky – tzv. katétra.
Z chirurgických zákrokov sa v niektorých prípadoch pristúpi k perikardiektómii. Ide o zákrok, pri ktorom sa odstráni celý osrdcovník. Musí sa tak urobiť väčšinou v prípade, že je vak stuhnutý v dôsledku zápalu.
Dá sa perikarditíde nejako predchádzať?
Nejestvuje žiadny zvláštny spôsob, ako sa dá predísť perikarditíde. Aj napriek tomu však môžete dodržiavať určité opatrenia, vďaka ktorým je riziko vzplanutia infekčného ochorenia menšie, a teda aj riziko perikarditídy je nižšie:
- Vyvarujte sa ľuďom, ktorí trpia infekčným ochorením – až do doby, kým sa nezotavia. Ak pociťujete príznaky nejakej infekcie vy, je vhodné zakryť si pri kýchaní či kašľaní ústa rúškom.
- V rámci prevencie sa môžete nechať očkovať proti rôznym infekčným ochoreniam. Očkovanie zabraňuje vzplanutiu vážnych ochorení a má svoje nezastupiteľné miesto v boji proti nim.
- Dodržujte hygienické opatrenia, vrátane pravidelného umývania rúk (mydlom a vodou, aspoň 20 sekúnd). Pomáhajú predísť šíreniu choroby.




Akú prognózu majú pacienti s perikarditídou?
Prognóza akútnej perikarditídy je vynikajúca. Väčšina pacientov sa totiž plne uzdraví. 30% pacientov1, ktorí nie sú liečení kolchicínom, môžu mať tzv. recidivujúcu perikarditídu, teda navracajúcu sa. Rizikom môže byť bakteriálny zápal perikardu, jedná sa však o raritné ochorenie. Špecifickým problémom je tuberkulózna perikarditída.
Pamätajte si, že zápal osrdcovníka je pomerne častou príčinou bolesti na hrudníku. Vyskytuje sa u pacientov s úrazom, s urémiou a tiež u jedincov so zhubnými ochoreniami, častejšie u mužov. Ak preto máte problém s bolesťou na hrudníku, vyhľadajte lekára. Vždy je lepšie nechať sa skontrolovať a zistiť, čo je vo veci, ako problém zamiesť do kúta a nechať ho vygradovať do horšieho štádia.
Čo by sa vám mohlo hodiť v rámci prevencie pred infekčnými ochoreniami?
Upozornenie
1. DABABNEH, E. a kol.: Pericarditis. 2024. National Library Of Medicine [online] [cit. 07.07.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK431080/
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Onemocnění perikardu. 2006. s.302-307. [cit. 07.07.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. MAYO CLINIC STAFF: Pericarditis. 2024. Mayo Clinic [online] [cit. 07.07.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pericarditis/symptoms-causes/syc-20352510