Pleseň nechtov nie je len estetickým problémom. Čo robiť, ak sa objavuje aj u vás?
Blíži sa čas nosenia ľahkej obuvi a vaše nechty nevyzerajú zdravo? Môže ísť o pleseň nechtov,a teda nechtovú mykózu odborne nazývanú onychomykóza. Je to veľmi časté infekčné ochorenie nechtového lôžka, ktoré je spôsobené mikroskopickými hubami. Typicky sa zo začiatku táto infekcia prejavuje ako biela alebo žltá škvrna pod špičkou nechta na ruke alebo nohe. Keď sa však infekcia dostane hlbšie, môže spôsobiť odfarbenie, zhrubnutie a rozpadnutie nechtov na okraji a niekedy môže postihnúť niekoľko nechtov súčasne. Toto ochorenie nechtov však nemožno považovať iba za kozmetický problém. Ide totiž o chronické ochorenie s negatívnym fyzickým a psychickým vplyvom, ktoré môže spôsobiť u rizikových pacientov rad ďalších komplikácii[1].
Čo spôsobuje infekciu na nechtoch?
Pôvodcami sú viaceré druhy húb a kvasiniek. Výskyt jednotlivých druhov infekcii závisí od geografickej polohy, klimatických aj sociálnych podmienok. Najčastejšími pôvodcami sú dermatofyty, predovšetkým Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes var. Interdigitale, ktoré spôsobujú túto infekciu až v 90% prípadoch. Zvyšok je spôsobený patogénnymi vláknitými hubami, tzv. non-dermatofytami, a to najmä druhmi z rodov Scopulariopsis, Aspergillus, Fusarium, menej často Onychocola a ďalšími. Spomedzi kvasiniek býva pôvodca zvyčajne Candida albicans, Candida parapsilosis, Candida tropicalis alebo Candida krusei [2].
Ako sa onychomykóza prejavuje? Spočiatku je viditeľná iba biela alebo žltá škvrna na nechte. Postupom času sa farba nechtu mení na bielu, žltú, zelenú alebo dokonca čiernu farbu. Dochádza k hrubnutiu nechtu a deformácii jeho tvaru. Necht sa stáča nahol alebo nadol a postupne sa uvoľňuje z nechtového lôžka. Vplyvom mykózy je necht krehkejší a zvykne sa drobiť. Okrem toho toto ochorenie môže sprevádzať aj nepríjemný zápach.
K faktorom, ktoré môžu zvýšiť vaše riziko vzniku plesne nechtov, patria:
- vyšší vek – starší ľudia majú zníženú periférnu vaskulárnu cirkuláciu, dochádza k pomalšiemu rastu nechtov a zvýšenej náchylnosti na infekcie,
- nechtové mikrotraumy v dôsledku športových aktivít,
- silné potenie,
- chôdza po vlhkých spoločných priestoroch, ako sú bazény, telocvične, sprchy,
- poranenie kože a nechtov, alebo iné kožné ochorenia, ako napríklad psoriáza,
- slabý imunitný systém alebo poruchy prekrvenia dolných končatín,
- diabetes mellitus,
- fajčenie.
Ako sa diagnostikuje onychomykóza?
Diagnostika u dermatológa je vo väčšine prípadov už na pohľad jasná. Niekedy je však potrebné mikroskopické vyšetrenie spolu s kultivačným odberom. Občas sa tiež pristupuje k histologickému vyšetreniu. Tieto metodiky sú potrebné na stanovenie konkrétneho druhu pôvodcu, ako aj na odlíšenie onychomykózy od iných ochorení. Príkladom je psoriáza, pri ktorej môžu byť postihnuté nechtové lôžka.
Stanovenie pôvodcu ochorenia má veľký význam aj v liečbe, nakoľko niektoré antimykotiká sú účinnejšie na konkrétny druh v porovnaní s ostatnými. Odber nechtových vzoriek by mal byť realizovaný pred začatím liečby alebo s odstupom 2 – 4 týždňov po lokálnej liečbe, a tiež viac než 3 – 6 mesiacov po ukončení systémovej antimykotickej terapie.
Aké sú možnosti terapie onychomykóz?
Liečba závisí od závažnosti postihnutia nechtového lôžka a od typu huby, ktorá ho spôsobuje. V samotnej liečbe je potrebné byť trpezlivý a pravidelne používať predpísané lieky. V prípade skorého ukončenia liečby bez úplného doliečenia nechtového lôžka je riziko opakovanej infekcie veľmi vysoké. V terapii sa využívajú lokálne aj systémové antimykotiká, alebo kombinácia oboch.
Lokálna terapia
Využíva prípravky najmä vo forme roztokov a lakov s obsahom imidazolov, alyamínov, polyénov, hydroxypiridónov alebo morfolínov. Najčastejšie používané antimykotiká sú amorolfín a cyklopyroxilamin vo forme laku, alebo tiež naftifín a terbinafín vo forme roztoku. Okrem antimykotík môžu tieto preparáty obsahovať aj zložku narúšajúcu povrch nechtového lôžka, ktorá uľahčuje prienik aktívnej látky dovnútra nechta – napríklad ureu alebo kyselinu salicylovú. Liečba musí byť aplikovaná minimálne 6 mesiacov, najlepšie do úplného odrastenia postihnutého nechtového ložiska.
Systémová terapia
Zahŕňa perorálnu liečbu antimykotikami, najmä terbinafinom a itrakonazolom. Tieto liečivá narušujú syntézu ergosterolu, čo vedie k poškodeniu bunkovej membrány patogénu a inhibícii rastu a replikácie. V prípade užívania perorálnych antimykotík, najmä azolových antimykotík (itrakonazol, ketokonazol, flukonazol), je však nutné zváženie liekových interakcií a tiež monitorovanie hepatálnych funkcií u pacientov s preexistujúcou poruchou.
Približne u 20% pacientov vyššie spomínaná liečba nepostačujem, a preto sa pristupuje ku kombinovanej terapii, kedy sa kombinujú lokálne laky spolu s perorálnou liečbou. Používa sa kombinácia liečiv, ktoré majú synergický účinok, a teda sa navzájom podporujú. Takouto kombináciou sú napríklad amorolfín s terbinafínom alebo itrakonazolom.
Ďalej sa využíva aj chirurgická intervencia na čiastočné alebo kompletné odstránenie nechtovej platničky. Tento zákrok však so sebou prináša riziko infekcie, a preto je zvyčajne potrebné ošetrovať obnažené miesto antimikróbialnymi prípravkami až do zahojenia a rastu nového nechtu. Nové liečebné metódy onychomykóz zahŕňajú napríklad fotodynamickú liečbu s použitím fotosenzibilátora a ožiarenie nechtov pulzným laserovým svetlom, UV-C žiarenie s použitím germicídneho žiarenia, alebo iontoforézu – techniku zvyšujúcu prienik lokálnych antimykotík v nechtovej platničke[2].
Komplikácie infekcie nechtového lôžka – čo sa môže stať, ak nechtovú mykózu nebudete liečiť?
Postihnuté nechty sú rezervoárom infekcie, ktorá sa môže rozšíriť aj na ďalšie časti ľudského tela. Riziko hrozí najmä u starších pacientov, kedy často dochádza k bakteriálnym infekciám kože. Okrem toho plesňová infekcia nechtov zhoršuje kvalitu života pacienta, v chronickom priebehu ochorenia sa prejavuje bolestivosťou počas chôdze aj v stoji. Pozor si tiež musia dávať pacienti trpiaci na diabetes mellitus, nakoľko u nich hrozí vznik diabetickej nohy. Svoj stav by preto mali okamžite liečiť pod dohľadom lekára [3].
Ako tomuto ochoreniu predchádzať?
Správne návyky môžu pomôcť predchádzať vzniku onychomykóz, alebo tiež zabrániť vzniku opakovaných infekcií. V prevencii sa odporúča:
- pravidelné umývanie rúk a nôh po dotyku s infikovaným nechtom – je nutné umytie rúk a následná hydratácia nechtu,
- mať krátke a rovno zastrihnuté nechty na rukách a nohách, odporúča sa aj dezinfekcia nožníc na nechty po každom použití,
- nosenie ponožiek, ktoré odvádzajú pot, prípadne ich vymieňajte počas dňa, aby nohy neboli vo vlhkom prostredí,
- vhodne zvolená priedušná obuv a dezinfekcia obuvi antimykotickým sprejom,
- používanie vlastnej obuvi v priestoroch bazénov a šatní, alebo dezinfekcia nôh po návšteve plavárne,
- nezdieľanie uterákov v rodine, najmä ak niekto trpí onychomykózou alebo iným druhom mykózy,
- v prípade návštevy nechtového salóna je vhodné sa uistiť, či po každej klientke dezinfikujú nástroje,
- použitie lakov s remineralizačným a reštrukturalizačným účinkom na nechty postihnuté malformáciou, lámavosťou a lokálnou bolestivosťou[1].
Pokiaľ už trpíte onychomykózou, navštívte lekára a začnite s vhodnou liečbou. Veľa pacientov zo začiatku ignoruje infekcie nechtov, nakoľko nepociťujú nijakú bolesť alebo si chorobné zmeny nechtu ani nevšimnú. Avšak, čím neskôr sa pristúpi k liečbe, tým bude samotná terapia postihnutého nechtového ložiska trvať dlhšie. Pri tejto terapii je okrem liečby dôležitá aj vytrvalosť, trpezlivosť a dôslednosť pacienta.
Zdroje použité v článku:
1. BHARGAVA, H. D. 2020. Fungal Nail Infections. In: webmd.com [online]. 28.7.2020 [cit. 17.05.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/fungal-nail-infections
2. KULÍKOVÁ, Z. 2015. Onychomykózy. Dermatologie pro praxi. 2015, roč. 9, č. (3), s. 116-118.
3. KUKLOVÁ, I. 2011. Onychomykózy. Medicina pro praxi. 2011, roč. 8, č. (2), s. 73-76.