Čo spôsobuje časté pálenie záhy a ako ho riešiť?
Pálenie záhy je pomerne bežný a častý problém súvisiaci s tráviacou sústavou. Aby sme boli presní, pyrózu alebo teda pálenie záhy, spôsobujú tráviace kyseliny a ich spätný návrat do pažeráka. Pálenie záhy sa prejavuje špecifickým nepríjemným pálením od krku až po hrudník, prípadne inými symptómami ako bolesť za hrudnou kosťou, grganie, kyslá či horká pachuť v ústach a podobne. Čo to znamená, ak vás záha páli často a ako tento problém riešiť?
Čo môže spôsobovať pálenie záhy?
Jedným z najčastejších spúšťačov pálenia záhy je životospráva. Len si spomeňte, koľkokrát sa vám stane, že ste uponáhľaný, nemáte čas variť alebo ste už príliš unavený na to, aby ste sa ešte hodinku či dve motkali v kuchyni. Radšej si teda často uchmatnete niečo rýchle a zrejme nie práve zdravé. Pokiaľ navyše obľubujete mastnejšie, korenistejšie, pikantnejšie či vyprážané jedlá, je to ako keby ste šli záhe v ústrety. Čo ďalšie vplýva na vznik pálenia záhy?
- Nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu či bublinkových nápojov
- Obezita
- Fajčenie
- Užívanie niektorých liekov
- Stres
- Tehotenstvo
Okrem toho je pálenie záhy tiež príznakom ochorenia s názvom reflux. Pri refluxe hovoríme o kyslom refluxe (GER) a gastroezofageálnej refluxnej chorobe (GERD).
Trápi vás časté pálenie záhy?
Pokiaľ máte problémy s častým pálením záhy, nemali by ste to rozhodne podceňovať. Konzultujte tento problém s lekárom. To, čo spočiatku môže začať ako reflux po skonzumovaní väčšieho množstva mastného jedla či alkoholu, sa neskôr môže vyvinúť do závažnejšej gastroezofageálnej refluxnej choroby (GERD). Medzi najčastejšie príznaky GERD patrí:
- Pálenie záhy 2 a viackrát týždenne
- Regurgitácia, čiže spätný pohyb prehltnutej potravy bez zvracania
- Problémy s prehĺtaním
- Kašeľ
- Sipot
- Bolesť na hrudníku, a to predovšetkým počas nočného ležania
Ako si s častým pálením záhy poradiť?
Lekár vám po vyšetrení a stanovení príčiny pálenia záhy zrejme predpíše alebo odporučí vhodné lieky. Čo ďalšie môžete pre liečbu pálenia záhy spraviť vy?
- Zmeňte stravovacie návyky. Jedzte zdravšie, vyhýbajte sa mastným, korenistým a štipľavým jedlám. Obmedzte kofeín i alkohol.
- Skúste si odsledovať, ktoré potraviny u vás pálenie záhy vyvolávajú a vyraďte ich z jedálnička.
- Jedzte menšie porcie viackrát denne a pri jedle sa neponáhľajte.
- Noste voľnejšie oblečenie a vyhnite sa tesným kúskom a opaskom, ktoré by mohli tlačiť na žalúdok.
- Nechoďte spať hneď po jedle, ani si hneď nelíhajte. Posledné jedlo by ste mali mať zhruba 3 hodiny pred spaním.
- Ak vás trápi pálenie záhy v noci, podložte si vyššie pod hlavu.
Aké lieky a prípravky vám môžu pri pálení záhy pomôcť?
Bylinky na pálenie záhy