Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo na suchý dusivý kašeľ?

So suchým kašľom sa stretávame najmä ako s príznakom vírusového alebo bakteriálneho ochorenia. Suchý kašeľ je inak označovaný aj ako dráždivý alebo neproduktívny. Tí, ktorí s týmto typom kašľa majú skúsenosť rozhodne potvrdia, že býva neznesiteľný a dokáže potrápiť a vysiliť. Čo vám môže pomôcť, aby sa jeho príznaky stali minulosťou?

Čím je suchý kašeľ charakteristický?

Suchý kašeľ je skutočne suchý – veľmi nepríjemne totiž dráždi v krku. Nedochádza pri ňom k produkcii ani vykašliavaniu hlienu, takže ho rozpoznáte podľa typického, ako keby suchého, chrípajúceho a dusivého zvuku. Zvyčajne sa objavuje na začiatku choroby (napríklad pri infekcii dýchacích ciest) a mnohokrát neskôr prechádza do produktívneho kašľa. Zvykne potrápiť najmä v noci, keďže v polohe ležmo dochádza k dráždeniu krku a dýchacích ciest. Kvôli tomu narúša pokojný spánok.

Pre neproduktívny kašeľ je taktiež typické, že namáha sliznice dýchacích ciest. Je intenzívny, sprevádza ho dusenie, dráždenie, škrabanie, bolesť a opakujúci sa pocit na odkašliavanie.

Čo pomôže na suchý kašeľ?

Na úvod je dôležité uviesť, že v rámci liečby suchého kašľa sa nesmú používať lieky určené na vykašliavanie hlienu. Rovnako by sa nemali kombinovať s liekmi určenými na suchý kašeľ. Viac by vám to uškodilo ako pomohlo.

Na suchý kašeľ sa používajú lieky zo skupiny antitusiká. Ich cieľom je zvlhčovať sliznice a tlmiť kašľací reflex. Sú dostupné vo forme kvapiek, sirupov aj tabliet. Medzi obľúbené prípravky patrí napríklad Robitussin alebo Stoptussin. Stoptussin je kombinovaný liek, ktorý je určený na suchý kašeľ aj vlhký kašeľ, takže ho môžete používať počas celej doby liečby.

Ako doplnkovú liečbu môžete vyskúšať prírodné prípravky. Tekutiny doplníte pomocou čajov z bylinkových zmesí určených na kašeľ. Vlažný čajík si môžete osladiť medom, prípadne ho zmiešať s cibuľovým sirupom, ktorý je známy ako prírodný liek na kašeľ.

Siahnite aj po vitamínoch a mineráloch na podporu imunity, ktoré môžu urýchliť liečbu či pomôcť pri rekonvalescencii. Doprajte si tiež dostatok odpočinku, voľte ľahkú stravu a konzumujte predovšetkým ovocie a zeleninu, z ktorých získate ďalšie potrebné vitamíny a minerály. Ak príznaky suchého kašľa po samoliečbe neustupujú alebo sa zhoršujú, neodkladne navštívte lekára.

Ktoré lieky sú vhodné na suchý dusivý kašeľ?

 

Doplnky a bylinky, ktoré podporia liečbu prechladnutia a chrípky

Neprehliadnite