Domáca liečba hnisavej angíny – ako sa s ňou popasovať?
Angína je veľmi nepríjemný akútny zápal krčných mandlí, ktorého hlavným príznakom je silná bolesť hrdla. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, inkubačná doba sú približne 1 – 3 dni a môžu ju zapríčiniť vírusy, baktérie alebo aj kvasinky. Najčastejšie nás ale zvykne potrápiť bakteriálna – teda hnisavá angína. Je veľmi silná a bolesť hrdla, ktorú spôsobuje, môže byť miestami až neznesiteľná. Pomôcť vám môžu antibiotiká v kombinácii s domácou doplnkovou liečbou a režimovými opatreniami.
Najčastejšie príznaky hnisavej angíny
Za vznik hnisavej angíny sú najčastejšie zodpovedné baktérie (streptokoky). Charakterizuje ju rýchly nástup symptómov, ktoré pozostávajú predovšetkým z veľmi silnej bolesti hrdla a škriabania v krku, a to nielen pri prehĺtaní slín či potravy. Podnebné mandle sú opuchnuté, začervenané a vyskytuje sa na nich biely alebo bielo-žltý povlak. Prítomná môže byť aj horúčka, zimnica a zväčšenie krčných lymfatických uzlín. Pri hnisavej angíne sa kašeľ alebo nádcha zvyčajne neobjavujú, no ich výskyt nie je vylúčený.
Čo môže pomôcť na hnisavú angínu?
Pri hnisavej angíne s bakteriálnym pôvodom sa zrejme nevyhnete užívaniu antibiotík predpísaných lekárom. Vďaka užívaniu antibiotík dochádza nielen k zmierneniu príznakov a vyliečeniu, ale aj k zníženiu infekčnosti, a to už cca 48 hodín po užití antibiotického lieku. Pozor: bez užívania antibiotík je človek infekčný zhruba 2 týždne, čo znamená, že hnisavú angínu môžete preniesť aj na svojich blízkych.
Hnisavú angínu síce môžete vyskúšať vyliečiť aj doma len pomocou voľnopredajných liekov, no stav sa vám môže skôr zhoršiť, než zlepšiť. Ak sa váš stav približne po 3 dňoch samoliečby nezlepší, neodkladne navštívte lekára. V prípade, že máte podozrenie na angínu u dieťaťa, lekára navštívte ihneď.
Domáca doplnková liečba hnisavej angíny:
Súčasne s antibiotikami sa v rámci doplnkovej liečby bežne užívajú voľnopredajné lieky na tlmenie bolesti a taktiež na znižovanie horúčky – napríklad s obsahom ibuprofenu alebo paracetamolu. Na úľavu od bolesti hrdla zase môžu pomôcť pastilky, kloktadlá alebo spreje s antibakteriálnym, antiseptickým či protizápalovým účinkom. Niektoré z týchto prípravkov nájdete na konci článku.
Vhodný môže byť aj šalviový čaj alebo prípravky do hrdla s obsahom šalvie. Táto bylinka má totiž výrazné antibakteriálne a antiseptické účinky. Pri hnisavej angíne je taktiež potrebný pokojný režim, dostatočný pitný režim, kvalitný spánok a dostatok vitamínov a minerálov. Odporúča sa aj suchý zábal na krk, napríklad s použitím detskej plienky.
Pri domácej liečbe hnisavej angíny vám môžu pomôcť tieto produkty: