Čo pomáha na potenie rúk a kedy ide o zdravotný problém?
Ste v strese a potia sa vám dlane? Ide o vcelku bežný problém. Avšak zatiaľ čo niektorí z nás sa so spotenými dlaňami stretávajú len veľmi sporadicky, u iných ide o problém každodenného života. Nadmerné potenie dlaní sa nazýva palmárna hyperhidróza. Prečítajte si, čo potenie dlaní spôsobuje a ako ho môžete úspešne riešiť.
Nadmerné potenie rúk: Kedy je potenie rúk v norme a kedy ide o problém?
Ruky sa potia prirodzene, nakoľko sa v nich nachádzajú potné žľazy. K poteniu dochádza v dôsledku viacerých faktorov. Medzi najčastejšie „spúšťače“ potenia pritom patrí napríklad vyššia vonkajšia teplota, stres, emócie a samozrejme aj fyzická aktivita.
Máte však pocit, že sa vám dlane potia nadmerne? Keď hovoríme o nadmernom potení rúk, myslíme tým stav, kedy k poteniu dochádza aj bez vplyvu spúšťačov. To znamená, že sa vám dlane potia aj v pokoji bez toho, aby ste v danom momente vykonávali nejakú fyzickú aktivitu. Ruky sa vám potia tiež bez ohľadu na vonkajšiu teplotu. Emočná záťaž, stres, nervozita či strach potom nadmerné potenie ešte zhoršujú a znepríjemňujú vám tak bežné fungovanie.
Aké sú príčiny nadmerného potenia rúk?
Odlišujeme tzv. primárnu a sekundárnu hyperhidrózu. Pri primárnej hyperhidróze nie sú príčiny nadmerného potenia doteraz známe. Objavuje sa už v detstve alebo v období dospievania a vyskytuje sa vždy len na určitých miestach tela. Predpokladá sa, že nadmerné potenie je v tomto prípade spôsobené zvýšenou aktivitou potných žliaz v dôsledku poškodenia regulácie potenia v centrálnej nervovej sústave.
Sekundárna hyperhidróza vzniká ako príčina nejakého iného pôvodného ochorenia. Medzi najčastejšie patria napríklad:
- hormonálna nerovnováha, napríklad pri problémoch so štítnou žľazou, v menopauze, tehotenstve a podobne,
- neurologické ochorenia,
- nadváha a obezita,
- užívanie niektorých liekov,
- nadmerné užívanie alkoholu, drog či fajčenie,
- ochorenia srdca, rakovina a iné ochorenia.
Pri tomto type nadmerného potenia rúk je dôležité, aby ste problém riešili s lekárom. Je totiž nevyhnutné správne určiť príčinu potenia a nastaviť liečbu.
Čo pomáha na potenie rúk?
1. Detský zásyp
Detský zásyp, respektíve púder všeobecne, má široké využitie. Po zásype siahajú nielen mamičky, ale aj ženy, ktoré majú problém so zapareninami na stehnách a taktiež ľudia, ktorí sa nadmerne potia. Zásyp síce asi nepoužijete len tak v kancelárii či pred stretnutím, môžete ho však zaradiť do vašej rutiny na doma. Pomôže pokožku vysušiť a chrániť pred zápachom i mikroorganizmami.
2. Antiperspirant
Poznáte rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom? Antiperspiranty pomáhajú tlmiť vylučovanie potu dočasným zúžením vývodu potnej žľazy v pokožke. Dezodoranty eliminujú nepríjemný zápach, neznižujú však vylučovanie potu. Ak vás teda trápi silné potenie rúk, lepšou voľbou pre vás budú zrejme antiperspiranty. Antiperspiranty by ste si mali aplikovať vždy na umytú a suchú pokožku, ideálne na noc.
3. Studená voda
Ako rýchla prvá pomoc vám niekedy môže postačiť aj studená voda. Schladenie na chvíľu zastaví potenie a navyše vám osvieži pokožku. Stačí, ak si na ruky na chvíľu pustíte prúd studenej vody z kohútika.
4. Psychohygiena
Stres, nervozita, strach a iné silné emócie dokážu potenie rúk ešte zhoršovať, preto by ste sa mali snažiť byť v čo najväčšej psychickej pohode. Vieme, že to nie je vždy možné, ale pravidelná psychohygiena, dobrá životospráva, oddych a dostatok spánku vám pomôžu cítiť sa lepšie, eliminovať stres a pozitívne ovplyvnia aj váš problém s potením rúk.
4. Šalvia
Šalvia je známa pre svoje blahodarné účinky na ľudské telo. Medzi ne patrí aj jej schopnosť zmierňovať problémy s potením. Môžete ju užívať vo forme čaju, či si dokonca pripraviť výluh, olej alebo tinktúru. Tú potom pridáte do vody a budete si v roztoku máčať ruky. Ide o jednoduchý spôsob, ako prírodnou cestou skúsiť eliminovať potenie rúk.