Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ktoré sú najúčinnejšie voľnopredajné lieky na uvoľnenie svalstva?

Problém stuhnutého svalstva sa vyskytuje pomerne často. Ak ste narazili na tento článok, pravdepodobne trápi aj vás. Poradíme vám, čo vám na tento problém zaberie. Za stuhnuté svalstvo je na dotyk tvrdé, pri akomkoľvek pohybe stuhnuté, strnulé a neflexibilné. Príčinou stuhnutých svalov môže byť nedostatočný pohyb alebo v dnešnej dobe dosť častý jav – sedavý spôsob života. Najčastejšie spôsobujú stuhnutie šije alebo krčnej chrbtice. Našťastie ale existujú lieky aj bez lekárskeho predpisu, ktoré vám môžu pomôcť stuhnuté svalstvo uvoľniť.

Akými príznaky sa vyznačuje stuhnuté svalstvo?

  • Bolesť svalov
  • Celková únava svalstva
  • Pocit napätia v svalstve
  • Strnulosť a neflexibilita svalstva
  • Problémy s pohybom v mieste stuhnutia
  • Opuch
  • Svalové kŕče

Čo spôsobuje stuhnuté svaly?

Za strnulé a stuhnuté sú najčastejšie a najpravdepodobnejšie zodpovedné tieto príčiny:

  • Nesprávne držanie tela – zlé držanie tela pri chôdzi alebo počas sedenia môže spôsobiť stuhnuté svaly najmä v oblasti krčnej chrbtice a šije, medzi lopatkami i v iných oblastiach chrbtice. Tento problém sa môže týkať nielen dospelých, ale aj detí a dospievajúcich.
  • Nedostatok fyzickej aktivity – kvôli nedostatočnému pohybu hrozí stuhnutie svalstva najčastejšie.
  • Prievan – alebo ľudovo nazývané prechladnutie svalu alebo “nafúkanie” na sval. Je tiež dôvodom stuhnutia svalstva, najčastejšie v oblasti krčnej chrbtice a lopatiek.
  • Zápal v svale – často súvisí s prievanom alebo inou príčinou.
  • Zvýšená miera stresu – aj táto príčina psychického pôvodu môže byť zodpovedná za stuhnuté svaly.
  • Problém v samotnom svale – príznak stuhnutého svalstva môže prameniť aj z problému, ktorý vznikol v svale. Môže sa jednať aj o vážnejšie problémy, ako je napríklad natiahnutie svalu.

Okrem spomínaných príčin môže stuhnutie svalstva spôsobiť ochorenie nervovej či pohybovej sústavy, metabolické ochorenia, prípadne niektoré vírusové ochorenia.

Aké lieky a doplnky pomôžu uvoľniť stuhnuté svalstvo?

Ak vás trápi stuhnutie svalov, z voľnopredajných liekov môžete vyskúšať napríklad obľúbený liek Guajacuran. Obsahuje účinnú látku guajfenezín, ktorá tlmí napätie kostrového svalstva, a tým uvoľňuje svaly. Pokiaľ stuhnuté svalstvo sprevádza aj bolesť a zápal, vhodné budú voľnopredajné lieky s obsahom ibuprofénu alebo diklofenaku, napríklad Brufen, Flector či Voltaren. Okrem zmiernenia bolesti totiž liečia aj samotný zápal. Tieto lieky majú zväčša formu kapsúl.

Na lokálne použitie sú k dispozícii aj rôzne liečivé gély, masti alebo náplasti. Sú pre vás vhodnou voľbou, ak nechcete alebo nemôžete užívať perorálne lieky. V niektorých prípadoch sa tieto dve formy zvyknú kombinovať, o vhodnom užívaní sa ale poraďte s lekárom. Gély, maste aj náplaste môžu buď obsahovať liečivo, najčastejšie diklofenak, alebo obsahujú látky s príjemných hrejivým efektom. Po hrejivých náplastiach siahnite v prípade, že suché teplo pôsobí na vaše svaly uvoľňujúco.

Pri probléme stuhnutých svalov sa odporúča aj doplnenie minerálov potrebných pre správne fungovanie svalových vlákien, a to predovšetkým horčík, draslík, zinok, železo. V prípade, že stuhnutosť svalstva ani po užití voľnopredajných liekov a použití lokálnych prípravkov neustupuje, navštívte lekára.

Účinnné voľnopredajné lieky na uvoľnenie svalov sú:

 

Doplnky a hrejivé náplasti, ktoré môžu pomôcť uvoľniť stuhnuté svaly:

Neprehliadnite