Voľnopredajné lieky na uvoľnenie svalstva
Problém stuhnutého svalstva sa vyskytuje pomerne často. Za stuhnuté svalstvo sa považuje také, ktoré je na dotyk tvrdé, pri akomkoľvek pohybe stuhnuté, strnulé a neflexibilné. Príčinou stuhnutých svalov môže byť nedostatočný pohyb alebo v dnešnej dobe dosť častý jav, a to sedavý spôsob života – najčastejšie sa s týmito príčinami spája stuhnutie šije alebo krčnej chrbtice. Našťastie ale existujú lieky aj bez lekárskeho predpisu, ktoré vám môžu pomôcť stuhnuté svalstvo uvoľniť.
Aké príznaky naznačujú stuhnuté svalstvo?
Na bežné prípady stuhnutých svalov môžu poukazovať napríklad tieto príznaky:
- celková únava svalstva,
- bolesť svalov,
- pocit napätia v svalstve,
- strnulosť a neflexibilita svalstva.
Môžu sa vyskytnúť aj iné príznaky, ktoré závisia od príčiny, prečo k stuhnutým svalom vôbec došlo – napríklad opuch alebo svalové kŕče.
Aké príčiny môžu viesť k stuhnutým svalom?
Za strnulé a stuhnuté svaly môžu byť najčastejšie a najpravdepodobnejšie zodpovedné tieto príčiny:
- nesprávne držanie tela – zlé držanie tela pri chôdzi alebo počas sedenia môže spôsobiť stuhnuté svaly najmä v oblasti krčnej chrbtice a šije, medzi lopatkami i v iných oblastiach chrbtice. Tento problém sa môže týkať nielen dospelých, ale aj detí a dospievajúcich.
- nedostatok fyzickej aktivity – kvôli nedostatočnému pohybu hrozí stuhnutie svalstva najčastejšie.
- zvýšená miera stresu – aj táto príčina psychického pôvodu môže byť zodpovedná za stuhnuté svaly.
- prítomný problém v samotnom svale – príznak stuhnutého svalstva môže prameniť aj z problému, ktorý vznikol v svale. Môže sa jednať aj o vážnejšie problémy, ako je napríklad natrhnutie alebo natiahnutie svalu.
Okrem spomínaných príčin sa v svale môže vyskytnúť aj zápal, ochorenie nervovej či pohybovej sústavy, metabolické ochorenia, prípadne niektoré vírusové ochorenia.
Aké lieky a doplnky pomôžu uvoľniť stuhnuté svalstvo?
V rámci samoliečby stuhnutých svalov, ktorú sprevádza aj bolesť, môžete siahnuť po osvedčených liekoch účinkujúcich proti bolesti, ako je napríklad Ibalgin.
Ak vás trápi stuhnutie svalov, z voľnopredajných liekov môžete vyskúšať napríklad obľúbený produkt Guajacuran, ktorý obsahuje účinnú látku guajfenezín podieľajúcu sa na tlmení napätia kostrového svalstva – pri jeho užívaní sa vždy riaďte príbalovým letákom.
Na lokálne použitie sú k dispozícii sú aj rôzne liečivé (prípadne protizápalové) hrejivé gély, masti alebo náplasti – z tejto kategórie je obľúbeným produktom napríklad Voltaren 140 mg liečivá náplasť.
Pri probléme stuhnutých svalov sa odporúča aj doplnenie minerálov potrebných pre správne fungovanie svalových vlákien, a to predovšetkým horčík, draslík, zinok, železo. V prípade, že stuhnutosť svalstva ani po užití voľnopredajných liekov a použití lokálnych prípravkov neustupuje, navštívte lekára.