Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Domáca liečba zápalu priedušiek. Ako na to?

Zápal priedušiek je infekčné ochorenie dolnej dýchacej sústavy, ktoré môže byť spôsobené baktériami alebo vírusmi. Má rýchly nástup, pričom začína väčšinou škriabaním v krku a zvýšenou teplotou. Po pár dňoch sa objaví suchý dráždivý kašeľ, ktorý sa neskôr zmení na produktívny vlhký. Je tomu tak preto, lebo podráždenie priedušiek spôsobuje opuch a zvýšenú tvorbu hlienu, čím sa priedušky snažia chrániť pred choroboplodnými mikroorganizmami. 

Mnoho ľudí sa pýta, či je pri zápale priedušiek potrebné navštíviť lekára. Pokiaľ máte ľahší priebeh, váš stav sa zlepšuje a zaberajú vám voľne dostupné lieky bez predpisu či „recepty starej mamy“, nie je návšteva lekára nevyhnutná. Avšak v prípade, že sa váš stav zhoršuje, kašeľ neustupuje a trvá viac ako tri týždne, určite s vyšetrením u lekára nečakajte. K lekárovi by ste mali ísť aj v prípade, že ste tehotná alebo je choré vaše dieťa. 

Ako liečiť zápal priedušiek doma?

Pokiaľ sa na zápal priedušiek liečite doma, je dôležité, aby ste dodržiavali 3 základné zásady:

  • dodržujte kľudový režim,
  • dbajte na zvýšený pitný režim,
  • užívajte vhodné voľnopredajné lieky.

1. Dostatok spánku a oddychu lieči

Choroba a obzvlášť taká, ktorú sprevádzajú horúčky a silné záchvaty kašľa, zvykne telo veľmi vyčerpať. Aby sa váš stav čo najrýchlejšie zlepšil, je dôležité vyhýbať sa zvýšenej fyzickej aktivite a dopriať si naozaj veľké množstvo spánku a oddychu. Pokúste sa spať v noci aspoň 7 – 8 hodín a doprajte si zdriemnutie aj niekoľkokrát počas dňa. 

2. Pitný režim doplňte o prieduškové čaje

To, že pitný režim je dôležitý, už určite viete. Denná dávka vody pre dospelého človeka by sa mala pohybovať okolo 2 až 3 litrov. Počas choroby je vhodné pitný režim zvýšiť a doplniť o čaje. Môžete siahnuť po bylinných čajoch, ako sú napríklad prieduškové čajové zmesi s obsahom šalvie, pľúcnika lekárskeho, podbeľu či skorocelu. Ak vám prekáža chuť bylinných čajov, môžete si ich prisladiť lyžičkou medu, prípade doplniť troškou citrónu.

3. Voľnopredajné lieky na zápal priedušiek

Liečba zápalu priedušiek spôsobeného vírusmi prebieha symptomaticky. Znamená to, že sa nelieči choroba ako taká za použitia jedného lieku, ale liečia sa jej príznaky. Najčastejšími príznakmi akútneho zápalu priedušiek sú bolesť v krku, horúčka a kašeľ, ku ktorým sa môže pridružiť bolesť hlavy alebo nádcha. 

horúčkou a bolesťou si poradia antipyretiká, ako napríklad Paralen, Acylpirin či Ibalgin. Pri bolestiach hrdla môžete siahnuť po rôznych typoch pastiliek a sprejov, ktoré vám uľavia od bolesti. Najvýraznejším symptómom zápalu priedušiek je však kašeľ. 

V prvých fázach ochorenia sa u vás objaví suchý, dusivý kašeľ. Je charakteristický častým nutkaním na kašľanie, nedochádza pri ňom však k vykašliavaniu hlienu. Na tento typ kašľa pomáhajú lieky zvané antitusiká. Do tejto skupiny patria napríklad lieky Stoptussin, Tussin kvapky proti kašľu, Stopkašeľ alebo tablety Paralen Grip. Suchý kašeľ sa postupne zmení na vlhký produktívny kašeľ, ktorý sprevádzajú silné záchvaty vykašliavania nahromadených hlienov. Hlieny sú častokrát husté a majú žltozelenú až zelenú farbu. 

Na produktívny nie je vhodné užívať antitusiká, tie totiž potláčajú reflex kašľa. Siahnuť by ste mali po takých liekoch, ktoré podporujú vykašliavanie a zrieďujú hlieny. Vyskúšajte napríklad sirup Mucosolvan, pastilky Herbalmed, alebo liek Solmucol vo forme granulátu. Nezabúdajte tiež na dostatok vitamínov pre podporu imunitného systému.

Čo radia pri zápale priedušiek naše staré mamy?

  • Cibuľový sirup – cibuľu nakrájanú na kolieska posypte práškovým cukrom a nechajte 24h postáť. Vzniknutú šťavu užívajte po lyžičkách ako sirup.
  • Zázvorový čaj s medom a citrónom – zázvor je potrebné nastrúhať na jemnom strúhadle, zaliať horúcou vodou a po miernom vychladnutí ochutiť troškou medu a citrónu.
  • Prsný olejový zábal – do teplého oleja namočte látkovú plienku a vložte ju igelitového vrecka. To potom zabaľte do ďalšej vreckovky alebo plienky, priložte na prsia a nechajte pôsobiť cez noc.
  • Med so škoricou – po dobu troch dní užívajte 1 lyžičku škorice s 1 lyžičkou medu.

Po ktorých liekoch a doplnkoch siahnuť pri domácej liečbe zápalu priedušiek?

Neprehliadnite