Trápi vás seboroická dermatitída? Ktoré produkty pomôžu deťom a ktoré zase dospelým?
O seboroickej dermatitíde, známej aj pod názvami seborea či seborrhoe, sa už síce veľa popísalo, no toto chronické zápalové ochorenie kože je stále aktuálnou témou. Medzi ľuďmi sa vyskytuje pomerne často a u každého sa jej príznaky môžu značne líšiť. Objavuje sa už u novorodencov, no trpia ňou aj ľudia vyššieho veku. Aké sú prejavu seboroickej dermatitídy?
- Ohraničené ložisko
- Začervenané ložisko
- Žlté až žltohnedé šupiny
- Viacvrstvové odlupovanie kože
- Tvorba kožnej krusty
- Mokvanie ložiska
- Mierne svrbenie
- Mierny opuch
Seborea je lokalizovaná predovšetkým na častiach tela, ktoré sú bohaté na mazové žľazy, ako napríklad tvár, vlasatá časť hlavy, chrbát alebo hrudník. Už aj samotný názov seborea vyplýva z nadmernej produkcii kožného mazu1.
Seboroickú dermatitídu u detí poznáte aj pod názvom mliečna chrasta
Možno už každý rodič počul pojem mliečna chrasta. Ide o seboroickú dermatitídu bábätiek, kedy sú šupinky žltej farby a veľmi ľahko sa z povrchu kože odlupujú. Na ošetrenie postačuje každodenná starostlivosť. Obvykle postačuje umytie vláskov detským šampónom, ktorý je určený na šupinky, a následné vyčesanie hrebienkom alebo vyčistenie uterákom. Na rozdiel od dospelých, u novorodencov sa seborea vyskytuje len na hlavičke a nemá zápalový charakter. U starších detí sa môžu šupinky objaviť aj na iných častiach tela, ako sú napríklad hrudník, chrbát, záhyby kože alebo oblasť plienok2.
Ako liečiť seboroickú dermatitídu u novorodencov?
Na detskú seboreu sa najčastejšie používajú šampóny. Šampón sa nanáša pri každom umývaní hlavičky, jemne sa vmasíruje a nechá sa pôsobiť podľa pokynov výrobcu. Potom sa dôkladne zmyje. Ak vidíte, že sa šupinky mierne odlupujú, môžete ich vyčesať detskou kefou alebo jemne vyčistiť uterákom uterákom. Určite šupinky nezlupujte nasilu5. Ktoré šampóny sú vhodné pre deti so seboreou?
- BABÉ šampón na mliečne chrasty – obsahuje deriváty kyseliny undecylenovej, vlasové kondicionéry, nechtík lekársky a kyselinu salicylovú. Účinok je keratolytický a zároveň vyživuje pokožku hlavy, čím zabraňuje vzniku nových ložísk.
- Bioderma ABCDerm Babysquam – má keratolytický účinok esteru AHA kyselín a zvláčňuje pokožku hlavy bambuckým maslom.
- Ducray Kélual emulzia – obsahuje účinnú látku keluamid, ktorá odstraňuje šupinky.
- CutisHelp konopná elmuzia – obsahuje konopný olej, ktorý upokojuje a vyživuje pokožku.
Seborea u dospelých – ako vzniká, diagnostikuje sa a lieči?
V neskoršom veku je diagnostika seborey ťažšia, pretože prejavy môžu byť individuálne. Za jej vznikom môže stáť zloženie lipidov na povrchu kože, mikroskopické zloženie kože, individuálna náchylnosť či genetická predispozícia. Príčinou vzniku šupinatých ložísk sú lipofilné kvasinky rodu Malassezia. Výskyt malassézií sa v novorodeneckom veku sústreďuje hlavne na hlave, pričom kolonizácia kvasiniek časom klesá. Znovu sa dramaticky zvýši vo veku najvyššej aktivity mazových žliaz, teda v puberte.
Pre viaceré druhy z rodu Malassezia sú práve kožné lipidy zdrojom potravy, následkom čoho spôsobujú zmeny v zložení kožného mazu a narušenie ochrannej bariéry pokožky. Na danom mieste potom veľmi ľahko dochádza k vzniku zápalu. Medzi najpočetnejšie zastúpenie v koži z tohto rodu majú Malassezia restricta a Malassezia globosa3.
Seborea nespôsobuje lupiny ani nevzniká zanedbanou hygienou
Seboroická dermatitída je dermatologické ochorenie a preto jednoznačne musíme vylúčiť mýtus, že vzniká ako dôsledok nedostatočnej hygieny. Obvykle sa zamieňa za výskyt lupín, pretože v niektorých prípadoch nemusí byť sprevádzaná nadprodukciou mazu. Na rozdiel od lupín sa ale seboroická dermatitída objavuje aj mimo vlasatej časti hlavy a tiež môže vytvárať ohraničené, zapálené ložiská, ktoré sú červené a opuchnuté. Šupinky môžu byť mastné (seborrhoe oleosa) alebo suché (seborrhoe sicca).
Kedy sa seborea objavuje najčastejšie?
V období puberty, keď sa tvorí viac mazu, sa seborea objavuje častejšie3. V dospelom veku prevalencia ochorenia stúpa a vyskytuje sa častejšie u ľudí po 50 roku života. Vzplanutie sa prejavuje obvykle sezónne. Častejšie sa vyskytuje počas zimy a na začiatku jari, pričom teplé a vlhké počasie naopak potláča príznaky. Mnoho pacientov má výskyt a intenzitu prejavov podmienené psychickým stavom, predovšetkým stresom1.
Celosvetovo sa prevalencia zápalovej seborey pohybuje okolo 5% a postihuje vo väčšej miere mužov ako ženy. Frekvencia výskytu až 50% sa odhaduje pri miernej, nezápalovej seboroickej dermatitíde, ktorá často nemusí byť presne diagnostikovaná, no veľmi nepríjemne ovplyvňuje kvalitu života3. Seboroická dermatitída sa vyskytuje často u ľudí s iným chronickým ochorením, ako je napríklad Parkinsonova choroba, neurodegeneratívne ochorenie, psychiatrické ochorenie alebo AIDS. V prípade výskytu iných dermálnych ochorení, ako je psoriáza, akné a rosacea, seborea prebieha paralelne s nimi. Generalizovaná chronická forma sa vyskytuje predovšetkým u ľudí s oslabenou imunitou4.
Výskyt seborey netreba podceňovať. V miernych prejavoch stačí dodržiavať určité režimové opatrenia. Mali by ste sa vyhýbať prašnému, zafajčenému alebo inak znečistenému prostrediu. Strava by mala byť bohatá na vitamíny a minerály, a pokiaľ prídete na to, že vám nejaká potravina spôsobuje zhoršenie prejavov, vylúčte ju zo svojho jedálnička. Pri zhoršení príznakov je vhodné navštíviť odborníka – dermatológa a problému sa venovať podrobnejšie.
Liečba seborey u dospelých
Na seboroickú dermatitídu neexistuje jednoznačná liečba, pretože príznaky sa líšia od jedného pacienta k druhému. Dokonca aj starostlivosť o detskú pokožku by mala byť iná ako u dospelého pacienta. Momentálne sú na trhu účinné šampóny, gély a krémy, ktoré dokážu šupinky ľahšie odstrániť a zregenerovať pokožku. Možnosti účinnej liečby seborey sú3,4:
Keratolytiká –
zmäkčujú a odstraňujú šupinky (kyselina salicylová)
Antimykotiká –
Sú účinné proti kvasinkám (ketokonazol, piroktón olamín)
Protizápalové –
Potláčajú zápal v pokročilom stave seborei (kortikosteroidy)
Lekárne v súčasnosti ponúkajú široký výber šampónov, krémov a gélov na ošetrenie seborey. Pri výskyte šupín na vlasatej časti hlavy uprednostnite šampón gélovej konzistencie, pretože pokožku nepremasťujú. Podľa vážnosti ochorenia je vhodné si zakúpiť prípravky, ktoré potláčajú výskyt kvasiniek a tlmia kožný zápal5. Vhodné prípravky sú:
- Nizoral– má antimykotický účinok na premnožené kvasinky.
- Bioderma Sensibio DS+ vo forme gélu a krému – redukuje množenie kvasiniek z rodu Malassezia, upokojuje pokožku a obnovuje kožnú bariéru.
- Eucerin DermoCapillaire– je rada šampónov s obsahom piroktón olamín, ktorý pôsobí proti kvasinkám malassezia, kyseliny salicylovej, ktorá má keratolytické účinky a polidocanolom, ktorý pokožku upokojuje a zmierňuje svrbenie.
- Ducray Kélual DS krém– redukuje prejavy seborey na mastných častiach tváre a tela. Obsahuje piroktón olamín a crotamiton, ktoré znižujú aktivitu kvasiniek. Kyselina beta-glycyrretinová je aktívna látka, ktorá je protizápalová a rýchlo odstraňuje začervenanie a svrbenie. Tento prípravok je dostupný vo forme šampónu aj krému.
- Mediket Ichtamo– šampón potláčajúci nadmernú produkciu mazu a svrbenie. Obsahuje biely ichtamol a pyritión zinku, ktoré účinne pôsobia proti množeniu plesní, baktérií a kvasiniek.
- Cannaderm CAPILLUS– šampón s obsahom konopného oleja, soli z mŕtveho mora, výťažkov z grepových semiačok, klinčekov a yzopu vhodný na každodenné použitie.
- CutisHelp Seborea šampón – šampón s obsahom konopného oleja pre upokojenie ťažkostí a zlepšenie stavu kože.
Po návšteve dermatológa vám môžu na základe presného rozpisu v lekárni zarobiť účinné prípravky s obsahom ichtamolu, kyseliny salicylovej alebo urey, ktoré sú zamiešané do vhodného masťového základu. Seboroická dermatitída je nepríjemné, celoživotné ochorenie. Aj napriek tomu, že neexistuje jeden účinný liek, je v súčasnosti dostupné množstvo prípravkov, ktoré zmierňujú nepríjemné príznaky tohto ochorenia a do značnej miery zlepšujú kvalitu života.
Chcete si pomôcť od príznakov seborey?
Pozrite si všetky naše šampóny, vlasové toniká ale aj krémy na pokožku, ktoré vám pomôžu pri nepríjemných príznakoch.
Zdroje použité v článku:
1. DALL’OGLIO F. a kol. An Overview of the Diagnosis and Management of Seborrheic Dermatitis. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2022 Aug 6;15:1537-1548. doi: 10.2147/CCID.S284671. PMID: 35967915; PMCID: PMC9365318.
2. VIKTORINOVÁ, M. Seboroická dermatitida, Medicína pro praxi, 2005, www. solen.cz
3. BUCHVALD, D. Seboroická dermatitída, Pediatria pre prax, 2010; 11(3), www.solen.eu
4. JUNÁŠEK, M. Seboroická dermatitida, Dermatológia pre prax, 2015; 9(2), www.solen.sk
5. Súhrn charakteristických vlastností liekov [online]. Dostupné na: www.adcc.sk