Spoznajte svoj ženský cyklus. Ako dlho trvá menštruácia a čo vám pomôže od bolesti?
Menštruácia je prirodzená, aj keď by ste asi len ťažko našli takú ženu, ktorá by sa na toto obdobie v mesiaci tešila. Menštruačný cyklus sa odborne nazýva eumenorea a označuje hormonálny fyziologický cyklus v tele ženy. V priemere trvá menštruačný cyklus 28 dní a rozdeľuje sa na 4 fázy. Jednou z týchto fáz je aj menštruácia. Pozrite sa spolu s nami na to, ako dlho menštruácia trvá a objavte niekoľko tipov na pomoc pri menštruačnej bolesti.
Menštruácia – prečo ju vlastne ženy majú?
Menštruáciu nemajú ženy len tak pre nič za nič. Je súčasťou menštruačného cyklu, ktorý plní veľmi dôležitú úlohu – pripravuje ženskú pohlavnú bunku a sliznice maternice na oplodnenie. Mnohé ženy si myslia, že menštruáciou cyklus končí, opak je však pravdou. Menštruáciou sa váš mesačný cyklus začína. Pozrime sa bližšie na jednotlivé fázy a ich vplyv na vaše telo i náladu.
4 fázy menštruačného cyklu a ich vplyv na ženský organizmus
Prvá fáza: Menštruácia
Je začiatkom menštruačného cyklu. Pokiaľ nedôjde oplodneniu vajíčka, prichádza na scénu menštruačné krvácanie. Počas neho sa telo zbaví nepotrebného tkaniva, čiže neoplodneného vajíčka, zvyškov sliznice maternice a podobne. V priemere zvyknú ženy menštruovať raz mesačne počas 40tich rokov, pričom toto obdobie sa nazýva fertilné, alebo teda plodné obdobie. Každá žena prežíva menštruáciu inak. Niektoré ani nevedia, že ju majú, u väčšiny žien sa však objavujú menštruačné bolesti, nevoľnosť, únava a podobne.
Druhá fáza: Folikulárna fáza
Folikulárna fáza dostala svoj názov podľa folikuly, vačku, v ktorom dozrieva vajíčko. Počas tejto fázy dochádza k vyššej produkcii estrogénov, čo má za následok, že sa cítite plná energie, máte dobrú náladu, ste spoločenskejšia a vyrovnanejšia.
Tretia fáza: Ovulačná fáza
Ovulačná fáza menštruačného cyklu je najzásadnejšia z hľadiska rozmnožovania. Počas nej sa totiž uvoľňuje vajíčko a putuje z folikulu do vajcovodu, kde môže dôjsť k jeho oplodneniu spermiami. Ovulácia trvá sama o sebe len 24 až 48 hodín, ale už 6 dní pred ňou sa šanca na počatie zvyšuje. U žien sa počas ovulácie objavuje zvýšené libido, viac energie a sexuálneho apetítu. Ak počas tejto fázy pociťujete citlivosť prsníkov, mierne bolesti v podbrušku a máte vodnatý cervikálny výtok, ide o bežné prejavy ovulačnej fázy.
Štvrtá fáza: Luteálna fáza
Poslednou fázou cyklu je luteálna fáza. Zvyčajne trvá 16 dní a dochádza počas nej k poklesu hladiny estrogénu a nárastu progesterónu. Vajíčko sa mení na žlté teliesko a začína produkovať veľké množstvo spomínaného progesterónu. Úlohou tohto hormónu je pripraviť maternicu na uchytenie oplodneného vajíčka. Ak k oplodneniu nedôjde, dochádza k zániku vajíčka, poklesu bazálnej teploty, poklesu progesterónu a nástupu menštruácie. Zmeny hladiny hormónov vyvolávajú jav známy ako PMS, prejavujúci sa výkyvmi nálad, podráždením, únavou, bolesťou hlavy a podobne.
Ako dlho trvá menštruácia?
Menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní. U každej ženy to však môže byť trošku inak. Niektoré ženy majú menštruáciu kratšie, pričom trvá len 4 dni, u iných je zas dlhšia. Podobne to platí aj o dĺžke celého menštruačného cyklu. Štandardne má menštruačný cyklus dĺžku v priemere 28 až 30 dní, no sú ženy, ktorých cyklus trvá len 21 alebo až 35 dní. V prípade, že má váš cyklus menej ako 21 dní alebo sa menštruácia objavuje v intervale dlhšom ako 3 mesiace, mali by ste navštíviť gynekológa.
Za ideálnych podmienok je menštruačný cyklus pravidelný a vy dokážete s celkom veľkou presnosťou povedať, kedy príde vaša najbližšia menštruácia. Ak náhodou patríte ku skupine žien, ktoré vedia príchod menštruácie odhadnúť len v rámci niekoľkých dní a málokedy sa im podarí trafiť presný dátum, nezúfajte. Je to úplne v poriadku. Cyklus môže kolísať, menštruácia môže prísť o pár dní skôr alebo neskôr – závisí to od viacerých vonkajších aj vnútorných faktorov.
Vedeliste, že…
Počas menštruácie stratíte priemerne 20 až 80ml krvi?
Pravidelná menštruácia – čo všetko ju ovplyvňuje?
Na dĺžku a pravidelnosť menštruácie vplývajú faktory ako:
- vek ženy,
- životospráva,
- množstvo pohybu,
- stres,
- veľké zmeny hmotnosti,
- užívanie niektorých liekov,
- ochorenia a zápaly v tele,
- hormonálna nerovnováha,
- ochorenia pohlavnej sústavy.
Čo pomáha, ak vás trápi bolestivá menštruácia?
Veľké percento žien trápi bolestivá menštruácia, pričom najsilnejšie bolesti sa objavujú počas prvých dvoch dní menštruácie. Medzi najčastejšie symptómy menštruačných bolestí patria kŕče v podbrušku, nevoľnosť, podráždenosť, únava ale aj bolesť hlavy. Na zmiernenie týchto prejavov existuje viacero spôsobov. Niektoré účinkujú lokálne a pomáhajú predovšetkým utlmiť bolesť, iné sú účinné aj z dlhodobejšieho hľadiska. Čo vám teda pomôže pri bolestivej menštruácii?
Lieky od bolesti
Ak vám menštruačné bolesti poriadne znepríjemňujú, a v niektorých prípadoch až znemožňujú, fungovanie, tabletka od bolesti je pravdepodobne jednou z prvých vecí, po ktorej siahnete. Existuje viacero možností, pričom najčastejšie sa odporúča užívanie liečiv zo skupín nesteroidných antiflogistík, ako napríklad iboprufen, diklofenak či naproxen. Vhodné sú tiež lieky s obsahom paracetamolu, prípadne niektoré spazmolytiká uvoľňujúce kŕče hladkých svalov.
Bylinky na menštruáciu
Medzi bylinkami nájdete aj také, ktoré vykazujú pozitívne účinky na menštruačný cyklus aj na bolestivú menštruáciu. Niektoré pomáhajú zmierniť bolesti, iné napraviť pravidelnosť cyklu. Vyskúšajte napríklad:
- čaj z listov ostružiny – zmierňuje kŕče, stabilizuje cyklus a užívať ho môžete aj pri nepravidelnej menštruácii,
- alchemilkový čaj – zmierňuje kŕče pri bolestivej menštruácii,
- čaj z rebríčka – pomáha pri bolestivej menštruácii aj silnom krvácaní,
- harmančekový čaj – zmierňuje menštruačné bolesti a pomáha aj pri predmenštruačnom syndróme.
Teplo
Počas prvých dvoch dní menštruácie je termofor najlepším priateľom mnohých žien. Teplo totiž pomáha zmierňovať menštruačné kŕče a zlepšovať cirkuláciu krvi. Okrem ohrievacej fľaše vám môže pomôcť aj horúca sprcha či teplý uterák priložený na podbruško.
Zdravá a vyvážená strava
Počas menštruácie vás to pravdepodobne láka k takzvanému „komfortnému jedlu“ – čiže k jedlám, ktoré nemusia byť nevyhnutne zdravé, ale máte pocit, že sa po nich cítite lepšie. Patria sem napríklad čokolády a sladkosti, u niekoho možno kyslé, slané či pikantné jedlá. Vedeli ste však, že úľavu od menštruačných bolestí vám môže priniesť zdravá a vyvážená strava a vyhýbanie sa niektorým potravinám? Mali by ste konzumovať potraviny bohaté na vitamín C , A a B6 a horčík. Naopak vyhýbajte sa jedlám s veľkým obsahom cukru, soli, tuku, kofeínu a alkoholu.
Pohyb na čerstvom vzduchu
Pri pohybe sa vyplavujú endorfíny. Tie nielenže vplývajú pozitívne na vašu náladu, ale do istej miery majú aj analgetické účinky. Pri menštruácii sa teda odporúča ľahké cvičenie, prechádzky a aktivity napomáhajúce prekrveniu organizmu a uvoľneniu svalstva panvového dna.
Diagnostikovali vám endometriózu?
Veľmi bolestivá menštruácia môže niekedy indikovať aj gynekologické problémy, medzi nimi napríklad endometriózu. Zistite o tomto ochorení viac.
Ste pripravená na vašu ďalšiu menštruáciu?
Vybrali sme pre vás niekoľko ženských hygienických pomôcok, ktoré sú obľúbené u našich zákazníčok: