Trápia vás zapálené kútiky úst? Poradíme vám, ako sa ich čo najrýchlejšie zbaviť
Svrbia, mokvajú, praskajú či dokonca krvácajú. Zapálené kútiky úst dokážu potrápiť deti aj dospelých. Vlhké prostredie v ústach ešte viac podporuje rozvoj tohto problému, a preto je ich hojenie častokrát zdĺhavé. Viete, čo na zapálené kútiky najrýchlejšie zaberá a prečo vlastne vznikajú? V krátkosti vám všetko vysvetlíme.
Čo spôsobuje vznik kútikov?
Zapálené kútiky na ústach, odborne cheilitis angularis, vznikajú v dôsledku premnoženia baktérií a kvasiniek v okolí rozhrania ústnej dutiny a pier. Zvyčajne sa jedná o kvasinku Candida albicans a baktérie Staphylococcus aureus alebo Streptococcus pyogenes. Bežne sa nachádzajú na koži a slizniciach, no keď sa premnožia, môžu vzniknúť práve spomínané kútiky. Zapálené kútiky celoročne postihujú zhruba 3,8% dospelej populácie a okolo 15% detskej populácie.
K premnoženiu baktérií a kvasiniek v oblasti ústnej dutiny a pier, a teda vzniku kútikov, prispieva:
- časté olizovanie pier, pri ktorom vlhké prostredie podporuje rast mikroorganizmov,
- podráždenie alebo poranenie ústnej dutiny a pier,
- nedostatok vitamínov B2, B5, B7, B9 a B12,
- nedostatok zinku,
- nedostatok železa,
- niektoré chronické ochorenia, napríklad diabetes mellitus, systémový lupus erythematosus, anémia, HIV a AIDS,
- znížená imunita,
- užívanie imunosupresív, širokospektrálnych antibiotík, kortikosteroidov, hormonálnej antikoncepcie,
- nedostatočná hygiena ústnej dutiny,
- nedostatočne umytý príbor, pohár či fľaša,
- nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia, striedanie vonkajších teplôt,
- nevhodná kozmetika, napríklad rúže, zubné pasty, krémy a podobne,
- tehotenstvo, pri ktorom sú ženy náchylnejšie na nedostatok vitamínov a minerálov,
- fajčenie.
Čo kútiky spôsobujú? Prejavy môžu byť nepríjemné
Kútiky sa spočiatku prejavia ako začervenané a bolestivé škvrnky na okrajoch úst v okolí rozhrania ústnej dutiny a pier. Neskôr ich charakterizuje jedna alebo viacero trhliniek, ktoré môžu mokvať, svrbieť, krvácať alebo byť pokryté žlto-hnedou chrastou, respektíve belavým povlakom. Typickým prejavom je aj nepríjemná bolesť alebo pálenie.
Rozlišujeme 3 typy kútikov
Kútiky sa častokrát zamieňajú s herpesom, nie je to však to isté. V prípade herpesu dochádza k svrbeniu a tvorbe pľuzgiera, ktorý následne praskne a vytvorí sa chrasta. Spôsobuje ho vírus Herpes simplex.
Čo na kútiky pomáha?
Liečba zapálených kútikov spočíva v nanášaní krémov, gélov alebo mastí s obsahom antibiotík a antimykotík. Z účinných látok obsiahnutých v takýchto prípravkoch je najvhodnejší:
- nystatín,
- klotrimazol,
- mikonazol,
- neomycín,
- kyselina fusidová.
V podpornej liečbe je veľmi prospešná pravidelná dezinfekcia postihnutého miesta jódovou tinktúrou, bórovou vodou alebo roztokom hypermangánu. Okrem antibiotických a antimykotických prípravkov je taktiež vhodné použitie zinkovej masti, panthenolového gélu a ústnych vôd s obsahom chlórhexidínu. Z prírodnej liečby pomáhajú obklady z repíka, nechtíka, harmančeka, propolisu alebo čajovníkového oleja. Zároveň sa odporúča doplnenie zinku, vitamínov skupiny B a betaglukánov v dávke prislúchajúcej veku a aktuálnemu zdravotnému stavu.
Ako predísť zapáleným kútikom?
K prevencii vzniku zapálených kútikov patria:
- dôkladná ústna hygiena,
- starostlivosť o pokožku pier a ich okolia,
- obmedzenie používania cudzích príborov a pohárov.
V prípade výskytu chronického ochorenia, ktoré môže byť rizikovým faktorom pre vznik zapálených kútikov, je potrebné nezanedbávať jeho liečbu. Zdravú mikrobiálnu flóru v ústach môžete podporiť aj užívaním probiotík na cmúľanie. Pokiaľ dôjde k poraneniu pier alebo ústnej dutiny, potrebné je okamžite zahájiť vhodnú dezinfekciu rany a aplikáciu regeneračného prípravku, v prípade pier napríklad balzamov s obsahom panthenolu, nechtíkovú alebo zinkovú masť.
Zapálenými kútikmi sa nám telo vždy snaží niečo naznačiť. Ak vás stále prenasledujú, neváhajte navštíviť lekára. Niekedy sa totiž môžu za kútikmi skrývať iné ochorenia, ktoré nie je vhodné podceniť.
Zdroje použité v článku:
1. FEDERICO, JR. a kol. Angular Chelitis. StatPearls Publishing; 2022. [online] [cit. 08-24-2023]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536929/
2. WALDMAN REID, A. a kol. Face dermatitis. Dermatology for the Primary Care Provider, Elsevier. 2022. Pages 23-55. ISBN 9780323712361. [online] [cit. 08-24-2023]. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/B978-0-323-71236-1.00011-7