Vyrážky na jazyku sú malé, ale nepríjemné. Prečo vznikajú a ako sa ich zbaviť?
Mnohí z nás už zažili nepríjemný pocit vyrážky na jazyku. Niekedy sama po pár dňoch zmizne, inokedy jej treba trošku pomôcť. Ak sa s týmto problémom stretávate často, mali by ste zistiť, čo vznik takejto vyrážky na jazyku vlastne zapríčiňuje. Príčin môže byť totiž hneď niekoľko. Niektoré sú nezávažné a v podstate veľmi ľahko riešiteľné. V iných prípadoch však aj malá vyrážka sprevádza zdravotné ťažkosti, ktoré by ste mali riešiť s lekárom. Zozbierali sme vás najbežnejšie príčiny vzniku vyrážok na jazyku a prinášame vám tiež riešenia na tie najčastejšie z nich. Čítajte ďalej a zistite viac.
Čo spôsobuje vyrážku na jazyku?
Vo väčšine prípadov nejde o vriedky takého typu, ako sa vám vytvoria inde na tele. Pri vyrážke na jazyku ide zvyčajne o zdurenú papilu. Čo je to papila? Určite ste si všimli, že sa na vašom jazyku nachádzajú akési malé hrbolčeky. Práve to sú papily. Okrem toho, že má vďaka nim jazyk drsnejší povrch, zohrávajú aj dôležitú úlohu – pomáhajú vnímať hmatové a chuťové vnemy.
Ak z nejakého dôvodu dôjde k podráždeniu papíl, zduria sa. Podráždenie môže vyvolať infekcia, zápal, alergia, ale tiež napríklad to, keď sa omylom uhryznete do jazyka. Vyrážka môže mať formu malého vriedku, pupienku alebo pľuzgierika. Okrem toho môže mať rôznu veľkosť či farbu. Vo väčšine prípadov to závisí od toho, čo je príčinou jej vzniku:
Infekcia
Mechanické poškodenie
Celkový zdravotný stav
Stres
Alergie
Vedľajšie účinky liekov
Chýbajúce živiny
Fajčenie a iné
Ako sa zbaviť vyrážky na jazyku?
Aby ste mohli začať účinnú liečbu, je potrebné poznať príčinu vzniku vyrážok. Ak ide o mechanické poškodenie – napríklad ste si zahryzli do jazyka a dané miesto sa zapálilo, môže vám postačiť prípravok na dezinfekciu a zvýšená hygiena ústnej dutiny. V iných prípadoch je potrebné:
- podávanie antibiotík, prípadne antivirotík alebo liekov proti mykotickým ochoreniam,
- používanie ústnych gélov a špeciálnych ústnych vôd,
- zmena liekov (v prípade, že je za vznik vriedkov zodpovedné užívanie liekov),
- ošetrenie, prípadne liečba nastavená stomatológom.
Ako si s vyrážkou na jazyku poradiť doma?
- Dodržujte ústnu hygienu
- Využite silu prírody v podobe byliniek
- Aplikujte na vyrážku dezinfekčné a liečiace prípravky
- Dodávajte telu vitamíny na podporu imunity
1. Dôkladná ústna hygiena
Ústna hygiena by mala byť na jednej strane šetrná, na tej druhej dôkladná. Šetrná preto, lebo agresívne čistenie zubov, prípadne používanie dráždivých prípravkov, môže byť tiež jedným z dôvodov, prečo sa vám vyrážka na jazyku vôbec urobí.
Dôkladná a pravidelná ústna hygiena sa postará o to, aby bola ústna dutina čistá a nehromadili sa v nej baktérie spôsobujúce zápal. Okrem kvalitnej kefky a pasty siahnite aj po medzizubnej kefke, zubnej niti či ústnej vode.
2. Bylinky a výplachy na vyrážku na jazyku
Z týchto byliniek si môžete pripraviť buď čaj, alebo odvar, ktorý budete kloktať. Ich dezinfekčné, protizápalové a liečiace účinky vám pomôžu bojovať s nepríjemnými vyrážkami na jazyku i ďalšími zápalovými reakciami v organizme.
3. Aplikujte na vyrážku dezinfekčný prípravok
S vyrážkou na jazyku sa často spája bolesť a zápal. Ten sa môže hojiť pomaly kvôli vlhkému prostrediu a baktériám v ústnej dutine. Pomôžu vám špeciálne spreje, gély a ústne vody s obsahom dezinfekčných, protizápalových a tiež bolesť tlmiacich zložiek.
4. Doplňte telu vitamíny potrebné pre zdravú ústnu dutinu aj silnú imunitu
Nezabudnite, že je potrebné telo liečiť nielen z vonku, ale predovšetkým zvnútra. Vznik vriedkov, vyrážok či pupákov je v niektorých prípadoch spôsobený aj nedostatkom vitamínov. V tomto prípade ide primárne o vitamíny skupiny B, vitamín C, A, D, zinok a železo. Tieto látky by ste mali prijímať primárne v strave, no v prípade potreby môžete siahnuť po vhodných výživových doplnkoch.
Ak sa vám vyrážky na jazyku robia často, poraďte sa s vaším ošetrujúcim lekárom o vhodných doplnkoch, prípadne inom type liečby.