Je zápal slepého čreva životu nebezpečný? Prečo vzniká a ako včas odhalíte jeho príznaky?
Zápal slepého čreva je často náhle vzniknuté ochorenie, ktoré môže byť život ohrozujúce. Odborne nazývame túto chorobu appendicitída alebo appendicitis. V skratke ide o zapálenie červovitého výbežku slepého čreva, teda appendixu.
Najčastejšie sa táto choroba objavuje medzi 10. až 30. rokom života vo forme akútneho zápalu.1 Začína bolesťou, ktorá sa šíri z okolia pupku do pravej strany brucha. Niekedy môže trvať aj niekoľko mesiacov, vtedy hovoríme o chronickej apendicitíde.
Ochorenie appendicitída postihuje 100 zo 100 000 dospelých.
Prečo dochádza k vzniku zápalu slepého čreva?
Appendix vermiformis je červovitý výbežok slepého čreva, odborne intestinum caecum. Má prstovitý tvar, akoby „vyrastal zo slepého čreva“, do ktorého aj vyúsťuje. Je dlhý priemerne 7cm a hrubý 7mm. Nachádza sa v pravej dolnej časti brucha. Ide o lymfatické tkanivo, ktoré slúži ako nárazníkový systém v boji proti infekciám. Niektorí autori vyzdvihujú jeho význam ako rezervoáru prirodzenej črevnej mikroflóry. Tým, že appendix má pomerne úzky priemer, je náchylnejší k blokáde a následnému zápalu.
Pri vzniku appendicitídy zohráva veľkú úlohu blokáda samotného appendixu. Môže k nej viesť infekcia, upchatie tvrdou stolicou2, ale aj prítomnosť cudzieho telesa či nádor. Pri infekcii tkanivo opuchne, ktoré sa zväčší a dôjde k samotnému upchatiu červovitého výbežku slepého čreva. Pri prítomnosti baktérií v appendixe a jeho blokáde dochádza k vzniku zápalu.
Okrem vyššie spomínaných ochorení môžu k vzniku zápalu slepého čreva viesť stavy ako cystická fibróza, prítomnosť kameňov v appendixe, úrazy, črevné parazity, ale aj šírenie zápalu pri dráždení ďalších častí hrubého čreva.
Rizikové faktory zápalu slepého čreva sú:
Vek: Môže sa objaviť v každom veku, no najčastejšie okolo 20. roku života
Pohlavie: Častejšie sa zápal slepého čreva vyskytuje u mužov
Rodinný výskyt: Svoju úlohu hrá aj genetická nadväznosť
Príznaky apendicitídy zahrňujú hlavne bolesť
Prejavy zápalu slepého čreva sú vo väčšine prípadov nešpecifické a môžu sa vyskytnúť aj pri iných ochoreniach brušnej krajiny. Typicky je však pri appendicitíde prítomná charakteristická bolestivosť. Aké sú ďalšie príznaky zápalu slepého čreva?
- Náhla bolesť v oblasti pupku a v pravej dolnej časti brucha
- Bolesť, ktorá sa zhoršuje pri kašľaní a kýchaní, ale aj pri bežných pohyboch
- Bolesť je tak intenzívna, že oberá o spánok
- Pocit na vracanie a vracanie, ktoré je často náväzné na prichádzajúcu bolesť brucha
- Strata chuti do jedla
- Znížená teplota, ktorá sa však často pri zhoršení ochorenia zvýši
- Hnačka alebo zápcha
- Nafúknutie brucha, zvýšený alebo znížený3 odchod vetrov
- Zhoršené močenie a kŕče
Výskyt zápalu slepého čreva v tehotenstve tiež nie je ojedinelý. V tomto prípade sa prejavuje veľmi skryto, nakoľko žena pociťuje celkový diskomfort v súvise s graviditou, teda zápal appendixu sa zvykne maskovať za iné ťažkosti. Môže sa objaviť žalúdočný reflux, bolesti panvy či pod rebrovým oblúkom, bolesť počas močenia. Samotný červovitý výbežok môže vplyvom zväčšenia plodu zmeniť svoju polohu v brušnej dutine, nachádza sa v bruchu vyššie, čo sťažuje diagnostiku. Ak sa bolesť pri zápale appendixu v tomto prípade prehliadne, zvyšuje sa riziko komplikácií a potratu.
Komplikácie zápalu slepého čreva
Medzi najvážnejšie komplikácie apendicitídy patrí prasknutie samotného červovitého výbežku, teda ruptúra. Infekcia sa potom z tohto miesta rozšíri do brušnej dutiny, často aj na pobrušnicu. Je to život ohrozujúci stav, pričom je potrebná rýchla operačná intervencia na odstránenie prasknutého appendixu a vyčistenie brušnej dutiny.
Ďalšou komplikáciou je absces, ktorý sa môže formovať po prasknutí appendixu v brušnej dutine. Jedná sa o vznik dutinky vyplnenej hnisom. Hnis je potrebné odstrániť buď pri chirurgickej revízií brušnej dutiny, alebo ho vysondovať prostredníctvom drénu.
Kedy treba vyhľadať lekára a ako diagnostikujeme apendicitídu?
Vyhľadať lekára je dôležité, ak sa u vás či vášho blízkeho objavili neutíchajúce bolesti brucha. Za každých okolností treba vyhľadať pomoc aj v prípade, že je brucho stvrdnuté a pacient má kvôli bolestiam problém sa hýbať.
Diagnostika zápalu slepého čreva sa opiera o fyzikálne vyšetrenie lekárom, odbery telesných tekutín, ako aj zobrazovacie metódy. Fyzikálne vyšetrenie spočíva v cielenom vyšetrovaní pacienta pohľadom, pohmatom, poklepom, pomocou fonendoskopu, prípadne vyšetrení per rectum, čiže cez konečník. Obvodný lekár spolupracuje s lekármi iných špecializácií, aby spoločne našli príčinu ťažkostí.
Už vyšetrenie pohľadom môže lekára naviesť k podozreniu na akútnu brušnú príhodu, ktorá vzniká ako následok appendicitídy. Pacient býva vtedy schvátený, ubolený, sťažuje sa na zmeny v stolici či vracanie. Pri vyšetrení pohmatom sú definované presné body na bruchu, ktoré bývajú pri akútnom zápale červovitého výbežku slepého čreva citlivé na dotyk.
Pomocou fonendoskopu je možné počuť zmeny v pohyblivosti čriev a plynatosť. Vyšetrenie per rectum je vhodné na odlíšenie iných ochorení tráviaceho traktu. Posúdiť stav taktiež môže brušný chirurg, no a pokiaľ ide o tehotnú pacientku, je privolaný aj gynekológ.
Odber telových tekutín pozostáva z odberu krvi, moču a stolice, prípadne zvratkov. Každá telová tekutina ide do laboratória na rozbor, kde sa z nej dajú zistiť okrem prítomných nežiadúcich organizmov aj jej rôzne vlastnosti. Pri náhlom zápale slepého čreva je to hlavne zvýšená prítomnosť bielych krviniek v krvi, CRP, ale aj iných indikátorov svedčiacich o zápale v tele. Vyšetrenie moču a stolice môže pomôcť k upresneniu diagnózy, vylúčiť tehotenstvo a podobne. Krv prítomná v stolici môže byť predzvesťou rakoviny hrubého čreva.
K zobrazovacím vyšetreniam, ktoré odhalia zápal appendixu, patrí CT, MRI, ultrasonografia či klasický röntgen.4 Okrem potvrdenia diagnózy slúžia aj k odhaleniu inej príčiny ťažkostí, čím sa radia medzi dôležitú pomôcku v procese odhalenia chorôb všeobecne.
Ako sa lieči zápal slepého čreva?
Liečba zápalu slepého čreva je antibiotická a chirurgická. Antibiotiká sa podávajú každému pacientovi s appendicitídou.5 Niekedy takáto liečba postačuje, avšak je tu väčšie riziko, že sa zápal slepého čreva navráti. Dôležitou terapiou je preto chirurgická intervencia s dôslednou revíziou brušnej dutiny. Zákrok by sa mal vykonať hneď po odhalení ochorenia, čo najskôr. Zákrok appendektómia označuje samotné odstránenie červovitého výbežku slepého čreva. Medzi hlavné operačné spôsoby patrí laparotómia a laparoskopia.
Laparotómia
Laparotómia je prístup, pri ktorom sa urobí rez pomocou skalpelu v inkliminovanej oblasti brucha a následne sa zapálený appendix vyoperuje. Laparoskopia je obdobný zákrok, ktorý je však menej invazívny. Využíva len malých rezov k sondáži a následnému zákroku pomocou laparoskopu. Laparoskopická operácia vedie k rýchlejšiemu hojeniu a rekonvalescencii.
Pri podozrení na ruptúru appendixu sa volí prístup laparotomický. Je totiž potrebné, aby lekár dôsledne prezrel a prečistil brušnú dutinu od zostatkov hnisu, čím zabráni šíreniu infekcie po pobrušnici a iných brušných orgánoch. Drénovanie abscesu, teda ložiska vyplneného hnisom, je potrebné v prípadoch, kedy k takémuto hnisavému ložisku dôjde. Chirurg zavedie drén cez kožný rez priamo do ložiska a odvádza z neho po dobu 2 týždňov hnis. Počas tejto liečby sa podáva antibiotické krytie.
Ako sa stravovať po operácii slepého čreva?
Po operácii je dôležité dodržať niektoré zásady. Niekedy je potrebné užívanie liekov proti pooperačným bolestiam. Tiež je dôležité dodržiavanie diéty a dôsledná hydratácia organizmu. Po prepustení z nemocnice je potrebné dodržiavať odporučenia lekára, ako aj nutričného terapeuta a ďalších zdravotníckych pracovníkov.
Veľmi pozvoľna môže pacient postupne zaťažovať tráviaci trakt nielen kašovitou stravou. Diéta by mala obsahovať dostatok vlákniny. Ideálne sú hlavne v prvých dňoch po príchode domov nápoje na báze odšťaveného ovocia a zeleniny. Postupne podávame zeleninové polievky, vývar, varené zemiaky, ryžu, hydinu. Z bylín sa odporúča mäta, saturejka a tymián. Čierne korenie je vhodné spočiatku len v malej miere.
Zdroje použité v článku:
1. MAYO CLINIC STAFF: Appendicitis. 2023. MayoClinic [online] [cit. 06.05.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/appendicitis/symptoms-causes/syc-20369543
2. LIGHTS, V. a kol.: Everything You Need to Know About Appendicitis. 2024. Healthline [online] [cit. 06.05.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/appendicitis
3. MITCHELL, K. a kol.: Appendicitis. 2024. WebMD [online] [cit. 06.05.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-appendicitis
4. JONES, B. a kol.: Treatment for Appendicitis. 2023. Very well health [online] [cit. 06.05.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/appendicitis-treatment-7097170
5. BRAZIER, Y. a kol.: Everything you need to know about appendicitis. 2024. Medical News Today [online] [cit. 06.05.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/158806