5 novoročných predsavzatí pre vaše zdravie
Dávate si novoročné predsavzatia? Alebo patríte k ľuďom, ktorí vedia, že sa ich budú držať maximálne prvý januárový týždeň? Úprimne, ruku na srdce, takmer každý z nás si už minimálne jedno také predsavzatie určite dal. Je to totiž veľmi populárny nástroj na to, ako si s príchodom nového roka stanoviť svoje ciele.
To, ako dlho sa predsavzatia budete držať, je len na vašej vôli a náročnosti daného cieľa. Asi ste si už všimli, že ak si stanovíte príliš vysoký cieľ, vzdáte sa ho už po pár dňoch. My sme preto teraz pripravili zoznam 5 jednoduchých novoročných predsavzatí pre vaše zdravie. Sú určené pre každého, kto chce ostať zdravý a vitálny. Spravte s nami prvé krôčiky k vášmu zdravšiemu novoročnému ja.
1. Stravujte sa zdravšie, aby ste prijali viac vitamínov, minerálov a iných potrebných látok
Či už vám bude motiváciou štíhlejšia postava alebo pevnejšie zdravie, zdravá strava by sa mala stať vašou prioritou č. 1 pre pevnejšie zdravie v novom roku. Práve strava je primárnym faktorom ovplyvňujúcim zdravie. Čím zdravšia vaša strava bude, tým viac prijmete prospešných látok, a naopak – čím nezdravšia bude, tým do tela dostanete viac cukru, soli a „umelín“.
Aké zásady stravovania by ste mali dodržiavať, ak sa chcete stravovať zdravšie, no bez veľkých obmedzení?
- Jedzte viac ovocia a zeleniny. Získate z nich vitamíny, minerály, vlákninu, antioxidanty a ďalšie látky, ktoré telo potrebuje pre svoje správne fungovanie. V ideálnom prípade by ste mali denne zjesť 5 porcií ovocia a zeleniny (jedna porcia má okolo 80g).
- Dbajte na kvalitu potravín. Kvalitnejšie potraviny sú nutrične bohatšie, lepšie vás zasýtia a dodajú viac potrebných látok.
- Vylúčte zo stravy priemyselne spracované potraviny, polotovary, instantné jedlá, predmrazené potraviny, dopekané pečivo a podobne. Sú ochudobnené o množstvo živín ale naopak obsahujú konzervanty, rafinovaný cukor a iné prísady.
- Čo najviac obmedzte konzumáciu potravín s bielym cukrom – čiže cukrovinky, sladené nápoje, biele dopekané pečivo a podobne. Nadmerný obsah cukru v strave vedie k rozvoju zápalov.
- Zaraďte do jedálnička potraviny prirodzene obsahujúce probiotiká. Výborné sú kefír, kvalitný jogurt, kimchi či kyslá kapusta.
- Obmedzte údeniny, vyprážané jedlá a ťažké jedlá.
- Vylúčte alkohol. Ak si chcete niečo dať, siahnite po poháriku kvalitného červeného vína.
- Dodržiavajte pitný režim. Mal by pozostávať predovšetkým z čistej vody, minerálky či nesladeného čaju.
Jedzte tak, aby ste boli najedený, plný sily, ale zároveň si nezaťažili žalúdok. Na tanieri by ste mali mať optimálne zastúpené bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy. Ak sa po Vianociach cítite nafúknuto, skúste ľahký detox.
Ako na ľahký detox bez hladovania?
Prečítajte si náš článok, v ktorom vám vysvetlíme základné princípy očisty organizmu.
2. Naučte sa oddychovať, aby ste sa zbavili stresu a zregenerovali
Dnešná rýchla doba nás núti neustále niečo robiť. Spánok je pre nás zbytočnosť, na oddych nemáme čas a stresu neprikladáme dôležitosť. Práve únava, stres a fyzické i psychické vyčerpanie sú však faktory zapríčiňujúce rozvoj množstva chorôb.
Prečo sa potrebujeme poriadne vyspať? Počas spánku sa v našom organizme vyplavujú životne dôležité hormóny. Bunky nášho tela regenerujú. Svaly, mozog a orgány oddychujú čerpajú nové sily. Aké dôsledky môže mať nedostatočný a nekvalitný spánok v kombinácii so stresom?
Náš organizmus nie je prispôsobený na to, aby bol v neustálom výkone a tlaku. Oddych prostredníctvom spánku či voľnočasovej aktivity je dôležitou súčasťou nášho bytia. Skúste preto v novom roku spomaliť, každý deň sa poriadne vyspať a pravidelne si nájsť chvíľku času na aktivity, pri ktorých si oddýchnete.
Stres sa okrem iného prejavuje napríklad aj kožnými problémami (akné), vypadávaním vlasov, lámaním nechtov a podobne. Spôsobuje to zväčša pokles vitamínov a minerálov tele, nakoľko v stresovom období naše telo spotrebuje a potrebuje viac týchto látok.
3. Viac sa hýbte, aby sa cítili lepšie fyzicky aj psychicky
Hovorí sa, že pohyb je liek, no a my nemôžeme nič iné než súhlasiť. Pohyb spolu so stravou a spánkom patrí medzi 3 najdôležitejšie faktory pre udržanie optimálneho zdravia. Prečo je pohyb pre telo dôležitý?
Pokiaľ ste sa doteraz nevenovali žiadnemu športu, nemusíte si hneď kupovať permanentku do fitnesscentra. Nie je to pre každého. Na začiatok úplne postačí, ak vymeníte auto za chôdzu či bicykel, výťah za schody. Do toho pridajte pravidelnú dlhú víkendovú prechádzku alebo turistiku. Ak chcete začať s nejakým nenáročným športom, dobré je napríklad plávanie a dnes populárny nordic walking. Niektorým ľuďom zase vyhovuje cvičenie v kolektíve. Spoločné hodiny pilatesu, jogy či iného cvičenia vás rozhodne rozhýbu a navyše vám pomôžu eliminovať stres.
Popri športovaní si nezabudnite strážiť hladinu vitamínov a minerálov, keďže aktívny človek ich potrebuje viac.
4. Dodržujte preventívne prehliadky, aby ste prípadné ochorenie objavili včas
Hoci sa na naše zdravotníctvo často sťažujeme, systém preventívnych prehliadok nám závidia mnohé vyspelé krajiny. Práve preventívne prehliadky slúžia na to, aby lekár objavil potenciálny zdravotný problém včas, kým je ešte pomerne ľahko a efektívne riešiteľný. Odhalí civilizačné ochorenia, srdcovo-cievne problémy, ochorenia tráviaceho traktu aj onkologické ochorenie.
Strážte si svoje zdravie kvôli sebe a rodine, ktorá sa na vás spolieha. Na čo máte nárok ako poistenec a dospelý občan Slovenskej republiky?
Preventívna prehliadka u všeobecného lekára
- Zdarma 1x za 2 roky, pre darcov krvi 1x za rok
- Komplexné vyšetrenie – hmotnosť, pulz, krvný tlak, kontrola očkovania, porada s lekárom o zdravotných ťažkostiach
- Laboratórne vyšetrenie moču a krvi
- Odhalenie rizík civilizačných chorôb
- Poistenci nad 40 rokov: vyšetrenie cholesterolu a triacylglycerolov, EKG záznam činnosti srdca
- Poistenci nad 50 rokov (alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka): test na okultné krvácanie1
Preventívna prehliadka u zubného lekára
- Zdarma 1x ročne, tehotné ženy až 2x počas jedného tehotenstva (na začiatku 1. a 3. trimestra)
- Podrobná prehliadka chrupu a parodontu, mäkkých tkanív, postavenia zubov, kontrola zubných náhrad
- Zhodnotenie dentálnej hygieny a hygienických návykov1
- Prípadné problémy sú riešené za poplatok – určitú časť tohto poplatku vám dokáže následne preplatiť aj vaša zdravotná poisťovňa
Preventívna gynekologická prehliadka pre ženy
- Zdarma 1x ročne
- Komplexné gynekologické vyšetrenie zamerané na včasnú diagnostiku porúch ženských pohlavných orgánov
- Ženy vo veku 23 – 64 rokov: skríning rakoviny krčka maternice
- Ženy vo veku 40 – 69 rokov: skríning rakoviny prsníka
- Zdarma 1x za 2 roky: ultrasonografia prsníkov1
Urologická preventívna prehliadka pre mužov
- Zdarma 1x za 3 roky pre mužov nad 50 rokov alebo mužov nad 40 rokov, u ktorých sa v prvostupňovom príbuzenstve vyskytol karcinóm prostaty
- Vyšetrenie prostaty, semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek
- Odber krvi na vyšetrenie prevencie karcinómu prostaty1
Preventívna gastroenterologická prehliadka pre ľudí nad 50 rokov
- 1x za 2 roky test na okultné krvácanie
- 1x za 10 rokov – kolonoskopické vyšetrenie
- Poistenci s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka majú na vyšetrenie nárok aj skôr ako vo veku 50 rokov1
Šikovnou pomôckou na zaznamenávanie preventívnych prehliadok sú mobilné aplikácie zdravotných poisťovní. Ako poistník v nich uvidíte dátum vašej poslednej prehliadky u konkrétneho lekára, ale napríklad tiež to, aké zákroky a úkony vaša poisťovňa prepláca. Mobilné aplikácie všetkých slovenských zdravotných poisťovní sú dostupné zadarmo.
5. Vyriešte svoj dlhoročný zdravotný problém, aby sa vám žilo ľahšie
Boľavé kríže, slabý zrak, zle vyzerajúce znamienko či ekzém – každého z nás trápi drobný, neškodne vyzerajúci zdravotný problém, ktorého riešenie zväčša odkladáme takpovediac „donekonečna“. Aj z malého nekomfortu však môže rokmi zanedbávania vzniknúť závažný zdravotný problém. Kým dnes ho takmer nevnímate, už o pár mesiacov sa môže prejaviť veľkou bolesťou, znemožnením bežných činností až práceneschopnosťou.
Posledným darčekom, ktorý svojmu zdraviu v novom roku môžete dať, je preto väčšia ostražitosť a záujem o signály, ktoré vám telo navonok dáva. Uvidíte, že aj keď možno teraz vidíte daný problém banálne, po jeho odstránení sa vám uľaví.
Chcete v novom roku posilniť svoje zdravie?
Okrem vyššie spomenutých bodov vám v tom môžu pomôcť rôzne doplnky výživy. V našej online lekárni nájdete voľnopredajné doplnky na široké spektrum problémov. Na záver sme pre vás vybrali tie najvyhľadávanejšie.
Zdroje použité v článku:
1. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Lekárske preventívne prehliadky [online]. [cit. 12-12-2023]. Dostupné na:https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp