Ste atopik? Prečítajte si, čo všetko môže spôsobiť vzplanutie vášho atopického ekzému
Atopický ekzém patrí k najbežnejším ekzematickým ochoreniam vôbec. Častejší je u malých detičiek, pričom počas dospievania častokrát úplne vyzmizne. Bežné sú však aj také prípady, kedy sa atopia objaví až neskôr v dospelosti. Hoci sa u každého atopika môže ekzém vyvinúť v inom životnom období, a dokonca sa prejavovať odlišnými spôsobmi, všetkých atopikov spája jedno – ide o chronické zápalové ochorenie kože, pri ktorom sa striedajú obdobia vzplanutia a pokoja.
Niektorí atopici možno vedia, aké látky sú pre nich spúšťačom vyvolávajúcim vzplanutie ekzému, pre iných to však môže byť záhada. Ppripravili sme preto pre vás malý zoznam najčastejších spúšťačov atopického ekzému. Prečítajte si, na čo by si atopik mal dávať pozor a objavte tiež zopár užitočných tipov na starostlivosť o atopickú pokožku zvnútra i zvonka.
Základné informácie o atopii
Ešte pred tým, ako sa pustíme do samotných spúšťačov atopického ekzému, v krátkosti si zhrnieme niekoľko základných informácií, ktoré by mal vedieť každý atopik. Čo je to atopia?
- Atopický ekzém zaraďujeme k autoimunitným ochoreniam, nakoľko pri ňom telo prehnane reaguje na látky, ktoré za normálnych okolností nie sú nevyhnutne škodlivé.
- Atopický ekzém nie je nákazlivý. Nie je to infekcia. Ide o chronické zápalové ochorenie kože. Vzniká pri ňom zápal kvôli spomínanej prehnanej reakcii vášho tela.
- Ako atopik ste vo všeobecnejšie náchylnejší na rôzne alergie, sennú nádchu, astmu či intolerancie.
- Atopický ekzém býva podmienený geneticky. To znamená, že ste ho možno „zdedili“ po rodičoch alebo inom blízkom príbuznom.
- Atopický ekzém nemusí vyzerať u každého atopika rovnako. U niekoho sa atopia prejavuje červeným až bordovým výsypom, u iného pľuzgierikmi. Bežným symptómom je aj suchá popraskaná pokožka.
- Liečba atopie je beh na dlhú trať. Je dôležité nájsť si správny systém starostlivosti o pokožku, udržiavať ju vyživenú a hydratovanú, no a počas vzplanutia používať vhodné liečivé prípravky.
- Atopický ekzém sa najčastejšie objavuje v kožných záhyboch, kde sa pokožka často ohýba a naťahuje. V princípe sa ale môže ekzém vytvoriť hocikde na tele – na rukách, dlaniach, nohách aj chodidlách, trupe, viečkach, perách a tvári.
- Pri atopii sa striedajú pokojové obdobia a obdobia vzplanutia ekzému. Po vzplanutí ekzému sa objavia kožné prejavy sprevádzané svrbením, pálením, výsypom a podobne. Počas tohto obdobia by ste mali pokožku ošetrovať prípravkami, ktoré vám predpísal lekár a doplniť ich správnou starostlivosťou.
Čo môže vyvolať vzplanutie atopického ekzému?
Vzplanutie ekzému ovplyvňuje viacero faktorov. Určitú úlohu zohráva napríklad vaša životospráva a strava. Okrem týchto vnútorných faktorov existuje však aj veľa vonkajších vplyvov a látok stojacich za vzplanutím ekzému. Spomenieme si tie najčastejšie.
1. Dráždivé látky a alergény
Ako už iste viete, atopici sú náchylnejší na rôzne alergény a dráždivé látky. Veľmi často sa preto stáva, že je pre atopika náročné nájsť, čo presne mu vadí a vybrať si vhodné prípravky na starostlivosť o pokožku. Nejde ale len o kozmetiku. Vzplanutie ekzému môže vyvolať aj kontakt so zložkami v pracích prostriedkoch, aviváži či dokonca materiál oblečenia, posteľnej bielizne a podobne.
To, na aký alergén ste citlivý, vám najlepšie prezradia testy. Kožné testy vykonáva dermatológ alebo alergológ.
2. Teplo a sucho sa s atopiou nekamaráti
Atopická pokožka nemá rada veľké teplo, preto by ste si mali dávať pozor na prehriate a prekúrené miestnosti, a dokonca aj na príliš horúcu vodu vo vani a sprche. Zvyknite si vetrať niekoľkokrát do dňa, aby ste znížili riziko vzniku plesní. Horúci suchý vzduch navyše spôsobuje vysušovanie pokožky, ktorá je následne citlivejšia a náchylnejšia na vonkajšie vplyvy, infekcie a samozrejme vzplanutie ekzému.
Podobne ako vzduch, aj horúca voda vysušuje pokožku. Mali by ste teda milované horúce sprchy a kúpele znížiť na minimum. Odporúča sa vlažná sprcha trvajúca zhruba 5 až 10 minút. Ak milujete kúpeľ, skúste si do vody kvapnúť vhodný prírodný olejček. Ten pomôže pokožku zvlhčiť. Vyberajte však opatrne. Olejčeky by nemali obsahovať vonné dráždivé látky ani alergény. Skvelou variantou sú ovsené kúpele a kúpele s pridaním epsomskej soli.
Vzplanutia ekzému ovplyvňuje aj kvalita, respektíve tvrdosť vody. Tvrdá voda zvykne atopickú pokožku vysušovať, prípadne spôsobiť kožnú alergickú reakciu – napríklad ak sa v nej nachádza veľa chlóru.
3. Nevhodne zvolená kozmetika môže dráždiť atopickú pokožku
Aj vy máte radi, keď máte po sprche krásne čistú a voňavú pokožku? Ak ste však atopik, mali by ste byť veľmi obozretný pri výbere kozmetických prípravkov. Voňavé mydlá totiž často obsahujú rôzne parfumované zložky, farbivá a iné látky, ktoré pokožku síce prevoňajú, ale súčasne veľmi často aj podráždia.
Pre atopikov sú vhodné jemné umývacie prípravky na suchú pokožku, nenarúšajúce jej biologickú rovnováhu. Mydlo by teda malo pokožku zbaviť nečistoty, ale nemalo by narúšať kožnú bariéru, dráždiť ani vysušovať. Siahnite radšej po prípravkoch z rady dermokozmetiky. Dermokozmetika je totiž vyvíjaná pod dohľadom dermatológov a odorníkov tak, aby pokožku upokojovala, ošetrovala, chránila, vyživovala a hydratovala.
Okrem prípravkov na umývanie buďte opatrný aj pri výbere telových mliek, krémov, pleťových vôd a iných kozmetických produktov. Vašu pokožku by mali hydratovať, vyživiť, upokojiť a pomôcť jej prinavrátiť pružnosť a zdravú kožnú bariéru. V rámci dermokozmetiky dokonca nájdete celé produktové rady určené špeciálne na starostlivosť o atopickú pokožku. U našich zákazníkov sú obľúbené napríklad produkty značiek:
4. Atopický ekzém vs. oblečenie
Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale podobne ako kozmetika, aj oblečenie, respektíve materiály, z ktorého je vyrobené, zapríčiňujú u niektorých atopikov vzplanutie ekzému. Okrem samotného materiálu zohráva svoju rolu tiež farba či dokonca strih vášho oblečenia.
Dráždivo môžu pôsobiť najmä syntetické materiály. Problematické je zloženie aj farbivá, ktoré boli pri výrobe použité. Vo všeobecnosti sa odporúča siahnuť skôr po prírodných materiáloch ako bavlna, ľan a podobne. Čo sa týka strihu, dôležité je, aby pokožka mohla dýchať a aby nedochádzalo k jej mechanickému poškodeniu.
5. Nadmerné potenie
Niekto sa potí viac a niekto zas menej, avšak asi všetci sa zapotíme v lete či napríklad pri väčšej fyzickej aktivite. Aj pot môže spôsobiť vzplanutie ekzému, a to napríklad vtedy, keď sa pot kvôli vášmu odevu nedokáže odparovať z pokožky. Ďalším faktorom sú napríklad deodoranty a antiperspiranty, ktoré v týchto situáciách používame viac než zvyčajne. Pri výbere deodorantu siahnite po prípravku obsahujúcom čo najmenej dráždivých látok, alergénov, alkoholu a hliníkových solí.
Po športe alebo aktivite, pri ktorej sa spotíte, by ste sa mali čo najskôr osprchovať vo vlažnej vode a následne pokožku ošetriť vhodným krémom.
Ako sa starať o pokožku s atopickým ekzémom?
V prvom rade sa sústreďte na výber správnej kozmetiky. Ako sme už spomenuli vyššie, kľúčom je používanie prípravkov bez obsahu alergénov, dráždivých látok, parfumácie a podobne. Je ťažké určiť jeden konkrétny prípravok, ktorý by vyhovoval každému atopikovi – pokožka je totiž u každého trošku iná a čo vyhovuje jednému, nemusí druhému.
Pri ošetrovaní pokožky je nevyhnutné myslieť na to, že by ste sa o ňu mali starať nielen počas obdobia vzplanutia, ale aj v pokojovom období. Vaším zámerom je totiž tieto pokojové obdobia čo najviac predĺžiť. Pokúste sa v čo najvyššej možnej miere vyhýbať dráždivým látkam, pokožku ošetrujte a hydratujte.
Okrem starostlivosti zvonka je zásadná aj starostlivosť zvnútra – a teda dostatočný pitný režim, príjem vitamínov a minerálov v strave aj prostredníctvom doplnkov, psychohygiena a oddych.
Ktoré vitamíny na pokožku a doplnky vám môžu pomôcť?
Vitamíny a minerály sú nenahraditeľné pre zdravie a fungovanie ľudského organizmu. Zúčastňujú sa rôznych procesov, podporujú správny vývoj, rast buniek a podobne. Medzi vitamíny a minerály podporujúce zdravie pokožky patrí napríklad:
Zinok – je zásadný pre celkové zdravie, kvalitu a vzhľad pokožky.
Vitamín C – patrí k antioxidantom a napomáha obnove poškodenej pokožky.
Vitamín E – tiež patrí k antioxidantom a jeho úlohou je podieľať sa na regenerácii a hydratácii.
Vitamín A – pri nedostatku vitamínu A sa objavuje popraskanie a zvyšuje sa suchosť pokožky.
Vitamín D – ovplyvňuje celkové zdravie pokožky.
Selén – zohráva svoju úlohu pri spomaľovaní starnutia pokožky a prispieva k jej zdraviu.
Tieto látky je vždy najvhodnejšie prijímať prostredníctvom zdravej a vyváženej stravy. Môže sa však stať, že sa vám nepodarí všetky potrebné zložky obsiahnuť v potrebnom množstve. V takom prípade vyskúšajte užívanie výživových doplnkov. U našich zákazníkov sú obľúbené napríklad tieto doplnky:
Máte na koži ekzém, ale nie ste si istý, či ide o atopiu?
Prečítajte si viac o najbežnejších ekzémoch, ich prejavoch a liečbe.