Čo signalizuje bolesť v oblasti ľadvín? Prečítajte si, prečo by ste ju nemali podceňovať
Bolesť je signál, ktorým nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Niekedy dokážete vcelku ľahko a presne určiť, čo vás bolí. Inokedy však môžete pociťovať bolesť v určitej oblasti, no zároveň si nemusíte byť istý, aký orgán ju spôsobuje. Jednou z takýchto bolestí je napríklad aj bolesť v oblasti ľadvín. Niekedy sa totiž v tejto oblasti objavuje aj bolesť chrbta. Častejšie je však bolesť v týchto miestach spojená s problémami s ľadvinami. Prečítajte si o bolesti v oblasti ľadvín viac a zistite, kedy skutočne bolia obličky a čo vám môže pomôcť.
Bolia ma kríže alebo ľadviny?
Vzhľadom na polohu obličiek sa môže stať, že si zameníte bolesť ľadvín s bolesťou chrbta.
Bolesť chrbta a krížov
Pri bolesti chrbta zvyčajne ide o svalovú bolesť, ktorá sa stupňuje alebo objavuje pri určitých pohyboch. Neurologická bolesť chrbta je zas často sprevádzaná pálením či bodavou bolesťou, vystreľujúcou aj do iných častí tela. Najčastejšie sa chrbát bolí práve v oblasti krížov.
Bolesť ľadvín
Ak vás bolia ľadviny, budete cítiť bolesť chrbta, ktorá akoby vychádza zvnútra tela a je lokalizovaná zhruba vo výške pod rebrami na oboch stranách tela, prípadne len na jednej v závislosti od problému. Bolesť zvykne strieľať aj do iných častí tela, napríklad do bokov, spodnej časti brucha, slabín či stehien.
Ľadviny a obličky – je medzi nimi rozdiel?
Nie, nie je. Slovo ľadviny je len ľudové pomenovanie pre obličky. Obličky sú veľmi dôležitý párový orgán. Majú tvar fazule a nachádzajú sa po stranách driekovej chrbtice v zadnej časti brušnej dutiny. Úlohou obličiek je filtrovať krv a regulovať množstvo vody a soli v ľudskom organizme. Okrem toho zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri odstraňovaní nežiaducich produktov metabolizmu z tela, usmerňovaní krvného tlaku, acidobázickej rovnováhy a tvorbe krvi.1
Bolesť v oblasti ľadvín sa zväčša objavuje s ďalšími príznakmi
Bolesť obličiek môže byť mierna až silná, zvyčajne ostrá až akoby pálivá. V závislosti od problému, ktorý vás trápi, je potom krátkodobá (akútna) alebo dlhodobá (chronická). A predovšetkým, ak sú za bolesťou v oblasti ľadvín naozaj problémy s obličkami, budú tomu nasvedčovať aj iné sprievodné príznaky. Medzi najčastejšie patria:
- pocit nadmernej únavy a slabosti,
- opuchy v oblasti členkov, nôh, rúk i tváre spôsobené zadržiavaním vody,
- zmeny vo frekvencii močenia zahŕňajúce zvýšenú alebo zníženú frekvenciu močenia,
- zmeny moču, jeho zafarbenie (je tmavší, akoby do červena), čírosť, respektíve zakalenie, penivosť,
- pálenie a bolesti pri močení,
- časté močenie v noci,
- zvýšený krvný tlak v dôsledku zmien regulácie tekutín a solí v tele,
- kožné zmeny, ako sú vyrážky či nadmerné svrbenie spôsobené nahromadenými toxínmi,
- zmena chuti v ústach, metalická „pachuť“ a zlý dych sú ďalším z príznakov vzniknutých v dôsledku nahromadenia odpadových látok,
- zvýšený smäd a pocit suchosti v ústach.1
Aké sú najčastejšie ochorenia obličiek?
Obličkové kamene
Obličkové kamene pomenúvajú urologické ochorenie, pri ktorom sa v tkanive obličiek v dôsledku poruchy metabolizmu minerálov v tele tvoria soli a piesok. Obličkové kamene môžu viesť až k problémom s odtokom moču, bolestiam a ďalším komplikáciám. Toto ochorenie sprevádza:
- bolesť v ľadvinovej oblasti, bokoch, dolnej časti brucha,
- časté nutkanie na močenie,
- bolesť a diskomfort pri močení,
- krv a hnis v moči,
- nadúvanie,
- nevoľnosť a zvracanie.2
Infekcia močových ciest
Infekcie močových ciest sa prejavujú častým nutkaním na močenie, pálením a rezaním pri močení a bolesťou v podbrušku. Pokiaľ sa však zápal nelieči správne, prípadne sa zhorší, môže sa objaviť aj bolesť v oblasti ľadvín. Tá ale zvyčajne už signalizuje, že sa zápal dostáva až k obličkám.
Zistite viac o infekcii močových ciest
Čo infekcie močových ciest spôsobuje, aké zápaly rozlišujeme a ako ich liečiť? Prejdite na článok a zistite viac.
Akútny zápal obličiek
Zápal obličiek je zápalové ochorenie tkaniva obličiek vyskytujúci sa buď na jednej, alebo na oboch obličkách. Zápal ovplyvňuje činnosť obličiek – čiže ich schopnosť filtrácie krvi a vylučovania odpadových látok, čo môže v niektorých prípadoch viesť až k ich zlyhaniu. Pri zápale obličiek rozlišujeme intersticiálnu nefritídu, glomerulonefritídu a pyelonefritídu.3
Zlyhávanie obličiek
Akútne zlyhávanie obličiek spočíva v tom, že obličky prestanú zvládať plniť svoju úlohu. Zastaví sa tvorba moču, objavia sa opuchy tela, nevoľnosť, zvracanie, bolesti hlavy a poruchy vedomia. Liečba musí byť okamžitá, pričom spočíva primárne v odstránení príčiny zlyhania, dostatočnej hydratácii organizmu a udržiavaní stálosti vnútorného prostredia organizmu. Najčastejšie príčiny akútneho zlyhávania obličiek sú napríklad akútny zápal obličiek, nedokrvenie obličiek či intoxikácia.
Čo je dobré na ľadviny?
Ešte pred tým, ako si povieme niekoľko tipov na podporu zdravia ľadvín, musíme spomenúť jednu veľmi dôležitú vec:
Ak pociťujete bolesť v oblasti ľadvín, nepodceňujte ju. A to predovšetkým v prípade, že sa k nej pridá niektorý z vyššie spomenutých príznakov. Naozaj totiž môže ísť o ochorenie obličiek, ktoré je potrebné riešiť s lekárom. Len ten vám dokáže nastaviť vhodnú liečbu.
Chcete podporiť zdravie vašich ľadvín a močových ciest? Mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad:
- dodržujte pitný režim – pite predovšetkým veľa čistej vody a pitný režim doplňte aj o bylinné čaje. Skvelé sú urologické čaje obsahujúce kombináciu byliniek na podporu zdravia obličiek a močovej sústavy.
- Udržujte brucho o oblasť krížov v teple – predovšetkým počas chladnejších období si dajte pozor na to, ako sa obliekate. Mali by ste mať vždy dobre zakrytý chrbát a opatrne aj so sadaním si na studené povrchy. Mohli by ste totiž nachladnúť odspodu.
- Vyskúšajte piť ovocné šťavy s vysokým obsahom vitamínu C – vitamín C pomáha znižovať pH moču a okrem toho má skvelé účinky aj na imunitu. Ovocné šťavy sa odporúča piť zriedené.
- Zaraďte si do jedálnička brusnice – brusnice majú veľmi dobré účinky na zdravie celej vylučovacej sústavy. Konzumovať sa dajú buď čerstvé, ale aj sušené, vo forme brusnicovej šťavy, prípadne doplnkov.
- Siahnite po doplnkoch – Ak ste náchylnejší na zápal močových ciest, môžu vám s prevenciou pomôcť aj doplnky na močové cesty.
- Dávajte si pozor na to, čo jete – nadmerná konzumácia soli má vplyv na zadržiavanie vody, vysoký krvný tlak a opuchy. Skúste menej soliť a jedlo dochucujte viac bylinkami.
Čaje na ľadviny a urologické čaje
Tieto čaje obsahujú kombináciu byliniek s pozitívnym účinkom na zdravie močovej sústavy. Siahnuť môžete buď po urologických čajoch, alebo po čajoch určených špeciálne na obličky:
Doplnky na močové cesty
Doplnky na močové cesty obsahujú zložky podporujúce činnosť a zdravie močovej sústavy. Vo väčšine týchto doplnkov nájdete napríklad už spomínané brusnice či D-manózu.
Zdroje použité v článku:
- PLEŠKO, R. Bc. Ochorenia obličiek: Najčastejšie typy, ich komplikácie, prevencia a liečebné metódy. 2024. [online] [cit. 30-10-2024] Dostupné: https://zdravoteka.sk/magazin/oblicky-a-ich-ochorenia/
- JANÁK, A. MUDr. Obličkové kamene: príznaky, príčiny vzniku a liečba. 2024. [online] [cit. 30-10-2024] Dostupné: https://doktorpro.sk/blog/kidney-stones-symptoms-causes-and-treatment
- ŠAJGALOVÁ, I. Bc. Zápal obličiek, glomerulonefritída/pyelonefritída: Aké má príčiny a príznaky? 2024. [online] [cit. 30-10-2024] Dostupné: https://zdravoteka.sk/choroby/zapal-obliciek/