Bolia ma kríže alebo ľadviny? Zistite, čo vás bolí. Odhalíme možné príčiny a ukážeme vhodnú liečbu
Bolesť je vo všeobecnosti signál, ktorým nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Keďže však existuje viacero typov bolesti, nie vždy dokážeme jednoznačne určiť, čo presne nás bolí – predovšetkým pokiaľ ide o bolesť vo vnútri tela. V niektorých prípadoch dokáže presnú odpoveď dať len lekár po vykonaní sonografického vyšetrenia, röntgenu, prípadne iných vyšetrení.
K častej dileme patrí napríklad bolesť v dolnej časti chrbta. Mnohí ľudia, ktorých postihne, totiž nevedia, čo ich vlastne bolí – sú to kríže alebo ľadviny? Ani v jednom prípade nejde o nič príjemné. Každý z týchto problémov si žiada iný prístup a liečbu. Aby sa zamedzilo vzniku komplikácií, je nevyhnutné v prvom rade rozlíšiť, čo vás bolí.
Ako zistíte, či vás bolia kríže alebo ľadviny?
Bolesť dolnej časti chrbta môže mať viacero príčin. Zrejme vás neprekvapí, že tie najčastejšie sú práve bolesť krížov a bolesť ľadvín. Ľadviny a kríže ale nebolia rovnako a dokonca ani nie na rovnakých miestach. Najjednoduchším spôsobom, ako možno rozlíšiť bolesť krížov a ľadvín, je nasledovné:
- Ak sa ostrá bolesť zmierni, prípadne zhorší pri určitom pohybe alebo zmene polohy, ide pravdepodobne o bolesť krížov.
- Ak je bolesť konštantná, tupá a objavuje sa po jednej/oboch stranách chrbtice zhruba vo výške pod posledným rebrom, zrejme vás bolia obličky.
- Ak sa k bolesti pridruží horúčka, prípadne problémy s močením a nevoľnosť, opäť ide pravdepodobne o bolesť obličiek.
Bolesť v spodnej časti chrbta je však veľmi často zákerná a presnú diagnostiku problému dokáže vykonať až lekár na základe detailnejších vyšetrení, respektíve krvných testov. Povedzme si ale o bolesti krížov a ľadvín niečo viac.
Bolesť krížov
Bolesť krížov je jedna z najčastejších bolestí v chrbtovej oblasti. Môže sa objaviť v podstate u hocikoho. Nevyberá si medzi mužmi a ženami, mladými ľuďmi, ľuďmi v produktívnom veku ani seniormi. Krížovú oblasť tvorí 5 stavcov a ide o miesto spájajúce chrbticu s panvou a držiace váhu hornej časti tela. Kríže sú veľmi namáhanou časťou tela a v prípade, že vás začnú bolieť, skomplikujú až znemožnia každodenné fungovanie.
Stav vašich krížov však ovplyvňuje viacero faktorov. Niektoré možno „dať do poriadku“ vcelku ľahko – napríklad vymeniť starý vyležaný matrac za nový. Iné faktory si vyžadujú zmenu životného štýlu a dodržiavanie určitých opatrení. Medzi takéto faktory patria napríklad:
- zlé držanie tela,
- sedavý životný štýl,
- nadváha,
- nesprávna technika pri dvíhaní ťažkých predmetov,
- stres a emocionálne napätie,
- spanie na zlom matraci,
- slabé svaly hlbokého stabilizačného systému,
- fajčenie.
Bolesť krížov sa často objavuje v spojitosti s týmito ochoreniami a zdravotnými ťažkosťami:
- Hernia platničky – nazývaná aj vyskočená platnička, pomenúva jav, keď dôjde k poškodeniu prstenca platničky a vytečeniu jej mäkkého jadra, ktoré tlačí na okolité nervy.
- Spondylóza chrbtice – nazýva sa aj osteoartróza chrbtice. Dochádza pri nej k stenčeniu a opotrebovaniu platničiek v chrbtici. Zvýšené trenie stavcov potom vyvoláva bolesť.
- Osteoporóza – ako už iste viete, pri osteoporóze dochádza k rednutiu kostí. Tie sú potom krehkejšie a náchylnejšie na poškodenie a zlomenie.
- Iné príčiny bolesti krížov – predmenštruačný syndróm, metastázy kostí pri rakovine, zápalové ochorenia, reumatické ochorenia, úrazy.
Liek na bolesť krížov
Pokiaľ je bolesť krížov len dočasná a nie je spôsobená závažnejšou príčinou, môžu vám pomôcť voľne dostupné lieky na bolesť krížov vo forme tabliet, mastí, gélov alebo náplastí.
Na zmiernenie bolesti pomáhajú lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu alebo diklofenaku. Pokiaľ by išlo o bolesť spôsobenú zápalom, zvoľte práve ibuprofen alebo diklofenak, nakoľko majú aj protizápalové účinky. Obľúbené sú lieky Flector, Nalgesin či hrejivé prípravky s kapsaicínom.
Upozornenie:
Často bolesť krížov sama po čase odznie, prípadne jej viete pomôcť spomínanými vhodne zvolenými voľnopredajnými liekmi a odpočinkom. Ak sa však bolesti zhoršujú alebo pretrvávajú aj napriek samoliečbe, obráťte sa na lekára.
Kde bolia obličky?
Ak chcete správne definovať, či vás bola kríže alebo obličky, musíte najprv poznať presné miesto, kde sa obličky nachádzajú. Obličky sú uložené vyššie v driekovej oblasti, pár centimetrov pod posledným rebrom. Obličky sú párový orgán, preto sa bolesť môže objaviť na jednej alebo oboch stranách chrbta. Závisí to od toho, či ochorenie postihuje len jednu ľadvinu alebo obe. Pri bolesti obličiek sa prejavuje skôr tupá a stála bolesť. Nezlepší ani nezhorší sa pri pohybe alebo zmene polohy.
Ľadviny vás môžu bolieť z viacerých dôvodov. Najčastejšie bolesť ľadvín spôsobujú:
- obličkové kamene,
- zápal močových ciest,
- infekcia obličiek,
- zlyhanie obličiek,
- iné: nádorové ochorenia obličiek, trombóza obličkových žíl, poranenia.
Zápal obličiek
Zápal obličiek je nepríjemné ochorenie. Zvyčajne má bakteriálny pôvod. Prejavuje sa bolesťami v spodnej časti chrbta a brucha, nevoľnosťou, zvracaním, horúčkou, častým nutkaním na močenie a bolesťou a pálením pri močení. Moč je často zakalený a má silný zápach. Objavujú sa tiež bolesti hlavy, slabosť, závraty či únava.
Obličkové kamene
Obličky sú filtrom vášho tela. Zachytené toxíny a odpadové látky sa z nich odvádzajú močom preč. Ak sa v obličkách začnú z nejakého dôvodu hromadiť minerály, hrozí vznik obličkových kameňov. Prejavujú sa silnými bolesťami, častým močením. Moč je zvyčajne zafarbený do ružova, hneda alebo červena a je vylučovaný len v malom množstve. Pri močení sa objavuje silná bolesť a nezvyčajné nie sú ani príznaky ako nevoľnosť, zvracanie a horúčka so zimnicou.
Upozornenie:
V prípade, že pociťujete bolesť v spodnej časti chrbta sprevádzanú niektorým z vyššie spomenutých príznakov, neváhajte a navštívte lekára. Liečba ochorení obličiek totiž patrí výhradne do rúk lekára a mala by sa začať čo najskôr.
Bolesť ľadvín – čo pomáha a ako podporiť zdravie obličiek a močovej sústavy?
V prvom rade by ste mali dbať na to, aby ste mali chrbát a intímne partie vždy v teple. Kľúčový je tiež pitný režim. Dostatok tekutín pomáha správnej funkcii obličiek a vyplavovaniu odpadových látok z tela.
Pitný režim môžete doplniť o riedené ovocné šťavy, ale tiež o urologické čaje. Ide o špeciálne čajové zmesi, v ktorých nájdete bylinky na podporu zdravia močových ciest, mechúra i obličiek.
Siahnite po vitamínoch na obličky a močové cesty
Užívanie doplnkov a vitamínov na obličky a močové cesty je nápomocné nielen pri liečbe, ale aj prevencii obličkových ochorení. Najčastejšie v nich nájdete brusnice a D-manózu, nakoľko obe majú pozitívny vplyv na zdravie močového ústrojenstva.
Čo signalizuje bolesť v oblasti ľadvín?
Prečítajte si viac o príznakoch bolesti v oblasti ľadvín a o ochoreniach, ktoré môže signalizovať.