Čo na bolesť hrdla? Tieto domáce recepty vám pomôžu uľaviť od boľavého hrdla
S príchodom jesene a postupným ochladzovaním náš organizmus často zažíva šok. To sa niekedy pretaví do väčšej náchylnosti na rozvoj rôznych infekcií a ochorení. Jedným z najbežnejších jesenných problémov je bolesť hrdla. Niekedy môže ísť o mierne škriabanie alebo štípanie v krku, ktoré samo zmizne. Inokedy sa z pobolievania hrdla vykľuje poriadna chrípka či angína. To, ako sa ochorenie “vyfarbí”, závisí niekedy aj od toho, ako sa k nemu postavíte – či budete miernu bolesť hrdla ignorovať, alebo hneď začnete s patričnou liečbou.
Neznamená to, že pri prvom náznaku škriabania v krku musíte hneď utekať k lekárovi po antibiotiká. Pokiaľ bolesť hrdla nie je závažná, prípadne ju nesprevádzajú iné symptómy, ako napríklad horúčka a kašeľ, dokážete si s boľavým hrdlom s veľkou pravdepodobnosťou poradiť aj sami. Siahnite po voľnopredajných liekoch a ako doplnkovú liečbu vyskúšajte rôzne domáce recepty na bolesť hrdla. Nemali by nahrádzať klasickú liečbu, no môžu vám pomôcť rýchlejšie prekonať bolesť. Využite liečivú silu prírody a pozrite si najčastejšie odporúčané domáce recepty na bolesť hrdla.
Čaje na bolesť hrdla – liečivá sila prírody v šálke čaju
Pitný režim je dôležitý, to vám pripomínať ani nemusíme. Počas choroby je však potreba príjmu tekutín zvýšená, a tak by ste mali piť viac a častejšie. V rámci podpory liečby boľavého hrdla môžete siahnuť po bylinných čajoch, ktoré okrem pitného režimu vplývajú pozitívne aj na sliznicu hrdla.
Mnohé bylinky majú totiž upokojujúce, regeneračné, protizápalové a dokonca dezinfekčné účinky. Navyše podporujú imunitu i uvoľňovanie hlienov. Najlepšie urobíte, ak si čaj pripravíte z čerstvých alebo sušených byliniek. V prípade kupovaných čajov siahnite radšej po sypaných. Nezabudnite však na to, že aj dobrého veľa škodí. Platí to aj o bylinkách – bylinné čaje nemôžete piť namiesto vody. Ak teda siahnete po bylinkovom čaji, dodržujte odporúčané dávkovanie.
Obľúbené bylinkové čaje, ktoré vám môžu uľaviť pri bolesti hrdla, sú:
- Mätový čaj – mäta je známa svojimi účinkami na trávenie a upokojenie organizmu, pozitívne účinky ale vykazuje aj pri bolesti hrdla a podpore imunity.
- Šalviový čaj – prináša úľavu pri škriabaní v krku, podporuje hojenie, pomáha pri prechladnutí a chrípke, má pozitívne účinky na trávenie.
- Harmančekový čaj – harmanček alebo rumanček pôsobí protizápalovo, pomáha pri chrípke i prechladnutí, upokojuje telo aj myseľ, zmierňuje zažívacie ťažkosti.
- Čaj z koreňa zázvoru – zázvor má antibakteriálne a protizápalové účinky, pomáha od bolesti, znižuje horúčku a tiež podporuje trávenie.
- Skorocelový čaj – skorocel upokojuje podráždené hrdlo, zmierňuje škriabanie v krku a okrem iného podporuje imunitu a trávenie.
- Lipový čaj – upokojuje škriabanie a podráždenie v krku, pomáha pri vykašliavaní, napomáha lepšiemu spánku i tráveniu.
Bylinkové čaje by ste nemali sladiť cukrom. Vhodnejšie je siahnuť po troške medu a citrónovej šťave. Tie čajík príjemne dochutia a navyše sami o sebe obsahujú liečivé látky a vitamíny, ktoré pomôžu boľavé hrdlo upokojiť a urýchliť jeho liečbu. Dôležité tiež je, aby ste čaj nepili horúci. Nechajte ho vychladnúť na izbovú teplotu.
Upozornenie:
S bylinkami buďte opatrná počas tehotenstva a dojčenia. Nie všetky bylinky sú pre budúce mamičky vhodné a niektoré sú dokonca nebezpečné. Vopred si preto overte, či je daný bylinný čaj pre vás vhodný.
Ktoré čaje môžete piť v tehotenstve?
Prečítajte si, ktoré čaje sú pre budúce mamičky bezpečné a ktorým by sa mali oblúkom vyhýbať.
Kloktanie slanou vodou či bylinkovým výluhom pri bolesti hrdla
Medzi osvedčené babské recepty pri bolesti hrdla patrí jednoznačne aj kloktanie. Zatiaľ čo niektorí ľudia nedajú dopustiť na prípravky z lekárne, ako napríklad koncentrát Jox, iní opäť hľadajú pomoc v prírode a múdrosti našich starých mám.
Medzi najbežnejšie používané roztoky na kloktanie, ktoré si pripravíte sami doma, patrí pohár teplej vody s lyžicou soli. Roztok dobre premiešajte, aby sa soľ rozpustila a následne kloktajte. Soľ má dezinfekčné účinky a pomáha zmierniť bolesť hrdla, nádchu a iné príznaky prechladnutia.
Okrem slanej vody môžete kloktať aj výluhom z byliniek. Vhodná je väčšina liečivých bylín, z ktorých si pri bolesti hrdla pripravujete čaj – napríklad repík, rumanček, šalvia či skorocel. Kloktať by ste mali aspoň 3x denne, vždy po dobu dvoch minút. Kloktaný roztok neprehĺtajte, ale vypľujte.
Priessnitzov obklad na hrdlo
Obklady sú dnes vo všeobecnosti podceňované, no dokážu pomôcť. Pri bolesti hrdla sa používa takzvaný Priessnitzov obklad. Ide o obyčajnú látkovú vreckovku alebo utierku, ktorú namočíte do studenej vody, vyžmýkate, priložíte na hrdlo a prekryjete igelitom (môžete použiť napríklad rozstrihnuté mikroténové vrecko). Následne hrdlo prekryte ešte suchou šatkou, uterákom či vreckovkou a nechajte pôsobiť.
Tento obklad funguje na princípe ochladenia a následného prehriatia postihnutého miesta. Kombinácia tepla vášho tela a chladivého obkladu vytvorí prostredie podobné saune. Najprv dôjde k prudkému stiahnutiu ciev v dôsledku chladu a potom k ich rozšíreniu súvisiacemu s postupným zahrievaním postihnutého miesta, čo urýchľuje proces liečby. Tento jav sa nazýva lokálna vazodilatácia. Okrem boľavého hrdla môžete Priessnitzov obklad použiť aj na boľavé kĺby či svaly.
Ktoré potraviny vám môžu uľaviť od bolesti hrdla?
Veľká časť domácich receptov na bolesť hrdla obsahuje potraviny ako:
- med,
- citrón,
- cesnak,
- cibuľa,
- zázvor,
- škorica,
- chren.
V babských receptoch napríklad nájdete zmes z pretlačeného cesnaku, medu a citrónovej šťavy, ktorú sa potom po lyžičkách odporúča konzumovať. Cibuľu a cesnak (prírodné antibiotikum) možno konzumovať aj samostatne, no nie každému vyhovuje ich špecifický zápach. Zo spomenutých potravín si môžete pripraviť rôzne teplé nápoje, kašičky, sirupy a podobne. Záleží v podstate len na vašich preferenciách.
Podporte liečbu a imunitu pomocou zinku
Proti bolesti hrdla sa dá preventívne bojovať aj doplnkami stravy. Odporúča sa napríklad zinok – minerál veľmi dôležitý pre celkové zdravie človeka. Podieľa sa na podpore imunitného systému, zdraví pokožky, nechtov a rôznych vnútorných procesoch v tele. Pokiaľ teda cítite, že na vás ide choroba, môže vám zvýšený príjem zinku pomôcť podporiť obranyschopnosť, a tým urýchliť liečbu.
Zinok si môžete dopĺňať aj stravou. Nájdete ho napríklad v banánoch, jablkách, hruškách, červenej repe, brokolici, špargli a v niektorých druhoch mäsa a rýb. Pokiaľ potrebu zinku neviete dostatočne pokryť stravou, vyskúšajte niektorý z voľnopredajných liekov alebo doplnkov. Obľúbený je napríklad liek Zinkorot 25 mg. Vhodné sú tiež doplnky kombinujúce zinok, vitamín C, D a selén. Spolu tvoria účinného spojenca pri posilňovaní imunitného systému.
Trápi vás silná bolesť hrdla alebo vám nezaberá domáca liečba?
Silná bolesť hrdla spojená s ťažkosťami pri prehĺtaní je často znakom bakteriálnej infekcie. Na tú vám už domáce recepty a voľnopredajné lieky pravdepodobne stačiť nebudú. Pokiaľ si navyše všimnete, že sa vám v hrdle či na mandliach vytvorili biele hnisavé miesta, obráťte sa na lekára. Môže totiž ísť o hnisavú angínu, prípadne iné vážnejšie bakteriálne ochorenie, ktoré si bude vyžadovať antibiotickú liečbu.
Aj v prípade, že sa liečite domácimi receptami už niekoľko dní, ale nepociťujete žiadnu zmenu k lepšiemu, prípadne sa bolesť hrdla zhoršuje, navštívte lekára. Nesprávne liečená bolesť hrdla sa totiž môže vyvinúť do závažnejších ochorení.