Čo spôsobuje svrbenie pokožky hlavy a ako mu predísť? Toto je 7 najčastejších príčin
Svrbenie hlavy zrejme nie je pocit, ktorý by sme vám museli bližšie popisovať – s veľkou pravdepodobnosťou ho zažilo už mnoho z nás. Niekto možno len mierne a veľmi sporadicky, niekto zas na pravidelnej báze. Ak chcete so svrbením pokožky hlavy niečo urobiť, potrebujete v prvom rade vedieť, čo je jeho príčinou. Tá totiž nemusí byť jednoznačná. Pozrite sa spolu s nami na 7 najčastejších príčin svrbenia hlavy a objavte tipy, ako s ním zatočiť.
1. Mastná pokožka hlavy
Hneď ako prvá v našom zozname je príčina, ktorá vo veľkej miere trápi najmä dospievajúcich ľudí – mastná pokožka. Nadmerná produkcia kožného mazu sa ale nemusí nutne týkať len adolescentov. Keď máte mastnú pokožku, znamená to, že mazové žľazy vo vašej koži vylučujú nadmerné množstvo kožného mazu. V puberte je to často spôsobené hormonálnymi zmenami, no svoju úlohu zohráva aj to, ako sa o pokožku hlavy staráte. Ak si napríklad nevhodnou starostlivosťou (príliš častým umývaním) alebo používaním vysušujúcich prípravkov pokožku veľmi vysušíte, bude mať potrebu sa brániť – a to práve zvýšenou produkciou kožného mazu.
Ako si poradiť so svrbením pokožky hlavy?
Ak máte problém s tým, že sa vám viac mastí pokožka hlavy a následne svrbí, stavte na výber vhodného šampónu. Nájdite si taký, čo pokožku aj vlasy vyčistí, ale zároveň ich nebude nadmerne vysušovať. Vlasy si šampónujte dvakrát po sebe a skúste sa nezmývať každý deň – ideálne tak 2 až 3x do týždňa. Okrem toho môžete vyskúšať aj špeciálnu kúru na očistu vlasovej pokožky. Viac informácií vám možno poskytne kaderník alebo niektorý zo salónov vo vašom meste.


2. Lupiny
Lupiny sú šupinky tvorené odumretými kožnými bunkami. Rozlišujeme dva typy lupín – suché lupiny a mastné. Mastné lupiny sú väčšie, žltkasté a držia sa viac pri pokožke hlavy. Spravidla sú prejavom seboroickej dermatitídy. O nej si povieme viac v ďalšom bode. Suché lupiny sú zvyčajne menšie, tenšie, biele a drobivé. Spravidla sú prejavom suchej pokožky. Určite vás neprekvapí, že jedným zo sprievodných prejavov suchých lupín je aj svrbenie pokožky hlavy.

Ako si poradiť so svrbením pokožky hlavy pri lupinách?
Podobne, ako to bolo pri mastnej pokožke, aj vznik lupín súvisí veľmi často s nedostatočnou, nesprávnou či dokonca nadmernou starostlivosťou o vlasy. Vhodným riešením v tomto prípade je zabrániť ďalšiemu vysušovaniu pokožky. Ako sme spomenuli vyššie, nezmývajte si vlasy každý deň, vyhýbajte sa tiež veľmi horúcej vode pri umývaní – i tá totiž spôsobuje vysušovanie pokožky. Rovnako siahnite po vhodnom šampóne na suché lupiny.


3. Seborea
Ďalšou z príčin svrbenia pokožky hlavy je seboroická dermatitída, nazývaná aj seborea. Seborea je chronické zápalové ochorenie kože, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe kožného mazu a premnoženiu lipofilných kvasiniek rodu Malassezia. Prejavuje sa vznikom bieložltých mastných lupín a zapálených ohraničených svrbivých ložísk. Seborea sa vyskytuje zvyčajne na častiach tela bohato zásobených mazovými žľazami – na pokožke hlavy, brady, v obočí, na pokožke uší, medzi prsiami, lopatkami a podobne.
Ako si poradiť so svrbiacou seboreou?
Ak máte seboreu, určite sa poraďte s dermatológom. Ten vám na základe vášho stavu odporučí vhodnú liečbu. Liečba zvyčajne prebieha lokálne za pomoci rôznych mastičiek, tinktúr, šampónov a podobne. V nich nájdete zložky pôsobiace proti spomínaným kvasinkám, protizápalové liečivá a tiež takzvané keratolytiká – látky zmäkčujúce šupinky.


4. Atopický ekzém
K ochoreniam, ktoré spôsobujú svrbenie pokožky hlavy, patrí aj atopický ekzém. Príčina jeho vzniku nie je známa. Ide totiž o autoimunitné ochorenie podmienené genetickou predispozíciou a vplyvom alergénov.
Ak ste atopik, vaša pokožka má tendenciu prehnane reagovať na rôzne podnety, čo sa následne prejavuje vznikom svrbivého ekzému. Atopický ekzém sa okrem svrbenia pokožky prejavuje aj začervenanými ložiskami suchej kože, pľuzgierikmi, drobnými vyrážkami a chrastami. Atopická koža je tiež často popraskaná, prípadne opuchnutá, zhrubnutá alebo depigmentovaná. Navyše, atopický ekzém môžete mať na rôznych častiach tela – od dlaní a prstov, cez ruky, nohy, chodidlá, očné viečka až po pokožku vlasov či pery.
Ako si poradiť so svrbením pokožky hlavy pri atopii?
Liečba ekzému je beh na dlhú trať. Vhodné lieky vám odporučí dermatológ. Zvyčajne ide o liečivé mastičky a krémy s obsahom kortikosteroidov. Okrem toho je však veľmi dôležitá správna starostlivosť o pokožku. Je nevyhnutné ju dostatočne hydratovať, premazať a predovšetkým používať vhodnú kozmetiku.
Ako atopik by ste si mali dávať pozor na to, čo si na pokožku nanášate. Niektoré kozmetické prípravky obsahujú dráždivé látky a alergény, ktoré môžu vašu citlivú kožu podráždiť a spôsobiť vzplanutie ekzému. Vhodné sú hypoalergénne šampóny bez parfumácie z radov dermokozmetiky. Šetrne čistia vlasy i pokožku hlavy a súčasne zmierňujú jej vysušovanie a svrbenie.



5. Psoriáza
Psoriáza je autoimunitné zápalové ochorenie kože. Jej vznik je podmienený genetickou predispozíciou a určitými vyvolávacími faktormi, dodnes sa však nepodarilo presne zistiť, prečo toto ochorenie vzniká. K vyvolávacím faktorom patria napríklad stres, infekcie, životospráva, užívanie určitých liekov a podobne. Keď máte psoriázu, váš imunitný systém reaguje prehnane na určitý podnet, následkom čoho telo spustí zrýchlenú tvorbu kožných buniek. To v praxi znamená, že kožné bunky sa tvoria rýchlejšie než je ich prirodzený cyklus, začnú sa hromadiť na pokožke a vytvárať zapálené ložiská pokryté striebristými šupinami.
Psoriáza sa vytvára na miestach, kde je pokožka prirodzene suchšia, veľmi často ale postihuje aj pokožku hlavy, dokonca nechty, pohlavné orgány, dolnú časť chrbta, ruky, nohy a podobne. Sprevádza ju vznik spomínaných šupiniek a nepríjemné svrbenie pokožky.

Ako si poradiť s psoriázou vo vlasoch?
Liečba psoriázy prebieha lokálne alebo systémovo – závisí to od závažnosti ochorenia. Lokálne sa používajú krémy, mastičky a iné prípravky s obsahom topických kortikosteroidov, nehormonálnych liekov na báze vitamínu D a A, zmäkčujúcich, hydratačných a šupinky odstraňujúcich zložiek. Tie predpisuje lekár. V rámci voľnopredajných prípravkov a starostlivosti o pokožku hlavy vám odporúčame siahnuť po šampónoch a prípravkoch určených pre pokožku s psoriázou.


6. Vši
Za svrbenie pokožky hlavy nie sú vždy zodpovedné len kožné ochorenia a ekzémy. Niekedy sú za tým malí čierni pasažieri – vši. Ak veríte všeobecnému presvedčeniu, že vši majú len „tí, čo si neumývajú vlasy“, asi vás prekvapíme. Nie je to totiž pravda. Vši môžete dostať aj vtedy, ak si vlasy umývate pravidelne a dobre sa o ne staráte. Svrbenie vlasov teda môžu spôsobovať aj vši.
Vši sú malé parazity. Zvyčajne narobia problémy rodičom malých detí, ktoré si ich donesú zo školy alebo škôlky. Šíria sa priamo i nepriamo a okrem detí potrápia i dospelých. Vši sa živia bunkami vlasovej pokožky, preto vajíčka kladú blízko ku korienkom, aby malo potomstvo ľahký prístup k potrave.
Jedným z najvýraznejších príznakov toho, že má vaše dieťa vši je, že si veľa a často škriabe pokožku hlavy. Svrbenie je tak nepríjemné, že často narúša koncentráciu i spánok.

Ako si poradiť so všami?
Boj so všami je často zdĺhavý – musíte totiž najprv odstrániť dospelé vši z vlasov a následne hnidy. Budete na to potrebovať špeciálny hrebeň a prípravok proti všiam. Tie sú dostupné vo forme šampónov, sprejov, kondicionérov, sér a podobne.





7. Starostlivosť o vlasy
Patríte k ľuďom, ktorí z domu neodídu bez toho, aby mali vlasy dokonalo upravené? Ak áno, pravdepodobne na to používate rôzne vlasové prípravky. Či už ide o suchý šampón, lak na vlasy, gél, tužidlo alebo vlasový púder – ak sa vám takýchto produktov na vlasoch a pokožke hlavy nahromadí väčšie množstvo, môže vás z toho svrbieť pokožka hlavy. Nezabúdajte totiž, že aj pokožka potrebuje dýchať.
Okrem toho, svrbenie pokožky hlavy zapríčiňuje tiež používanie nevhodných vlasových prípravkov. Ako sme spomenuli pri atopickom ekzéme, niektoré kozmetické prípravky obsahujú alergény alebo dráždivé látky a ich používanie, predovšetkým ak máte citlivejšiu pokožku hlavy, potom zapríčiňuje svrbenie.
Ako si poradiť so svrbením hlavy po použití prípravkov na vlasy?
V prípade, ak sa u vás objaví svrbenie pokožky hlavy po použití takéhoto typu prípravku, zvážte jeho výmenu za iný. Môže ísť o alergickú reakciu, prípadne podráždenie. Ak sa tento problém opakuje, skúste na nejaký čas vlasové produkty vynechať a pozorujte, či sa svrbenie bude opakovať. Pokiaľ áno, problém sa bude skrývať pravdepodobne niekde inde.

Ako sa starať o vlasy v zime?
Prečítajte si viac o tom, čo suché vlasy v zime potrebujú a objavte praktické rady i tipy na kvalitné produkty.