Horúčka u detí: Čo treba robiť, keď má dieťa horúčku a kedy je potrebné navštíviť lekára?
Horúčka je obranný mechanizmus tela, ktorý sa „naštartuje“, keď organizmus bojuje s chorobou či infekciou. Sama o sebe však ochorením nie je. Ide len o príznak ochorenia, ktorý je pomerne bežný, a to predovšetkým u detí. Ich imunitný systém sa totiž vyvíja a postupne adaptuje na okolitý svet. Nie je ničím výnimočným ani to, keď sa zvýšená teplota objaví pri prerezávaní zúbkov alebo po očkovaní. Hoci vás zrejme vystraší, keď má vaše dieťa vysokú teplotu, treba si uvedomiť, že je to v podstate dobré znamenie – telo dáva najavo, že s problémom bojuje. Prečítajte si, čo treba robiť, keď má dieťa horúčku a kedy je potrebné navštíviť lekára.
Kedy má dieťa horúčku a ako ju merať?
Za normálnych okolností sa telesná teplota detí pohybuje niekde okolo 36 až 37°C. Približne do 38°C rozlišujeme tzv. zvýšenú teplotu. Nad touto hodnotou už môžeme hovoriť o horúčke. Záleží to však aj od toho, kde ju meriate. Dospelí sú zvyknutí merať si teplotu v podpazuší, prípadne používať modernejšie bezkontaktné teplomery. U malých detí, predovšetkým bábätiek a batoliat, by však bolo meranie v podpazuší náročné. U detí sa teplota môže merať:
Tympanálne – v uchu, pričom o horúčke hovoríme ako o teplote vyššej než 38°C
Rektálne – v konečníku, pričom o horúčke hovoríme ako o teplote vyššej než 38,5°C
Axilárne – v podpazuší, pričom o horúčke hovoríme ako o teplote vyššej než 38°C
Upozornenie
Pri rektálnom meraní teploty u detí nezabúdajte na to, že teplota v konečníku je vždy o 0,5°C vyššia, ako pri meraní v podpazuší či uchu. Hodnota 38°C nameraná v konečníku teda ešte neznamená, že má vaše dieťa horúčku.
Pri akých ochoreniach sa môže u detí objaviť horúčka?
Ako sme už spomenuli, horúčka je u detičiek pomerne bežná. Je jedným zo symptómov infekčných ochorení, ako sú napríklad infekcie horných dýchacích ciest, chrípka, roseola, angína a podobne. Telesná teplota sa dieťaťu však môže zvýšiť aj v dôsledku:
- rastu a prerezávania zúbkov,
- očkovania,
- chorôb, ktoré sú u detí bežné, napríklad ovčie kiahne a čierny kašeľ,
- úpalu.
Ako znížiť horúčku u detí?
Horúčku môžete znižovať dvoma spôsobmi, a to za pomoci liekov alebo bez nich.
Znižovanie horúčky u detí pomocou liekov
Na zníženie horúčky u detí sú vhodné lieky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, ktoré dostanete kúpiť vo forme tabliet, sirupov, čapíkov, prípadne kvapiek:
Lieky s paracetamolom sú vhodné pre všetky vekové kategórie, pričom ich dávkovanie je určené hmotnosťou dieťaťa. Prípravky s obsahom paracetamolu je potrebné podávať v časových odstupoch 4 až 6 hodín, čo znamená maximálne 5x denne. Okrem znižovania horúčky má paracetamol tiež pozitívne účinky na znižovanie bolesti. Lieky s paracetamolom by ste však nemali podávať deťom s ochorením alebo poškodením pečene.
Lieky s obsahom ibuprofenu môžete podávať deťom, ktoré sú staršie ako 3 mesiace, prípadne majú váhu vyššiu ako 7 kg. Dávky liekov sú tiež určované podľa váhy dieťaťa – je potrebné držať sa dávkovania v príbalovom letáčiku. Lieky smiete ratolesti podávať vždy s odstupom 6 až 8 hodín (čiže maximálne 4x denne). Ibuprofen nesmú užívať deti, ktoré majú problémy s obličkami, hnačku, prípadne vracajú alebo majú nedostatočný pitný režim. Okrem teploty pôsobí liečivo ibuprofen aj proti zápalom a bolesti.
Ako môžete znížiť horúčku bez liekov?
Osvedčenými spôsobmi, ako môžete zníženiu teploty napomôcť, je osprchovať dieťa vlažnou vodou alebo mu prikladať obklady. Obklady sú vhodnejšie v prípade, že je dieťa nemohúce a ležiace. Kus látky namočte do vody s teplotou zhruba 22 až 25 stupňov a zabaľte do nej dieťatku trup. Ideálne je, aby mokrá látka siahala od pazúch po panvu (na podbruško už nie). Obklad neprikladajte na končatiny. Dieťa nechajte zabalené 10 minút. Postup môžete opakovať 2 – 3x za sebou, ak je jeho horúčka vyššia ako 39°C. Pokiaľ je dieťa staršie a jeho to stav umožňuje, môžete znižovať horúčku aj vlažnou (nie studenou) sprchou.
Nezabúdajte tiež na:
Pravidelné vetranie miestnosti – teplota v miestnosti by mala byť okolo 20°C
Dostatočný príjem tekutín – je veľmi dôležité, aby dieťa pilo dostatok vody
Pokoj na lôžku – dieťa musí veľa odpočívať
Ľahké oblečenie a prikrývku – u malých detí nie je vhodné „nechať ho vypotiť“, teplota môže totiž miesto klesania rýchlejšie stúpať
Febrilné kŕče – ako sa prejavujú a čo pri nich treba robiť?
Febrilné kŕče, alebo kŕče z horúčky, sa objavujú u malých detí od 6 mesiacov do 5 rokov. Vznikajú pri prudkom náraste telesnej teploty a prejavujú sa:
- symetrickými svalovými zášklbmi na oboch stranách tela dieťaťa,
- vracaním, pomočením, prípadne upadnutím do bezvedomia,
- trasením.
Febrilné kŕče trvajú menej ako 15 minút a po ich odznení dieťa vo väčšine prípadov okamžite zaspí. Keď sa u dieťaťa prejavia kŕče z horúčky, je dôležité:
Zachovať pokoj
Nepodávať dieťaťu žiadne lieky
Kontrolovať dýchanie
Uložiť dieťa do stabilizovanej polohy
Febrilným kŕčom môžete predísť pravidelným meraním teploty. Pokiaľ budete totiž telesnú teplotu dieťaťa monitorovať a v prípade potreby znižovať priebežne, vyhnete sa jej prudkému nárastu, ktorý spôsobuje vznik kŕčov.
Kedy sa s horúčkou obrátiť na lekára?
Pokiaľ má dieťatko zvýšenú teplotu (a teda približne do 38°C), nie je zvyčajne dôvod na paniku. Ak je však choré a zo zvýšenej teploty prejde na horúčky, mali by ste s ním navštíviť lekára. Pokiaľ máte doma malé bábätko, mali by ste s lekárom konzultovať každú zmenu jeho stavu. Hoci môže ísť v mnohých prípadoch len o teplotu v dôsledku prerezávania zúbkov alebo očkovania, lekár by mal byť o stave dieťaťa informovaný.
S návštevou alebo kontaktovaním lekára by ste nemali váhať ani v prípade, že sa vám horúčku nad 39°C nedarí stiahnuť. Lekára vyhľadajte aj vtedy, keď má vaše dieťa teplotu dlhšie ako 3 dni, prípadne sa objavia ďalšie závažné symptómy. Pokiaľ spozorujete problémy s dýchaním, febrilné kŕče (po prvý raz), stuhnutú šiju alebo drobné bodkovité krvácanie na pokožke, prípadne vám dieťa odmieta prijímať tekutiny, volajte záchrannú službu.