Čo je to ischemická choroba srdca? Aké faktory ju spôsobujú, ako sa prejavuje a lieči?
Termín ischemická choroba srdca označuje skupinu ochorení. Ich spoločným znakom je prítomnosť ischémie myokardu, vzniknutej na podklade chorobného procesu v koronárnom riečisku. Ide o stavy, kedy srdcový sval nedostáva dostatok kyslíka a živín. Prísun kyslíku a živín krvou je čiastočne alebo úplne obmedzený v dôsledku zúženia alebo upchatia koronárnych (vencovitých) tepien.
Táto choroba sa totiž môže rozvíjať pomaly a potichu. Jej najčastejším prejavom je bolesť za hrudnou kosťou (angína pectoris). Keďže môže viesť až k infarktu, je veľmi dôležité rozpoznať rizikové faktory, prejavy ischemickej choroby a včas konať. Poďte sa s nami pozrieť, ako sa ICHS prejavuje, aké sú možnosti prevencie a liečby.
Čo je to ischémia?
Ischémia je nedokrvenie tkaniva až celého orgánu, ktoré vedie k jeho poškodeniu až odumretiu.1 Príčinou ischémie je nedostatok kyslíku a živín v tkanive spojený s hromadením odpadových produktov. Keďže u zdravého človeka za normálnych okolností orgánmi neustále preteká krv, je zabezpečená nie len dodávka potrebných látok bunkám, ale tiež odber nežiadúcich metabolitov. Pri ischémii ale dochádza k porušeniu tejto rovnováhy. Najčastejšie súvisí so zmenami v prívodných cievach – tepnách.
Čo je to ischemická choroba srdca?
O ischémii myokardu hovoríme v prípade, že je nedokrvením postihnutý srdcový sval – tzv. myokard. Ischemická choroba srdca(ICHS) zahŕňa všetky stavy, pri ktorých sa nejakým spôsobom znižuje dodávka kyslíka a živín k bunkám srdcovej svaloviny. Tieto problémy vznikajú na podklade zmien v koronárnom riečisku (na vencovitých tepnách), ktoré vyživujú srdce.
Ischémia môže viesť k arytmii srdca – teda poruche rytmu. Vyvrcholením ischemického procesu je však infarkt myokardu. Dochádza pri ňom k odumretiu tkaniva a vzniká v dôsledku uzáveru prívodnej tepny. Samotné srdcové zlyhanie je často postupným procesom, úzko súvisiacim s nedokrvením.
Klasifikácia ischemickej choroby srdca je nasledovná:2
- Akútna ICHS: náhle vzniknutá. Akútne formy, nazývané aj nestabilné, zahŕňajú nestabilnú anginu pectoris, akútny infarkt myokardu a náhlu koronárnu smrť.
- Chronická ICHS: dlhotrvajúca. Ku chronickým, teda stabilizovaným formám, radíme anginu pectoris, variantnú anginu pectoris, nemú ischémiu myokardu, syndróm X, ICHS manifestovanú srdcovou nedostatočnosťou a ICHS prejavujúcu sa poruchami rytmu.
Akútne a chronické formy sa vzájomne môžu prelínať.
Príčiny ischemickej choroby srdca
Ischemická choroba srdca vzniká na základe 3 faktorov: aterosklerózy, krvnej zrazeniny a chorobného stiahnutia cievy. Tieto faktory sa môžu vzájomne kombinovať.
Kôrnatenie tepien, ateroskleróza, je ochorenie, pri ktorom sa v stenách tepien ukladajú tukové látky a vápnik. Takáto tepna postupne stráca pružnosť, dochádza k jej zužovaniu, čo najčastejšie vedie práve k ischémii. Ateroskleróza úzko súvisí s vysokou hladinou krvných tukov, zvýšeným krvným tlakom, fajčením, obezitou, cukrovkou či stresom. Svoje miesto v tomto procese majú aj krvné doštičky a ďalšie faktory.
Krvná zrazenina, trombus, je obávanou komplikáciou aterosklerózy. Ak sa krv zrazí, táto zrazenina niekedy cestuje krvným prúdom a zasekne sa v mieste aterosklerózy. Dochádza tak k náhlemu upchatiu cievy a tkanivo za cievou odumiera.
Chorobné stiahnutie cievy, spazmus, je funkčnou poruchou. Cieva sa stiahne, čo obmedzí prietok krvi k bunkám daného orgánu, v tomto prípade srdca. Často vzniká na podklade chladu, ale tiež pri vystavení nikotínu.
Aké sú príznaky ischemickej choroby srdca?
Niektorí ľudia s ischémiou myokardu nemajú žiadne príznaky. Takýto stav označujeme ako nemá ischémia myokardu. Je nebezpečná, nakoľko prichádza potichu. Medzi najbežnejšie prejavy ischemickej choroby srdca však patrí:
- Bolesť na hrudníku, tzv. stenokardia
- Bolesť krku a čeľuste, ramena, bolesť medzi lopatkami
- Zrýchlený srdcový tep
- Dýchavičnosť, ktorá môže byť aj v pokoji, spojená s pocitom nedostatku vzduchu
- Nevoľnosť a vracanie
- Potenie, chladná koža
- Únava a celková slabosť
- Úzkosť, niekedy spojená so strachom o život
Upozornenie:
Spozornieť je dôležité v prípade, ak samotná bolesť za hrudnou kosťou trvá viac ako 20 minút – je veľká pravdepodobnosť, že došlo k srdcovému infarktu.
Rizikové faktory ischemickej choroby srdca
Ischemická choroba srdca je najčastejšou príčinou úmrtia v našej populácii. Aj z toho dôvodu je potrebné venovať jej dostatok pozornosti. K hlavným rizikovým faktorom patrí spôsob životného štýlu. Tieto faktory môžete ovplyvniť aj vy:
- Vysoký krvný tlak – hypertenzia má priamy vplyv na cievy, čo môže viesť k ICHS
- Zmeny tukového metabolizmu – zvýšené tuky v krvi vrátane cholesterolu sa podieľajú na vzniku kôrnatenia tepien
- Fajčenie – nepriaznivo vplýva na kinetiku ciev
- Cukrovka3 – pacienti s diabetes mellitus majú vyššie riziko kardiálnych príhod, čo súvisí s cievnym poškodením pri tomto metabolickom ochorení
- Hyperhomocysteinémia – zvýšené hladiny aminokyseliny homocysteín vedú k vzniku aterosklerózy, spôsobujú poškodenie cievnej výstelky, zápal a vedú k zvýšeniu oxidačného stresu
- Stres – z dlhodobého hľadiska stres oslabuje odolnosť organizmu voči ochoreniam, dáva sa do súvisu aj so vznikom infarktu myokardu následkom koronárneho spazmu
- Obezita – pacienti trpiaci nadváhou a obezitou sú rizikovejší
- Nedostatok fyzickej aktivity – sedaví spôsob života okrem ďalších negatívnych vplyvov nepriaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárny systém
Rizikové faktory ICHS, ktoré sa ovplyvniť nedajú, sú:
Ako sa diagnostikuje ischemická choroba srdca?
Základom určenia diagnózy a upresnenia typu ischemickej choroby srdca je anamnéza. Lekár sa pýta, kedy začali ťažkosti, čo asi provokuje bolesť, súvis bolestí so záťažou, lapanie po dychu a ďalšie fenomény. Akútne formy ischemickej choroby srdca sú však často vecou pohotovosti, niekedy aj nezlučiteľné so životom. Je preto často potrebné privolať rýchlu zdravotnícku pomoc.
Keď lekár pristúpi k fyzikálnemu vyšetreniu, zaujíma sa o sfarbenie pokožky, prítomnosť potu, prejavy úzkosti. Často si pacient siaha rukou na oblasť hrudnej kosti, čo prezrádza úpornú bolesť. Túto bolesť pacienti popisujú často ako žieravú, pálivú, niekedy ju prirovnávajú k páleniu žehličky či horúcej obruči. Okrem týchto základných fenoménov vie lekár pomocou fonendoskopu posúdiť ďalšie patologické javy, napríklad prítomnosť poruchy dynamiky chlopní či arytmie.
Keďže pri infarkte myokardu je najdôležitejšia čo najrýchlejšia liečba, prispôsobuje sa diagnostický proces nutnosti podať niektoré lieky, aj infúziou. Vyhotoví sa EKG, ak je to možné aj röntgen hrudníka, poprípade koronarografické CT vyšetrenie. Základom je však elektrokardiografické vyšetrenie. Pri sledovaní vývinu stavu po infarkte, a tiež na posúdenie rizík vzniku infarktu myokardu, sa využívajú hlavne záťažové EKG a Holterov EKG monitoring.

Ako sa lieči ischemická choroba srdca?
Terapia ischemickej choroby srdca vychádza z toho, či je ochorenie náhle vzniknuté, alebo trvá dlhší čas. Celková liečba kardiovaskulárnych ochorení je založená aj na sledovaní hodnôt krvného tlaku a rýchlosti srdcovej akcie. Pri nastavovaní na konkrétne lieky kardiológ zohľadňuje viacero faktorov. Okrem ostatných ochorení, celkového zdravotného stavu a životosprávy sa zohľadňujú aj možné vedľajšie účinky liekov.
Lieky na ischemickú chorobu srdca
Základným liečebným krokom je zabránenie uzáveru cievy zrazeninou. Podáva sa kyselina acetylsalicylová, ktorá je aj z dlhodobého hľadiska bezpečnou voľbou. Z iných liekov, ktoré majú antitrombotický charakter, sa zvykne podávať pacientom klopidogrel. Aj liek zabraňujúci zrážaniu krvi warfarin je pomerne rozšírený a vysokoúčinný. Medzi ďalšie lieky patria:
- Kardiaká, teda lieky používané pri liečbe ochorení kardiovaskulárneho systému, sa podľa istých medicínskych pravidiel môžu vzájomne kombinovať.
- Nitráty rozširujú tepny, čím zlepšujú koronárny prietok krvi – do srdca a zo srdca. To uľahčuje srdcu prácu. Zároveň promptne znižujú bolestivosť hrude.
- Betablokátory okrem znižovania krvného tlaku spomaľujú srdcový tep.
- Blokátory vápnikových kanálov uvoľňujú a rozširujú cievy, čím zvyšujú prietok krvi srdcom.
- Lieky na zníženie cholesterolu sa podávajú, aby sa zabránilo tvorbe aterosklerotických plakov, a tak sa predišlo ischemizácii myokardu.
- Lieky zo skupiny ACE sa podávajú na zníženie krvného tlaku, tiež však uvoľňujú cievy. Pri srdcovom zlyhávaní sú z dlhodobého hľadiska účinné.
Niekedy je nutný aj zákrok
Ak lekár usúdi, že najlepším riešením konkrétnych ťažkostí bude zavedenie stentu, pacient podstúpi zákrok s názvom perkutánna transluminálna koronárna angioplastika – PTCA. Do zúženej tepny sa zavedie dlhá, tenká trubica s malým balónikom. Ten sa nafúkne, čo slúži k rozšíreniu postihnutej tepny. Následne sa implantuje na miesto sieťovina, tzv. stent.
V iných prípadoch sa pristupuje k operácii by-passu koronárnej artérie, pri ktorej sa použije cieva z inej časti tela na vytvorenie štepu.
Neinvazívnou metódou je zosilnená externá kontrapulzácia, ktorá sa používa v krajných prípadoch, keď iná liečba nie je účinná. Manžety omotané okolo nôh sa jemne nafúknu vzduchom a potom sa vyfúknu. Tlak na cievy, ktorý sa tak vyvinie, môže zlepšiť prietok krvi do srdca.
Ako na prevenciu ischemickej choroby srdca? Dôležitý je životný štýl
K preventívnym opatreniam ischemickej choroby srdca patrí najmä zníženie rizikových faktorov.
- Pravidelná fyzická aktivita – pomáha vitalizovať orgánové systémy v tele, vrátane kardiovaskulárneho systému. Aeróbne aktivity majú sklon správne tonizovať cievy. Jednou z foriem prevencie sú aj rôzne naťahovacie cviky a dychová gymnastika. So športom úzko súvisí aj zlepšenie oxygenácie organizmu – prísun kyslíka má kardioprotektívny účinok.
- Strava – obmedzte soľ, sladené nápoje a kontrolujte si príjem kofeínu. Naopak sa snažte konzumovať stravu bohatú na nenasýtené mastné kyseliny, ovocie, zeleninu, vlákninu, olivový olej, ryby. Ďalej sa odporúčajú rôzne bylinné a zelené čaje, flavonoidy či horčík.
- Zákaz fajčenia – nikotín má silný stimulačný účinok na organizmus. Je preto potrebné skoncovať s fajčením či iným príjmom nikotínu a vyhýbať sa zafajčeným priestorom.
- Obmedzenie alkoholu – je vedecky podložené, že alkohol neblaho vplýva na kardiovaskulárny systém tým, že priamo ovplyvňuje cievnu pohyblivosť. Vo väčších množstvách to môže viesť k vzniku koronárnych spazmov.
- Zákaz drog – stimulanciá ako kokaín majú priamy excitačný vplyv na myokard, čo môže viesť k vzniku náhlych srdcových príhod.
- Kontrolovanie telesnej hmotnosti – úzko súvisí s celkovou životosprávou.
- Vyhýbanie sa rozčúleniu, stresu, únave – v rámci prevencie ischemickej choroby srdca je žiaduce naučiť sa tolerovať stres. Dostatočný a výdatný spánok je kľúčový. Niektoré relaxačné techniky posilňujú vegetatívny nervový systém a priaznivo tak vplývajú aj na zdravie srdca.
V rámci prevencie môže byť vhodná napríklad aj návšteva kúpeľov. Okrem oxygenoterapie je vhodný suchý uhličitý kúpeľ.
Náš tip na záver: Bylinky a doplnky na posilnenie kardio-vaskulárneho systému
Bylinky a voľnopredajné doplnky môžu byť doplnkovou liečbou pri chronickej forme ischemického kardiálneho ochorenia. Fungujú tiež ako prevencia. Ak hľadáte prírodnú doplnkovú liečbu, o užívaní akýchkoľvek prípravkov sa poraďte so svojím všeobecným lekárom alebo kardiológom.
Z fytoterapie sú vhodné plody hlohu jednosemenného, zvyšujúce prietok koronárnymi cievami srdca až o 80%. Táto liečba je vhodná ako tonizácia srdcového svalu u geriatrických pacientov. Bylinky proti kôrnateniu tepien sú:
- Praslička
- Pastierska kapsička
- Benedikt
- Ruta
- Rebríček
- Púpava
- Cesnak
- Medovka5
Pri ischemickej chorobe srdca je vhodný nátržník husí, srdcovník a bedrovník.





Na záver pre vás vyberáme doplnky z lekárne na podporu zdravia srdca, ciev a kardio-vaskulárneho systému. Ide o prevenciu, ktorá môže byť vhodná, ak sa u vás ešte choroba neprejavila, ale patríte do rizikovej skupiny. Pokiaľ užívate iné lieky alebo máte zdravotné problémy, o užívaní sa poraďte so svojím lekárom.





Zdroje použité v článku:
1. VOKURKA, M. & J. HUGO a kol.: Velký lékařský slovník. Ischemie, ischemická choroba srdeční. 2007. Maxdorf. s. 453 [cit. 04.29.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-7345-130-1
2. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Ischemická choroba srdeční. 2006. s.255-275. [cit. 04.29.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
3. MAYO CLINIC STAFF: Myocardial ischemia. 2021. Mayo Clinic [online] [cit. 04.29.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myocardial-ischemia/symptoms-causes/syc-20375417
4. TENAS, S. M. a kol.: Ischemic hearth Disease. Risk factors. 2018. ClínicBarcelona [online] [cit. 04.29.2025]. Dostupné z: https://www.clinicbarcelona.org/en/assistance/diseases/ischemic-heart-disease/risk-factors
5. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Srdcovocievne choroby. 2016. Osveta. s.443-452 [cit. 04.29.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0