Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Lymfedém či slonia noha: čo to je, aké má príznaky a aké lieky pomáhajú?

Základom lymfy je voda, bielkoviny, biele krvinky a iné látky. Tvorí sa priamo z tkanivového moku obklopujúceho väčšinu tkanív v tele. Lymfatické cievy sú pritom schopné kontrakcie, teda sa dokážu sťahovať. To uľahčuje tok lymfy do vyšších miest systému.

Ako vzniká lymfatický opuch – tzv. lymfedém?

Lymfedém vzniká nahromadením lymfy v prípade, že je niektorá lymfatická uzlina veľmi zaťažená alebo poškodená. Vzniká tiež pri nedostatočnom vyvinutí týchto ciev, respektíve pri zvýšenej tvorbe lymfy. Pri hromadení lymfy stúpa v danom mieste koncentrácia bielkovín v priestoroch medzi bunkami, tie na seba viažu vodu a vzniká samotný opuch. Postupne sa aktivujú zápalové pochody, zvyšuje sa tvorba väziva, čo vedie k zväčšeniu postihnutej končatiny aj jej stuhnutiu. 

lymfedem

Udáva sa, že u 1 z 5 žien sa po operácii karcinómu prsníka vyskytne opuch hornej končatiny.2  Tiež je pozorované, že pacienti s lymfedémom sú náchylní k vzniku erysipelu – infekčného ochorenia kože, známeho ako ruža.

Aké sú komplikácie lymfatického opuchu? 3

  • Infekcia – aj drobné kožné poranenie môže byť vstupným miestom pre infekciu. Takto postihnutá koža býva opuchnutá, červená, zvyčajne bolestivá na dotyk, typicky tiež teplá.
  • Sepsa – otrava krvi. Pri neliečení lokálnej infekcie môžu prejsť choroboplodné zárodky do krvi. Jedná sa o život ohrozujúci stav, vyžadujúci neodkladnú liečbu.
  • Únik lymfy cez kožu – pri silnom opuchu môže dôjsť k vzniku kožných trhliniek alebo pľuzgierov s následným odtokom lymfy priamo cez kožu.
  • Kožné zmeny – vznik elefantiázy – slonej nohy, často spojenej s masívnym opuchom, niekedy stvrdnutým.
  • Nádor – môže sa rozvinúť pri neliečenom lymfedéme.

Upozornenie:

Približne u 10% pacientov2 sa do 10 rokov môže rozvinúť lymfangiosarkóm, čo je veľmi agresívny typ nádoru z lymfatických ciev. Ak sa objaví, je nutná amputácia končatiny. Aj to je dôvodom, prečo je lymfedém potrebné dlhodobo pravidelne sledovať odborníkom a nepodceniť možné komplikácie.

Keďže ide o problém, ktorý sa navonok prejavuje zmenami na tele, človek môže byť utiahnutý a strániť sa sociálnych kontaktov. Pacienti s lymfedémom preto často potrebujú emocionálnu podporu.

Zdroje použité v článku:

1. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Lymfedém. 2006. s.357-358 [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. SLEIGH, C. B. a kol.: Lymphedema. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537239/
3. MAYO CLINIC STAFF: Lymphedema. 2022. Mayo Clinic [online] [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lymphedema/symptoms-causes/syc-20374682

Neprehliadnite