Lymfedém či slonia noha: čo to je, aké má príznaky a aké lieky pomáhajú?
Lymfedém je opuch akejkoľvek časti mäkkých tkanív tela, prevažne končatín. Súvisí s poruchou odtoku lymfy. Vzniká, keď lymfatický systém nedokáže správne odvádzať lymfu. Aj napriek pomerne jednoduchej diagnostike predstavuje toto chronické ochorenie problém nielen telesný, ale pre niekoho tiež psychický. Končatina postihnutá lymfedémom totiž nevyzerá vábne. Označuje sa tiež ako slonia choroba či slonia noha, pretože ju pripomína vzhľadom. Aké komplikácie môže lymfedém spôsobiť a čo naň pomáha? Čítajte ďalej.
Na úvod trošku teórie: Čo je to lymfatický systém?
Lymfatický systém je súčasť imunitného systému a hrá kľúčovú úlohu pri ochrane tela pred infekciami a chorobami. Zabezpečuje odvod prebytočnej tekutiny z tkanív späť do krvného obehu a zároveň filtruje škodliviny, baktérie a vírusy cez lymfatické uzliny. Látky odvádza vo forme lymfy, tzv. miazgy. Lymfu odvádza od buniek do miazgového stromu a ďalej do krvi.
Základom lymfy je voda, bielkoviny, biele krvinky a iné látky. Tvorí sa priamo z tkanivového moku obklopujúceho väčšinu tkanív v tele. Lymfatické cievy sú pritom schopné kontrakcie, teda sa dokážu sťahovať. To uľahčuje tok lymfy do vyšších miest systému.
Podobne ako krvné cievy, aj lymfatické cievy obsahujú chlopne zabraňujúce spätnému prúdeniu lymfy. V tele prebiehajú pozdĺž povrchových žíl, ale tiež pozdĺž tepien a žíl hlbokých, pod svalovými obalmi. Oba systémy sú prepojené početnými spojkami. Do priebehu lymfatických ciev sú vsadené lymfatické uzliny. Pôsobia ako prirodzený filter1, v ktorom bývajú zneškodňované baktérie, tiež sa tu tvoria biele krvinky a protilátky.
Ako vzniká lymfatický opuch – tzv. lymfedém?
Lymfedém vzniká nahromadením lymfy v prípade, že je niektorá lymfatická uzlina veľmi zaťažená alebo poškodená. Vzniká tiež pri nedostatočnom vyvinutí týchto ciev, respektíve pri zvýšenej tvorbe lymfy. Pri hromadení lymfy stúpa v danom mieste koncentrácia bielkovín v priestoroch medzi bunkami, tie na seba viažu vodu a vzniká samotný opuch. Postupne sa aktivujú zápalové pochody, zvyšuje sa tvorba väziva, čo vedie k zväčšeniu postihnutej končatiny aj jej stuhnutiu.

Prečo lymfedém vzniká?
Lymfedém môže byť buď prvotný – bez jasnej príčiny vzniku, alebo druhotný – súvisiaci s iným ochorením. Môže sa teda objaviť kedykoľvek – napríklad hneď po narodení, v puberte, pri nádorovom ochorení, po rozsiahlom chirurgickom zákroku, ožarovaní či po zápale. Vo vyspelých krajinách sa najčastejšie stretávame s lymfedémom hornej končatiny po operácii karcinómu prsníka, alebo s lymfedémom dolnej končatiny po operáciách malej panvy.
Príčinou vzniku lymfedému je buď genetická predispozícia, chirurgické odstránenie lymfatických uzlín (napríklad pri rakovine prsníka), ožarovanie, infekcie, úrazy, nádory alebo chronické žilová nedostatočnosť. Najčastejšou príčinou vzniku chronického lymfedému je ale ochorenie s názvom filarióza2. Jedná sa o infekciu parazitom – vlasovcom miazgovým (Wuchereria Bancrofti). Parazit sa šíri prostredníctvom komára, hlavne v subtropických oblastiach Afriky, Ázie, Západného Pacifiku, Strednej a Južnej Ameriky.
Udáva sa, že u 1 z 5 žien sa po operácii karcinómu prsníka vyskytne opuch hornej končatiny.2 Tiež je pozorované, že pacienti s lymfedémom sú náchylní k vzniku erysipelu – infekčného ochorenia kože, známeho ako ruža.
Ako sa prejavuje lymfedém?
Lymfatický opuch je zo začiatku mäkký, bledý a nebolestivý. Najčastejšie začína ako nenápadný opuch na „začiatku“ končatiny v oblasti prstov. Do edému je možné prstom vtlačiť jamôčku, ktorá postupne mizne. Neskôr sa opuch zväčšuje, tuhne, tvoria sa záhyby, previsy kože a končatina sa deformuje.
Opuch na ruke postupuje od prstov cez lakeť až po rameno. Ak sa vyskytne na nohe, tak postupuje od prstov cez nohu, koleno až po panvový pletenec. Stav môže progredovať až do vzniku elefantiázy, teda tzv. slonej končatiny. To vedie k zhoršeniu pohyblivosti končatiny aj zväčšeniu jej váhy. Jednotlivé štádia lymfedému delíme na:2
Aké sú komplikácie lymfatického opuchu? 3
- Infekcia – aj drobné kožné poranenie môže byť vstupným miestom pre infekciu. Takto postihnutá koža býva opuchnutá, červená, zvyčajne bolestivá na dotyk, typicky tiež teplá.
- Sepsa – otrava krvi. Pri neliečení lokálnej infekcie môžu prejsť choroboplodné zárodky do krvi. Jedná sa o život ohrozujúci stav, vyžadujúci neodkladnú liečbu.
- Únik lymfy cez kožu – pri silnom opuchu môže dôjsť k vzniku kožných trhliniek alebo pľuzgierov s následným odtokom lymfy priamo cez kožu.
- Kožné zmeny – vznik elefantiázy – slonej nohy, často spojenej s masívnym opuchom, niekedy stvrdnutým.
- Nádor – môže sa rozvinúť pri neliečenom lymfedéme.
Prognóza lymfedému závisí od základného ochorenia, ktoré lymfedém spôsobuje. Len zriedkavo dochádza ku kompletnému vyliečeniu opuchu. Dôkladná terapia a dodržiavanie terapeutického plánu však dokážu zmierniť nepríjemné príznaky, spomaliť progresiu ochorenia a tiež predchádzajú komplikáciám.
Upozornenie:
Približne u 10% pacientov2 sa do 10 rokov môže rozvinúť lymfangiosarkóm, čo je veľmi agresívny typ nádoru z lymfatických ciev. Ak sa objaví, je nutná amputácia končatiny. Aj to je dôvodom, prečo je lymfedém potrebné dlhodobo pravidelne sledovať odborníkom a nepodceniť možné komplikácie.
Diagnostika lymfedémov
Diagnóza sa zvykne stanoviť na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia. K najprínosnejším vyšetreniam patrí rádionuklidová lymfografia1, ktorá dáva informáciu o stavbe lymfatického riečiska a uzlín, ale tiež aj o transporte miazgy týmto systémom. Zobrazovacie metódy ako počítačová tomografia, ultrazvuk a magnetická rezonancia pomôžu lekárovi zhodnotiť opuch a stupeň zväzivovatenia.
Jednou z najpodstatnejších informácií pri stanovovaní diagnózy je predchádzajúci chirurgický zákrok, najmä ak bol spojený s odstránením lymfatických uzlín. Práve odobratie lymfatických uzlín je totiž jedným z faktorov, ktoré môžu lymfatický opuch spôsobiť.
Ako sa lieči lymfedém?
Lymfedém je multidisciplinárnou problematikou. V závislosti od príčiny jeho vzniku ho zvyknú súčasne liečiť viacerí lekári – napríklad dermatológ, chirurg a tiež fyziater, ktorí spolu úzko spolupracujú.
Liečba lymfedému je celoživotná a ťažká. Prvotne sa liečba sústredí na zabránenie vzniku infekcií, ktoré u týchto pacientov vznikajú po poranení kože. Vzhľadom k povahe týchto opuchov nie je vhodná aplikácia tepla ani príliš horúce prostredie. Nepoužívajte teda hrejivé zábaly, vankúšiky a vyhnite sa napríklad aj saune. Ak sa objaví infekcia, stav býva liečený antibiotikami.
Ďalšou formou liečby sú venotoniká.1 Sú to lieky posilňujúce cievy. Môžu znížiť priepustnosť kapilár a znížiť tvorbu lymfy. Zvyčajne sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu, pretože obsahujú prírodné extrakty. Patrí sem diosmín, hesperín, rutín, escín (pagaštan konský) a ďalšie. Pozor, aj keď sú tieto lieky a doplnky dostupné bez lekárskeho predpisu, ich konzumáciu pri lymfedéme by ste jednoznačne mali prekonzultovať s lekárom.






Keďže ide o problém, ktorý sa navonok prejavuje zmenami na tele, človek môže byť utiahnutý a strániť sa sociálnych kontaktov. Pacienti s lymfedémom preto často potrebujú emocionálnu podporu.
Rehabilitácia a cvičenie pri lymfedéme
Svoje významné miesto v liečebnom procese má rehabilitácia. Aké všetky procedúry či pomôcky pomáhajú?
- Lymfodrenáž, či už manuálna alebo prístrojová, pomáha zlepšiť cirkuláciu lymfy.
- Bandážovanie ovínadlom alebo kompresným návlekom.
- Pravidelné cvičenie by taktiež malo byť súčasťou rehabilitácie. Ak sa chcete naučiť, ako správne cvičiť a aké cviky pomáhajú, vyhľadajte fyzioterapeuta.
Podpornú terapiu pri lymfedéme predstavujú rôzne čaje, bylinky, tinktúry alebo lokálne používané masti. Pôsobia na zmiernenie opuchu, podporu odtoku lymfy a posilnenie ciev. Nejde však o liečbu v pravom slova zmysle, ale o prírodné doplnky, ktoré môžu zlepšiť komfort pacienta. Na záver vám prinášame prehľad prípravkov obľúbených u našich zákazníkov. Ich užívanie konzultujte so svojím lekárom.





Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Lymfedém. 2006. s.357-358 [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. SLEIGH, C. B. a kol.: Lymphedema. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK537239/
3. MAYO CLINIC STAFF: Lymphedema. 2022. Mayo Clinic [online] [cit. 03.30.2025]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lymphedema/symptoms-causes/syc-20374682