Viete, ktoré sú najsilnejšie voľnopredajné lieky proti bolesti?
Keď nás trápi bolesť hlavy, zubov, svalov, chrbtice alebo bolesť iného charakteru, pomôcť nám môžu voľnopredajné analgetiká. Sú to lieky, ktoré tlmia alebo odstraňujú bolesť. Analgetiká sa delia na opioidné a neopioidné – opioidné sa používajú pri veľmi silnej bolesti a sú na lekársky predpis, neopioidné na liečbu strednej až stredne silnej bolesti, zväčša bez lekárskeho predpisu. Neopioidné analgetiká majú tzv. stropový efekt, čo znamená, že ak sa ich užije viac, ako je denná odporúčaná dávka, na tlmenie bolesti to väčší vplyv mať nebude.
Aké účinné látky majú analgetický účinok?
Niektoré voľnopredajné analgetické liečivá majú aj protizápalový účinok, prípadne pôsobia pri znižovaní horúčky. Tie najznámejšie a najpoužívanejšie sú:
- paracetamol – pôsobí proti bolesti a taktiež proti horúčke, nemá protizápalový účinok a vyznačuje sa rýchlym nástupom účinku. Najznámejšie lieky s obsahom tejto účinnej látky sú napríklad Paralen alebo Panadol.
- ibuprofén – toto liečivo má analgetický účinok, ale aj protizápalový účinok v rámci znižovania horúčky. Liek s obsahom ibuprofénu je napríklad Brufen alebo Ibalgin.
- diklofenak – táto účinná látka okrem analgetického účinku pôsobí aj protizápalovo, konkrétne produkty, ktoré ju obsahujú, sú napríklad Voltaren alebo Flector.
- naproxén – liečivo naproxén pôsobí proti horúčke, analgeticky a taktiež protizápalovo. Túto účinnú látku vo forme soli sodíka obsahuje napríklad Nalgesin S.
- kyselina acetylsalicylová – pôsobí proti bolesti, zápalu i horúčke, najznámejší liek, ktorý túto účinnú látku obsahuje, je Acylpyrin.
V boji proti bolesti najčastejšie siahajú pacienti po paracetamole a ibuproféne.
Užívanie voľnopredajných liekov proti bolesti
Voľnopredajné analgetiká si môžete zaobstarať v rôznych formách, a to napríklad v tabletách, šumivých tabletách, kapsuliach, čapíkoch, ale aj vo forme gélu, masti alebo náplasti na lokálne použitie.
Samoliečba pomocou voľnopredajných analgetík je ale vhodná len vtedy, ak bolesť trvá krátkodobo alebo nie je spôsobená úrazom – v opačnom prípade je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Pri užívaní liekov proti bolesti je nutné dodržiavať uvedenú maximálnu dennú dávku, nepožívať alkoholické nápoje a taktiež nie je žiaduce analgetiká kombinovať vzájomne medzi sebou.