Ako na problémy s prehĺtaním pri bolesti hrdla?
Ťažkosti s prehĺtaním sa najčastejšie vyskytnú ako príznak súvisiaci s bolesťou hrdla. Tú môže zapríčiniť alergia, suchý vzduch, fajčenie či zrazenie v krku. Najčastejšie je to však práve bakteriálna alebo vírusová infekcia, spôsobujúca napríklad angínu, chrípku, zápal mandlí, či prechladnutie. Ako na problémy s prehĺtaním v dôsledku týchto chorôb?
Problém s prehĺtaním najčastejšie spôsobuje opuch
Prečo sa vám pri chorobe ťažko prehĺta a ako si čo najúčinnejšie pomôcť? Keď organizmus zasiahne infekcia, automaticky spustí imunitnú reakciu. Táto obranná reakcia môže spôsobiť aj opuch slizníc hrdla, v dôsledku čoho hrdlo bolí a vám sa zle prehĺta. Keď sliznica odpuchne, bolesť hrdla a aj problémy s prehĺtaním vymiznú.
Nemali by ste však čakať, kým sa telo z choroby dostane samo. Ak si chcete od bolesti a problémov s prehĺtaním uľaviť čo najskôr, siahnite po vhodných voľnopredajných liekoch či bylinkách. Zmierniť ich môžu aj rôzne režimové opatrenia.
Čo môže pomôcť zmierniť bolestivé prehĺtanie?
Na výber máte z viacerých možností, no ako najefektívnejšia sa javí správna kombinácia voľnopredajných liekov, byliniek a režimových opatrení. Z liekov si vyberte tie, ktoré sú určené na bolesť hrdla. Majú lokálny anestetický a antiseptický účinok – čo v praxi znamená, že znižujú bolesť v krku a pôsobia proti baktériám, ktoré túto bolesť spôsobujú.
Lieky na bolesť hrdla môžu mať formu spreja, pastiliek na cmúľanie alebo roztoku na kloktanie. Na výber máte z množstva liekov značky Strepfen, Dorithricin, Tantum Verde, Stopangin a ďalších. Toto sú niektoré z najpredávanejších liekov a doplnkov proti bolesti hrdla v našej online lekárni:
Na tlmenie bolesti môžete vyskúšať aj bežné analgetiká, teda „klasické“ lieky proti bolesti – ako sú Ibuprofen, Nalgesin, Nurofen, Panadol a ďalšie. Pozor: tieto lieky vám možno na chvíľu uľavia od bolesti, no nie sú primárne určené na liečbu príčiny bolesti hrdla, takže v tomto smere pomôcť nemusia. V prípade, že je bolesť hrdla spôsobená baktériami, zrejme sa nevyhnete ani užívaniu antibiotík. Ak sa váš stav po niekoľkých dňoch samoliečby nezlepšuje, prípadne je bolesť hrdla už neznesiteľná, urýchlene navštívte lekára.
Bylinky proti bolesti hrdla
Bolestivé prehĺtanie môže pomôcť zmierniť aj doplnková liečba bylinkami. Na bolesť hrdla je obzvlášť účinná šalvia, repík, nátržník, ale aj harmanček, nechtík, echinacea alebo skorocel. Ako tieto bylinky užívať? Na výber máte z dvoch možností:
- buď z nich budete pravidelne počas dňa piť čaj, ktorý navyše doplní pitný režim,
- alebo budete odvar z týchto byliniek pravidelne kloktať. Táto možnosť sa pri veľkej a akútnej bolesti javí ako efektívnejšia.
Keďže je odporúčaných byliniek viac, môžete obidva spôsoby užívania skombinovať – napríklad, že si z jednej bylinky pripravíte čaj a druhú budete kloktať. Pozitívne účinky na zmiernenie bolesti pri prehĺtaní môže mať navyše aj dostatočne zvlhčený vzduch, teplý zábal na krk, cesnak, alebo med a zázvor, ktoré môžete pridať do spomínaných bylinkových čajov.