Chcete rýchlo schudnúť? Riskujete zdravotné problémy. Poradíme vám, ako chudnúť racionálne a s úsmevom na tvári
V súčasnej rýchlej dobe môže byť ťažké udržať si primeranú váhu a pevné zdravie. Moderný spôsob života nás často stavia pred výzvy, ktoré môžu byť prekážkou na ceste za zdravým životným štýlom. Sedavé zamestnanie a chýbajúci pohyb, pracovné vyťaženie a málo spánku či rýchle občerstvenie a nezdravá strava sú faktory, kvôli ktorým nielenže priberáme, ale aj si ničíme zdravie.
Doba je jednoducho veľmi rýchla. Chceme sa rýchlo najesť, rýchlo pracovať a, keď na to príde, tak aj rýchlo schudnúť. Z tohto dôvodu často naletíme podvodníkom, ktorí nám sľubujú zázraky. Rôzne diéty či tabletky na chudnutie však môžu zdravie skôr zhoršiť. Ak ste sa aj vy tento rok rozhodli schudnúť, vedzte, že k chudnutiu je dôležité pristupovať s rozumom a udržateľným plánom. Len si udržíte motiváciu a výsledky sa dostavia bez jojo efektu a zdravotných problémov. Ako chudnúť racionálne a s úsmevom na tvári?
Nehladujte. So správnou stravou budete sýty aj schudnete
Pojem racionálne chudnutie v podstate znamená chudnutie s rozumom. Množstvo odborníkov z oblasti športu a zdravej výživy dnes svojich klientov učí trpezlivosti a konzistentnosti. Tzv. zdravé chudnutie totiž vôbec nie je o rýchlej strate hmotnosti, no skôr o budovaní zdravých návykov. Tie vám pomôžu udržať si váhu a zdravie dlhodobo.
Ako si vybudovať zdravé návyky v strave?
- Vyraďte z jedálnička ultraspracované potraviny bez potrebnej nutričnej hodnoty a s nadmerným obsahom cukru, ako sú sladkosti, ale aj sladené nápoje, alkohol a rôzne polotovary.
- Vaša strava by mala byť bohatá na celozrnné produkty, bielkoviny, zdravé tuky, ovocie a zeleninu. Tieto potraviny pomáhajú udržiavať dlhodobý pocit sýtosti.
- Konzumujte viac zeleniny a vlákniny všeobecne.
- Vyberajte si tzv. poctivé potraviny – napríklad balený chlieb vymeňte za kváskový, miesto kupovaného šalátového dressingu si vyrobte dressing doma z jogurtu a úplne prestaňte kupovať polotovary.
- Snažte sa, aby ste na tanieri vždy mali vyvážený pomer bielkovín, sacharidov a tukov. Zamerajte sa predovšetkým na optimálny príjem bielkovín, nakoľko väčšina ľudí ho zvykne mať nízky. Okrem stravy vám pomôžu aj práškové proteíny.
- Strážte si kalorický deficit. Aby ste schudli, telo by malo vydať viac energie ako jej prijme. Kalorický deficit však neznamená hladovanie, preto sa nebojte najesť, pokiaľ bude strava správna.
- Dodržujte potrebný pitný režim, ktorého základ by mala tvoriť čistá voda. Obohatiť ho môžete o neosladené čaje či minerálky.
Všetky tieto rady znejú jednoducho, no v praxi vás môžu potrápiť. Kedy a koľko proteínu si máte dať? Môžete večerať? Čo máte jesť, keď máte chuť na sladké? Všetko si musíte naštudovať a ušiť na mieru sebe samému.
Chápeme však, že množstvo ľudí nemá zvyšný čas ani energiu študovať výživu, a tak sa často vrhajú do nezmyselných diét. Človek je z nich hladný, nervózny a pri chudnutí dlho nevydrží. Z tohto dôvodu vždy na začiatok procesu chudnutia odporúčame vyhľadať odborníka: skúseného výživového poradcu na stravu alebo trénera. Len odborník vám nastaví realistický jedálniček na mieru podľa vašich možností, schopností a cieľov. Chudnutie totiž neznamená hladovanie.
Kde nájsť vhodné potraviny na chudnutie?
Pozrite si náš sortiment zdravej výživy a vyberte si z množstva zdravých sladkostí, proteínov či kaší.
Naučte sa spracovať emocionálne jedenie
Emočné jedenie je stav, kedy človek je v reakcii na emócie a nie na hlad. Jedlo je v tomto prípade spôsob, ako zvládnuť svoje emócie. Často je spojené s negatívnymi emóciami, ako sú stres, smútok, nuda, osamelosť alebo frustrácia. Môže byť vyvolané aj pozitívnymi pocitmi, ako je radosť alebo nadšenie. Raz za čas sa vyskytne azda u každého. Niektorí ľudia ním však trpia permanentne každý deň bez toho, aby si to uvedomili.
Ako spoznáte, že sa emocionálne jedenie týka aj vás?
- Po náročnom dni v práci sa chcete doma „upokojiť“ či „odmeniť“, a tak si doprajete čokoládu, čipsy alebo iné pochutiny.
- Keď ste v emočnom vypätí, napríklad po rozchode alebo strate milovanej osoby, zvyknete sa utiekať k sladkostiam a nezdravému jedlu. Konzumujete ich neprimerane veľa.
- Keď nemáte čo robiť, jete len tak z nudy.
- Na oslavách či spoločenských udalostiach máte tendenciu vždy sa extrémne prejesť.
Ľudia, ktorí držia obmedzujúce diéty, majú väčšiu pravdepodobnosť podľahnúť emocionálnemu jedeniu.2 Aj z tohto dôvodu je dôležité nenechať sa oklamať zázračnými diétami a stravovať sa racionálne.
Emočné jedenie sa od fyzického hladu líši tým, že je náhle, spája sa s konkrétnou túžbou po určitom type jedla (často nezdravým alebo vysokokalorickým) a nie je sprevádzané skutočným hladom (čiže signálmi, ktoré telo dáva, keď potrebuje energiu). Ľudia, ktorí jedávajú emocionálne, často jedia rýchlejšie a môžu jesť až do pocitu prejedenia sa. Aj preto je toto jeden z častých dôvodov, prečo ľudia bojujú s nadváhou či obezitou.
Rozpoznanie emočného jedenia je kľúčové pri učení sa lepším stravovacím návykom a udržiavaní zdravej hmotnosti. Pomôže, ak nájdete jeho spúšťače, vymyslíte si alternatívnu aktivitu na zvládanie emócií a povenujete sa vedomému jedeniu – kedy sa na jedlo budete plne sústrediť. Pokiaľ si s emočným jedením neviete pomôcť sami, obráťte sa na terapeuta.
Chcete začať s „čistým štítom“?
Doprajte si na začiatku chudnutia detox. Pozor, nie hladovku, ale detox, vďaka ktorému očistíte vnútorné orgány. Ako na správny detox sa dočítate v tomto článku. Pozrite si tiež produkty, ktoré podporujú detoxikáciu a očistu organizmu.
Športujte s radosťou. Dôležitá je prevencia proti bolesti
Aj pri športe platí, že by ste sa do neho nemali vrhnúť bezhlavo. Ak ste nikdy nešportovali, príliš veľa pohybu vás môže už na začiatok natoľko unaviť, že stratíte motiváciu. Začnite s ľahšou aktivitou, napríklad s nordic walkingom či plávaním. Vybraná aktivita vás musí predovšetkým baviť. Pokiaľ skúšate niečo nové, na začiatok odporúčame začať s trénerom, či už individuálne alebo skupinovo. Budete mať istotu, že si neublížite a naučíte sa správnu techniku.
Ak chcete schudnúť, hýbte sa viac aj v bežnom živote. Používajte schody miesto výťahu, „pešobus“ miesto auta a podobne. Do celkového denného výdaja sa počíta každý pohyb.
Na čo si dať pozor ako začínajúci amatérsky športovec?
Šport pocitovo dodáva človeku viac energie. Športovci sa cítia vitálnejší, zdravší a spokojnejší. Miestami však môžu prevážiť svalové bolesti či únava, ktoré človeku v procese chudnutia zhoršia náladu a vedú k emočnému prejedaniu. Ako prevenciu proti takýmto svalovým bolestiam sa odporúča užívať horčík. Okrem toho je dobré doplniť elektrolyty a niektoré minerály, nakoľko tie sa z tela vyplavujú potením.
Stanovte si reálny cieľ. Buďte trpezlivý a konzistentný
Chudnutie, ktoré je postupné a konzistentné, je často udržateľnejšie a trvalejšie. Viaceré zdroje udávajú, že pri zdravom chudnutí stratíte cca 0,5 – 1kg váhy týždenne. Mesačne to znamená približne 5kg. Na základe tejto informácie si nastavte reálny a dosiahnuteľný cieľ. Schudnúť 20kg za mesiac? To asi nepôjde.
Zbytočne vysoký a nedosiahnuteľný cieľ vás sklame. Budete sa sami seba pýtať, či to za to stojí. Naopak, ak si stanovíte reálny cieľ a splníte ho, získate ďalšiu motiváciu, sebavedomie a radosť z dosiahnutého výsledku. Pomáha aj to, ak svoje drobné radosti zdieľate s rodinou či priateľmi, ktorí sú vám oporou. Nebojte sa oslavovať malé víťazstvá, veď za nimi predsa stojí veľké úsilie.+
Doprajte si dostatok oddychu
Azda najčastejšou chybou, akú robia ľudia v procese chudnutia je, že si nedoprajú oddych. Majú pocit, že musia neustále makať a podávať výkony. Vytvoria si mylnú predstavu, že ak budú sedieť a oddychovať, začnú opäť priberať. Opak je však pravdou.
Naše telo potrebuje oddych, a to ako pre fyzickú stránku, tak aj psychickú. Spánok je nesmierne dôležitý pre množstvo procesov v organizme, no ak by sme sa na to mali pozrieť len z pohľadu chudnutia, tak:
- Dobrý spánok zabezpečí, aby sme boli plní fyzickej sily. To sa ukáže pri športovom výkone a spálených kalóriách.
- Rovnako sa stará o psychickú pohodu. Nevyspatý, nevrlý a nervózny človek má väčšiu tendenciu jesť emočne a vyhľadáva nezdravé jedlá.
- Zlý spánok ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, napríklad hormóny leptín (hormón regulujúci pocit sýtosti), grelín (hormón regulujúci pocit hladu) a inzulín (hormón regulujúci hladinu cukru v krvi, ktorý môže spôsobovať neprimeranú chuť na sladké).
- V spánku organizmus regeneruje. Pokiaľ sa nevyspíte dobre, svalovica môže byť silnejšia a dlhšia.
Máte problémy so spánkom? Vyskúšajte melatonín
Chudnutie by mala byť radosť
Či už ste na začiatku svojej cesty alebo už na nej nejaký čas kráčate, nezabudnite, že každý krok, ktorý urobíte smerom k zdravšiemu životnému štýlu, je krok k úspechu. Chudnutie nie je len o číslach na váhe, ale aj o budovaní dlhodobej pohody a nájdení rovnováhy. Nemusíte nosiť najmenšie čísla oblečenia ani mať najvyrysovanejšie svaly. Dôležité je byť spokojný a cítiť sa dobre vo vlastnom tele.
Na záver sme pre vás vybrali ešte niekoľko doplnkov, ktoré vám síce priamo nepomôžu schudnúť, no prispejú k vášmu zdravšiemu organizmu. Veď predsa pri chudnutí nejde len o krásu, ale najmä o zdravie.
Zdroje použité v článku:
1. Unilabs. Obezita: rizikový faktor iných ochorení. [online] [cit 29-01-2023]. Dostupné z: https://www.unilabs.sk/obezita-rizikovy-faktor-inych-ochoreni
2. WERNER, C & A. DIAS. Emotional Eating: What You Should Know. 2018. Healthline [online] [cit 29-01-2023]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/emotional-eating#causes