Zápal priedušiek: Čo všetko by ste o tomto ochorení mali vedieť a ako prebieha liečba?
Zápal priedušiek, odborne nazývaný bronchitída, je pomerne časté infekčné ochorenie u detí i dospelých. Ide o respiračné ochorenie dolných dýchacích ciest, pri ktorom sa objavujú príznaky ako napríklad pálenie v krku, kašeľ či horúčka. Zistite s nami, čo zápal priedušiek spôsobuje, ako ho liečiť a kedy vyhľadať lekára.
Čo potrebujete vedieť o zápale priedušiek?
Ako sme už spomenuli, zápal priedušiek je infekčné respiračné ochorenie, ktoré postihuje dolné dýchacie cesty. Pôvod tohto ochorenia môže byť vírusový alebo bakteriálny, pričom k prenosu infekcie dochádza najčastejšie kvapôčkovou infekciou alebo kontaktom s nakazeným. Na vznik zápalu však môžu vplývať aj vonkajšie faktory, ako napríklad znečistenie ovzdušia či cigaretový dym. Zápal priedušiek sa najčastejšie objavuje počas zimy, kedy je vo vzduchu viac vlhkosti a teploty klesnú pod 0°C.
Pri bronchitíde dochádza k infekcii a podráždeniu stien priedušiek, čo má za následok zvýšenú produkciu hlienov. Vzniknutý hlien bráni priechodu vzduchu do pľúc. Toto spôsobuje dráždenie na kašeľ – kašeľ je totiž obranný mechanizmus tela, ktorým odstraňuje/vypudzuje cudzie predmety z dýchacích ciest. Aké príznaky má bronchitída?
Príznaky zápalu priedušiek
Silný kašeľ
Horúčka
Bolesť priedušiek
Nádcha
Bolesti hrdla
Bolesť hlavy
Únava a slabosť
Rýchle zadýchanie sa
Rozlišujeme dva základné typy zápalu priedušiek – akútny a chronický:
Akútny zápal priedušiek
Tento typ zápalu sa vyskytuje najčastejšie u detí, astmatikov a seniorov, nevyhýba sa však ani dospelým. Má zväčša bakteriálny alebo vírusový charakter. Spočiatku sa prejavuje ako nachladnutie, skomplikuje sa však silným kašľom a horúčkou. Kašeľ počas akútneho zápalu priedušiek môže trvať aj 10 dní, pričom začína ako suchý dusivý a neskôr prechádza do vlhkého produktívneho kašľa.
Chronický zápal priedušiek
Chronická bronchitída vzniká vtedy, keď vplyvom vonkajších faktorov alebo často sa opakujúcich akútnych zápalov dochádza k podráždeniu priedušiek a vzniku dlhodobého kašľa. Medzi najčastejšie faktory, ktoré na vznik chronickej bronchitídy vplývajú, sú fajčenie a prašné prostredie. Hlavným prejavom chronickej bronchitídy je dlhodobý kašeľ s vykašliavaním hlienu, nechutenstvo, dýchavičnosť a únava.
Podľa čoho spoznáte, že máte zápal priedušiek?
Zápal priedušiek je v počiatočných fázach veľmi podobný prechladnutiu. Začína škriabaním v krku, môže sa objaviť nádcha, bolesť hlavy či zvýšená teplota. Po pár dňoch sa však objaví dusivý kašeľ. Ten vás potrápi silným nutkaním na kašľanie. Po čase sa suchý kašeľ zmení na produktívny vlhký, pričom dochádza k záchvatovému vykašliavaniu hlienu. Hlieny majú zväčša žltú až žltozelenú farbu a sú husté. Kašeľ pri zápale priedušiek môže trvať až 10 dní, pričom ničím nezvyčajným nie sú ani problémy s dýchaním či vracanie v dôsledku veľkého množstva hlienov.
Jedným z možných sprievodných znakov zápalu priedušiek je chrapčanie v hrudi alebo pískanie pri dýchaní. Tieto príznaky môžu byť nápomocné predovšetkým pre rodičov menších detí – pomôžu im rozpoznať, že nejde len o prechladnutie a s dieťaťom je potrebné ísť k lekárovi.
Kedy je potrebné navštíviť lekára?
Pokiaľ pociťujete príznaky zápalu priedušiek, avšak máte len ľahší či mierny priebeh, nie je návšteva lekára nevyhnutná, nakoľko aj lekár vám pravdepodobne odporučí voľnopredajné lieky, odpočinok a pitný režim. Toto ochorenie by ste však nemali podceňovať. Neliečený, prípadne zle liečený akútny zápal priedušiek môže totiž prejsť do chronického ochorenia a spôsobiť vážne následky.
Myslieť by ste mali tiež na to, že len lekár dokáže vyšetrením určiť pôvod ochorenia, teda či ide o bakteriálny alebo vírusový zápal. To je dôležité pre správnu liečbu. Pri bakteriálnej infekcii vám lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká. Pri vírusovom pôvode ochorenia však nie sú účinné.
S návštevou lekára by ste nemali váhať pri príznakoch ochorenia u dieťaťa do 12 rokov, ale tiež napríklad v prípade, že ste tehotná. V tehotenstve je totiž mnoho voľnopredajných liekov kontraindikovaných, to znamená, že by mohli negatívne vplývať na vás alebo bábätko. Lekár vám poradí takú liečbu, ktorá bude bezpečná a účinná.
Pokiaľ ste sa rozhodli liečiť doma bez konzultácie s lekárom, nemali by ste jeho návštevu odkladať v prípade, že u vás produktívny kašeľ pretrváva dlhšie ako 2 týždne. Lekára navštívte aj vtedy, ak sa váš stav nezlepšuje, ale naopak, cítite sa horšie.
3 zlaté pravidlá liečby zápalu priedušiek
Kľudový režim a veľa spánku
Kľudový režim je pri liečbe zápalu priedušiek veľmi dôležitý. Vaše telo sa namáha pri boji s infekciou a navyše ho vyčerpávajú aj záchvaty kašľa. Pokúste sa čo najviac spať a oddychovať počas dňa. V noci si skúste dopriať aspoň 8 hodín spánku.
Pitný režim
Okrem dostatočného množstva čistej vody (2 až 3 l denne) môžete do pitného režimu zaradiť napríklad aj čaje. Dostupné sú rôzne prieduškové bylinné zmesi, ktoré pomáhajú upokojiť podráždené priedušky a uľahčiť vykašliavanie.
Lieky
Ako sme už spomenuli vyššie, v prípade bakteriálnej infekcie vám lekár môže predpísať antibiotiká. Vírusové infekcie sa liečia predovšetkým voľnopredajnými liekmi na kašeľ, horúčku a iné príznaky ochorenia.
Čo na priedušky: Aké lieky vám pomôžu na zápal priedušiek?
V prípade, že nejde o zápal bakteriálneho pôvodu a nie je potrebné nasadiť antibiotiká, prebieha liečba zväčša symptomaticky. To znamená, že sa liečia jednotlivé zdravotné ťažkosti, respektíve príznaky ochorenia zvlášť.
Lieky na suchý kašeľ
Lieky na suchý kašeľ sa nazývajú antitusiká a ich úlohou je zmierňovať dusenie a dráždenie na kašeľ pri vírusových ochoreniach. Vybrať si môžete zo sirupov, kvapiek či pastiliek, ktoré obsahujú zložky s priaznivými účinkami na sliznicu hrdla. Pomáhajú ju upokojiť a zmierniť dráždenie na kašeľ. Dajte však pozor, antitusiká nie sú vhodné, pokiaľ sa suchý kašeľ zmení na produktívny.
Lieky na produktívny kašeľ
Liečba produktívneho kašľa prebieha pomocou voľnopredajných liekov, ktoré sa nazývajú expektoranciá. Tieto lieky potom podľa účinku delíme na mukolytiká a sekretomotoriká. Dostupné sú tiež vo forme pastiliek, sirupov alebo kvapiek. Vybrať si teda môžete variantu, ktorá sa vám bude užívať najlepšie.
Mukolytiká
Znižujú tuhosť hlienu, vďaka čomu uľahčujú jeho vykašliavanie.
Sekretomotoriká
Zvyšujú aktivitu priedušiek, čím podporujú vykašliavanie hlienu.
Lieky na zníženie horúčky
Pri zápalových ochoreniach nie je horúčka ničím nezvyčajným. Je totiž reakciou vášho imunitného systému na infekciu. Najznámejšie antipyretiká, alebo teda lieky na zníženie telesnej teploty a horúčky, ako sú napríklad paracetamol, ibuprofén alebo kyselina acetylsalicylová, majú tiež analgetické účinky – čiže tlmia bolesť.
Zápal priedušiek u detí
Zápal priedušiek sa u detí vyskytuje najčastejšie vo veku do 5 rokov a nie je ničím výnimočným ani u tých najmenších – dojčiat a batoliat. Veľmi často sa pri bronchitíde u detí objavuje takzvaný bronchospazmus, čo je zúženie a nepriechodnosť spôsobené opuchom, zápalom a nadmernou tvorbou hlienu v koncových častiach dýchacích ciest. Prejavuje sa sťaženým namáhavým dýchaním a pískaním pri výdychu. U malých detí zápal priedušiek rozhodne nepodceňujte. Hneď, ako sa objavia príznaky, navštívte pediatra.
Liečbu zápalu priedušiek u detí konzultujte vždy s lekárom a postupujte presne podľa jeho pokynov. Pokiaľ zápal nie je bakteriálneho charakteru, môže vám pediater odporučiť napríklad niektoré z týchto voľnopredajných liekov pre deti:
Najčastejšie kladené otázky o zápale priedušiek
Zozbierali sme pre vás otázky o zápale priedušiek, ktoré sa pacienti pýtajú najčastejšie.
Mám príznaky zápalu priedušiek. Musím ísť k lekárovi?
Pri ľahkom a miernom priebehu ochorenia nie je návšteva lekára pri bronchitíde spravidla nutná – predovšetkým v začiatočných štádiách ochorenia. Pokiaľ sa váš stav však zhoršuje alebo kašeľ pretrváva viac ako dva týždne, návštevu lekára neodkladajte. To platí aj v prípade, že ste tehotná alebo je choré vaše dieťa.
Čo pomáha na zápal priedušiek?
Pri zápale priedušiek je veľmi dôležité dodržiavať dostatočný pitný režim, veľa oddychovať a liečiť symptómy vhodnými liekmi. V prípade, že vás trápi suchý kašeľ, siahnite po prípravkoch na zmiernenie dráždenia na kašeľ. V prípade vlhkého produktívneho zvoľte lieky určené na uvoľnenie a zriedenie hlienu, ktoré uľahčujú vykašliavanie. Horúčku zmiernite antipyretikami, ako sú napríklad Paralen či Acylpirin.
Sú pri zápale priedušiek potrebné antibiotiká?
Antibiotiká sa používajú pri liečbe ochorení s bakteriálnym pôvodom. Nakoľko bronchitída môže byť bakteriálneho, ale aj vírusového pôvodu, najlepšie urobíte, ak sa obrátite na lekára. Ten vás vyšetrí a poradí vám najlepšiu liečbu, prípadne predpíše spomínané antibiotiká. Pokiaľ je váš zápal priedušiek vírusového pôvodu, antibiotiká nebudú účinné – v takom prípade sa zvykne nastaviť liečba voľnopredajnými liekmi.
Ako liečiť zápal priedušiek bez antibiotík?
V prípade vírusového pôvodu zápalu priedušiek prebieha liečba pomocou voľnopredajných liekov na kašeľ, horúčku a zmiernenie ďalších prípadných symptómov (napríklad bolesti hrdla). Ďalej sa odporúča kľudový režim a dostatok tekutín. Denný príjem tekutín si môžete doplniť aj o prieduškové čaje. Nezabudnite na vitamíny, ktoré vám pomôžu posilniť imunitu.
Koľko trvá liečba zápalu priedušiek?
Doba liečby môže byť rôzna. Závisí totiž od závažnosti ochorenia, ale aj vášho zdravotného stavu. Príznaky by však mali odznieť zhruba do 10 dní – kašeľ môže trvať dlhšie, nie je však už infekčný.
Je zápal priedušiek infekčný?
Áno, zápal priedušiek je infekčné ochorenie. Má buď bakteriálny alebo vírusový pôvod a šíri sa kvapôčkovou infekciou alebo dotykom. Pri kašľaní sa do okolia dostávajú infikované kvapôčky hlienu, ktoré prenášajú infekciu z človeka na človeka.
Ako prebieha domáca liečba zápalu priedušiek?
Pri domácej liečbe by ste mali dbať na dostatok spánku, a to nie len v noci, ale aj počas dňa. Nenamáhajte sa, nevykonávajte fyzicky náročné aktivity, snažte sa piť dostatok tekutín a konzumovať potravu bohatú na vitamíny. Siahnite po liekoch, ktoré tlmia kašeľ (v prípade suchého kašľa) alebo takých, ktoré vám uľahčia vykašliavanie (pri vlhkom kašli). Nezabudnite tiež na podporu imunitného systému pomocou vhodných vitamínových doplnkov.