Pociťujte návaly bolesti v tvári? Môže ísť o zápal trojklanného nervu. Čo ho spôsobuje a ako sa lieči?
Zápal trojklanného nervu, odborne nazývaný trigeminálna neuralgia, je chronické ochorenie postihujúce piaty hlavový nerv. Charakterizujú ho silné, priam až neznesiteľné bolesti v tvárovej oblasti. Bolesti bývajú záchvatové, náhle a prudké, pričom pripomínajú elektrické šoky.1
Mnohí ľudia, ktorých toto ochorenie postihne, ho sprvu považujú za problém spojený so zubami. Preto často vedú ich prvé kroky práve k zubárovi. Liečba zápalu trojklanného nervu však patrí do rúk neurológa. Ak máte podozrenie, že zápal trojklanného nervu postihol aj vás, prečítajte si viac o tom, čo toto ochorenie spôsobuje, ako prebieha jeho diagnostika a ako môžete rozpoznať bolesť zuba od bolesti spôsobenej zápalom trojklanného nervu.
Trojklanný nerv – kde ho nájsť a aká je jeho funkcia?
Trojklanný nerv je piaty hlavový nerv. Podobne ako ostatné hlavové nervy, aj ten trojklanný sa vyskytuje v páre. Trojklanný nerv prenáša signály z aj do centrálnej nervovej sústavy a rozdeľuje sa na 3 vetvy:
- nervus ophthalmicus – prvá vetva inervuje oblasť zhruba od stredu čela k očnici (vrátane očnicovej oblasti),
- nervus maxillaris – druhá vetva inervuje oblasť od očnice až do polovice tváre, vrátane celej oblasti hornej čeľusti a jej najbližšieho okolia,
- nervus mandibularis – tretia vetva inervuje oblasť od polovice tváre smerom dole, vrátane celej dolnej čeľusti a jej okolia.
Všetky tri vetvy trojklanného nervu prenášajú informácie senzorických i motorických receptorov. To znamená, že trojklanný nerv sprostredkováva centrálnej nervovej sústave informácie zo zmyslových receptorov dotyku, teploty a bolesti a súčasne zodpovedá za svalovú činnosť a mimiku.2
Aké príznaky má zápal trojklanného nervu?
Hlavný a špecifický príznak zápalu trojklanného nervu je intenzívna záchvatová bolesť. Je popisovaná ako:
Ostrá
Pálivá
Náhla a prudká
Opakujúca sa
Bolesť trojklanného nervu sa môže objaviť spontánne, no najčastejšie ju spúšťa niektorý z tzv. spúšťačov. Medzi najčastejšie spúšťače bolesti patria bežné, za normálnych okolností nebolestivé, faktory ako:
- rozprávanie,
- smiech,
- žuvanie,
- holenie tváre,
- čistenie zubov,
- studenší vietor,
- ľahký dotyk.
Väčšina pacientov popisuje bolesť buď ako spomínané elektrické šoky, alebo ako záchvat bolesti, ktorý postupne silnie až na neznesiteľnú úroveň. Ataky bolesti môžu mať rôznu frekvenciu. U niektorých ľudí sa objavujú „len“ niekoľkokrát mesačne, u iných aj niekoľkokrát denne. Pri ťažkých prípadoch zápalu trojklanného nervu dochádza k hromadeniu kratších, rýchlo za sebou idúcich atakov, nazývaných status neuralgicus.3
Príčiny vzniku zápalu trojklanného nervu
Nie je tak úplne jednoduché určiť príčinu zápalu trojklanného nervu. Toto ochorenie totiž delíme na esenciálnu a sekundárnu trigeminu. Eseciálna, alebo teda primárna, trigemina nemá známu príčinu. Sekundárny zápal trojklanného nervu je spojený s inou zdravotnou ťažkosťou zasahujúcou trojklanný nerv. Patria sem napríklad:
- poškodenia nervu spôsobené úrazom, prípadne operáciou,
- tumory,
- cysty,
- skleróza multiplex,
- cievne aneuryzmy,
- herpes zoster.
Diagnostika zápalu trojklanného nervu alebo prečo mnohí najprv navštívia zubára?
Mnohí ľudia, u ktorých sa vyvinie zápal trojklanného nervu, sa s bolesťou obrátia na zubného lekára. Vzhľadom na povahu a lokalizáciu bolesti je to pochopiteľné. Druhá a tretia vetva vedú cez hornú i dolnú čeľusť a bolesť teda môže pocitovo vyrážať do zubov.
To, že navštívite zubného lekára samozrejme nie je chyba. Dentista zuby vyšetrí a vylúči ochorenie zubov ako príčinu bolesti. Vo všeobecnosti je to práve zubný lekár, kto odhalí zápal trojklanného nervu najčastejšie. Pokojne sa však obráťte aj na vášho obvodného lekára. Následne by vám mal odporučiť návštevu neurológa, prípadne neurochirurga.
Dodnes žiaľ neexistuje špecifický test alebo vyšetrenie na zápal trojklanného nervu. Diagnostika preto prebieha primárne na základe symptómov pacienta, jeho popisu bolesti, frekvencie záchvatov a podobne. Pri podozrení na inú príčinu bolesti môže lekár vykonať vyšetrenie hlavy a čeľuste. V postate ide o to, aby boli vylúčené iné ochorenia. Ak je najpravdepodobnejšou diagnózou práve zápal trojklanného nervu, je na čase navštíviť odborníka – neurológa alebo neurochirurga.
Aké vyšetrenia vás čakajú pri diagnostike trigeminálnej neuralgie?
- Počítačová tomografia (CT)
- Magnetická rezonancia
- Elektroneurofyziologické testy
- Diferenciálna diagnostika
Tieto vyšetrenia slúžia na odhalenie prítomnosti tumorov, cievy tlačiacej na nerv či ochorení ako napríklad skleróza, ktoré by mohli návaly bolesti a problémy s trojklanným nervom spôsobovať. Diagnóza môže byť stanovená až po komplexnom vyhodnotení všetkých symptómov a vykonaní potrebných vyšetrení.
Liečba a lieky na zápal trojklanného nervu
U väčšiny pacientov s primárnym zápalom trojklanného nervu dôjde k dosiahnutiu uspokojivých výsledkov liečby pomocou farmakoterapie – čiže liekov. Musíme vás však upozorniť, že bežne dostupné analgetiká neposkytujú dostatočnú úľavu od prejavov zápalu trojklanného nervu. Aj preto diagnostika a liečba patria rozhodne len do rúk lekára. Aké lieky na zápal trojklanného nervu vám môže lekár predpísať?
- Antikonvulzíva – lieky z radov antikonvulzív majú schopnosť potláčať abnormálne výboje v patologicky zmenených neurónoch a dokážu stabilizovať bunkové membrány. Z antikonvulzív sa používal predovšetkým karbamazepin, fenytoin a klonazepam. V poslednej dobe sa v liečbe neuralgie trigeminu čoraz viac využíva priaznivý efekt gabapentinu, lamotriginu a topiramatu.
- Tricyklické antidepresíva – Pri tricyklických antidepresívach je mechanizmom účinku blokáda spätného vychytávania noradrenalínu a serotonínu, neurotransmiterov, ktoré inhibujú nociceptívne neuróny.
- Antiarytmiká – používa sa mexiletin, patriaci medzi blokátory sodíkových kanálov, ktoré inhibujú spontánne výboje neurónov. Pred liečbou je potrebné konzultovať s kardiológom.4
V niektorých prípadoch sa stáva, že liečba pomocou liekov nie je dostačujúca, prípadne jej účinky postupne klesajú. U týchto pacientov sa potom pristupuje k chirurgickej liečbe. Veľmi často ide o zákrok s názvom mikrovaskulárna dekompresia. Počas neho lekár zavedie „vankúšik“ medzi trojklanný nerv a cievy, ktoré naň tlačia. Tento „vankúšik“ slúži na zmiernenie vyvýjaného tlaku. Medzi ďalšie zákroky patrí tiež rádiochirurgická operácia mozgu gama nožom. Pri nej lekár nareže nerv, a tým zbaví pacienta bolesti.
Pomáha na zápal trojklanného nervu domáca liečba?
V prvom rade musíme opäť zdôrazniť, že liečba zápalu trojklanného nervu patrí výhradne do rúk lekára. Len správna diagnostika a lekárom nastavená liečba, prispôsobená presne vášmu stavu, vám môže pomôcť s týmto ochorením bojovať a uľaviť vám od záchvatov bolesti. Čo však v rámci domácej liečby zápalu trojklanného nervu pomáha?
- Vyhýbajte sa spúšťacím faktorom. Ak u vás bolesť vyvoláva napríklad závan chladného vzduchu, prievan, stres a podobne, pokúste sa pred nimi chrániť.
- Dodržiavajte pokyny lekára a stanovenú liečbu, prípadne rehabilitáciu.
- Dbajte na zdravú výživu. Vyvážená strava plná živín, vitamínov a minerálov má nenahraditeľné miesto v liečbe väčšiny ochorení.
- Nepodceňujte pravidelnú a poctivú zubnú hygienu a doplňte ju o pravidelné návštevy u stomatológa.
Viete, ako na správnu ústnu hygienu?
Poradíme vám. Prečítajte si viac o tom, ako si správne, poctivo a súčasne šetrne umývať zuby.
Ako rozpoznáte bolesť zuba od bolesti trojklanného nervu?
Bolesť zuba sa líši v závislosti od príčiny bolesti – inak bolí zub so zubným kazom, inak zas citlivý zub či zub so zápalom. Vo všeobecnosti by sme však mohli bolesť zubov charakterizovať ako nepríjemnú ostrú, často pulzujúcu bolesť, ktorá môže prechádzať cez čeľusť až do čela alebo ucha. Boľavé zuby sú často citlivé na tlak, teplo alebo chlad. Asi najväčší rozdiel voči bolesti spôsobenej zápalom trojklanného nervu je fakt, že na bolesť zubov vám vo väčšine prípadov pomôžu analgetiká a úľavu vám rozhodne prinesie návšteva zubára.
Pri bolesti trojklanného nervu môžete mať pocit, že bolesť vychádza ako keby zo zubov, predovšetkým zo stoličiek. Dôležité však je odsledovať si návaly bolesti charakteristické pre túto diagnózu. Záchvaty pri zápale trojklanného nervu zvyknú prísť náhle a trvajú zhruba 10 až 60 sekúnd, pričom bolesť zuba je niekedy citeľná ešte nejakú dobu po tom. Ďalším rozdielom je, že na bolesť trojklanného nervu vám bežné lieky od bolesti ani návšteva zubára nepomôžu, no miernu úľavu vám prinesie teplý suchý obklad.
Ak pociťujete bolesti v oblasti tváre a naozaj si nie ste istý, či ide o zápal trojklanného nervu alebo boľavý zub, skúste si odsledovať a zapísať: typ a intenzitu bolesti, čo vám bolesť spustilo, či trvá dlhšie, prípadne po čase ustúpi a podobne. Všetky tieto informácie môžu vášmu lekárovi pomôcť odhaliť správnu príčinu bolesti rýchlejšie.
Zistite, čo pomáha na bolesť zubov
Návšteva lekára by mala byť prvoradá. Niekedy je však potrebné bolesť utlmiť, kým sa vám na zub pozrie stomatológ. Ktoré lieky môžu pomôcť?
Zdroje použité v článku:
- Prudká bolesť trojklanného nervu. 2019. In: lekár.sk [online] [cit. 20-11-2023] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/prudka-boles-trojklanneho-nervu
- Trojklanný nerv. In: Rejstřík pojmů Nzip.cz. [online] [cit. dňa 20-11-2023] Dostupné z: https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4617
- Bullová, A. MUDr. Bolestivý zápal trojklanného nervu a jeho liečba. Nevzniká len pri prievane. 2022. [online] [cit. dňa 20-11-2023] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/bolestivy-zapal-trojklanneho-nervu-zavazne-ochorenie/
- Jakubíková H., Hasarová D. Neuralgia trigmentu. [online] [cit. 15-11-2023] Dostupné z: https://www.unipo.sk/public/media/files/docs/fz_veda/svk/dokument_37_14.pdf