Bolí ma zub, čo mám robiť? Ak aj vás trápia boľavé zuby, máme pre vás pár rád a tipov
Ak vás už niekedy bolel zub, určite by ste súhlasili, že ide o jednu z najnepríjemnejších bolestí vôbec. Či už bolesť zuba potrápi dieťa alebo dospeláka, rozhodne ju netreba podceňovať. Môže sa javiť ako dočasná – hlavne pokiaľ na jej utlmenie postačí tabletka od bolesti alebo nejaký ten recept starej mamy. Pravdou však je, že príčin, prečo vás bolí zub, môže byť viacero. Je naozaj dôležité ich riešiť, a to predovšetkým s lekárom. Prečítajte si viac o najčastejších príčinách bolesti zubov a objavte pár osvedčených tipov, ktoré dočasne uľavia od bolesti a pomôžu vám „nezblázniť sa“, kým vás vyšetrí stomatológ.
Bolí vás zub? Nečakajte a navštívte lekára
Vieme, pravdepodobne ste sa vydali na misiu s názvom: „Bolí ma zub. Čo mám robiť, ak nechcem ísť k zubárovi?!“ Je zrejme len málo ľudí, ktorí chodia k zubárovi bez stresu a strachu. V tomto prípade musíme však hneď na začiatku vyzdvihnúť, že by ste návštevu zubára naozaj odkladať nemali. Keď vás bolí zub, niečo nie je v poriadku. Len zubný lekár dokáže s istotou odhaliť príčinu tej neznesiteľnej bolesti. Je to pokazený zub? Vypadnutá plomba? Zápal? V niektorých prípadoch stačí, ak stomatológ zub vyčistí, prelieči a zavrie. Iné situácie si vyžadujú rozsiahlejšiu a invazívnejšiu liečbu. Nezabúdajte, že čím skôr lekár problém odhalí, tým bude jeho riešenie menej bolestivé, a to pre vás i vašu peňaženku. Čo sú najčastejšie príčiny bolesti zubov?
Prečo zuby bolia?
Zubný kaz
Zápal ďasien
Ložiskový zápal
Povolená plomba alebo korunka
Citlivosť zubov
Zubné abscesy
Dôvodov, prečo vás zub začne bolieť, je hneď niekoľko. Niektoré sú menej závažné a je možné ich preliečiť bez toho, aby musel lekár urobiť väčší zásah do zuba. Iné sú o niečo závažnejšie a čo je dôležitejšie, ich ignorovanie môže viesť k zhoršeniu a dokonca k strate jedného či viacerých zubov.
Zubný kaz
Asi nikoho neprekvapí, že ide o jednu z najčastejších príčin bolesti zubov. Potrápi malých i veľkých a jeho zákernosť je v tom, že o ňom spočiatku ani neviete. Zubný kaz sa vytvára postupne, v dôsledku baktérií zubného povlaku. Tie totiž pomaly rozožierajú zubnú sklovinu, až sa prepracujú do vnútornej časti zuba k zubnej dreni a pri najhlbších kazoch aj k nervom. Tento proces môže spôsobiť zápal zubnej drene, odborne nazývaný pulpitída, ktorý sprevádza silná pulzujúca bolesť.
Zápal ďasien
Zápal ďasien (gingivitída), a predovšetkým jeho počiatočné štádiá, patria k menej závažným zubným ťažkostiam. Platí to však len za predpokladu, že čo najskôr začnete s liečbou a budete dbať na poctivú a pravidelnú ústnu hygienu. Neliečený alebo zle liečený zápal ďasien môže totiž viesť až k parodontitíde a následnej strate chrupu. Pokiaľ sa zápal rozšíri do okolitých tkanív, zvykne sa tiež prejavovať nepríjemnou bolesťou zubov.
Ložiskový zápal zubnej drene
Pokiaľ pociťujete záchvaty vystreľujúcej bolesti a máte problém určiť, ktorý zub vás bolí, pravdepodobne sa u vás vyvinula pulpitída, teda zápal zubnej drene. S postupom času sa frekvencia bolesti zvyšuje a jednotlivé záchvaty bolesti sú dlhšie. Zub zvykne bolieť viac v ľahu alebo po fyzickej záťaži a je možné, že bolesť nepoľaví ani po užití analgetika, čiže lieku od bolesti.
Zápal drene je najčastejšie spôsobený zanedbaním liečby zubného kazu. Baktérie sa totiž dostanú až do zubnej drene, kde vyvolajú bakteriálnu infekciu. O nej vás telo informuje pomocou bolesti sprostredkovanej zubnými nervami. V takýchto prípadoch pomôže endodontické ošetrenie, ktoré zrejme poznáte ako čistenie koreňových kanálikov.
Citlivosť zubov
Ďalšou častou príčinou bolesti zubov je ich citlivosť. Prejavuje sa prudkou bodavou bolesťou pri konzumácii teplého alebo studeného a dokonca aj vtedy, keď v zime dýchate studený vzduch. K citlivosti dochádza primárne v dôsledku opotrebovania zubnej skloviny a ústupu ďasien. Pod zubnou sklovinou sa nachádza mäkšia časť zuba nazývaná dentín, ňou prechádzajú stovky kanálikov smerujúcich do stredu zuba. Keď sa teda stane, že máte opotrebovanú zubnú sklovinu, dôjde pri kontakte s horúcim, studeným, sladkým či kyslým k podráždeniu nervov zuba a následnej bolesti.
Zubný absces
Je to vážny stav, ktorý vzniká v dôsledku hnisavej infekcie v okolí zuba alebo v zubnom koreni. Hnis sa hromadí v uzavretej dutine a spôsobuje výraznú bolesť, môže viesť k opuchu tváre a horúčke. Často súvisí s inými zápalovými ochoreniami zubov, ako napríklad už spomínaný zápal zubnej drene alebo zápal zubného nervu.
Čo robiť, keď vás bolí zub?
Popísali sme si najčastejšie príčiny bolesti zubov a povedali sme si, že prvý, na koho by ste sa mali obrátiť, je zubný lekár. Čím dlhšie totiž budete ošetrenie odkladať, tým viac bolesti si budete musieť vytrpieť. Máme pre vás ale pár tipov na to, ako bolesť zmierniť. Tieto tipy sú však vhodné len vtedy, ak v blízkosti nemáte zubnú pohotovosť alebo potrebujete prečkať noc, kým vás zubár vyšetrí.
Upozornenie:
Neprikladajte si na boľavý zub teplé obklady. Teplo totiž zápalové procesy podporuje a môže teda problémy so zubom zhoršiť.
Bolí ma zub – kedy ísť na pohotovosť?
Zubná pohotovosť sa dnes už nachádza takmer v každom meste a slúži presne pre tie prípady, keď vás nečakane zastihne ukrutná bolesť zuba v hodinách, keď váš zubný lekár neordinuje. Ide predovšetkým o nočné hodiny či víkendy. Pokiaľ pociťujete silnú, priam až neznesiteľnú bolesť zuba, odporúčame vám čo najskôr vyhľadať zubnú pohotovosť. Lekár, ktorý má službu, vám zub prezrie, urobí potrebný zákrok a odporučí vám ďalší postup.
Aj pri zuboch platí zlaté pravidlo – najlepší liek je prevencia
Keď sa na všetky zubné problémy pozrieme zblízka, zistíme, že ich spája jedno – sú následkom nedostatočnej, nesprávnej alebo zanedbanej zubnej hygieny. Samozrejme, sú aj iné faktory, ktoré vplývajú na stav zubnej skloviny, napríklad genetika, rôzne ochorenia, tehotenstvo a podobne. Pravidelná starostlivosť o zuby je však kľúčová pre všetkých. Viete, ako sa správne starať o zuby a čo všetko by mala vaša každodenná ústna hygiena obsahovať?
Zainvestujte do kvalitnej mechanickej alebo elektrickej zubnej kefky
Použite zubnú pastu podľa potrieb vášho chrupu
Existuje naozaj veľa druhov zubných pást. Niektoré sú určené pre citlivé zuby, iné majú bieliace účinky. Obľúbená je napríklad aj značka zubných pást Parodontax, ktorá priniesla zubné pasty pomáhajúce pri liečbe paradentózy.
Nepodceňujte čistenie medzizubných priestorov
Medzizubné priestory sú v mnohých prípadoch prvým miestom, kde sa začne tvoriť kaz. Možno to poznáte, ak patríte k tým, ktorí majú zuby bližšie pri sebe. V priestoroch medzi zubami sa totiž zachytávajú zvyšky jedla, hromadia a množia sa v nich baktérie. Problém spočíva predovšetkým v tom, že klasickou zubnou kefkou medzizubné priestory nevyčistíte. Budete preto potrebovať medzizubné kefky a zubné nite. Už máte doma tie svoje?
Ústna voda dočistí to, čo kefky nezvládli a osvieži váš dych
Ústne vody sú obľúbené práve pre svoju schopnosť osviežiť dych. Nie je to však ich jediná úloha. Obsahujú látky, ktoré pomáhajú odstraňovať baktérie a pozostatky povlaku, dezinfikujú ústnu dutinu a bojujú proti zápalu.
Zaujíma vás vaše dentálne zdravie?
Prejdite do nášho dentálneho sveta a objavte nielen množstvo zaujímavých článkov, rád a tipov, ale tiež odpovede na všetky vaše otázky a kopu skvelých produktov.