Zubné pasty bez fluóru alebo s fluórom? Ktoré sú pre vás lepšie?
Zubná pasta je jedna z vecí, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Niektorí majú svoju obľúbenú a nedajú na ňu dopustiť. Iní zas radi skúšajú a hľadajú takú, ktorá im bude vyhovovať najviac. Častou dilemou je pritom to, či je lepšie používať zubnú pastu bez fluóru alebo s fluórom. Aké sú výhody a nevýhody fluoridových zubných pást a pre koho sú lepšie tie bez fluoridu? Čítajte ďalej.
Aké účinky má fluorid na zuby?
Zubný kaz vzniká tým, že v dôsledku baktérií zubného povlaku dochádza k demineralizácii zubnej skloviny. Spočiatku sa na zube vytvorí biela škvrna. Tá indikuje, že zub začína strácať minerály a pokiaľ sa o zuby správne alebo dostatočne nestaráte, postupne sa v mieste tejto škvrny vytvorí zubný kaz. Ako tomu zabrániť? Jasnou odpoveďou je samozrejme správna a dostatočná zubná hygiena. Jej účinky môžete podporiť vhodnými zubnými pastami s obsahom fluoridov. Prečo?
Fluoridy majú totiž schopnosť zabudovať sa do kryštalickej mriežky zubnej skloviny. To v praxi znamená, že zubnú sklovinu posilňujú, spevňujú a znižujú jej rozpustnosť. Vďaka tomu teda pomáhajú podporovať zdravie zubov a znižujú riziko vzniku zubného kazu.
Je fluór pre človeka nebezpečný?
Fluór je minerál, ktorý sa bežne vyskytuje nie len všade okolo nás, ale dokonca aj v našom organizme, kde je súčasťou kostí a zubov. Samotný fluór ako chemický prvok je pre človeka toxický, avšak v prírode sa vyskytuje primárne v kombinácii s inými prvkami a vytvára zlúčeniny zvané fluoridy. Asi najznámejší je fluorid sodný, ktorý nájdete v mnohých zubných pastách. Fluoridy patria k najúčinnejším pomocníkom v prevencii a boji proti zubnému kazu.
Má používanie zubných pást s fluórom riziká?
Za predpokladu, že v strave prijímate bežné množstvo fluoridov, nemalo by vám používanie fluoridovej zubnej pasty spôsobiť žiadne ťažkosti. Ak ale prijímate väčšie množstvo fluoridov v strave, môžete sa nimi predávkovať. U malých detí sa hovorí o takzvanej fluoróze prejavujúcej sa bielymi až žltými fľakmi na zúbkoch. Tieto fľaky sa nedajú umyť ani nijako odstrániť. U dospelých sa pri vysokých dávkach fluoridov môže objaviť mäknutie kostí. Opakujeme však: Ide o prípady, keď ľudia prijímajú veľké množstvo fluoridov primárne stravou. Za predpokladu, že si zuby umývate 2x denne a používate štandardné množstvo zubnej pasty, mali by ste byť bez rizika.
Denná dávka fluoridu sa líši v závislosti od veku:
Dospelí môžu prijať 1000 a 1500 ppm jednotiek fluoridu. Pri detičkách je potom táto hodnota nižšia, pričom dávkovanie fluoridu v pastách je ošetrené aj legislatívne. Detské zubné pasty pre deti do 2 rokov by nemali obsahovať viac ako 400 ppm jednotiek, pre detičky od 2 do 6 rokov maximálne 500 ppm a pre staršie deti do 1000ppm.
Pre koho sú zubné pasty bez fluóru vhodné?
Zubné pasty bez obsahu fluóru, teda respektíve fluoridov, sú vhodné pre deti do 3 rokov a ľudí, ktorí sú na fluoridy citliví, prípadne alergickí.