Zápal pľúc: Aké sú jeho príčiny a pri akých príznakoch spozornieť?
Zápal pľúc je jedno z najčastejších zápalových ochorení, ktoré môže zanechať dlhodobé zdravotné následky a výnimočne dokonca ohroziť život. Rozšírený je najmä v zimnom období, kedy naše pľúca dostávajú zabrať jednak v dôsledku chladu a zvýšeného výskytu respiračných infekcií, ale aj zhoršenej kvality ovzdušia spôsobenej vykurovaním. Čo všetko sa za zápalom pľúc skrýva a ako mu predísť?
Čo je to zápal pľúc?
Zápal pľúc (odborne pneumónia) je zápalová reakcia, ktorá poškodzuje pľúcne tkanivo, konkrétne pľúcny parenchým. Môže mať rôzne formy a závažnosti, od mierneho zápalu, ktorý nevyžaduje hospitalizáciu, až po ťažké prípady, ktoré môžu ohroziť život pacienta.
Zápal pľúc podľa priebehu rozlišujeme na:
- Akútny zápal pľúc, s náhlym vznikom z rôznych príčin.
- Opakujúci sa zápal pľúc, najčastejšie v jednej a tej istej oblasti pľúc.
Zápal pľúc podľa patologického obrazu rozlišujeme na:
- Alveolárny zápal pľúc – postihnuté sú pľúcne mechúriky (alveoly).
- Intersticiálny zápal pľúc – postihnuté je pľúcne intersticium, teda priestor medzi pľúcnymi mechúrikmi.
Aké má zápal pľúc príčiny?
Z hľadiska vyvolávajúcich príčin môže byť zápal pľúc infekčného alebo neinfekčného pôvodu.
Infekčný zápal pľúc spôsobujú baktérie, vírusy, plesne alebo parazity. Najčastejšie sú to práve baktérie ako Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus aureus, Haemophilus influenzae, Klebsiella pneumoniae, Chlamydia pneumoniae, Legionella pneumophilla a Pseudomonas aeruginosa. Z vírusov sa jedná predovšetkým o vírusy chrípky, koronavírusy, rhinovírusy a adenovírusy.1
Neinfekčný alebo sterilný zápal pľúc môže vzniknúť pri vdýchnutí (aspirácii) cudzích častíc či agresívnej látky. Nastať môže v týchto situáciách:
- vdychovanie výparov z agresívnych chemikálií,
- pobyt vo veľmi prašnom prostredí,
- pobyt v oblasti so silne znečisteným ovzduším v dôsledku požiarov, vulkanickej činnosti alebo prachových či iných pevných častíc unikajúcich z komínov alebo výfukov z áut,
- vdýchnutie obsahu žalúdka pri zvracaní,
- vdýchnutie kúskov jedla.2
Aké má zápal pľúc príznaky?
- Kašeľ
- Bolesť na hrudi zhoršujúca sa pri hlbokom nádychu alebo pri kašli
- Dýchavičnosť
- Únava, slabosť, nechutenstvo
V prípade bakteriálneho zápalu pľúc je ďalším typickým príznakom horúčka nad 38°C a produktívny kašeľ s prítomnosťou rôzne sfarbeného hlienu. Ak sa jedná o vírusový, plesňový alebo parazitárny zápal pľúc, telesná teplota býva len mierne zvýšená, kašeľ je však veľmi intenzívny, dusivý, vysiľujúci a suchý, bez prítomnosti hlienu.
Upozornenie:
Z hľadiska klinických príznakov rozlišujeme zápal pľúc na typický – ktorý má typické, vyššie spomenuté príznaky, a potom atypický – pri ktorom sa vyššie spomenuté príznaky neprejavujú. Zvyčajne je prítomné iba mierne pokašliavanie. Pri netypickom zápale človek nezvykne spozorovať, že sa s ním niečo deje, preto je tento zápal pľúc veľmi nebezpečný a môže mať závažné dôsledky.
Komplikácie zápalu pľúc môžu byť veľmi vážne
V závislosti od závažnosti príznakov, reakcie na liečbu a celkového zdravotného stavu pacienta sa pri zápale pľúc akéhokoľvek pôvodu môžu vyskytnúť nasledujúce komplikácie:
- Pľúcny absces
- Hnisavé ložisko v priestore pohrudnice (empyém)
- Odumretie pľúcneho tkaniva (gangréna)
- Zápal pohrudnice (empyém)
- Akútna respiračná nedostatočnosť (ARDS)
- Dlhodobé ťažkosti s dýchaním, zníženie vitálnej kapacity pľúc
- U vysoko rizikových osôb smrť
Ako sa zápal pľúc diagnostikuje?
Zápal pľúc sa diagnostikuje posluchovým vyšetrením pomocou fonendoskopu a RTG, respektíve CT zobrazením hrudníka. RTG alebo CT vyšetrenie dokáže odhaliť rozsah poškodenia pľúcneho tkaniva, ako aj miesto vzniku zápalu. Ďalej sa odoberá krv na sérologické vyšetrenie a krvný obraz, a taktiež spútum, prípadne výtery z nosa a hrdla.
Liečba zápalu pľúc patrí do rúk lekára
Zápal pľúc nesmiete v žiadnom prípade podceniť. Liečba patrí do rúk lekára a závisí od viacerých faktorov:
- Na základe výsledkov z jednotlivých vyšetrení sa v prípade bakteriálneho zápalu pľúc podávajú antibiotiká.
- Pokiaľ zápal pľúc spôsobili plesne, pristupuje sa k liečbe antimykotikami.
- Ak sa jedná o vírusový zápal pľúc, lieči sa antivirotikami.
- Pri neinfekčnom zápale pľúc sa podávajú kortikoidy.
Dĺžku a charakter liečby lekár takpovediac ušije na mieru pacientovi, a to v závislosti od jeho veku, charakteru príznakov, výsledkov vyšetrení a celkového zdravotného stavu.Uzdravenie zo zápalu pľúc trvá pri správnej liečbe od 3 týždňov až po 2 mesiace, a to v závislosti od charakteru príznakov.
Ako na podpornú liečbu zápalu pľúc?
Pri zápale pľúc možno okrem vyššie uvedenej liečby podávať aj podpornú liečbu. Dôležité je dodržiavať pitný režim, odľahčiť stravu, nefajčiť, nepiť alkohol a oddychovať na lôžku. Z liekov sa odporúča nasledovné3:
- Ak pacienta trápi vlhký kašeľ, možno podať expektoranciá alebo mukolytiká.
- Na suchý vysiľujúci kašeľ podávajte antitusiká.
- Ak sa vyskytne horúčka, vhodné je znížiť ju prostredníctvom liekov s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
- Okrem toho je vhodné podávanie výživových doplnkov a liekov na posilnenie imunity, ako je vitamín D, zinok, selén, vitamín C a betaglukány.
Pacientom v domácej liečbe sa tiež odporúča pravidelne si kontrolovať saturáciu hemoglobínu kyslíkom (SpO2) prostredníctvom pulzného oxymetra.Pulzný oxymeter sa prikladá na jeden z prstov hornej končatiny, ktorý nie je studený a nemá nalakovaný alebo príliš dlhý necht. Zvyčajne sa saturácia kontroluje 3x denne. Ako odčítavať hodnoty pulzného oxymetra?
- 93% – 99%: tieto hodnoty sa považujú za normálne u ľudí, ktorí netrpia iným chronickým ochorením spôsobujúcim zníženú saturáciu. K takýmto ochoreniam patrí chronická obštrukčná choroba pľúc, srdcové zlyhávanie, anémia alebo astma.
- Pod 92%: Pokiaľ u inak zdravých ľudí klesne pri zápale pľúc saturácia na 92% a nižšie, potrebné je okamžite vyhľadať lekára a konzultovať s ním možnosť kyslíkovej terapie.
- Pod 88%: Ak klesne saturácia u akéhokoľvek pacienta so zápalom pľúc v domácej liečbe pod 88%, potrebné je volať rýchlu zdravotnú pomoc (RZP).
Existuje prevencia pred vznikom zápalu pľúc?
Prevencia zápalu pľúc sa skrýva, podobne ako pri iných ochoreniach, v zdravom stravovaní, dobrej fyzickej kondícii, dostatku spánku a minime stresu. V zimnej sezóne je tiež dôležité dbať na primerané obliekanie sa a vyvarovať sa veľkým davom ľudí, v ktorých je vysoké riziko nákazy respiračnými infekciami.
Proti niektorým typom infekčného zápalu pľúc exituje aj očkovanie. Z bakteriálnych typov je to očkovanie proti pneumokokom, z vírusových je to očkovanie proti chrípke alebo COVID-19. Očkovanie by mali zvážiť najmä rizikové skupiny ľudí ohrozené vážnymi komplikáciami zápalu pľúc.
V prípade prevencie neinfekčného zápalu pľúc je dôležité vyvarovať sa pobytu v priestoroch, kde bol aplikovaný agresívny chemický prípravok, ako sú napríklad niektoré bežne dostupné čistiace prostriedky alebo insekticídy. Taktiež je potrebné sledovať kvalitu ovzdušia v lokalite, kde sa vyskytujete. Môžete na to využiť službu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktorý na svojej webovej stránke pravidelne aktualizuje údaje o kvalite ovzdušia v rôznych častiach Slovenska.
Pri ťažkostiach pripomínajúcich zápal pľúc je dôležité, aby ste čím skôr navštívili svojho lekára. Nikdy sa nepokúšajte liečiť prípadný zápal pľúc sami na vlastnú päsť. Môžu vám totiž hroziť veľmi vážne komplikácie.
Ako si udržať pevné zdravie?
Podporujte svoju imunitu pomocou tých správnych doplnkov. Vitamín D, vitamín C, zinok, selén a ďalšie látky pre silnú obranyschopnosť u nás nájdete vo forme výhodných doplnkov s rýchlym doručením. Urobte krok k pevnému zdraviu.
Zdroje použité v článku:
1. KAJTÁR P. Súčasné odporúčania na diagnostiku a liečbu komunitných pneumónií. Via pract., 2015. 12 (2): 64-70. [online] [cit. 13.12.2023]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/c926ed97cb5adf0b43a28ca6c48f067d.pdf
2. TEDLOVÁ, E. & I. MUCSKA. Neinfekčné zápaly pľúc. Via pract., 2008, roč. 5 (2): 68-71. [online] [cit. 13.12.2021]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/fcb271d01de94947d395493b9e9efa07.pdf
3. Clevelandclinic: Pneumonia. [online] [cit. 14.12.2023]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4471-pneumonia