Hľadáte najsilnejší liek proti bolesti zubov? Pozrite sa, ktoré lieky vám môžu pomôcť
Bolesť je signál, ktorým telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Rozlišujeme viacero druhov bolesti. Niektoré druhy sa líšia intenzitou, iné tlakom či schopnosťou určiť, čo presne vás bolí. Bolesť zubov patrí podľa väčšiny ľudí k tým najnepríjemnejším. Môže prísť z ničoho nič, prípadne sa objaví najprv len ako drobná boliestka a postupne sa pretaví do neznesiteľnej bolesti vystreľujúcej do tváre, hlavy, krku a v horších prípadoch aj ďalej.
Pri bolesti často siahame po liekoch, ktoré ju stlmia, prípadne úplne odstránia. Je ale potrebné si uvedomiť, že bolesť sa nikdy neobjaví len tak bez príčiny a pri zuboch to platí špeciálne. Lieky od bolesti vám síce prinesú úľavu, zub však nevyliečia. Pokiaľ vás teda trápia bolestivé zuby, vaše kroky by mali v prvom rade smerovať k zubnému lekárovi.
Ak z nejakého dôvodu nie je možné ihneď navštíviť zubára či zubnú pohotovosť, prípadne ste po zákroku a potrebujete utlmiť bolesť zuba, pripravili sme si pre vás malý prehľad analgetík, ktoré vám môžu pomôcť. Pozrite sa spolu s nami na najsilnejšie lieky proti bolesti zubov bez predpisu.
Prečo vás môže bolieť zub?
Je hneď niekoľko príčin, prečo vás môžu bolieť zuby. Patrí sem samozrejme zubný kaz, no bolesť spôsobujú aj ochorenia ďasien, bakteriálna infekcia či dokonca zotavovanie sa po zákroku. Pozrime sa na jednotlivé príčiny bližšie:
Zubný kaz
Zubný kaz je asi najčastejší problém so zubami trápiaci malých aj veľkých. Kaz vzniká v dôsledku baktérií v zubnom povlaku, ktoré pomaly rozkladajú zubnú sklovinu. Spočiatku je kaz len povrchový, avšak pokiaľ si zuby pravidelne a dôkladne nečistíte a nenecháte si kaz ošetriť u zubného lekára, bude sa rozrastať a postupovať hlbšie do zuba. Čím hlbšie sa kaz dostane, tým bude vaša bolesť väčšia, a to predovšetkým vtedy, ak postúpi až k zubným nervom, prípadne spôsobí zápal.
Citlivosť zubov
Hoci pri citlivých zuboch zrejme len málokedy siahnete po tabletkách od bolesti, spomenieme si tento problém aj v rámci nášho článku. Ide totiž o veľmi nepríjemnú, intenzívnu a bodavú bolesť. Spôsobuje ju opotrebovanie a stenčovanie zubnej skloviny, zapríčiňujúce odhalenie dentínovej vrstvy zuba. Aj proti tomuto typu bolesti ale viete bojovať – predovšetkým správnou ústnou hygienou a používaním vhodnej zubnej pasty, kefky a iných pomôcok.
Vyberte si zubnú pastu vhodnú pre citlivé zuby
Prečítajte si, čím sa zubné pasty na citlivé zuby líšia od tých bežných a nájdite tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.
Rast osmičiek
Zrejme každý rodič by vám vedel potvrdiť, že rast zúbkov u malých detí dokáže byť poriadny boj. Tam to však nekončí. Väčšine z nás sa totiž počas života prerežú ďalšie 4 zuby – osmičky, alebo ľudovo nazývané zuby múdrosti. U niekoho sprevádza rast osmičiek malé nepohodlie, iní si prerezávanie zubov múdrosti doslova odtrpia. Často sa v mieste prerezávania objavuje bolesť, opuch, začervenanie či krvácanie ďasna. Okrem toho sa opuch môže objaviť aj na čeľusti a v jej okolí. V dôsledku nedostatku miesta v ústnej dutine totiž zuby múdrosti často rastú krivo, čím tlačia na zuby v ich okolí.1
Bolesť zuba po vykonanom zákroku
Zákroky, ktoré vyžadujú väčší zásah do zuba, napríklad trhanie či vŕtanie, sú ďalšou z príčin bolesti zubov. Ide zväčša o dočasnú bolesť, spôsobenú samotným zákrokom, prípadne hojením po ňom. Každý máme inú toleranciu bolesti a pre niekoho môže byť aj obyčajné vŕtanie či plombovanie veľmi nepríjemným zážitkom. V týchto prípadoch vám pravdepodobne samotný lekár odporučí užiť liek od bolesti.
Viete, čo robiť po extrakcii zuba?
Prečítajte si viac o tom, ako trhanie zuba prebieha a objavte pár tipov na to, čo robiť po tomto zákroku.
Najsilnejší liek proti bolesti zubov – existuje len jeden?
Možno ste sa už niekedy stretli s tým, že liek od bolesti, ktorý zaberie vám, nemusí zabrať vášmu blízkemu a naopak. Na tom nie je nič nezvyčajné. Tak, ako každý máme inú citlivosť na bolesť, iné chuťové či hudobné preferencie, môže sa pokojne stať aj to, že niekomu určitá účinná látka takmer nezaberie a iný na ňu zas nedá dopustiť. Aj z tohto dôvodu je veľmi ťažké určiť jeden najsilnejší liek. My si ich preto predstavíme hneď niekoľko. Aby ste však vedeli, čím sa jednotlivé lieky od seba líšia, pripravili sme si pre vás najprv malý prehľad analgetík, ktoré sa používajú pri bolesti zubov.
Paracetamol
Jedným z najznámejších liečiv, ktoré užívame pri bolesti alebo horúčke, je paracetamol. Pomáha tlmiť miernu až stredne silnú bolesť, nepôsobí však protizápalovo. Obľúbenosť paracetamolu spočíva predovšetkým v tom, že nezaťažuje žalúdok tak, ako iné liečivá a je vhodný v podstate pre každého zdravého človeka (aj pre malé deti). Nemali by ho ale užívať ľudia s alergiou na paracetamol, ďalej pacienti trpiaci závažným ochorením alebo zápalom pečene. Kontraindikovaný je aj u ľudí trpiacich závažnou formou málokrvnosti, zvanou hemolytická anémia.
Ibuprofén
Ibuprofén je druhé veľmi populárne liečivo s analgetickými účinkami. Patrí do skupiny NSAID, čo je skratka pre nesteroidné protizápalové lieky. Tieto lieky fungujú tak, že v tele zastavia tvorbu prostaglandínov – látok, ktoré sa v prípade poranenia, ochorenia či iného zdravotného dôvodu vylučujú do obehu a zvyšujú citlivosť nervov vo svojom okolí.
Tak vzniká bolesť dávajúca telu signál, že niečo nie je v poriadku. Okrem toho spôsobujú prostaglandíny aj opuch a zápal. Tým, že ibuprofén vylučovanie týchto látok blokuje, pomáha zmierniť bolesť, opuch i zápal v postihnutom mieste.2 Niektorým ľuďom však ibuprofén vyhovovať nemusí, nakoľko môže zaťažiť žalúdok.
Diklofenak
Diklofenak je veľmi obľúbeným analgetikom a antiflogistikom. Taktiež patrí do skupiny NSAID – nesteroidných protizápalových liekov. V ľudskom tele pracuje na princípe inhibície prostaglandínov, čiže znižuje produkciu látok, ktoré v organizme spôsobujú bolesť a zápal. Vďaka tomu dokáže pomôcť od bolesti a liečiť zápal. V liekoch sa zväčša vyskytuje ako sodná soľ. Nájdete ho v rôznych formách – ako tabletu, masť, gél či napríklad náplasť. Veľmi často sa využíva pri bolestiach svalov a kĺbov, no účinkuje aj pri bolestiach hlavy, zubov či menštruačných bolestiach.
Naproxén
Ďalším z liečiv patriacim do skupiny NSAID je naproxén. Ide o liečivo účinne tlmiace bolesť i zápal a znižujúce horúčku. Využíva sa pri liečbe bolestí hlavy, zubov, menštruačných bolestiach, ale účinne poskytuje úľavu aj pri bolestivých svaloch, kĺboch, reumatických ochoreniach, dne a podobne. Jeho najväčšou prednosťou je rýchle vstrebávanie z tráviaceho traktu do krvného riečišťa, vďaka čomu liek rýchlo zaúčinkuje a jeho účinok môže (v závislosti od bolesti) trvať až 12 hodín.3
Najsilnejšie lieky proti bolesti zubov v našej ponuke
Už sme si povedali z čoho nás môžu zuby bolieť a dokonca aj aké účinné látky sa používajú v liekoch na tlmenie bolesti. Ako sme však spomenuli už v úvode, je ťažké vybrať jeden najsilnejší liek, nakoľko niekomu zaberá slabšie analgetikum a niekto zas potrebuje silnejšie. Nasledujúci výber je preto prehľad najsilnejších liekov proti bolesti zubov v našom sortimente, ktoré získate aj bez lekárskeho predpisu:
Nalgesin S
Nalgesin S si jednoznačne zaslúži miesto v našom zozname. Ide o jeden z silnejších voľnopredajných liekov od bolesti. Obsahuje účinnú látku naproxén, vďaka čomu:
Pôsobí bolesti a horúčke
Zmierňuje zápal a opuch
Má rýchly nástup účinku
Účinkuje až 12 hodín
Nalgesin S zaraďujeme k najbezpečnejším liekom zo skupiny NSAID. Pýši sa rýchlym nástupom účinkov a dlhým účinkovaním. Maximálna denná dávka je 6 tabliet Nalgesinu, avšak pri samoliečbe (teda bez odporúčania lekára) sa odporúča užívať maximálne 3 tablety Nalgesinu S denne.
Ibolex 200 mg
Rýchly nástup účinkov
Účinný už v nižších dávkach
Šetrnejší voči tráveniu
Liek Ibolex obsahuje dexibuprofén, čo je liečivo patrice k NSAID. V našom prehľade liečiv sme ho nespomenuli, nakoľko ide o relatívne nové liečivo. Dexibuprofén je aktívny enantiomér ibuprofénu a mal by byť šetrnejší voči tráviacemu traktu a súčasne preukazovať rýchlejší nástup účinkov a tiež prienik do miesta bolesti. Pomáha zmierniť bolesť, a to aj v nižších dávkach.
Cetalgen 500/200 mg
Účinnú pomoc od bolesti zubov vám môže priniesť aj liek Cetalgen, nakoľko kombinuje až 2 účinné analgetické zložky – paracetamol a ibuprofén. Používa sa na krátkodobú liečbu stredne silnej bolesti. Mnohí po ňom siahajú napríklad pri bolestiach hlavy, ženám pomáha pri menštruačných bolestiach. Účinný je aj pri bolestiach svalov, kĺbov a samozrejme zubov. Vhodný je pre tých, ktorí potrebujú utlmiť bolesť, na ktorú paracetamol či ibuprofén nestačia.
Valetol
Ďalší z účinných analgetík je liek Valetol. Kombinuje silu troch látok – propyfenazónu, paracetamolu a kofeínu. Propyfenazón účinkuje proti horúčke, bolesti a zápalu. Paracetamol, ako už viete, znižuje horúčku a tlmí bolesť. Prekvapilo vás, že liek obsahuje kofeín? Má to svoje odôvodnenie. Kofeín totiž podporuje protibolestivé účinky oboch účinných látok. Liek začína účinkovať zhruba do pol hodinky a pretrváva niekoľko hodín.
Ďalšie voľnopredajné lieky, ktoré vám môžu pomôcť pri bolesti zubov:
Na záver ešte malé pripomenutie:
Nezabúdajte na to, že lieky od bolesti len utlmia bolesť. Nedokážu vyriešiť, respektíve vyliečiť váš zdravotný problém. Pokiaľ vás bolí zub nečakajte a navštívte zubného lekára.
Navštívte náš Dentálny svet
Chcete vedieť viac o tom, ako dosiahnuť zdravý a krásne biely úsmev? Hľadáte tie najlepšie produkty na dentálnu hygienu alebo máte mnoho nezodpovedaných otázok? V našom Dentálnom svete nájdete toto všetko a ešte omnoho viac na jednom mieste.
Zdroje použité v článku:
1. Redakcia portálu lekár.sk. Neprerezaný zub múdrosti. 2019. [online] [cit. 09-27-2023]Dostupné z https://lekar.sk/clanok/neprerezan-zub-mudrosti
2. Oficiálna stránka výrobcu nurofen.sk. Čo je ibuprofén. 2021. [online] [cit. 09-27-2023] Dostupné z https://www.nurofen.sk/ako-na-bolest-a-horucku/o-nurofene/co-je-ibuprofen/
3. Oficiálna stránka výrobcu nalgesin.com. Bolesť zubov. [online] [cit. 09-27-2023] Dostupné z https://www.nalgesin.com/sk/bolest-zubov/