Slnko a oči: Vedeli ste, že aj oči sa môžu spáliť? Zistite, ako vaše oči chrániť pred slniečkom
Keď sa chystáte počas horúceho letného dňa von, zrejme si dáte záležať na tom, aby ste vašu pokožku ochránili pred slniečkom. Nanesiete štedrú vrstvu opaľovacieho prípravku, použijete SPF na tvár a možno dokonca zvolíte vhodné vzdušné oblečenie. Na čo však pravdepodobne zabúdate, prípadne vám to možno ani len nenapadlo, je ochrana očí. Aj oči sa totiž môžu spáliť, čo má za následok nielen prípadné poškodenie očného viečka, ale tiež rohovky, šošovky, zápal spojiviek či vznik šedého zákalu. Prečítajte si viac a zistite, ako chrániť oči pred slniečkom.
UV žiarenie a jeho vplyv na oči
UV žiarenie, alebo teda ultrafialové žiarenie, ktoré k nám prichádza spolu s hrejivými slnečnými lúčmi, môže byť škodlivé nielen pre vašu pokožku (spálenie, fotostarnutie), ale aj pre vaše oči. UV žiarenie rozdeľujeme na 3 typy, a to UVA, UVB a UVC.
Vedeli ste, že …
čím vyššia je nadmorská výška, v ktorej sa nachádzate, tým viac ste vystavený UV žiareniu? Intenzita UV žiarenia stúpa každých 100m nadmorskej výšky o zhruba 12%.
Snežná slepota alebo ako sa prejavuje spálenie očí?
Bolesť
Slzenie
Rezanie
Začervenanie očí
Rozmazané videnie
Zvýšená citlivosť na svetlo
Snežná slepota (fotokeratitída) je najbežnejšie zápalové ochorenie očí spôsobené slnkom. Postihuje tenkú povrchovú vrstvu rohovky a spojivky. V ľahších prípadoch je spálenie očí nepríjemný problém, ktorý časom odznie. Netreba ho však rozhodne podceňovať. Závažnejšie spálenie očí môže totiž spôsobiť poškodenie oka alebo byť príčinou vzniku očných ochorení.
Prečo „snežná“ slepota? Postihuje totiž často práve tých, ktorí sa vyberú do hôr. Na jednej strane je totiž vo vyššej nadmorskej výške väčšia intenzita UV žiarenia, na druhej strane sa viac ako 80% tohto žiarenia odráža od snehu, čo intenzitu UV žiarenia opäť enormne zvyšuje. Snežná slepota vás však môže postihnúť aj pri ležaní na pláži alebo kúpaní v mori – aj vodná hladina totiž odráža určité percento UV žiarenia.
Pokiaľ si oči nebudete chrániť a budete ich slniečku vystavovať dlhodobo, môžu sa u vás vyvinúť aj ďalšie a závažnejšie ochorenia, ako napríklad:
- zápal spojiviek,
- zápal rohoviek,
- šedý zákal, zvaný aj katarakta, spôsobujúci zahmlenie šošovky,
- makulárna degenerácia postihujúca sietnicu, konkrétne oblasť žltej škvrny,
- rakovina,
- slepota.3
Kedy chrániť oči pred slniečkom?
Intenzita slniečka sa mení v priebehu dňa, ale aj počas roka. Niekedy k nám preniká UV lúčov viac, inokedy menej, no platí, že zrak by ste si pred slniečkom mali chrániť celoročne. Okrem toho:
- Podľa UV indexu je UV žiarenie najintenzívnejšie v období od mája do augusta, zhruba medzi 11. až 14. hodinou.
- Zabúdať by ste tiež nemali ani na už spomínané odrážanie UV žiarenia od plôch, ako je voda, sneh či dokonca piesok.
- Myslite tiež na zmenu intenzity UV žiarenia v závislosti od nadmorskej výšky.
- UV žiarenie preniká aj cez oblaky či mraky, preto nepodceňujte ochranu aj počas chladnejších dní, a to predovšetkým pokiaľ sa chystáte na hory.4
Slnečné okuliare – základná ochrana očí pred UV žiarením
Najlepší a najefektívnejší spôsob, ako chrániť oči pred ultrafialovým žiarením, sú kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom. Pokiaľ by ste siahli po „imidžovkách“, ktoré sú síce moderné, no nemajú ochranný filter, veľmi by ste si nepomohli. Dokonca by ste mohli vašim očiam viac uškodiť. Vyberajte si okuliare u overených predajcov, najlepšie v optike. Nezabúdajte, že slnečné okuliare nie sú len pre dospelých, ale aj pre deti.
Chystáte sa na hory? Mali by ste siahnuť po slnečných okuliaroch so žltým filtrom. Pri výbere vám tiež odporúčame pozrieť sa po dostatočne veľkých okuliaroch s bočnicami – ochránia vaše oči zo všetkých strán.
Nosíte dioptrické okuliare?
Nosenie slnečných okuliarov bolo pre ľudí s dioptriami dlho náročné, dokonca až nemožné. Dnes však existuje viacero možností, ako vaše oči ochrániť aj napriek dioptriám. Skúste napríklad:
- Dioptrické okuliare s magnetickými klipmi na slnečné okuliare.
- Okuliare s fotochromatickými sklami, ktoré tmavnú na základe intenzity UV žiarenia a plnia tak funkciu 2v1.
- Šošovky a slnečné okuliare.
- Niektorí výrobcovia šošoviek ponúkajú šošovky so zabudovanými UV filtrami.
Ako ošetriť spálené oči?
- V prípade, že nosíte šošovky, je potrebné ich čo najskôr z očí vybrať.
- Zdržujte sa mimo slnečného svetla, ideálne v tmavej miestnosti.
- Položte si na zatvorené oči chladný obklad.
- S úľavou vám môžu pomôcť umelé slzy alebo regeneračné očné kvapky.
- Poraďte sa s lekárom o podaní liekov proti bolesti.
- Oči si nepretierajte a snažte sa ich čo najmenej dotýkať.
Pokiaľ nie je spálenie závažné, mali by príznaky postupne vymiznúť. V závažnejších prípadoch vám v prípade potreby môže lekár predpísať antibiotické kvapky do očí, ktoré pomôžu zmierniť zápal.
Podporte zdravie očí „zvnútra“
Zlepšiť zdravie očí a tiež ich odolnosť voči vonkajším faktorom môžete aj pomocou vitamínov a doplnkov pre oči. Nápomocné sú napríklad vitamíny C a E pretože patria k antioxidantom. Dôležitý je tiež vitamín A a vitamíny skupiny B. Okrem toho siahnite aj po mineráloch zinku a seléne – najčastejšie sa spájajú s imunitným systémom, oba však majú mnoho pozitívnych účinkov na celkové zdravie, vrátane očí.
Špeciálnu kategóriu potom tvoria doplnky špeciálne vytvorené na podporu zdravia očí, predovšetkým s obsahom antioxidantov luteínu, zeaxantínu a omega-3 mastných kyselín.
Chcete vedieť viac o výžive očí?
Prečítajte si náš článok a zistite viac o pozitívnych účinkoch vitamínov, antioxidantov a ďalších látok potrebných pre zdravý a ostrý zrak.
Zdroje použité v článku:
1. How to Recognize & Treat Eye Damage From the Sun. 2023. In: Nvisioncenters.com [online]. [cit. 8-14-2023] Dostupné z:https://www.nvisioncenters.com/education/sun-eye-damage/
2. Čo je slnečné žiarenie – A aký má vplyv na pokožku?. 2023. In: eucerin.sk [online]. [cit 8-14-2023] Dostupné z: https://www.eucerin.sk/o-kozi/zakladne-informacie/slnko-a-pokozka
3. KHACHIKIAN S., MD. 5 Eye Conditions Caused by Sun Damage. 2023. In: www.stevekmd.com [online]. [cit. 8-14-2023] Dostupné z: https://www.stevekmd.com/blog/5-eye-conditions-caused-by-sun-damage
4. Ako chrániť zrak pred ultrafialovým žiarením. 2023. In: lekar.sk [online]. 8-8-2023 [cit. 8-14-2023] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/ako-chranit-zrak-pred-uv-ziarenim