Šúpanie kože na nohách: suchosť, mykóza alebo len zlé topánky? Zistite, prečo sa vám šúpe koža a ako si s tým poradiť
Šúpe sa vám koža na nohách? Rozhodne nie ste sami. S týmto problémom sa stretáva množstvo ľudí, a to hneď z niekoľkých príčin. Občas ide len o estetickú záležitosť. Napríklad vtedy, keď sa vám koža šúpe po spálení od slnka alebo v dôsledku slabej hydratácie. Inokedy ide o prejav kožného ochorenia, ako sú napríklad mykotické ochorenia, zápaly kože či rôzne ekzémy.
Dnes sa na jednotlivé príčiny šúpania kože na nohách pozrieme bližšie a povieme si, ako ho efektívne riešiť. Kedy postačí hydratácia, kedy je potrebná špeciálna mastička a kedy by ste mali radšej zájsť k lekárovi? Čítajte ďalej a zistite viac.
Najčastejšie príčiny šúpania kože na nohách:
- Suchá pokožka
- Spálenie od slnka
- Plesňové infekcie
- Ekzémy a kožné ochorenia
- Nosenie nevhodnej obuvi, mechanické trenie
- Nedostatok vitamínov a hydratácie
Suchá pokožka na chodidlách
Venujete vašim chodidlám dostatočnú starostlivosť? Väčšina ľudí ich totiž prehliada – a to je chyba. Chodidlá sú jednou z veľmi namáhaných častí tela. Sú prirodzene suchšie a pokiaľ ich zanedbáte, môžu sa objaviť ťažkosti ako drsná suchá pokožka, zhrubnutie kože či bolestivé praskliny.
K faktorom, ktoré suchosť pokožky na chodidlách zvyšujú, patrí napríklad nedostatočný pitný režim, časté sprchovanie horúcou vodou a používanie agresívnych vysušujúcich mydiel. Suchá koža sa potom môže šúpať a navyše je citlivejšia a náchylnejšia na rôzne infekcie.
Náš tip:
Vyhýbajte sa častému umývaniu nôh vo veľmi horúcej vode, doprajte si domácu pedikúru (prípadne si zbehnite na pedi k odborníkovi) a pravidelne používajte kvalitné hydratačné krémy na nohy s ureou, vitamínom E, bambuckým maslom, argánovým olejom, kyselinou hyalurónovou a ďalšími hydratačnými zložkami.




Spálenie od slnka
Možno sa trošku čudujete, ale áno, aj nohy sa vám môžu na slnku spáliť. Ak sa vrátite z dovolenky a začne sa vám šúpať koža na lýtkach a priehlavkoch, príčinou bude pravdepodobne priveľa slnka a priliš málo SPF-ka. UVB žiarenie totiž poškodzuje vrchnú vrstvu pokožky a tá sa následne olupuje.
Náš tip:
Nevynechávajte nohy, členky i priehlavky, keď si nanášate opaľovací krém. Tak isto nepodceňujte reaplikáciu opaľováku vždy, keď vyjdete z vody. Po príchode z pláže si dajte sprchu a naneste na pokožku (aj nohy) krém po opaľovaní.



Mykóza na nohách
Jednou z častých príčin spôsobujúcich šúpanie kože na nohách je aj plesňové ochorenie – dermálna mykóza. Mykózu si môžete priniesť ako nechcený suvenír z plavárne, kúpaliska, ale napríklad tiež fitka či iných spoločných priestorov, kde sa pohybujete na boso. Okrem toho sa plesniam dobre darí vo vlhku a teple. Takže pokiaľ trávite príliš veľa času v uzavretej nepriedušnej obuvi, riziko infekcie je vysoké. Kožná mykóza sa prejavuje svrbením, pálením, šúpaním pokožky chodila i medzi prstami, fľakmi a niekedy až vznikom pľuzgierov.

Náš tip:
Mykózu v začiatkoch možno liečiť voľnopredajnými antimykotikami. Ide o lokálne lieky vo forme mastí alebo sprejov. Najčastejšie sa v nich nachádza liečivo klotrimazol. Veľkou pomocou sú tiež spreje do obuvi. Okrem toho nezabudnite na preventívne opatrenia – používajte vlastné uteráky a nezdieľajte s nikým obuv.



Ekzémy a kožné ochorenia
Problematická pokožka so sklonom k ekzémom a kožným ochoreniam je vo väčšine prípadov prirodzene suchšia. Okrem toho je tiež náchylnejšia na šupinatenie, podráždenie a vznik infekcií. Inak to nie je ani pri pokožke nôh. Šúpanie kože najčastejšie spôsobuje kontaktná dermatitída, alergia, atopický ekzém či lupienka.
Náš tip:
Tieto kožné problémy zvyčajne vyžadujú nasadenie liečby od dermatológa. Ten vám na základe konkrétneho problému predpíše vhodný prípravok. V rámci doplnkovej liečby vám však určite odporúčame používanie hydratačných krémov na nohy – ideálne takých, ktoré neobsahujú pridanú parfumáciu, alergény, parabény ani iné potenciálne dráždivé látky. Takéto prípravky nájdete v radoch dermokozmetických prípravkov.
Nosenie nevhodnej obuvi
Okrem toho, že nevhodne zvolená obuv môže spôsobiť už spomenuté problémy s dermálnou mykózou, je potrebné vziať do úvahy aj iný aspekt – mechanické poškodenie. Už sa vám určite stalo, že vám obuv spôsobila otlak alebo odreninu. To často nasleduje šúpanie poškodenej pokožky a narušenie ochrannej kožnej bariéry. Koža je potom náchylnejšia na podráždenie či vznik infekcie a podobne.
Náš tip:
Noste pohodlnú obuv, ktorá netlačí. Vhodná je tiež priedušná obuv, v ktorej sa noha nebude toľko potiť. Ak vám obuv spôsobuje otlaky, siahnite po špeciálnych nalepovacích vložkách do topánok a náplastiach na otlaky.




Nedostatok vitamínov a dehydratácia
Pre zdravú pokožku je potrebné telu dodávať určité vitamíny, minerály a živiny. Patria sem napríklad vitamín E, A, D, zinok, omega-3 mastné kyseliny, kolagén a ďalšie. Rovnako dôležitý je aj dostatočný pitný režim. Dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 až 2,5 l čistej vody. Nevyživená a dehydratovaná pokožka je suchšia, tenšia a náchylnejšia na poškodenie.
Náš tip:
Vyššie spomenuté látky môžete telu dodávať prostredníctvom zdravej a vyváženej stravy, prípadne pomocou výživových doplnkov. Tie sú dostupné samostatne alebo ako kombinované doplnky, vyvinuté špeciálne na podporu zdravia a krásneho vzhľadu pokožky.




Kedy je šúpanie kože dôvod na návštevu lekára?
Na lekára sa obráťte v prípade, že sa okrem šúpania pokožky objavujú aj príznaky ako:
- bolesť,
- vznik pľuzgierov,
- krvácanie,
- hnisanie,
- veľmi silné svrbenie.
Zájsť k lekárovi by ste mali aj v prípade, že sa problém opakuje. Ak liečite kožné ochorenie alebo mykózu svojpomocne, ale váš stav sa nezlepšuje, prípadne sa zhoršuje, taktiež by ste mali navštíviť odborníka.