Syndróm polycystických vaječníkov postihuje mnohé mladé ženy. Viete, ako môže ovplyvniť plodnosť a vašu šancu na bábätko?
Nepravidelnosti menštruačného cyklu či problémy otehotnieť sú pomerne častým dôvodom, ktoré mladé ženy prinútia navštíviť svojho gynekológa. Fungovanie menštruačného cyklu je totiž ovplyvnené mnohými faktormi – od životného štýlu až po zdravotný stav. Aj preto je pátranie po prvotnej príčine ťažkostí mnohokrát obtiažne. Často sú problémy reprodukčného zdravia dokonca maskované inými príznakmi, ktoré na prvý pohľad nemusia súvisieť. Na diagnózu tzv. syndrómu polycystických vaječníkov sa preto nemusí prísť hneď.
Čo sa skrýva za skratkou PCOS?
Syndróm polycystických vaječníkov (ovárií) je často označovaný skratkou PCOS (Polycystic Ovary Syndrome). Je jednou z najčastejších foriem hormonálnych porúch u žien v reprodukčnom veku a býva diagnostikovaný u mladých žien medzi 20. – 30. rokom života. Prejavuje sa najmä poruchami menštruačného cyklu a problémami s otehotnením1.
Za normálnych okolností produkujú vaječníky typicky ženské pohlavné hormóny – estrogén a progesterón, a len veľmi malé množstvo mužských pohlavných hormónov – androgénov. Estrogén a progesterón spolu s hormónmi hypofýzy (podmozgovej žľazy), t.j. hormónom stimulujúcom folikuly (FSH) a luteinizačným hormónom (LH) regulujú priebeh menštruačného cyklu. V prípade PCOS je problémom, že mužské androgény sa vo vaječníkoch tvoria na úkor ženských hormónov. Niekedy sa preto PCOS označuje aj ako hyperandrogénny syndróm1.
Problémom pri PCOS je nadbytok androgénov. Aké sú prejavy PCOS?
Hormonálna nerovnováha z dôvodu nadbytku androgénov, a naopak, zníženého množstva ženských pohlavných hormónov, môže u žien spôsobovať rôzne ťažkosti v oblasti reprodukčného zdravia. Medzi nich patria najmä2,3:
- Nepravidelná menštruácia – oligomenorea, teda stav, kedy menštruačný cyklus trvá viac ako 35 dní. Tým, že výstelka sliznice maternice rastie dlhšiu dobu, môže byť počas menštruácie prítomné i silnejšie krvácanie. Nie je neobvyklé, že pacientky s PCOS majú ročne aj menej ako 9 cyklov.
- Poruchy dozrievania a uvoľňovania vajíčka (ovulácie), prípadne úplné chýbanie ovulácie v cykle (anovulácia).
- Cysty na vaječníkoch – idemalé, niekoľko milimetrové folikuly (výrastky obsahujúce vajíčko), ktoré nedozreli normálne. Sú vyplnené tekutinou. Práve kvôli tvorbe cýst má ochorenie prívlastok syndróm „polycystických“ vaječníkov.
Upozornenie:
Uvedené prejavy sú u žien pomerne častou príčinou problémov s otehotnením, donosením bábätka a v niektorých prípadoch až dôvodom sterility (neplodnosti).
Okrem toho, androgény stoja aj za ďalšími nepríjemnými prejavmi, s ktorými sa ženy trpiace PCOS môžu stretávať4:
- Nadmerný rast ochlpenia (hirsutizmus) na miestach, ktoré nie sú pre ženy typické – napríklad nad hornou perou, na brade, lícach, na hrudníku, okolo bradaviek, v oblasti pupka, na krížoch či na chrbte.
- Akné – nadbytok androgénov podporuje zvýšené mastenie pokožky, ktoré sa na koži prejavuje tvorbou tzv. „čiernych bodiek“ (komedónov) a zapálených pupienkov s hnisom. Akné často komplikuje i súbežná infekcia kože baktériou Propionibacterium acne.
- Androgénna alopécia – vypadávanie vlasov v oblastiach typických pre muža, ako je oblasť nad čelom (kúty) a na vrchole hlavy.
Ako súvisí hladina cukru, nadváha a PCOS?
Presná príčina PCOS stále nie je úplne známa, avšak existuje viacero faktorov, ktoré preukázateľne prispievajú k rozvoju ochorenia tým, že narúšajú hormonálnu rovnováhu v tele.
Jednou z najuznávanejších teórií súvisiacou s POCS je teória tzv. inzulínovej rezistencie. Inzulínová rezistencia je stav, pri ktorom telo nedokáže efektívne využívať inzulín, hormón produkovaný pankreasom. Hlavnou úlohou inzulínu je regulovať hladinu cukru (glukózy) v krvi a podporovať jej vstup do buniek, v ktorých slúži ako zdroj energie.
V prípade inzulínovej rezistencie sú však bunky na inzulín menej citlivé, čo vedie k nižšiemu vstupu glukózy do buniek a, naopak, zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. To núti telo produkovať väčšie množstvá inzulínu, aby sa množstvo glukózy v krvi ustálilo na normálne hodnoty. Vysoká tvorba inzulínu (hyperinzulinémia) však zosilňuje aj produkciu androgénov, čo zhoršuje prejavy PCOS2. Jedným z príznakov inzulínovej rezistencie sú tmavé, zamatové škvrny na koži, napríklad na krku, v podpazuší, slabinách alebo pod prsiami.
Okrem toho, inzulín podporuje chuť do jedla a ukladanie tuku, čo u mnohých pacientok vedie k zvýšeniu hmotnosti. Samotný tuk tiež prispieva k ďalšej tvorbe inzulínu, čím sa len potencuje tento začarovaný kruh. Práve z tohto dôvodu sú nadváha a obezita rizikovým faktorom rozvoja inzulínovej rezistencie, a skrze ňu aj syndrómu polycystických vaječníkov2. Odhaduje sa, že inzulínová rezistencia je prítomná u 50 – 70% pacientiek s PCOS, pričom u obéznych žien sa toto čísla šplhá až k 95%3.
Nie je však univerzálnym pravidlom, že syndrómom PCOS trpia iba ženy s nadváhou alebo obezitou. Ochorenie sa vyskytuje aj u štíhlych žien, pretože PCOS je komplexný hormonálny problém. K rozvoju PCOS môžu prispievať napríklad aj faktory dedičnosti a zápal vaječníkov.
Aké sú riziká PCOS?
Syndróm polycystických vaječníkov, ktorý nie je kontrolovaný a liečený, môže viesť k rôznym zdravotným problémom. V mladšom veku sú u žien v popredí najmä poruchy súvisiace s plodnosťou, ktoré sa prejavia najmä pri neúspešnej snahe počať alebo donosiť bábätko.
So stúpajúcim vekom pribúdajú rôzne poruchy metabolizmu (napr. metabolický syndróm), klinicky manifestované ako3:
- Hypertenzia – zvýšený krvný tlak a zvýšené riziko srdcovo-cievnych komplikácií.
- Dyslipidémia – porucha rovnováhy tukov, ktorá môže neskôr viesť k nealkoholovému stukovateniu pečene.
- Nadváha a obezita – najmä brušná.
- Hyperinzulinémia a inzulínová rezistencia – sú predstupňom diabetu typu II i tehotenskej cukrovky.
Uvedené dôsledky PCOS často negatívne ovplyvňujú celkovú kvalitu života u žien a môžu mať nepriaznivý vplyv i na psychické zdravie, napríklad vyšším výskytom depresie, úzkosti alebo porúch príjmu potravy u týchto žien3.
Ako sa PCOS diagnostikuje?
Keďže symptómy PCOS sú v mnohých prípadoch veľmi podobné iným ochoreniam, na presné určenie diagnózy je potrebné vykonať niekoľko typov vyšetrení.
Základom v diagnostike PCOS je odobratie anamnézy a zhodnotenie prítomných klinických príznakov, ktoré poukazujú na nadbytok androgénov, teda na tzv. hyperandrogénny stav. Lekár zisťuje informácie o priebehu menštruačného cyklu, pýta sa na výskyt netypického ochlpenia, možné problémy s pokožkou alebo padaním vlasov, ako i na váhu, priberanie a obvod pása.
Z odobratej krvi sa dáva laboratórne vyšetriť hladina pohlavných hormónov, prípadne i ďalších hormónov (napr. inzulínu, hormónov štítnej žľazy) alebo biochemických parametrov (napr. glukózy, cholesterolu) na vylúčenie alebo potvrdenie iných ochorení. Približne u 60 -80% žien s PCOS sa laboratórne potvrdí zvýšená hladina androgénov v krvi1.
Medzi najčastejšie testované androgény patrí celkový (TST) a voľný testosterón (fTST), androstendión (ASD), dehydroepiandrosterón (DHEA) a jeho metabolit dehydroepiandrosterón sulfát (DHEAS).
Dôležitým krokom v diagnostike PCOS je tiež vyšetrenie malej panvy a ultrazvuk vaječníkov a maternice. Lekár takýmto spôsobom skontroluje prítomnosť cýst na vaječníkoch a hrúbku výstelky maternice. V niektorých prípadoch je potrebná spolupráca gynekológa aj s inými odborníkmi, napríklad internistom alebo endokrinológom.
Liečba PCOS: Dá sa toto ochorenie liečiť a aká je šanca na počatie a donosenie bábätka?
Základom v liečbe PCOS je úprava životosprávy. U pacientiek s nadváhou alebo obezitou ide predovšetkým o redukciu hmotnosti, ktorá preukázateľne prispieva k úprave hormonálnej nerovnováhy. Navyše, zníženie hmotnosti pozitívne vplýva i na zdravie srdcovo-cievneho systému a ako prevencia cukrovky.
Následne sa farmakologická liečba orientuje na potlačenie konkrétnych prejavov PCOS, pričom sa v terapii využíva jedno alebo kombinácia viacerých liečiv:
- Hormonálna antikoncepcia s obsahom estrogénov aj progestínov – na úpravu menštruačného cyklu a kontrolu tvorbu androgénov. Zároveň bráni neželanému otehotneniu.
- Gestagény – ak sú prítomné iba anovulačné cykly
- Blokátory androgénov – na potlačenie prejavov hirsutizmu, akné a androgénnej alopécie
- Klomifén, gonadotropíny – na stimuláciu dozrievania vajíčok a ovulácie pri snahe otehotnieť
- Antidiabetické liečivá – na reguláciu inzulínovej rezistencie
Ako podporiť zdravý menštruačný cyklus?
Aby ste podporili zdravý menštruačný cyklus, prípadne v budúcnosti zvýšili vaše šance na bábätko, prinášame vám na záver niekoľko tipov.
- Udržiavajte sa v dobrej fyzickej kondícii, a to pomocou pravidelnej fyzickej aktivity a športom.
- Zabezpečte v strave dostatočný príjem ovocia, zeleniny, vlákniny, kvalitných rastlinných olejov a chudého mäsa. Naopak, obmedzte konzumáciu potravín s vysokým obsahom cukru a tuku a prídavných látok.
- Dbajte na kvalitný spánok a dodržiavajte pravidelný spánkový režim.
- V čo najväčšej možnej miere obmedzte stres.
- Pomôžte svojej hormonálnej rovnováhe užívaním doplnkov výživy pre ženy, napríklad s obsahom myoinozitolu, indol-3-karbinolu alebo bylinných preparátov.
- Staviť môžete aj na silu prírody. Medzi obľúbené „ženské bylinky“ patrí napríklad alchemilka obyčajná, kapsička pastierska, hluchavka biela, vitex jahňací, rebríček obyčajný, puškvorec obyčajný, angelika čínska či nátržník husí.
Náš tip na bezproblémový menštruačný cyklus a plánovanie tehotenstva
Zdroje použité v článku:
1. DANYS, T. Syndróm polycystických ovárií. In: unilabs.sk [cit. 26.1.2024]. Dostupné na: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/syndrom-polycystickych-ovarii
2. RASQUIN, L.I., ANASTOSOPOULOU, C. & MAYRIN, J.V. Polycystic ovarian disease. Treasure Island(FL): Stat Pearls Publishing; 2022
3. LAZÚROVÁ, I., DRAVECKÁ, I. & FIGUROVÁ, J. Syndróm polycystických ovárií. Štandardné postupy. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky 2021. Dostupné na: file:///C:/Users/user/Downloads/3_1-Syndrom-polycystickych-ovarii-OPS-Endokrinologia_Diabetologia.pdf
4. VRBÍKOVÁ, J. Syndrom polycystických ovarií. Vnitřní lékařství 2015; 61(10): 886-895