Čo vám nesmie chýbať, ak sa balíte na dovolenku k moru? Pozrite si naše tipy, ako predísť každému problému
Chystáte sa na dovolenku k moru? Ak áno, určite premýšľate nad tým, čo všetko budete musieť sebe a svojej rodinke zabaliť. Samozrejmosťou sú plavky, ľahké letné oblečenie, klobúk či slnečné okuliare. To však nie je všetko. Vo vašej výbave by sa mali nachádzať aj lieky, doplnky, kozmetika a základná lekárnička, aby ste včas mohli riešiť akýkoľvek zdravotný problém.
Určite sa totiž snažíte „pripraviť na všetko“. Veď človek nikdy nevie, kedy ho postihne teplota, tráviace ťažkosti, uštipne ho hmyz alebo sa napríklad spáli na slniečku. Riziko je ešte väčšie, ak cestujete s deťmi. Keďže chceme, aby ste na dovolenku išli čo najlepšie pripravený, rozhodli sme sa pre vás vytvoriť malý zoznam. Zistite, čo z liekov a kozmetiky by vám na dovolenke rozhodne nemalo chýbať. Čítajte ďalej a zbaľte sa na dovolenku bez stresu.
Aké lieky si zabaliť na dovolenku?
Hneď ako prvé by ste si mali zbaliť lieky, ktoré užívate pravidelne. Môže ísť napríklad o lieky na tlak, srdce, štítnu žľazu či iné ťažkosti a chronické ochorenia.
Lieky na nevoľnosť pri cestovaní
Mnohých ľudí potrápi nevoľnosť pri cestovaní – takzvaná kinetóza. Môže sa objaviť pri cestovaní autom, autobusom, ale tiež lietadlom alebo loďou. Vzniká vtedy, keď zmyslami vnímate pohyb, no vaše telo je v pokoji. To vysiela do mozgu zmiešané signály spôsobujúce nevoľnosť. Kinetózou trpia veľmi často malé deti, no nevyhýba sa ani dospelákom. Preto by vo vašej výbave rozhodne nemal chýbať Kinedryl.
Lieky na hnačku
Cestovateľská hnačka, faraónova pomsta či iné tráviace ťažkosti sú na dovolenke vcelku bežné – predovšetkým vtedy, ak si nedáte pozor na to, čo pijete a jete. Na dovolenku do cudziny by ste sa preto rozhodne nemali vybrať bez liekov na hnačku. Ak cestujete aj s deťmi, odporúčame vám zvoliť lieky vhodné aj pre ne. Napríklad:
- Liek Imodium je vhodný pre dospelých a deti od 6 rokov.
- Kvapky Hylak forte si poradia s tráviacimi ťažkosťami u dospelých a detí od 2 rokov.
- Smecta proti hnačke je liek vo forme prášku na prípravu suspenzie s pomarančovo-vanilkovou príchuťou pre dospelých a deti od 2 rokov.
Čo vám pomôže pri faraónovej pomste?
Farónova pomsta alebo cestovateľská hnačka je akútne hnačkové ochorenie spôsobené baktériami, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Zistite, ako si s ňou poradiť.
Lieky na horúčku
Zvýšená teplota a horúčka dávajú najavo, že telo s niečím bojuje. Môže ísť o zápal, začínajúce ochorenie, no veľmi často aj o nadmerné vystavenie slniečku či dokonca vyčerpanie. Vo vašej dovolenkovej výbave by teda rozhodne nemali chýbať lieky na zníženie horúčky. Výhodou u nás predávaných antipyretík je navyše to, že okrem znižovania teploty pôsobia aj analgeticky, čiže zmierňujú bolesť.
Na dovolenku si pribaľte aj doplnky ako probiotiká či horčík
Probiotiká: O probiotikách ste už určite počuli. Ide o „dobré“ baktérie udržiavajúce rovnováhu vo vašom tráviacom systéme. To priamo ovplyvňuje nielen trávenie samotné, ale aj imunitný systém a u žien dokonca odolnosť voči mykotickým ochoreniam. Probiotiká sa užívajú najčastejšie s antibiotikami, avšak to nie je jediná situácia, kedy po nich môžete siahnuť. Užívať ich možno aj pri tráviacich ťažkostiach, prípadne preventívne v rámci prípravy na pobyt v exotike, podporu imunity a podobne.
Upozornenie:
Väčšina probiotík je určená pre dospelých a deti od 3 rokov. Pre najmenšie detičky existujú špeciálne probiotiká. Pozorne si preto vždy prečítajte informácie na obale daného prípravku.
Magnézium: Magnézium je jeden z najdôležitejších minerálov, ktoré naše telo potrebuje pre svoje správne fungovanie. Podporuje nervovú aj svalovú činnosť, reguluje hladinu glukózu v krvi, podieľa sa na tvorbe proteínov a energie, podporuje trávenie, znižuje napätie a podobne. Po magnéziu teda môžete siahnuť napríklad aj pri svalovici, po vyčerpávajúcom výlete, pri stresovej situácii či dokonca v prípade, že to trošku preženiete s popíjaním drinkov na pláži.
Kozmetika na dovolenku – nezabudnite na SPF či krém proti štípancom
Hoci si pod kozmetikou pravdepodobne predstavíte šampón, sprchový gél, kondicionér a zubnú pastu, v kozmetickej taštičke by ste toho mali mať predsa len o niečo viac. Základom je samozrejme ochrana pred slniečkom. Pri mori sa totiž spálite oveľa rýchlejšie než niekde na chate pri lesíku. Okrem toho vám nesmie chýbať vhodný prípravok po opaľovaní, prípadne upokojujúci gél na spálenú pokožku.
Ochrana pred slnkom pre dospelých i deti
Určite by ste na dovolenke chceli chytať bronz a vrátiť sa s krásnym opálením. Nemali by ste sa však slniť na úkor vášho zdravia. Nadmerné vystavovanie slnečnému žiareniu bez patričnej ochrany môže mať totiž nie práve príjemné následky – a to vo forme bolestivého spálenia, poškodenia pokožky, urýchľovania jej starnutia, vzniku vrások či kožných ochorení. Zabaľte si so sebou teda vhodný opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom:
Nezabudnite chrániť aj jemnú pokožku pier
Morská voda, slnko, vzduch – to všetko môže spôsobiť nadmerné vysušovanie vašich pier. Pribaľte si teda aj kvalitný balzam na pery, ideálne s obsahom ochranného SPF faktoru.
Ošetrite pokožku po opaľovaní
Vo vašej dovolenkovej výbave k moru by mal mať svoje stále miesto aj prípravok po opaľovaní. Je totiž dôležité, aby ste pokožku podráždenú slniečkom schladili, upokojili a dopriali jej potrebnú hydratáciu. Vysušená pokožka je totiž náchylnejšia na rôzne poškodenia, infekcie, kožné problémy a podobne.
Máte spálenú pokožku od slnka? Pomôže Panthenol a aloe vera
Čo na bodnutie hmyzom? Prevencia a rýchla pomoc
Komáre a iný bodavý hmyz vás nebudú obťažovať len doma počas grilovačky na záhrade, ale aj v exotických krajinách. Ochranu pred kliešťami, komármi a iným hmyzom vám poskytnú kvalitné repelenty. Obľúbené sú napríklad:
Ak už vás hmyz uštipne, pomôžu vám mastičky a gély s upokojujúcim účinkom. Zmierňujú opuch, začervenanie a tlmia nepríjemné svrbenie. Siahnuť môžete napríklad po prípravkoch s obsahom spomínaného aloe vera, octanových krémoch, čajovníkovom oleji alebo prípravkoch ako Fenistil, Psilo-Balsam či Dapis gél.
Prvá pomoc pri drobných poraneniach
Či už dospelákom alebo deťom, drobné „nehody“ a poranenia sa stávajú. Keď sa niekde oškriete, porežete alebo sa vám urobí otlak, mali by ste mať po ruke aspoň dezinfekciu a vhodný vodeodolný leukoplast či náplasť.
Otlaky sú nepríjemné a veľmi často aj bolestivé. Pokiaľ vám to batožina dovolí, vezmite si na dovolenku obuv, ktorú ste už trošku vychodili a viete, že vám neoderie pokožku už po niekoľkých krokoch. Pre každý prípad si však so sebou vezmite aj náplasti na otlaky. Obľúbené sú napríklad náplasti na mozole a otlaky značky Compeed.