Opuchnuté oči signalizujú únavu, alergiu, ale aj vážne stavy. Čo by ste mali vedieť a kedy spozornieť?
Trápia vás opuchnuté oči? Väčšinou sa na tento problém zrejme pozeráte len z estetického hľadiska. Veď kto by chcel chodiť po svete s vačkami pod očami, všakže? Vedeli ste ale, že niekedy môžu opuchnuté oči signalizovať viac ako len únavu? Je to tak. Ak sa u vás tento problém vyskytuje častejšie, čítajte ďalej. Pozrieme sa spolu na to, aké rôzne faktory ovplyvňujú opuch v očnej oblasti a prezradíme si aj niekoľko tipov, ako si s ním poradiť.
Prečo máte opuchnuté oči?
Na začiatok si najprv povieme niečo o tom, čo to ten opuch (edém) vlastne je. Vo všeobecnosti ho definujeme ako nahromadenie tekutiny v tkanive. Dochádza k nemu vtedy, keď nastane nerovnováha medzi tvorbou a vstrebávaním tkanivového moku. Niekedy je opuch celkový, inokedy zas lokalizovaný – napríklad na končatinách, alebo ako v tomto prípade – v okolí oka.
Opuchnuté oči signalizujú hneď niekoľko problémov. Niekedy o vás ranný opuch prezradí to, že ste ponocovali, prípadne dobre nespali. Inokedy zas naznačia, že ste mali náročný deň či napríklad to, že u vás prepukla sezónna alergia. Dôvodov, prečo máte opuchnuté oči, teda môže byť viacero. Tu sú tie najčastejšie:
Máte opuchnuté oči ráno? Toto môže pomôcť
Opuchnuté vačky pod očami po zobudení sú vo väčšine prípadov znakom nedostatku spánku a únavy. Samozrejme, niekedy ide o vážnejší problém1, viac o tom nižšie. Možno ste si všimli, že opuchnuté oči sa objavia v období, kedy horšie spávate – napríklad v dôsledku nadmerného stresu. Súvisieť však môžu aj s dĺžkou spánku či dokonca s pitným režimom alebo príjmom soli.
Napríklad, ak nepijete dostatok vody alebo konzumujete veľa soli, telo sa ju bude snažiť zadržiavať. To zapríčiňuje vznik opuchu.

K prvým opatreniam proti opuchnutým očiam teda rozhodne patrí kvalitný a dostatočný spánok, poctivý pitný režim a znížený príjem soli v strave. Za predpokladu, že nejde o vážnejšie ochorenie, vám s opuchnutými očami môže pomôcť aj:
- schladenie očného okolia pomocou studených plátkov uhoriek alebo kávových lyžičiek, ktoré ste predtým na chvíľu nechali v mrazničke.
- prikladanie vylúhovaného vrecúška zeleného čaju. Ten obsahuje antioxidanty a ďalšie látky napomáhajúce zmierniť opuch. Vrecúško nechajte najprv vychladnúť, a potom priložte na 15 minút.
- použitie očných krémov a masiek s obsahom aloe vera, vitamínu E, kyseliny hyalurónovej a ďalších účinných látok.2





Alergia – opuch očí je jedným z najbežnejších príznakov
Alergici sa stretávajú so širokým spektrom príznakov. Zvyčajne to záleží od samotného typu alergie, prípadne toho, ako sa alergén šíri. S opuchom očí sa pravdepodobne stretávajú častejšie alergici trpiaci peľovou alergiou, sennou nádchou, a tiež alergiou na zložky kozmetických produktov.
Ak vás trápia sezónne alergie, odporúčame vám v prvom rade navštíviť alergológa. Ten vás vyšetrí a vykoná testy, aby presne určil, na čo ste alergický a následne vám nastaví liečbu. Ako prvá pomoc vám však môžu pomôcť voľnopredajné lieky na alergiu, obľúbené sú napríklad Claritine, Dasseltino či Zodac. Zmierniť opuch očí môžu tiež očné kvapky na alergiu.




V prípade, že máte alergiu na kozmetiku, mali by ste v prvom rade siahnuť po hypoalergénnych prípravkoch. Vhodná je napríklad dermokozmetika. Tá je vyvíjaná pod dohľadom lekárov a odborníkov, pričom neobsahuje parabény, alergény, nadbytočnú parfumáciu a iné dráždivé látky.



Opuchnuté oko ako príznak ochorenia
Opuch v okolí oka signalizuje v niektorých prípadoch ochorenie samotného oka, ale môže byť tiež napríklad príznakom problémov s obličkami.
Blefaritída
Blefaritída je zápalové ochorenie postihujúce okraje očných viečok. Veľmi často sa objavuje v spojení s chronickými ochoreniami kože, ako sú rosacea, atopia, seborea alebo rôzne alergie. V inom prípade ju zapríčiňujú stafylokoky či rôzne vírusy. Všetky formy tohto ochorenia vedú k zvýšenému odparovaniu sĺz, čo máva za následok vznik syndrómu suchého oka.
Jačmenné zrno
Jačmenné zrno, alebo len jačmeň, sa odborne nazýva hordeolum. Ide o hnisavý zápal okraja očného viečka, ktorý je spôsobený infekciou mazovej žľazy pri koreni riasy. Spočiatku sa jačmenné zrno prejavuje opuchom, bolesťou a začervenaním očného viečka. Neskôr vznikne hnisavé ložisko. Bežne jačmeň sám praskne a hnis vytečie, čo často vedie k zmierneniu bolesti a opuchu. Tento problém je častejší napríklad u ľudí trpiacich cukrovkou a chronickými ochoreniami kože a viečok. V prípade, že problémy pretrvávajú, odporúčame navštíviť lekára.
Chalazion
Ďalším zo zápalových ochorení spôsobujúcich opuch je chalazion. Ide o zápal mazovej žliazky na vnútornej strane mihalníc. Môže byť akútny alebo chronický a ľudovo sa niekedy nazýva „studený jačmeň“. Zatiaľ čo „klasický“ jačmeň sa v mnohých prípadoch vylieči sám, pri chalazine je potrebná antibiotická liečba a niekedy aj maličký chirurgický zákrok.
Zápal slzných žliaz
Zápal slzných žliaz patrí k závažnejším ochoreniam. Jej odborný názov je dakryoadenitída. V akútnej forme toto ochorenie najčastejšie spôsobujú vírusové a bakteriálne infekcie, v chronickej zas autoimunitné ochorenia. K príznakom patrí opuch vonkajšej časti horného viečka, prípadne začervenanie a zvýšená citlivosť. Ďalej sa prejavuje bolesťou, nadmerným slzením, výtokom z oka a opuchom lymfatických uzlín v okolí ucha. Toto ochorenie postihuje viac malé deti a starších ľudí. Objaviť sa však môže v podstate u kohokoľvek. 3,4,
Opuchnuté oči nemusia vždy súvisieť len s očami
Ranný opuch očí je jedným z príznakov problémov s obličkami. Nie však ten najhlavnejší. Pri problémoch s obličkami je hlavným ukazovateľom moč. Spozornieť by ste mali v prípade, že máte tmavý alebo zakalený moč, v noci chodíte často močiť. Bežné sú tiež ďalšie príznaky ako:
- únava,
- problémy so spánkom,
- svalové kŕče,
- opuchnuté nohy a členky,
- suchá a šupinatá pokožka,
- svrbenie pokožky,
- častý pocit smädu,
- zvláštna „pachuť“ v ústach vznikajúca ako následok hromadiacich sa toxínov.
Upozornenie:
V prípade, že sa u vás objavia tieto príznaky, odporúčame vám obrátiť sa na lekára – čím skôr, tým lepšie. Problémy s obličkami môžu vyústiť do závažnejších, až život ohrozujúcich stavov.5
Upozornenie:
1. Redakcia portálu Lekár.sk. Opuch očí môže signalizovať problém s obličkami. 2023. [online] [cit. 22-4-2025] Dostupné: https://lekar.sk/opuch-oci-moze-signalizovat-problem-s-oblickami/
2. Redakcia očnej kliniky iClinic. Mávate opuchnuté viečka? Zistite príčinu. Môže ísť o vážne ochorenie. [online] [Cit. 22-4-2025] Dostupné: https://www.iclinic.sk/mavate-opuchnute-viecka
3. Redakcia portálu Lekár.sk. Zápaly oka. 2020. [online] [cit. 22-4-2025] Dostupné: https://lekar.sk/zapaly-oka/
4. Staff of Cleveland Clinic. Dacryoadenitis (Lacrimal Gland Inflammation). 2022. [online] [cit. 22-4-2025] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24423-dacryoadenitis
5. Medirex Group. Varovné signály ochorenia obličiek a močových ciest (2. časť). 2025. [online] [cit. 22-4-2025] Dostupné: https://www.medirex.sk/blog/varovne-signaly-ochorenia-obliciek-mocovych-ciest-2cast