Zápal v tele by ste nemali podceňovať, no nemusí byť nutne zlý. Kedy je zápal prospešný, ako sa prejavuje a lieči?
Zápal sám o sebe nie je ochorenie. Je jedným zo signálov, že niečo v tele nie je v poriadku. Charakterizujeme ho ako prirodzenú reakciu organizmu na poškodenie tkaniva, prípadne infekciu nejakým patogénom. Je teda napríklad bežnou odpoveďou tela pri poraneniach, úrazoch a vírusových či bakteriálnych ochoreniach. Jeho úlohou je zmobilizovať imunitný systém, ktorý následne bojuje s tým, čo organizmu škodí a napomáha hojeniu poškodeného tkaniva.
Vo svojej podstate je teda zápal na bojovom poli imunity „ten dobrý“. Veľmi často tiež ide ruka v ruke s horúčkou, čo nasvedčuje, že telo bojuje a zápalové procesy odvádzajú svoju prácu dobre. Každá minca má však dve strany a ani zápal nie je vždy len dobrým znamením. Ak je zápal v tele príliš silný, prípadne pretrváva dlhší čas, je pre telo nebezpečný.
Zápal v tele, jeho priebeh a príznaky
- Pri vstupe vírusu, baktérie alebo pri inom spúšťači zápalovej reakcie dôjde k aktivácii imunitného systému. Ten vyšle zápalové bunky a cytokíny, takzvaných prvých respondentov.
- Zápalové bunky spustia zápalovú reakciu, ktorej úlohou je zachytiť baktérie, vírusy či iné toxíny a začať proces hojenia.
- Zápal často sprevádza bolesť, opuch, začervenanie a zvýšená teplota, pričom ide signál, že sa telo začalo liečiť samo. Za normálnych okolností by však zápal mal byť len mierny a bolesť znesiteľná.
Upozornenie:
Silný zápal nie je pre vaše zdravie dobrý. Pokiaľ je bolesť intenzívna, objaví sa silný opuch, vysoká horúčka a podobne, obráťte sa čo najskôr na lekára.
Aké sú príznaky zápalu v tele?
Zápal v tele sa prejavuje niekoľkými špecifickými príznakmi:
- Začervenanie – začervenanie spôsobuje prekrvenie postihnutej oblasti a zvýšený prietok krvi.
- Opuch – vzniká z dôvodu prestupu krvnej plazmy do oblasti postihnutej zápalom.
- Zvýšenie teploty v postihnutom mieste – teplo vzniká ako vedľajší produkt reakcie mediátorov zápalu.
- Bolesť – patrí medzi základné signály, ktorými telo dáva najavo, že došlo k poškodeniu tkaniva, zápalu a podobne.
- Porucha funkcie – pri zápale hrdla máte problém prehĺtať, pri zápale kĺbu sa zas objavuje stuhnutosť, prípade neschopnosť kĺb používať ako zvyčajne.
Rozlišujeme 2 základné typy zápalu v tele – akútny a chronický
Akútny zápal v tele
Akútny zápal je zvyčajne náhly a dočasný. Ide o reakciu vášho tela na zranenie či ochorenie, pričom zvyčajne takýto zápal trvá v rozpätí niekoľkých hodín až dní – v závislosti od konkrétneho prípadu. Medzi akútne zápaly zaraďujeme aj bakteriálne a vírusové infekcie, napríklad chrípku či streptokokovú infekciu spôsobujúcu zápal hrdla.
Chronický zápal v tele
Pri chronickom zápale vysiela telo zápalové bunky aj v prípade, že telu práve nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Zjednodušene povedané – pri chronickom zápale ubližuje vášmu telu to, čo ho má za úlohu chrániť, čiže jeho vlastné zápalové bunky. Chronický zápal môže trvať mesiace až celé roky a zvyčajne ho sprevádza striedanie období zlepšenia a zhoršenia. Tento typ zápalu sprevádza napríklad chronické ochorenia, alergie či rôzne druhy autoimunitných ochorení.1
Skrytý zápal v tele – alebo ako odhalíte zápal v utajení?
Niekedy sa zápal neprejaví štandardnými príznakmi, takže vôbec nemusíte tušiť, čo presne sa deje. Vtedy hovoríme o takzvanom skrytom zápale v tele. Prejavuje sa širokým spektrom príznakov, pričom najčastejšia je bolesť a diskomfort, ktoré neviete presne popísať. Ďalej ho tiež sprevádza napríklad:
- únava,
- hnačky a tráviace ťažkosti,
- opakované infekcie, napríklad močových ciest,
- vypadávanie vlasov,
- zmeny na koži ako vyrážky, výsyp,
- zrýchlený tep, zmeny v srdcovom rytme,
- zmeny v psychickom zdraví, napríklad úzkosti, depresie,
- zmeny telesnej váhy a podobne.
Skrytý zápal môže byť nebezpečný. Pokiaľ o ňom totiž neviete, nemožno ho liečiť a neliečený zápal môže spôsobiť trvalé poškodenie tkaniva, orgánu a vážne zdravotné následky. Pokiaľ sa u vás objavia vyššie spomenuté príznaky bez toho, aby mali priamy súvis s inou diagnózou či ochorením, na ktoré sa už liečite, obráťte sa na lekára.2
Ako prebieha diagnostika zápalu v tele?
Diagnostika zápalu v tele prebieha viacerými spôsobmi, pričom najpoužívanejšie sú vyšetrenia krvi, ako CRP alebo sedimentácia červených krviniek.
Hodnoty C-reaktívneho proteínu (CRP)
CRP test je asi najpoužívanejší diagnostický spôsob na odhalenie prítomnosti zápalu v tele. C-reaktívny proteín je proteín, ktorý sa tvorí vo vašej pečeni ako odpoveď na zápal. Tento proteín je v tele prítomný vždy, avšak v prípade zápalu sú jeho hodnoty vyššie. Zvyčajne platí – čím vyššie CRP, tým silnejší zápal. CRP test dokáže odhaliť akútny aj chronický zápal. Využíva sa nielen v ambulanciách lekárov, ale otestovať sa môžete tiež vo vybraných lekárňach či v pohodlí domova prostredníctvom domácich samotestov.
Sedimentácia červených krviniek
Rýchlosť sedimentácie červených krviniek je test, ktorý meria, za aký čas sa červené krvinky usadia na dne skúmavky so vzorkou krvi. Za normálnych okolností sa červené krvinky usádzajú pomerne pomaly. Ak je ale sedimentácia červených krviniek vyššia než uvádzajú normy, môže to naznačovať prítomnosť zápalu v tele.3
Čo pomáha na zápal v tele?
Liečba zápalu v tele závisí predovšetkým od toho, čo ho v organizme spôsobilo:
Zápal spôsobený baktériami
Pri zápale v tele spôsobenom baktériami je najúčinnejšou liečbou použitie antibiotík. Ich úlohou je zabrániť množeniu baktérií spôsobujúcich zápal a zničiť ich. Užívanie antibiotík je na zvážení lekára. Vyberie vhodný liek – lokálny alebo systémový, a to na základe konkrétnej infekcie, postihnutého miesta, vášho stavu a podobne.
Zápal spôsobený vírusmi
Na liečbu zápalov spôsobených vírusmi sa používajú buď voľnopredajné lieky s protizápalovým účinkom, alebo takzvané virostatiká. Tie sa používajú pri vírusových ochoreniach primárne u ľudí s oslabenou imunitou. Medzi voľnopredajné lieky s protizápalovým účinkom patria napríklad nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofén, kyselina acetylsalicylová, diklofenak a podobne. Tie majú okrem antiseptických aj analgetické a antipyretické účinky, takže zmierňujú bolesť a znižujú horúčku. Tieto lieky sú dostupné vo viacerých formách – ako tablety, kapsule, masti, gély, náplasti a podobne.
Zápal spôsobený hubami a plesňami
Aj huby a plesne sú jednou z príčin vzniku zápalov – či už je to nechtová mykóza, kvasinková infekcia u žien alebo mykóza nôh a iné. Tieto zápaly sa zvyčajne liečia lokálne, za použitia krémov, lakov, čapíkov a iných prípravkov, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté miesto.
V prípade závažnejších zápalov, napríklad pri spomínaných chronických zápalových ochoreniach, vám môže lekár predpísať liečbu kortikoidmi alebo kortikosteroidmi. Pôsobia protizápalovo, potláčajú funkciu imunitného systému (ten v týchto prípadoch zápalové reakcie spúšťa) a majú tiež protialergické účinky. Možno ste sa s nimi stretli napríklad v mastičkách a liečivých prípravkoch na rôzne ekzémy, psoriázu a iné kožné ochorenia.
Ako liečiť zápal v tele bez antibiotík?
Wobenzym na zápal v tele
Nebojíme sa povedať, že jedným z najznámejších liekov pomáhajúcich pacientom bojovať proti zápalu, je enzymatický liek Wobenzym. Používa sa pri širokej škále ochorení, ako sú napríklad zápaly dýchacích a močových ciest, reumatické problémy a podobne. V lieku Wobenzym nájdete kombináciu prírodných enzýmov, ktoré:
- podporujú imunitný systém,
- majú protizápalové účinky,
- urýchľujú hojenie a rekonvalescenciu po úrazoch a niektorých operáciách,
- napomáha vstrebávaniu opuchov, podliatin a výronov.4
Bojujte proti zápalu v tele pomocou zmeny stravy a životného štýlu
Vedeli ste, že existujú potraviny s protizápalovými účinkami? Je to tak. To, čo jete, môže vaše zdravie a s ním aj prebiehajúci zápal ovplyvňovať pozitívne i negatívne. Pri akútnom aj chronickom zápale by ste sa mali vyhýbať potravinám, ako sú napríklad:
- rafinované cukry,
- chlieb a pečivo z bielej múky,
- vyprážané a mastné jedlá,
- mliečne produkty,
- spracované mäsové produkty.
Do vášho jedálnička by ste naopak mali zaradiť potraviny s protizápalovými a antioxidačnými účinkami ako:
- listová zelenina,
- olivový olej,
- paradajky, brokolica,
- losos a iné mastné ryby,
- vlašské, pekanové a lieskové orechy, mandle,
- horká čokoláda,
- ovocie, napríklad pomaranče, čučoriedky a čerešne.3
Podporte prevenciu a liečbu zápalu v tele pomocou vhodných doplnkov
Protizápalové účinky majú nielen lieky predpísané lekárom, ale aj rôzne prírodné látky rastlinného a živočíšneho pôvodu. Okrem zmeny stravy či pitia bylinných čajov sú účinnou doplnkovou liečbou doplnky stravy. Protizápalové účinky má napríklad:
- Kurkumín: kurkumín sa nachádza v korení kurkuma, ktorú pravdepodobne poznáte z indickej kuchyne, hoci v súčasnosti je veľmi populárne aj u nás. Kurkumín má silné protizápalové a antioxidačné vlastnosti a užívať ho možno v tabletovej, kapsulovej alebo práškovej či dokonca tekutej forme.
- Rybí olej: rybí olej sa vám možno spája s nevábnou vôňou a chuťou, faktom však je, že je skvelým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Tie majú výborné protizápalové účinky. Výhodou je navyše aj to, že v súčasnosti už dostanete rybí olej v rôznych príchutiach a tiež v tabletovej alebo kapsulovej forme, čo robí jeho užívanie jednoduchším a príjemnejším.
Čaj na zápal v tele – aké bylinky vám môžu pomôcť bojovať so zápalom?
Aj pri zápale sa môžete spoľahnúť na pomoc byliniek. Pripravte si napríklad liečivý čaj, výluh, kúpeľ, obklad či tinktúru. Medzi bylinky s protizápalovým účinkom patria napríklad:
- repík lekársky,
- levanduľa lekárska,
- nechtík lekársky,
- skorocel kopijovitý,
- šalvia lekárska,
- žihľava,
- zázvor,
- rumanček kamilkový a iné.
Tip na záver:
Pri liečbe a prevencii zápalu v tele by ste mali dbať na zdravý životný štýl. Tým myslíme nielen zdravú a vyváženú stravu, ale aj dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, kvalitný spánok, relax, odpočinok a minimalizáciu stresu. Vznik zápalov tiež podporuje nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie, takže tieto zlozvyky by ste mali minimalizovať, ideálne s nimi úplne prestať.
Zdroje použité v článku:
1. Cleveland clinic staff. Inflammation.2024. [online] [cit. 11-11-20241] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21660-inflammation
2. STARÍČEK, J. MUDr. Zápal v tele: Príznaky, diagnostika a ako ho preliečiť. 2023. [online] [cit. 11-11-2024] Dostupné: https://profy.sk/blog/zapal-v-tele-priznaky-diagnostika-a-ako-ho-preliecit
3. Redakcia portálu Lekár.sk. Zápal v hlavnej úlohe: Prečo ho treba dostať čo najskôr pod kontrolu? 2022. [online] [cit.11-11-2024] Dostupné: https://lekar.sk/zapal-v-hlavnej-ulohe-preco-ho-treba-dostat-co-najskor-pod-kontrolu/
4. Oficiálne stránky výrobcu lieku Wobenzym. [online] [cit. 11-11-2024] Dostupné: https://www.wobenzym.sk/produkt